Image default
İzmir Seferihisar

Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nin en güzel tatil beldelerinden bir tanesi olan Sığacık, Seferihisar’a bağlıdır. Ege Bölgesi’nde bir tatil planlıyor iseniz mutlaka bu listenize Sığacık gezilecek yerler diye küçük bir not düşmeyi unutmayın. İzmir’in ilçelerinden biri olan Seferihisar’a 5 kilometre bir uzaklıkta bulunan Sığacık sakin ve huzurun hâkim olduğu küçük bir yerleşim bölgesidir. Turistik mekânlar içinde tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Sığacık daha önceleri bir balıkçı beldesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sığacık
Sığacık

Sığacık Gezilmesi Gereken Yerler

  1. Sığacık Kalesi

Osmanlıların Rodos seferine hazırlık aşamasında sefere hazır olması açısından Parlak Mustafa Paşa tarafından Kanuni Sultan Süleyman emriyle yaptırılmıştır. Sığacık Kalesi bir dış kale bir de iç kale olmak üzere iki kısımdan oluşmuştur. İç kale de askerler günlük hayatlarını idame ettirmişlerdir. İç kalenin deniz tarafına bakan bölümünde iki tane burç ve kapı bulunur.

Seferihisar Sığacık
Seferihisar Sığacık

Sığacık Gezilecek Yerler Teos Antik Kentinin taşları surların yapımında kullanılmıştır. Sur duvarlarında bulunan yazıtlar bunun en güzel örnekleridir. O zamanlarda oldukça sakin bir belde olan Sığacık, kale yapılınca hububat kuru meyve ticareti yapan önemli bir yer haline gelmiştir. Sığacık kalesi savunma yeri olmaktan ziyade deniz üssü olarak kullanılmıştır. Kale içine girdiğiniz zaman evler, cami, mescit ve ticaret yapılan yerleri görebilirsiniz.

Sığacık
Sığacık
  1. Sığacık Pazarı ( Seferihisar )

Pazar günleri kale içinde kurulan Sığacık Pazarı oldukça kalabalık olmaktadır. Bu pazarın en önemli özelliği dışarıdan yani halden bu pazara hiçbir ürünün sokulmamasıdır. Bu pazarda amaç yerel üretime destek vermektir. Burada satılan tüm ürünler direkt olarak üreticilerden gelmektedir. Sığacık pazarına geldiğiniz zaman ilk gözünüze çarpan şey buranın oldukça kalabalık olması. Seferihisar Gezilecek Yerler Sanki pazar değil de festivale geldiğinizi düşündürüyor size. Bu pazarda neler satılmıyor ki. Yumurta, kışlık yapılmış tarhanalar, el emeği göz nuru örgü işleri, odun ateşinde pişirilmiş ekmekler, börekler, çörekler tatlılar ve daha nice güzel yapılan ürünler ve yemekler bizlerin beğenisine sunuluyor. Eğer geziniz pazar gününe denk gelirse mutlaka Sığacık Pazarını gezmenizi tavsiye ederiz. Sığacık gezilecek yerler arasında belki de en güzel ve en renkli yer Sığacık pazarıdır. Herkesin merak ettiği ve özellikle buraya yolu düşenlerin mutlaka uğradıkları yer olarak meşhur olmuştur.

Sığacık Pazarı
Sığacık Pazarı
  1. Kaleiçi Sokaklar

Kaleiçi sokakları gezmek istiyorsanız kalenin herhangi bir yerinden veya surların içinden buraya geçiş yapabilirsiniz. Bu sokaklarda gözünüze çarpacak ilk şey renkli ve küçük küçük pansiyon evlerin sıralanmış olduğudur. Kaleiçi sokaklar ruhunuzu açacak bir gezi olacaktır.

kaleiçi sokaklarıkaleiçi sokakları
  1. Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti İon kolonisi olarak M.Ö.1000 yıllarında kurulmuştur. Kurucusunun şarap tanrısı olarak bilinen Dioysos’un oğlu olan Athames olduğu bilinmektedir. Tarih boyunca antik kente birçok yerlerden göçler gelmiştir. Kent ilk olarak Pers yönetiminde yaşamıştır. izmir gezilecek yerler  Daha sonra Lidyalıların yönetimine geçmiştir. Bir süre sonra tekrar Perslerin yönetimine girmiştir. Bundan dolayı da zengin bir tarihe sahip olmuştur. Deniz ticareti yapan şehir kısa bir süre sonra önemli bir ticaret noktası haline gelmiştir. Kentte günümüze kadar iyi bir şekilde korunarak gelmiş tarihi eserler görebilirsiniz.

Teos Antik Kent
Teos Antik Kent

Bu eserler Helenistik dönemin mimari özelliklerini oldukça iyi yansıtmaktadır. Bu eserler arasında bulunan akropol kentin tam ortasında bulunmaktadır. Kentte ki iki limana da kuş bakışı bakan akropolde, bir tapınak ve sunak bulunur. Bunların yapılış tarzları dikdörtgendir. Akropol, yüksekliği 5 metreyi bulan ana kayanın oyularak üstüne kocaman taşların koyulması ile meydana gelmiştir. Teos antik kentte görülmesi gereken yapılardan bir tanesi de Dionysos Tapınağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

Bu tapınağın Anadolu’daki en büyük tapınak olduğu bilinmektedir. Helenistik dönemin en önemli mimarı tarafından yapıldığı için bu dönemin en güzel eseridir ve bu dönemin bütün mimari özelliklerini yansıtması açısından önemli bir eserdir. Tapınak üç bölümden oluşmaktadır.  Burada görmeniz gereken bir diğer yer ise bouleutrerion yapısıdır. Bu yer Dionysos Tapınağının doğu tarafına gittiğiniz zaman karşınıza çıkacaktır. Oldukça iyi korunmuş bir yapıdır. O dönemlerde meclis toplantıları bu alanda yapılıyormuş.

