Image default
İzmir Seferihisar

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Sığacık Gezilecek Yerler Ege Bölgesi’nin en güzel tatil beldelerinden bir tanesi olan Sığacık, Seferihisar’a bağlıdır. Ege Bölgesi’nde bir tatil planlıyor iseniz mutlaka bu listenize Sığacık gezilecek yerler diye küçük bir not düşmeyi unutmayın. İzmir’in ilçelerinden biri olan Seferihisar’a 5 kilometre bir uzaklıkta bulunan Sığacık sakin ve huzurun hâkim olduğu küçük bir yerleşim bölgesidir. Turistik mekânlar içinde tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Sığacık daha önceleri bir balıkçı beldesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İnstagram 

Sığacık
Sığacık

Sığacık Gezilmesi Gereken Yerler

  1. Sığacık Kalesi

Osmanlıların Rodos seferine hazırlık aşamasında sefere hazır olması açısından Parlak Mustafa Paşa tarafından Kanuni Sultan Süleyman emriyle yaptırılmıştır. Sığacık Kalesi bir dış kale bir de iç kale olmak üzere iki kısımdan oluşmuştur. İç kale de askerler günlük hayatlarını idame ettirmişlerdir. İç kalenin deniz tarafına bakan bölümünde iki tane burç ve kapı bulunur.

Seferihisar Sığacık
Seferihisar Sığacık

Sığacık Gezilecek Yerler Teos Antik Kentinin taşları surların yapımında kullanılmıştır. Sur duvarlarında bulunan yazıtlar bunun en güzel örnekleridir. O zamanlarda oldukça sakin bir belde olan Sığacık, kale yapılınca hububat kuru meyve ticareti yapan önemli bir yer haline gelmiştir. Sığacık kalesi savunma yeri olmaktan ziyade deniz üssü olarak kullanılmıştır. Kale içine girdiğiniz zaman evler, cami, mescit ve ticaret yapılan yerleri görebilirsiniz.

Sığacık
Sığacık
  1. Sığacık Pazarı ( Seferihisar )

Pazar günleri kale içinde kurulan Sığacık Pazarı oldukça kalabalık olmaktadır. Bu pazarın en önemli özelliği dışarıdan yani halden bu pazara hiçbir ürünün sokulmamasıdır. Bu pazarda amaç yerel üretime destek vermektir. Burada satılan tüm ürünler direkt olarak üreticilerden gelmektedir. Sığacık pazarına geldiğiniz zaman ilk gözünüze çarpan şey buranın oldukça kalabalık olması. Seferihisar Gezilecek Yerler Sanki pazar değil de festivale geldiğinizi düşündürüyor size. Bu pazarda neler satılmıyor ki. Yumurta, kışlık yapılmış tarhanalar, el emeği göz nuru örgü işleri, odun ateşinde pişirilmiş ekmekler, börekler, çörekler tatlılar ve daha nice güzel yapılan ürünler ve yemekler bizlerin beğenisine sunuluyor. Eğer geziniz pazar gününe denk gelirse mutlaka Sığacık Pazarını gezmenizi tavsiye ederiz. Sığacık gezilecek yerler arasında belki de en güzel ve en renkli yer Sığacık pazarıdır. Herkesin merak ettiği ve özellikle buraya yolu düşenlerin mutlaka uğradıkları yer olarak meşhur olmuştur.

READ  İzmir Karşıyaka Döviz Büroları
Sığacık Pazarı
Sığacık Pazarı
  1. Kaleiçi Sokaklar

Kaleiçi sokakları gezmek istiyorsanız kalenin herhangi bir yerinden veya surların içinden buraya geçiş yapabilirsiniz. Bu sokaklarda gözünüze çarpacak ilk şey renkli ve küçük küçük pansiyon evlerin sıralanmış olduğudur. Kaleiçi sokaklar ruhunuzu açacak bir gezi olacaktır.

Kaleiçi Sokaklarsığacık kale içisığacık Kaleiçi Sokaklar
  1. Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti İon kolonisi olarak M.Ö.1000 yıllarında kurulmuştur. Kurucusunun şarap tanrısı olarak bilinen Dioysos’un oğlu olan Athames olduğu bilinmektedir. Tarih boyunca antik kente birçok yerlerden göçler gelmiştir. Kent ilk olarak Pers yönetiminde yaşamıştır. izmir gezilecek yerler  Daha sonra Lidyalıların yönetimine geçmiştir. Bir süre sonra tekrar Perslerin yönetimine girmiştir. Bundan dolayı da zengin bir tarihe sahip olmuştur. Deniz ticareti yapan şehir kısa bir süre sonra önemli bir ticaret noktası haline gelmiştir. Kentte günümüze kadar iyi bir şekilde korunarak gelmiş tarihi eserler görebilirsiniz.

