Image default

Konya Gezilecek Yerler , Türkiye’nin en gözde illerindendir. Bu özel il hem tarihi dokusu, kültürel çeşitliliği ve üstün mimarisiyle görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Konya Gezilecek Yerler listesi oldukça uzun olup, sizlere sadece belli başlı oldukça önemli olan yerleri sıraladık. Sizler de dilerseniz il merkezinde dilerseniz de Konya’nın ilçelerinde gezebilecek onlarca yeri anında keşfedebilirsiniz.

Konya
Konya
  • Mevlana Müzesi

Mevlana Müzesi Konya’yı Konya yapan esasında Mevlana Celaleddin Rumi’dir. Düşünce yapısı ve hayata bakış açısıyla dünya çapında pek çok insanı etkilemiş, etkisi tarihleri aşarak ilk günkü canlılığında devam etmektedir. İslami anlamdaki kültürde etkisi derin ve bir hayli büyüktür. Mevlana’nın insan canlısı ve naif bakış açısı her yelpazeye mensup insana hitap etmiştir.

Konya Müzesi
Konya Müzesi

Bu kapsamda canlılığını tarihleri aşan dalgalarla devam ettirecektir. Mevlevilik esasına dayanan bir dergah, şuan Mevlana Müzesi olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar türbe olarak ziyaretçilerini ağırlayan bu müze içerisinde en çok ilgi ile karşılanan alan ise Mevlana Celaleddin Rumi’nin şahsi türbesidir.   Sizler de Konya’yı Konya yapan bu özel müzeyi ziyaret etmeden kesinlikle Konya’dan geçmeyin. Üstelik bu müzeye giriş ve ziyaret kesinlikle ücretsizdir.

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi
 • Karatay Medresesi

Karatay Medresesi , tarihin en görkemli medreselerinden birisidir. Selçuklu döneminde inşa ettirilen bu medrese, döneme ait çeşitli özel çini ve özel taşlarda kuşatılmıştır. Mimarisinde muazzam güzellikteki çini sanatı kendisine hayran bırakmaktadır. Karatay Medresesi ilk giriş kapıda sizleri büyülemeye başlamaktadır. Hayatınızda görebileceğiniz en görkemli ve eşsiz olan kapıyla burada karşılaşacaksınız. Medresenin giriş kapısı özel taş işçiliği gerektiren taşlarla süslenmiş ve belli periyotlarla süslemeler kapının her bölümüne uygulanmıştır. Siz daha medreseye girmeden hayran hayran bu kapıyı seyrederken, içeriye girdiğinizde kendinizden geçeceksiniz. Çünkü içeride sizleri tarihin eskitemediği, özel olarak konumlandırılmış duvar süslemeleri karşılayacaktır. Konya Gezilecek Yerler Kubbenin iç kısmını hayran olarak seyredecek, bu sanatın tek tek el işçiliği ile yapıldığına sizler de inanamayacaksınız.

READ  Kozağaç Piknik Alanı

Bu özel medrese Emir Celaleddin Karatay tarafınca özel olarak yaptırılmıştır. Yapılma yılı ise kayıtlara 1251 olarak geçmiş, dönemimizde müze olarak ziyaretçilerine açıktır. Bu müzeyi ziyaret ederek mimari görsel arşivinize yepyeni ve en özelini hemen ekleyebilirsiniz. Karatay Medresesi tüm itişamıyla sizleri bekliyor.

Konya Arkeoloji Müzesi
Konya Arkeoloji Müzesi
 • Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi Size bir müze içerisinde geçmişten günümüze çağların, tarihlerin, medeniyetlerin yaşadığını söylesek tepkiniz ne olurdu? Sizler de tarihi dokuyu bizzat yaşamak, geçmişten günümüze doğru özel olarak keşfedilen arkeolojik kalıntıları incelemek adına bu özel müzeyi ziyaret edebilirsiniz.  Türkiye’nin ikinci en büyük müzesi olan Konya Arkeolojik müzesi içeriğindeki zengin kültür, her çağa ve medeniyete ait eşyalarla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Sizler de hemen bu özel yeri ziyaret ederek tarihte kısa bir yolculuğa ne dersiniz? Sizlere en özel bakış açısı kazandıracak, Neolitik Çağ kalıntılarından Demir Çağına kadar yüzlerce kalıntıyı incelemek adına ne bekliyorsunuz? Hemen bu özel müzeyi ziyaret ederek Roma ve Bizans gibi özel dönemlere ait kalıntıları dahi anında keşfedebilirsiniz.

Konya Kyoto Japon Parkı
Konya Kyoto Japon Parkı
 • Konya Kyoto Japon Parkı

Türkiye’nin yüzlerce güzel manzarası bulunmakta ancak bahçe şeklindeki en özel manzaralarından olan Kyoto Japon Parkı  ziyaretçilerini bekliyor! Bu özel park 2010 yılında hizmete açılmıştır. Bu parkın kuruluş amacı temek kapsamda Konya ili ile Kyoto arasında samimiyetin arttırılmasıdır. Özel proje kapsamında yaptırılan bu parkta, Japon mimarisine büyük önem verilmiş olup, yeşilliği ile ziyaretçilerinin ruhunu dinlendiriyor. Siler de aileniz ile kaliteli zaman dilimi geçirmek amacıyla bu parkı tercih edebilirsiniz. Mimari görselliğinin yanında doğallığıyla da büyüleyen bu özel park, mimari açıdan günlük yaşantıda pek rastlamadığınız eserler ile sizleri bekliyor. Dilerseniz park içerisindeki restoranda yemek yiyebilir, onlarca yemek arasından dilediğinizi tüketebilirsiniz. Öyleyse Kyoto Japon Parkı sizleri 08.00-23.00 saatleri arasında sizleri bekliyor!

Konya Alaeddin Tepesi
Konya Alaeddin Tepesi
 • Alaeddin Tepesi

Alaaddin Tepesi ismini sık sık duyduğumuz, Konya’nın tarihi özel bir konumudur. Bu özel bölge taban seviyeye göre oldukça yüksektir. Aileler için oldukça uygun olan bu alanda sizler de kaliteli zaman dilimleri geçirebilirsiniz. Bireysel olarak da ferahlamak, kendinizi dinlemek maksadıyla da bu özel bölgeyi ziyaret edebilir, dilerseniz de ailecek piknik keyfi yaşayabilirsiniz.  Üstelik bu bölgede çeşitli çay bahçeleri bulunmaktadır. Tüm sevdiklerinizle bu özel atmosferi keşfetmek için ne bekliyorsunuz? Hemen tarihin köklü atmosferine sahip Alaeddin Tepesi’ni ziyaret ederek, doğa ve tarihe olan bakış açınıza çok farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

READ  Alaaddin Tepesi Parkı - Konyanın Tek Yüksek Noktası
Konya Kültür Parkı
Konya Kültür Parkı
 • Konya Kültür Parkı

Konya Kültürpark Yemyeşil huzurla dolu olan Konya Kültür parkı özel yapısı ile misafirlerine oldukça şahane bir atmosfer sunmaktadır. Bu park haftsonunuzu kaliteli olarak geçirebileceğiniz, rahatlıkla dinlenebileceğiniz geniş bir alanı kapsamaktadır. Konum bakımından Alaeddin Tepesi’nin yapısal olarak dokusuna son derece dikkat edilerek ve korunarak yapılmıştır. Bu park isminden de anlaşılacağı üzere kültürlerle harmanlanmış, içeriğinde kültür dolu olan bir parktır.  Park içerisinde çeşitli soysal alanlardan, tarihi köşke hatta amfitiyatroya kadar pek çok özel eser bulunmaktadır. Sizler de dinlenirken, kültür turunuzu da yapmak adına hemen bu parkı ziyaret edebilir, ailenizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Aziziye Camisi
 • Aziziye Camisi

Konya Aziziye Cami İslam dinin büyük bir sembolu ve özel mimari eserleri olan camiler, her ilde farklı bir görkemi ile ibadete açık haldedir. Bu cami gördüğünüz diğer camilerden çok farklı bir mimariye sahiptir. Konya Tarihi Yerleri Özellikle de mimarisinde tercih edilen Klasik Osmanlının yanında özel Barok bu caminin dış görünüşünü diğer camilerden farklı kılmaktadır. Ufak kubbeleri ve özel olarak yapılmış cami iç ve dış tasarımlarıyla, bu özel camiye hayran olmamak elde değildir. 17. Yüzyılda özel olarak yaptırılan bu caminin yapımında ise kesme olan Gödene taşları kullanılmıştır. Tasarımı, malzemeleri ve malzemelerinin uyumu ile görsel bir şöleni anımsatan bu cami hem iç hem de dış anlamda görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Üstelik devasa camlarıyla bu tarz bir camiyle daha önce karşılaştığınızı hiç düşünmüyoruz.

