Image default
İzmir Karaburun

Mordoğan Gezilecek Yerler : Muhteşem Görülmesi Gereken Yerleri!

Mordoğan Gezilecek Yerler İzmir merkezden vapur seferleri düzenlenen, tarihçesi ile insanlara yeni bilgiler öğreten ve yaz kış güzellikleri ile İzmir’in en güzel tatil beldelerinden biridir Karaburun Mordoğan. Eski ismi ‘’Mimas’’ olan bölge için Homeros destanlarında da Rüzgarlı Mimas olarak anılıyor.

Mordoğan
Mordoğan

Mordoğan Plajları Bölgeye erişim kolaylığı açısından İzmir belediyesi tarafından bölünmüş yol aracılığı ile ulaşım kolaylığı sağlanıyor. Yazlık konut sayısı ve yazın misafirlerin uğrak yeri olan Mordoğan bu konuda gelen misafirleri ve yazlık sahiplerini pişman etmiyor. Yazın bizlere sunduğu onlarca güzellik ile Mordoğan Denizi hem yazın keyfini çıkarmamız hem kültürlenmemiz için bizlere gidilecek bir sürü alternatif sunuyor.

Mordoğan Ardıç Plajı
Mordoğan Ardıç Plajı

Mordoğan Gezilecek Yerler;

Mordoğan Merkez Sahil Ve İskele

Merkez koyda gezmek ve görmek için aynı zamanda eğlenmek için çeşitli konumlar bulunmakta. Mordoğan Gezilecek Yerler Mordoğan Koyları Bunlara kafeler, restoranlar, plajı , iskelesi, yeni yat limanı ve Ahmet meram değirmeni gibi özel noktalar ile merkez koy içerisinde aradığımız her şeyi bulmamızı sağlıyor.

Mordoğan Köyü
Mordoğan Köyü

Mordoğan Köyü

Sahil kısmını görmek istemeyen misafirler için Karaburun yoluna devam ederken sahil yolundan sadece 2 Km uzaklıkta kalan Mordoğan köyüne gidebilirsiniz. Bu anlamda bizlere köy sadece kendisi bile gezilecek bir sürü yer sağlıyor. Urla Gezilecek Yerler Eski tip rum evleri ve tarihi dokusu ile Mordoğan köyün de görmemiz gereken yerlerin kısa listesi ise şöyle;

Ayşe Kadın Camii
Ayşe Kadın Camii

Ayşe Kadın Camii

15 veya 15.yy da  yapıldığı düşünülen bu camii eski Türk mimarisi ve o zamanlardan beri ayakta kalması ile  gelen misafirlerin tarihi yaşayabileceği bir yer konumunda.

Dilek Çeşmesi
Dilek Çeşmesi
Zeki Müren (Dilek Çeşmesi)

Ege’nin ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi Mordoğan da mitolojik anlamda zengin ve bunlardan birisi de Dilek çeşmesi olarak biliniyor. Mitolojiye meraklı insanlar için Mordoğan köyünün 2KM yukarısında bulunan dilek çeşmesi Nergis efsanesi ve zamane ilişkilerini anımsatan öyküleri ile ilgi çekiyor.

Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih evi
Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih evi

Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih evi

Bahçesindeki şirin kafesi ile köy içinde ki eski bir evi müze haline getirilmesi ile köyün tanıtımını sağlayıp gelir getirmekte. Karaburun Mordoğan Gezilecek Yerler İçerde tanıtılan tarihimizde gelenek, kıyafet ve yemeklerin tanıtıldığı bu tarih evi merak edenler için iyi bir fırsat olmaya devam ediyor.

Mordoğan Çatalkaya
Mordoğan Çatalkaya

Çatalkaya

Mordoğan da görülecek yerlerin bir diğeri olan Çatalkaya ise Mordoğan sahiline kuşbakışı görme fırsatı ve aynı zamanda Mordoğan’a bağlı en büyük köylerden biri olması ile dikkat çekiyor. Dağ yürüyüşü yapmak isteyenler ve ilgilenenler için ise Çatalkayadan başlayan yürüyüş ile 4 saatlik bir rota çizilmekte ve Yenicepınar’a  doğru gidilmekte.

Mordoğan yazlık kesim olduğundan dolayı buraya gelen misafirlerin çoğunun ilk düşüncesi köyden çok plajlar ve koylar oluyor. Mordoğan yine bu konuda misafirlerin hayal kırıklığına uğratmıyor ve beklentileri karşılıyor. İşte Mordoğan’ın en ünlü koyları ve plajları.

Manal Plajı
Manal Plajı

Mordoğan Koyları ve Plajları

Manal Koyu

Mordoğan ile Balıklıova  arasında yer alan bu plaj Karaburun’un en güzel 3 sahilinden birisi olarak gösteriliyor.  Karaburun gezilcek yerler arasında Uzunca bir sahili bulunan Manal da kendi başınıza vakit geçirmek oldukça keyifli bir aktivite haline geliyor.

Mordoğan Saklıköy
Mordoğan Saklıköy

Mordoğan Saklıköy

Kamp yapmak isteyen misafirlerin en çok tercih ettiği plaj olan Saklıköy gününüzü geçirebileceğiniz güzellikler ile dolu.

Kocakum Plajı
Kocakum Plajı

Kocakum Plajı

Merkezde bulunan kumluk plaj olan Kocakum ise Mordoğan da gezilecek yerlerarasına girmiş sadece gezmek için değil hem ferahlamak hem de eğlenmek isteyenler için bir numaralı adres halindedir.

Mordoğan Ardıç Plajı
Mordoğan Ardıç Plajı

Mordoğan Ardıç Plajı

İsmini Ardıç ağaçlarından alan plaj Karaburun yarımadasının en büyük halk plajı olması ile biliniyor.

Mordoğan Ayıbalığı Koyu
Mordoğan Ayıbalığı Koyu

Mordoğan Ayıbalığı Koyu

Diğer plajlara ve koylara göre daha sakin olan koy bir kafe ve kendisinden oluşuyor. Denizinin kumluk olmaması ve alanın daha sakin olması huzur arayanlar için uygun bir ortam oluşturuyor.

Mordoğan Resimleri

Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih eviMordoğan SaklıköyMordoğan ÇatalkayaMordoğan Ayıbalığı Koyumordogan10mordogan11mordogan78Ayşe Kadın CamiiDilek Çeşmesimordogan5

Mordoğan Çevresindeki Gezilecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Torbalı Gezilecek Yerler

Sinem

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Sinem

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Sinem

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Sinem

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Sinem

Özdere Gezilecek Yerler

Sinem

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Sinem

2 Yorumlar

Hly Zbk 12 Ağustos 2019 at 20:44

Mordoğan kafa dinlemek için 10 numara burası, ucuz doga harikası burada yapmacık sonradan görmüş insan yok şimdilik fakat herkes kendi halinde doğal insanların cenneti diyebilirim ama yol yapılınca çeşme bodrum olur mu fiyatlar onu bilemem….

Cevapla
MAngo 21 Eylül 2020 at 18:37

Mordoğan birkaç sene içinde alaçatıyı sollayacak gibi gözüküyor plajları ile harikalar yaratıyor mordoğan

Cevapla

Yorum Yaz