Teos Antik Kent
Teos Antik Kent

Bu eserler Helenistik dönemin mimari özelliklerini oldukça iyi yansıtmaktadır. Bu eserler arasında bulunan akropol kentin tam ortasında bulunmaktadır. Kentte ki iki limana da kuş bakışı bakan akropolde, bir tapınak ve sunak bulunur. Bunların yapılış tarzları dikdörtgendir. Akropol, yüksekliği 5 metreyi bulan ana kayanın oyularak üstüne kocaman taşların koyulması ile meydana gelmiştir. Teos antik kentte görülmesi gereken yapılardan bir tanesi de Dionysos Tapınağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

Bu tapınağın Anadolu’daki en büyük tapınak olduğu bilinmektedir. Helenistik dönemin en önemli mimarı tarafından yapıldığı için bu dönemin en güzel eseridir ve bu dönemin bütün mimari özelliklerini yansıtması açısından önemli bir eserdir. Tapınak üç bölümden oluşmaktadır.  Burada görmeniz gereken bir diğer yer ise bouleutrerion yapısıdır. Bu yer Dionysos Tapınağının doğu tarafına gittiğiniz zaman karşınıza çıkacaktır. Oldukça iyi korunmuş bir yapıdır. O dönemlerde meclis toplantıları bu alanda yapılıyormuş.

READ  KadifeKale - Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale
Sığacık
Sığacık

Bu yerin bir bölümü hala toprak altındadır. Burada görebileceğiniz diğer bir önemli yapı ise Agora Tapınağı’dır. Bu tapınak agora içinde bulunmaktadır fakat hakkında fazla bilgi yoktur. Kentte gezebileceğiniz bir başka yer ise o dönemden kalan tiyatrodur. Tiyatronun bulunduğu alan akropolün güneyinde bulunan tepenin yamacındadır. Sahne binasına ait blokları net bir şekilde görmenize rağmen seyircilerin oturdukları yerler günümüze kadar ulaşma fırsatı bulamamıştır. Antik dönemde liman şehri olarak oldukça büyük bir öneme sahip olan Teos Kenti’nde kuzey ve güney olmak üzere iki tane liman vardı. Kuzey limanı tamamen yıkılmış olmasına rağmen güney limanının kalıntılarını gezebilirsiniz.

Teos Antik şehir
Teos Antik şehir
  1. Teos Marina

Teos Antik Kentin ’den esin alınarak inşa edilen Teos Marina antik kent Teos’ta bulunmaktadır. Denizde 480, karada 80 adet ve kanal rıhtımında da 30 adet küçük tekne ile hizmet vermektedir.

Teos Marina
Teos Marina

Sığacık gezilecek yerler listenize bu güzel beldeyi gezerek eklemeler yapabilirsiniz. Burada konaklamak için oldukça fazla alternatif bulunmaktadır. Sessizliğin ve huzurun yeri olan bu belde size çok güzel tatil imkânı sunmaktadır.

Sığacık Konumu ve Sığacıktaki Gezi Konumları

 

sigacik32234324sigacik454sigacik443sigacik45sigacik23sigacik22sigacik1sigacikSeferihisar555Seferihisar66Seferihisar34Seferihisar7Seferihisar5Seferihisar3Seferihisar2Seferihisar1seferihisarSığacık kalesi 1sığacıksigaciksokaklariSığacık kalesiSığacık Gezilmesi gereken yerlersığacık kale içisığacık Kaleiçi SokaklarSığacık Kalesi

Sığacığa Yakın Gezilecek Başka Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Ürkmez Plajları Koyları

Gezicini

Ürkmez Meltemtur Sahili | İzmir’de Sakin Bir Köşe İstiyorsanız

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Gece Pazarı

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Ürkmez Apart Otel : Ürkmez’in En İyisi

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

16 Yorumlar

Gamze Petekkaya 29 Mart 2019 at 11:02

Haftasonu şehirden uzak kalmak isteyenler için güzel bir huzur veren yapıya sahip olan, kale içindeki küçük olan yöresel pazarda değişik olan bütün tatları tadarak gün boyunca karnınızı duyurabilirsiniz , deniz içinde terkos antik kent tercihimdir.
Bütün Mekanlar vede insanlar Alaçatı’ya benzemek için çalışıyorlar. İzmir`de geleceğin en gözde semtlerinden huzur , kalabalıklığın ve curcunanın yeni adresi olacağını düşünüyorum

