Image default
Portekiz Ülkeler

Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Portekiz gezilecek yerler listesini tek yazıda paylaşmak Portekiz için haksızlık olacaktır. Gerçekten doğası, tarihi yapıları ve daha bir çok detayıyla Portekiz sehayati kendi içinde bir keşfe dönüşür. Bu yazımızda bazı başlıkları vereceğiz. Portekiz’de gezilecek yerleri detaylı olarak bağlı yazılarda bulacaksınız.

Portekiz Azores Şelalesi
Portekiz Azores Şelalesi

Portekiz neyi ile ünlü?

  • Fado müziği. Fado’nun her Portekizlinin kalbinde özel bir yeri vardır.
  • Cristiano Ronaldo’nun doğum yeri
  • Morina balığı
  • Port şarabı
  • 300+ güneşli gün sayısı
  • Dünyanın en büyük mantar üreticisi
  • Fatima Mucizesi bölgesi
  • Azulejo çinileri

Portekiz’e hangi mevsimde gidilir?

Belki asıl soru, Portekiz’e hangi mevsim gidilir değil de hangi mevsim gidilmez ki olmalıdır. Harika bitki örtüsü ve iklimiyle her mevsim ayrı bir tadı olan Portekiz’i yılın her mevsiminde ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz kaç günde gezilir?

Sizin programınıza ve neye önem verdiğinize bağlı olarak değişmekle birlikte, Portekiz’de kaç günde neler yapabileceğinizi bu bölümde toplarmaya çalıştık.

Örneğin bir haftalığına Portekiz’i ziyaret ediyorsanız, Lizbon başta olmak üzere Faro, Porto gibi yalnızca büyük şehirde kalmak isteyen ziyaretçiler için veya kıyı şeridi boyunca daha küçük kasaba ve köyleri ziyaret etmek isteyenler için bir çok Portekiz içi güzergah çizilebilir.

Portekiz Algarve Mağarası
Portekiz Algarve Mağarası

Durduğu yerde duramayan birisi iseniz, o zaman tam size göre Portekiz tatil güzergahımız var. Porto’da başlayan ve Faro’da biten yedi günlük bir yol gezisi sizin için gerçekten güzel bir tercih olabilir. Porto’dan başlayarak Rua Santa Caterina kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Douro nehri kıyısında yürüyüş yaparsınız ve orada göreceğiniz I. Dom Luis Köprüsü’ne muhtemelen hayran kalacaksınız. Lizbon’a 3 saatlik yolculuktan önce Douro Vadisi’nde bir tekne gezisine çıkmayı unutmayın deriz. Bu güzergahta görülecek yerler arasında Castelo Sao Jorge, Lizbon Pazarı ve UNESCO listesinde de yer alan Jeronimos Manastırı bulunuyor. Aynı güzergah daha sonra Roma Tapınağı ve Gotik barok mimarisi ile ünlü Alentejo bölgesinin başkenti Evora’ya doğru ilerliyor. Faro’ya gitmeden önce yerel Alentejo mutfağının tadabilirsiniz. Kalan zamanınızı Ria Formosa adasında yürüyüş yaparak, Barreta Adası’nda kuş gözlemciliği yaparak ve Faro’nun Eski Kent bölgesinin arnavut kaldırımlı sokaklarını yürüyerek keşfederek geçirin.

READ  Gürcistan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi

Eğer doğayla iç içe ve ilginç bir alternatif Portekiz gezisi düşünüyorsanız, Sao Miguel Adası’nı keşfedeceğiniz, Capelinhos yanardağına giden yolda yeşil otlaklara hayran kalacağınız ve takımadalar çevresinde bir balina izleme turuna çıkacağınız bir haftalık Azures gezisinde doğanın ortasında bir tatil yapmayı seçin.

Portekiz nasıl bir ülke?

 

Portekiz Sao Jorge Adası

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Türkmenistan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi

Gezicini

Sri Lanka Turist Rehberi Sri Lanka Gezi Maliyetleri

Gezicini

Portekiz Sao Jorge Adası

Gezicini

Polonya Gezi Rehberi ve Polonya Seyahat Bütçesi

Gezicini

Norveç Gezi Rehberi Norveç Yaşam Maliyeti

Gezicini

Nepal Gezi Rehberi Nepal Gezi Bütçesi

Gezicini

Mısır Gezi Rehberi Mısır Yaşam Maliyeti

Gezicini

Lübnan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi 2023

Gezicini

Kanada Gezi Maliyeti Kanada Yaşam Maliyeti

Gezicini

Yorum Yaz