Image default
Akşehir

Akşehir Hıdırlık Tepesi : Mesire Alanı Nerede Nasıl Gidilir ?

 

Akşehir Hıdırlık Tepesi,. Sultan Dağları’nın eteklerine konumlanmış olan hıdırlık, yemyeşil bir ortama sahip olması nedeniyle tabiatla iç içe bir doğa deneyimi yaşatmaktadır. Aynı zamanda hıdırlıkta bulunan ve belediyeye ait olan Hıdırlık Sofrası ziyaretçilere ve şehir halkına Akşehir yemeklerini sunmak amacıyla hizmet vermektedir.

Hıdırlık Tepesi
Hıdırlık Tepesi

Akşehir Hıdırlık Tepesi Özellikleri 

Gülmece Parkı ve Hasan Paşa caminin ilerisinde Hıdırlık tepesine ait bir yol bulunmaktadır. Hıdırlık tepesine giden yol ilk olarak bir çağlayan ile ziyaretçileri karşılamaktadır. Özellikle ziyaretçiler için doğa ile iç içe güzel bir dinlenme yeri olabilecek Hıdırlık, çam ormanı sayesinde temiz bir hava sunmaktadır.

Akşehir Hıdırlık Tepesi
Akşehir Hıdırlık Tepesi

​​​​​​İlçe merkezinden 4 kilometre uzaklıkta bulunan Hıdırlık Tepesi burada bulunan temiz ve doğal suyu aynı zamanda atmosferiyle sıkça tercih edilen bir mesire alanı olmuştur. Çevresinde bulunan akarsu ise Nasrettin Hoca dolayısıyla meşhur olmuştur. Nasrettin Hoca’nın maya çaldığı göl olarak bilinen bu akarsu çevresi, ziyaretçilerine doğal bir manzara sunmaktadır. Ulaşım için yaya yolunun tercih edilmesinin yanı sıra özel araçla da kısa bir süre içerisinde mesire alanına ulaşmak mümkündür.

Konya Hıdırlık Tepesi
Konya Hıdırlık Tepesi

Akşehir Belediyesi Hıdırlık sofrası

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur? Belediyeye ait olarak hizmet veren Hıdırlık Sofrası, Akşehir yemeklerinin tümünü menüsünde barındırmaktadır. Özellikle Akşehir‘e gelen ziyaretçilerin Hıdırlık sofrasında Akşehir tandır kebabının tadına bakması önerilmektedir. Bunun yanı sıra Konya kebabı da Hıdırlık sofrasında oldukça beğeni toplamış bir lezzettir. Akşehir‘in kendi yöresine ait özel yemek kültürü de menüde bulunuyor.

Akşehir Belediyesi Hıdırlık sofrası
Akşehir Belediyesi Hıdırlık sofrası

Özellikle bahar aylarında sıklıkla tercih edilen eğlence, yürüyüş ve piknik yeri olarak kullanılan Hıdırlık Tepesi, şehri seyredebilmek ve manzara karşısında çay içmek için tercih edilir. Akşehirli vatandaşların özellikle yaz aylarında ailece piknik yapmak için tercih ettikleri Hıdırlık Tepesi bol oksijenli ve Akşehir’in tamamını seyredilebilecek bir yer olması sebebiyle oldukça doğal bir ortam sunmaktadır.

Akşehir Belediyesi Hıdırlık sofrası
Akşehir Belediyesi Hıdırlık sofrası

Hıdırlık Mescidi

Akşehir hıdırlıkta bulunan Hıdırlık Mescidi Selçuklu döneminden kalmış bir eserdir. Büyük bir çınarın yanında bulunan Hıdırlık mescidi İslam öncesi devre ait eserler de bulundurmaktadır. Akşehir ilçesinde bulunan Sultan Dağı’nın eteklerindeki Hıdırlık Parkı’nda yer alan Hıdırlık Mescidi, ziyaretçiler için de ibadet yeri olarak tercih edilmektedir.

READ  Konya Festivalleri
Hıdırlık Mescidi

Hıdırlık mescidinin kesin inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı tarafından yapının var olduğu Fatih Sultan Mehmet’in Akşehir ziyareti sırasında bildirilmiştir. Sonrasında ise Fatih Sultan Mehmet adının düzenleme tahrir defterlerinden birisine mescit ile ilgili bilgiler eklenmiştir. Tarihçilerin bildirisine göre öncesinde mescide ait yazılı belge bulunmadığı yönündedir. Ancak mescidin plan şeması, yapı malzemesi gibi özellikleri hakkında Konya Akşehir çevresinde bulunan 13. yüzyıl mescitleri ile benzerlik taşıdığı görülmüştür. Bu nedenle mescidin de 13. Yüzyıl sonu ya da 14. Yüzyıl başlarında tamamlandığı düşünülmüştür.

 

Mescit ile ilgili bir araştırmacı ise mescidin Selçuklulardan kalma tarihi bir eser olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda İkinci Beyazıt döneminde de hazırlanan bir tahrir defterinde mescitten bahsedilmesi sebebiyle eskilerden bir gelen bir eser olduğu anlaşılıyor.

Diğer mekanlar:

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Gezicini

Nasreddin Hoca Gülmece Parkı

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Gezicini

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

Akşehir Gezilecek Yerler 

Gezicini

Yorum Yaz