Image default
Akşehir Konya

Akşehir Gezilecek Yerler 

Akşehir Gezilecek Yerler Konya’nın Nasreddin Hoca ile tanınmış ilçelerinden olan Akşehir, tarihi mozaiği ile ilgi çekmektedir. Özellikle tarihi yapısı ile dikkatleri üzerine çeken bu ilçenin yüzölçümü yaklaşık 1442 metrekaredir. Denizden yüksekliği ise 1050 metre olan Akşehir ilçesi Konya yolu üzerinde bulunuyor.

Akşehir
Akşehir

Konya’nın en büyük ilçelerinden biri olma özelliğine sahip Akşehir, il merkezine 135 km uzaklıkta yer alıyor. Akşehir gezilecek yerler listesinde ilk sırada ise Nasreddin Hoca türbesi geliyor. Bu türbe, tarihi bir yapıt olma özelliği ile günde birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Akşehir’de gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer bölge ise Batı cephesi karargahı müzesidir. Gelmişken bu ilçede bu müzeyi de ziyaret etmeyi unutmayın.

Nasreddin Hoca Türbesi
Nasreddin Hoca Türbesi

Nasreddin Hoca Türbesi

Şems Tebrizi Türbesi Konya ilinin gezilmeye değer muhteşem ilçelerinden olan Akşehir’de ziyaret edebileceğiniz farklı birçok mekan ve bölge bulunmaktadır. Bu mekanlardan biri de Nasreddin Hoca türbesidir. 1286 yılında Nasreddin Hocanın vefat ermesi ile yapılmış bu türbeye yılda birçok ziyaretçi gelmektedir. Farklı mimarisi ile ilgi çeken bu türbenin yapımı için ise ilk olarak Nasreddin Hoca gömülür ve 6 sütunu bulunan bir türbe inşa edilir. Zamanla yıpranan ve onarılan Nasreddin Hoca türbesi en son 1905 senesinde onarılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Bu türbenin bulunduğu bölgeye ulaşım sağlamak için ise ilçeye gelmeniz yeterlidir.

Taş Medrese Arkeoloji Müzesi 
Taş Medrese Arkeoloji Müzesi

Taş Medrese Arkeoloji Müzesi 

İnce Minareli Medrese Konya ilinde mutlaka gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır ve Akşehir, bu yerlerden biridir.  Konya’nın en büyük ilçesi olan Akşehir’de gezilecek yerler listesinde ise Taş Medrese Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Tarihi eserlerin bulunduğu bu müze ilçe merkezinde yer almaktadır ve türbe, Mescid,, imaretten oluşmaktadır. Eski zamanlardan bugüne kalmış Kadınhanı Taş Medrese Arkeoloji Müzesi, 1250 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı 2. Keykubat tarafından inşa edilmiştir. Dört eyvanlı ve açık avlulu olan Taş Medrese Arkeoloji Müzesine girildiğinde sol tarafta ise türbe bulunmaktadır. Kubbesi Çinli süslemeler ile yapılmış Taş Medrese Arkeoloji Müzesini görmek için ise ilçe merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

READ  Konya Festivalleri
Batı Cephesi Karargah Müzesi
Batı Cephesi Karargah Müzesi

Batı Cephesi Karargah Müzesi

Batı Cephesi Karargahı Müzesi Doğal güzellikleri ve turistik bölgeleri ile ülkemizin en önemli şehirlerinden olan Konya gezilecek yerler arasında Akşehir sıkça ziyaret edilen yerler arasındadır. Muhteşem doğal güzelliği ve özellikle tarihi yapıtları ile ilgi çeken Akşehir’de gezilecek yerler listesinde ise Batı cephesi karargahı müzesi gelmektedir. 1904-1905 yılları arasında belediye binası olarak kullanılan bu müze Akşehir’in merkezinde yer almaktadır.

