Image default
Konya

Konya Tuz Gölü : Birçok Kuş Türüyle Ziyaretçilerine Unutulmaz Anlar Yaşatıyor

Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü Konya, Aksaray sınırları içinde yer almaktadır. Tuz gölü aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci tuz gölü olma özelliğine sahiptir. Tuz gölü, 7414 kilometrekarelik alanı kapsıyor. Kış aylarında, gölün su seviyesi yükseliyor.

Konya Tuz Gölü
Konya Tuz Gölü

Yaz aylarında ise su seviyesi düşüyor ve ortaya seyrine doyum olmaz bir manzara çıkıyor. Son derece büyük olmasına rağmen, Tuz Gölü, sığ bir goldür. Konya Tuz Gölü Buna karşın, gölün esas önemi, içerdiği yüksek orandaki tuzdur.

Tuz Gölü Konya
Tuz Gölü Konya

Tuz Gölünün Önemi Nedir?

Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılayan bir kaynaktır. Bu sebeple, Tuz gölü, ülkemizin önemli bir ekonomik değeridir. Bununla birlikte, Tuz Gölü, çok sayıda mineral içermektedir. Cihanbeyli Gezilecek Yerler Bu sebeple, şifa bulmak isteyen insanlar tarafından da ziyaret edilir. Gölde, yürüyüş yapmak hiç de zor değildir.

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Gölün en derin yeri, 1,5 metreyken en sığ alanı ise 40 cm civarındadır. Ayrıca, yaz aylarında kuruyan alanlarda yaklaşık olarak 30 cm kalınlığında tuz tabakaları açığa çıkar. Bu tuzların ekonomik bir değeri olduğu gibi, aynı zamanda şifalı olduğuna da inanılmaktadır. Beyşehir Gölü Tuz gölü sandalla göl gezintisi yapılabilen bir göl değil, bu bakımdan alışılmış göl algısının biraz dışında kalıyor.

Tuz gölü müzesi
Tuz gölü müzesi

Tuz Gölü Nerededir?

Türkiye’nin masalsı atmosferine sahip olan Kapadokya, birçok güzelliğin yanı sıra Tuz Gölü’nü içinde barındırıyor. Göl, İç Anadolu Bölgesinde, Konya ve Aksaray arasında yer alıyor. Aksaray ile Tuz Gölü arası 90 kilometredir ve yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Tuz Gölü Resimleri
Tuz Gölü Resimleri

Konya ile Tuz Gölü arası 169 kilometredir ve 2 saate yakın sürmektedir. Konya Tuz Gölü Eşsiz güzellikteki Tuz Gölü, üzerindeki birçok kuş türüyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Göl, ziyaretçilerinde sonsuzluk hissi yaratırken, harika fotoğraflara da ev sahipliği yapıyor.

READ  Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe
Konya Tuz Gölü
Tuz Gölü

Yakın Çevredeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz