Image default
Akşehir

Nasreddin Hoca Gülmece Parkı

Nasreddin Hoca Gülmece Parkı Konya denilince akla köklü tarihi, enfes yöresel lezzetleri, doğayla iç içe mesire yerleri geliyor. Elbette akla gelenlerden bir tanesi de Nasrettin Hoca oluyor. Nasreddin Hoca, tarihe damga vuran isimlerden biridir. İnsanları güldürürken düşünmeye iten, olayları mizahi bir dille anlatıp insanların ders almalarını sağlayan bu bilge kişi, Nasreddin Hoca Parkı ile de nesillere anlatılıyor. Özellikle çocukların Nasredin Hoca’yı tanımaları, onun fıkralarını dinleyip anlamaları açısından da oldukça önemli.

Konya Akşehir Nasreddin Hoca Gülmece Parkı
Konya Akşehir Nasreddin Hoca Gülmece Parkı

Nasreddin Hoca Parkı Nerede?

Nasreddin Hoca Parkı, Konya ili Akşehir merkezde yer alır. Aynı zamanda Nasreddin Hoca türbesine yakın bir konumdadır.

Nasrettin hoca kuyudan su çekme heykeli
Nasrettin hoca kuyudan su çekme heykeli

Nasreddin Hoca Parkı Hakkında

Akşehir, Konya ilinin en renkli ve en yeşil köşelerinden biridir. Konya ili ziyaretinde bulunanların mutlaka uğradığı yerler arasındadır. Nasreddin Hoca Parkı da bu güzel köşenin bir parçası olarak halka hizmet verir. Bilindiği gibi Akşehir’in en önemli özelliği Nasreddin Hoca’nın yaşadığı yer olmasıdır. Akşehir bu özelliğini bu parkla da ortaya koyar.

Gülmece Parkı
Gülmece Parkı

Gülmece Parkı adı ile de bilinen meşhur olan nasreddin hoca gülmece parkı, bir kanalın iki yanına kurulmuş güzel ve şirin bir alandır. Köprü ile bağlantılı olan bu park, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken alanlardan biri olarak yoğun şekilde ziyaretçilerini ağırlar.

Parka, pek çok pirinç heykel ayrı bir hoşluk katmıştır. Bu pirinç heykellerin her biri ayrı bir fıkrayı anlatır. Fıkralar, pirinç heykellerin önünde yazılı şekilde yer alır. Ziyaretçilerin yoğun şekilde ilgisini çeker ve onların yüzünü gülümsetir. Özellikle çocukların ilgi odağıdır. Çocukların en çok eğlendikleri alanlardan biri olarak da popülerliğini korur. Bunların yanı sıra; Türk Güldürü ustaları da unutulmamış, parkın içinde anılmıştır. Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen gibi büyük ve unutulmaz ustaların kabartma portreleri de parkın içinde ziyaretçilerini karşılar. Bu bakımdan da park önemli bir özellik taşır. Değerlerimize sahip çıkıldığını da gösterir niteliktedir.

READ  Konya Festivalleri
Nasreddin Hoca Gülmece Parkı
Nasreddin Hoca Gülmece Parkı

Yemyeşil park, gezi, yürüyüş ve ailece zaman geçirmek için de son derece ideal olup eğlenceli yanıyla da dikkat çeker. Nasredin Hoca Parkı’nı ziyaret edenler çay bahçesinde dinlenebilirler. Aynı zamanda parkın içinde bir de mağaza mevcut. Akşehir ‘e özel birbirinden güzel ve ilginç hediyelikler ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Konya ilinin en meşhur ve en lezzetli yiyeceklerinden biri olan etli ekmek de tadılmalıdır. Ziyaretçilerin park içinde en sık yaptıkları şeylerden biri de fotoğraf çekilmektir. Bu ziyaretçiler için eğlenceli bir anı olmaktadır.

Akşehir Gülmece Parkı
Akşehir Gülmece Parkı

Nasreddin Hoca Parkı Ulaşım

Nasreddin Hoca Parkı konum olarak ulaşımı kolay bir yerdir. Toplu taşıma ile parka ulaşım sağlanabilir. 193,671,873 numaralı otobüsler tercih edilebilir. Park Gazi Osman Paşa Caddesi üzerinde yer alır. Tercih eden ziyaretçiler özel araçları ile de parka kolay bir şekilde gidebilirler.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Akşehir Hıdırlık Tepesi : Mesire Alanı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Akşehir Gezilecek Yerler 

Gezicini

1 Yorum

Cebrail 21 Ekim 2020 at 20:46

Ya bu yerin büyüsü çok başka bende yeni gezi yazılarınızı bekliyordum önceki yerler hakkında yapmış olduğunuz makaleler beni çok etkiledi Sümela manastırı hakkında yaptığınız yazı gibi mesela bu yerlerinde gezmek nasip oldu çok şükür ileride yeni yazılarınızı bekliyorum başarılarınızın devamını dilerim.

Cevapla

Yorum Yaz