Konya Akşehir Batı Cephesi Karargah Müzesi
Konya Akşehir Batı Cephesi Karargah Müzesi

Akşehir ilçesinde gezilecek yerler arasında olan Batı cephesi karargahı müzesi 24 Ağustos 1922 yılında savaşta batı cephesi için Karargah olarak kullanılmıştır. 1966 yılında restore edilen bu müze günümüzde hâlâ ziyarete açıktır. İki katlı bir bina olan Batı cephesi karargahı müzesi, girişinde büyük taarruz ile ilgili bir pano bulunmaktadır.

Akşehir İmaret Cami
Akşehir İmaret Cami

İmaret Cami

Konya ilinin gezilmeye değer muhteşem ilçelerinden olan Akşehir, Nasreddin Hoca sayesinde meşhur olmuştur. Selçuklu döneminden bu yana farklı yapı ve eserlere ev sahipliği yapmış olan bu ilçede ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri de İmaret camisidir. Nasreddin Hoca Türbesinin güneyinde yer alan imaret Cami burada kalan tek Osmanlı camisidir.

Akşehir Yamaç Paraşütü
Akşehir Yamaç Paraşütü

Konya’da gezip görebileceğiniz farklı yerler ve mekanlar vardır. Konya’nın en büyük ilçelerinden olan Akşehir’de de görülecek farklı birçok yapıt bulunmaktadır. 2. Osmanlı padişahı Beyazıt döneminde Rumeli Beylerbeyi Hasan Paşa tarafından inşa edilmiştir. Akşehir’in önemli kültürel miraslarından olan bu camide yoksullara yemek dağıtılmaktadır. Tarihi açıdan farklı bir mimariye sahip İmaret Camiyi ziyaret etmek için ise ilçe merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gülmece Parkı
Gülmece Parkı

Gülmece Parkı

Nasreddin Hoca Gülmece Parkı Konya iline geldiğinizde burada ziyaret etmeniz ve görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Akşehir ilçesi de gezilecek yerler açısından zengin bir yerdir ve farklı birçok esere sahiptir. Gülmece parkı bu ilçede gezilecek açık alanlardan biridir ve bu parkta çocuklar için değişik, eğlenceli oyun parkları bulunmaktadır.

READ  Derbent Aladağ Kayak Merkezi : Konya'da Kış Turizmi
Akşehir Gülmece Parkı
Akşehir Gülmece Parkı

Akşehir ilçesinde gezilecek yerler listesinde Gülmece parkı ilk sırada geliyor. Bölgedekilerinde sıklıkla ziyaret ettiği bu parkta dinlenebileceğiniz çay bahçeleri de bulunmaktadır. Nasreddin Hoca Türbesinin hemen yanında olduğu Gülmece parkı, içerisinde bakır kazanı da mevcuttur.  Bu parka ulaşım için ise merkezden otobüslere binebilirsiniz.

Akşehir Hıdırlık Tepesi
Akşehir Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi

Akşehir Hıdırlık Tepesi Konya’da gezebileceğiniz birçok yer ve tarihi mekanlar bulunmaktadır. Akşehir bu ilçeler arasındadır ve burada ziyaret edilecek farklı birçok yer vardır.  Akşehir ilçesini gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yer ise Hıdırlık tepesidir. Akşehir merkezine 4 km uzaklıkta yer alan hıdırlık tepesi temiz suyu ve havası ile meşhurdur. Buraya gelmişken ziyaret etmenizi önerdiğimiz hıdırlık Tepesi, merkeze yakın bir mesafede yer almaktadır.

Hıdırlık Tepesi
Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi, Akşehir’in merkezinde yer almaktadır ve buraya sıklıkla ziyaretçi gelmektedir. Akşehir gezilecek yerler arasında olan  hıdırlık Tepesi, akarsu çevresindedir ve mesire alanı olarak da ilgi görmektedir.  Bu güzel tepede ayrıca Nasreddin Hocanın maya çaldığı Akşehir gölü de yer almaktadır. İlçe merkezinden buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Hıdırlık Tepesi
Konya Hıdırlık Tepesi

Akşehir Çevresindeki Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

1 Yorum

Kübra 25 Mart 2021 at 12:13

Ufak ve güzel bir ilçe. Hıdırlık tepesine kesinlikle çıkmanızı öneririm. Şehir manzarasını en güzel oradan izlersiniz

Cevapla

Yorum Yaz