 

Şems-i Tebrizi Türbesi Ve Camisi
Şems-i Tebrizi Türbesi Ve Camisi
 • Şems-i Tebrizi Türbesi Ve Camisi

Şems Tebrizi Türbesi Konya denilince akla ilk gelenler listesinde olan bu iki özel yer, manevi ve görsel anlamda sizlere çok iyi gelecek! Şems-i Tebrizi Türbesinin yapımı 13.yy gerçekleştirilmiştir. Konum bakımından bu türbe yine aynı isimli  “Şems Park” içerisinde yer almaktadır. Bu türbe dış görsel bakımından hemen yanında yer alan cami ile bitiştirilmiş olarak gözükmektedir. Bu özel yapı tarihin önemli isimlerinden Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey tarafınca restore edilmiş, genişletilmiş ve tamir edilmiştir. Günümüzdeki görünüşü Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey’in restore etmiş halidir. Konya Gezilecek Yerler Sizler de maneviyatınızı güçlendirmek, tarihin önemli isimlerinden olan Şems-i Tebrizi’yi ziyaret etmek için hemen Konya’yı ziyaret edebilirsiniz.

READ  Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya'nın En Güzel Şelalesi
Konya Beyşehir Gölü
Konya Beyşehir Gölü
 • Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Doğal dokusu, özel görüntüsü ve tatlı suyu ile adeta görsel bir şöleni anımsatan bu özel göl kalkerli özel bir yapı içerisinde konumlanmıştır. Gölün beslenme kaynağı ise genel kapsamda yer altı sularıdır. Gölün eşsiz manzarasını seyrederken sizler de büyülenecek, bu doğallık karşısında doğa sevginizi gizleyemeyeceksiniz. Göl üzerinde çeşitli büyüklük ve küçüklükte tam olarak 23 adet ada bulunmaktadır. Görsel açıdan sizlere mükemmel bir manzara sunan, Beyşehir Gölü tüm ziyaretçilerini beklemektedir. Sizler de haftasonu tatillerinizi etkili bir şekilde değerlendirmek adına bu eşsiz doğal güzelliği ziyaret edebilirsiniz. Ailecek kaliteli zaman geçirmenin en güzel seçeneği olan Beyşehir Gölü sizleri bekliyor!

Meke Krater Gölü
 • Meke Krater Gölü

Meke Krater Gölü, tüm bildiğiniz gölleri sizlere unutturacak bir yapıya sahiptir. Bunun temel sebebi ise gölün oluşumsal ve yapısal bakımdan  lavlardan oluşmasıdır. Meke Gölünün itişamını gözlemlemek, diğer göllerden olan farklarını keşfetmek adına sizler de hemen bu eşsiz gölü ziyaret edebilirsiniz. Aileniz ile birlikte doğayı keşfetmeyi seviyor, kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız Karapınar’da yer alan bu muazzam gölü anında ziyaret edebilir, eşsiz görünüşü ve doğal yapısı ile anında büyülenebilirsiniz.  Gölün içerisindeki adacıklara ve tabanında yer alan tüflere sizler de hayret edeceksiniz.

Meram Bağları
Meram Bağları
 • Meram Bağları

Meram Bağları Doğanın tam ortasında sizleri dinlendirecek bir park! Meram bağları, içeriğindeki sosyal alanlar, piknik yerleri ve çay bahçeleri ile sizleri huzur dolu atmosferi ile bekliyor. Sizler de Evliye Çelebi’nin Seyahatname’sinde dahi konusu geçen Meram Bağlarını hemen ziyaret edebilir, doğal ortamda zihnen hem de bedenen dinlenebilirsiniz.  Konya Meram Bağları içerisindeki yapılanma, sonradan yaptırılan havuz bu bağlara çok daha farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Gezmeye doyamayacağız, ailenizle sık sık ziyaret etmek isteyeceğiniz bir alan olan Meram Bağları tüm itişamı ve güzelliğiyle sizleri, ailenizi ve tüm sevdiklerinizi beklemektedir.

Konya Mevlana Müzesi
Konya Mevlana Müzesi

 

Konyada Gezilecek İlçeler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Sırçalı Mesire Yeri – Çumra’nın En İyi Piknik Yeri

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

1 Yorum

Konyaspor 2 Ekim 2020 at 21:10

Huzuru bulduğum tek şehir Konya… Buralara geldiğinizde mutlaka türbe ziyaretleri yapın ve etli ekmeğini yemeden dönmeyin. Soğuğu hariç yaşanabilir şehirlerden bir tanesidir burası bana kalırsa.

Cevapla

Yorum Yaz