Cevapla
Hülya Kocabaşı 21 Nisan 2019 at 16:09

Nasıl da güzelsin sen böyle Sığacık.. sakin, huzurlu, sessiz. Ciğerlerinize temiz oksijen huzur da doluyor aslında… Muhteşem havası ile birlikte kendinizi hayatta daha bir tazelenmiş hissediyorsunuz. ❤️

Cevapla
Fidan Uygur 25 Temmuz 2019 at 01:37

Özellikşe Pazar günleri kızların kadınların emekleriyle hazırlanan reçeller börekler sarmalar takılar tesbihler aksesuarlar pazarda satılıyor görülmesi gereken en şirin bir İzmir tatil kasabası☺️

Cevapla
Orhun ?? 31 Temmuz 2019 at 22:26

kesinlikle çok minik mi nik ve sevimli bir ilçe 🙂 Sığacık`ta pazar günleri organik pazar kuruluyor bütün aileler kadınlar ve çeşit çeşit ev yapımı yemek, tatlı yiyebilir, börek, , taze ve kurutulmuş baharatlarlada coşabilirsiniz!

Cevapla
sultan 18 Ağustos 2019 at 17:22

harika bir yer sessiz sakin ben sultan olarak buerada şah oldum

Cevapla
Süleyman 27 Şubat 2020 at 09:51

İzmirin bana kalırsa en güzel tatil beldesi Sığacık diyebilirim buralar tarih kokan yerler mutlaka sadece ama sadece bir sezon buraya uğrayabilirsiniz. Vede birçok yere yakın kuşadasına 30 dakika çeşmeye 20 dakika kadar uzaklıkta.

Cevapla
Nasibe 15 Ağustos 2021 at 11:41

İzmir her zamanki gibi her yeri tarihle anlatan mükemmel yer koyları plajları temiz ve bakımlı huzur bulacağınız yer

Cevapla
Gökhan 31 Ağustos 2021 at 22:42

Urla çok beğendim burayı çok güzel bir yer herkese tavsiye ederim

Cevapla
muharrir 31 Ağustos 2021 at 23:05

Sığacık sur duvarlar, taşlı yolları, sakin ve huzurlu atmosferi kafa dinlemek icin ideal bir yer

Cevapla
Barış Geçmen 31 Ağustos 2021 at 23:39

Sığacık gezilecek yerler ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve açıklayıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla
Hasan yılmaz 31 Ağustos 2021 at 23:41

Sığacık beldesini dizilerde sık sık görüyoruz. Doğası, denizi, mekanları ile çok sıcak, sempatik bir belde. Tatil için en uygun yer diyebilirim. Tabi yer bulabilirsek. Marinaları uzaktan seyretmek bilr insana huzur veriyor. Çok güzel bir şehir

Cevapla
Buğra 1 Eylül 2021 at 01:58

Seferi hisardın en güzel yerlerinden biri Sığacık. tatil için gelenlerin mutlaka gezmesi gereken bir yer. Evlerinin, denizi , doğası, tarihi alanları çok güzel tatil için en mükemmel yerlerden biri.

Cevapla
Emrah 1 Eylül 2021 at 10:49

İzmir Sığacık Seferihisar Dendiğinde akla evleri Güzel mutfakları lezzetleri denizi doğası tarihi yerleri mekanları koylarıyla benimde gitmek istediğim bir yer.

Cevapla
Emrah 1 Eylül 2021 at 10:52

İzmirin en çok sevdiğim manzarasıyla sakinliğiyle denizi sahili koyları tarihi yerleriyle evleriye Güzel lezzetli yemekleri ve mutfaklarıyka Sığaçık Seferihisar harika bir yer.

Cevapla
Emre Yılmaz 1 Eylül 2021 at 13:35

Gezilecek güzel yerlerden bir tanesi ben beğendim. Hoşuma gitti muazzam yer. Benim. Harika zamanım geçmişti sevdim.

Cevapla
Nasibe 2 Eylül 2021 at 17:09

Sığacak gezilecek muazzam bir yer doğasıyla manzarasıyla ayrı bir güzel insan huzur buluyor

Cevapla

Yorum Yaz