Sığacık
Sığacık

Bu yerin bir bölümü hala toprak altındadır. Burada görebileceğiniz diğer bir önemli yapı ise Agora Tapınağı’dır. Bu tapınak agora içinde bulunmaktadır fakat hakkında fazla bilgi yoktur. Kentte gezebileceğiniz bir başka yer ise o dönemden kalan tiyatrodur. Tiyatronun bulunduğu alan akropolün güneyinde bulunan tepenin yamacındadır. Sahne binasına ait blokları net bir şekilde görmenize rağmen seyircilerin oturdukları yerler günümüze kadar ulaşma fırsatı bulamamıştır. Antik dönemde liman şehri olarak oldukça büyük bir öneme sahip olan Teos Kenti’nde kuzey ve güney olmak üzere iki tane liman vardı. Kuzey limanı tamamen yıkılmış olmasına rağmen güney limanının kalıntılarını gezebilirsiniz.

Teos Antik şehir
Teos Antik şehir
  1. Teos Marina

Teos Antik Kentin ’den esin alınarak inşa edilen Teos Marina antik kent Teos’ta bulunmaktadır. Denizde 480, karada 80 adet ve kanal rıhtımında da 30 adet küçük tekne ile hizmet vermektedir.

Sığacık Gezilecek Yerler
Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık gezilecek yerler listenize bu güzel beldeyi gezerek eklemeler yapabilirsiniz. Burada konaklamak için oldukça fazla alternatif bulunmaktadır. Sessizliğin ve huzurun yeri olan bu belde size çok güzel tatil imkânı sunmaktadır.

SığacıkSığacıkSığacıkSığacıkSığacıkSığacıkSığacıkSığacıkSeferihisarSeferihisarSeferihisarSeferihisarSeferihisarSeferihisarSeferihisarSeferihisarseferihisarSığacık kalesisığacıkSığacık SokaklarıSığacık kalesiSığacık Gezilmesi gereken yerlerkaleiçi sokaklarıSığacık Kalesi

Sığacığa Yakın Gezilecek Başka Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yoncaköy Sahili

Sinem

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Sinem

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Ürkmez Plajları Koyları

Sinem

Ürkmez Gezilecek Yerler

Sinem

Ürkmez Gece Pazarı

Sinem

Ürkmez Apart

Sinem

Torbalı Gezilecek Yerler

Sinem

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Sinem


6 Yorumlar

Gamze Petekkaya 29 Mart 2019 at 11:02

Haftasonu şehirden uzak kalmak isteyenler için güzel bir huzur veren yapıya sahip olan, kale içindeki küçük olan yöresel pazarda değişik olan bütün tatları tadarak gün boyunca karnınızı duyurabilirsiniz , deniz içinde terkos antik kent tercihimdir.
Bütün Mekanlar vede insanlar Alaçatı’ya benzemek için çalışıyorlar. İzmir`de geleceğin en gözde semtlerinden huzur , kalabalıklığın ve curcunanın yeni adresi olacağını düşünüyorum

Cevapla
Hülya Kocabaşı 21 Nisan 2019 at 16:09

Nasıl da güzelsin sen böyle Sığacık.. sakin, huzurlu, sessiz. Ciğerlerinize temiz oksijen huzur da doluyor aslında… Muhteşem havası ile birlikte kendinizi hayatta daha bir tazelenmiş hissediyorsunuz. ❤️

Cevapla
Fidan Uygur 25 Temmuz 2019 at 01:37

Özellikşe Pazar günleri kızların kadınların emekleriyle hazırlanan reçeller börekler sarmalar takılar tesbihler aksesuarlar pazarda satılıyor görülmesi gereken en şirin bir İzmir tatil kasabası☺️

Cevapla
Orhun ?? 31 Temmuz 2019 at 22:26

kesinlikle çok minik mi nik ve sevimli bir ilçe 🙂 Sığacık`ta pazar günleri organik pazar kuruluyor bütün aileler kadınlar ve çeşit çeşit ev yapımı yemek, tatlı yiyebilir, börek, , taze ve kurutulmuş baharatlarlada coşabilirsiniz!

Cevapla
sultan 18 Ağustos 2019 at 17:22

harika bir yer sessiz sakin ben sultan olarak buerada şah oldum

Cevapla
Süleyman 27 Şubat 2020 at 09:51

İzmirin bana kalırsa en güzel tatil beldesi Sığacık diyebilirim buralar tarih kokan yerler mutlaka sadece ama sadece bir sezon buraya uğrayabilirsiniz. Vede birçok yere yakın kuşadasına 30 dakika çeşmeye 20 dakika kadar uzaklıkta.

Cevapla

Yorum Yaz