Image default
İzmir Urla

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Urla Gezilecek Yerler

İzmir’in şirin ilçesi Urla şehrin merkezine sadece 35 km’lik uzaklığa sahiptir. Doğayla iç içe olan Urla aynı zamanda şirin yerleşim yerleriyle de dikkat çekmektedir. Her yere yakınlığıyla bilinen Urla’nın doğusunda Güzelbahçe, batısında tatilcilerin vazgeçemediği Çeşme, kuzeyinde Ege ve güneyinde bahçeli evleri, balıkçı kahveleriyle Seferihisar ve son olarak Düden Körfezi bulunmaktadır. Konum

Urla
Urla

Huzurlu bir tatil yapıp sakin bir şekilde vakit geçirmek isteyenler için Urla en uygun seçenektir. Akdeniz iklimine sahip Urla’da yazın ayrı kışın ayrı hatta bahar da var olan festivallerine katılarak harika vakit geçirebilirsiniz.

Urla Gezilmesi Gereken Yerler
Urla Gezilmesi Gereken Yerler

Urla’da Akdeniz ikliminin hakim olmasıyla birlikte çevresinde yetişen lezzetli otlar güzel bir festivale ev sahipliği yapma olanağı buluyor. Mart ayı yapılan bu festivalde karışık otlu bir gözleme tadına bakabilirsiniz. Lezzetli enginarlarıyla da adını duyuran Urla bu özelliğini de Nisan ayında yaptıkları Enginar Festivali ile tanıtıyor. En özel ve güzel şenlikleri ise kesinlikle Ağustos ayında düzenlenen Bağ bozumu Festivalidir. Gerçekten tatilcilerin akın ettiği bu festival oldukça keyifli geçiyor.

Karantina Adası
Karantina Adası

Temiz havası, tarihi köyleri ve Akdeniz mutfağının zenginliğini yaşatan Urla Gezilmesi gereken yerler her mevsim uğrayıp hoş vakit geçirebileceğiniz huzurlu bir yuva olacaktır. Eski liman kenti olması geçmişe uzanan tarihi sizleri adeta büyülemeye hazır. Tarihe ve kültürel birikime önem verenler Urla’yı da değerlendirebilirler.

Urla Liman
Urla Liman

Karantina Adası

Karantina Adası Tarihi Osmanlı Dönemine dayanan Karantina Adasını ziyaret edebilirsiniz. Hüzünlü bir hikayesi olan Karantina Adası gidilip görülmeye değer. 18yy. da türlü nedenlerle oluşan salgın hastalıklardan korunmak ve hastaları kurtarabilmek için Osmanlı döneminde Fransızlara yaptırılan binalarda hastalar gözetim altında tutulmuşlardır ve iyileşmeleri için çalışmalar yapılmıştır. Konum

READ  Güzelbahçe Gezilecek Yerler
Karantina Adası
Karantina Adası

Ayrıca Karantina Adası dalga sevmeyenler için ideal deniz suyuyla antik plajıyla dikkat çekmektedir. Urla Gezilecek Güzel Yerler Var! Çam ve palmiye ormanlarıyla kaplı olan adayı karaya bağlayan yol, Milattan önce 225 yılında Büyük İskender tarafından yapılmıştır. İnstagram Resimleri Adanın kuzeyinde kalan bölümünde ise Antik Döneme ait 5.000 kişilik amfitiyatro bulunur. Son zamanlarda korku filmlerinin çekildiği yerlerden birisidir.

Urla Plajları

Urla Plajları
Urla Plajları
 • Melengeç Beach
 • Altınköy Plajı
 • Demircili Plajı
 • Deniz Yıldızı Plajı
 • Bodrum Koyu
 • Çeşmealtı Plajı Mavi Beach
 • Kum Denizi Plajı
 • Yassıcaada Plajı
 • Özbek Akkum Plajı
 • Gülbahçe Sahili

Barboros ve Bademler Köyü

Urla’nın tarihi ve mis gibi bir havaya sahip köylerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Barbaros ve Bademler köyünde aradığınız huzuru ve sakinliği bulacaksınız. İnstagram resimleri Oksijene ve yeşile doyacağınız köylerde yerli halkı tarafından yetiştirilen organik ürünlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca asırlık çınar ağaçları ve köy kahvelerinde dinlenme molaları verebilirsiniz.

Barboros ve Bademler Köyü
Barboros ve Bademler Köyü

Bademler köyünün bir özelliği ülke içinde tiyatrosu bulunan tek köydür. Her sene köy halkının kendi yazmış olduğu oyunlar da sahnelenmektedir. Konumu

Çeşmealtı
Çeşmealtı

Çeşmealtı

Çeşmealtı  Merkeze 36 km uzaklıkta bulunan Çeşmealtı  plajları, içmeleri ve kaplıcalarıyla anılmaktadır. Yaz sezonunda oldukça kalabalıklaşan Çeşmealtı şifalı sularıyla da tedavi amaçlı gelen konuklarını ağırlar. Tarihi küçük ve sevimli bir limanıyla dikkat çeken Çeşmealtı’na uğramayı ihmal etmeyin. Harika manzarasının tadını çıkarın.

Urla Denizi
Urla Denizi

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Edebiyat tutkunlarının kesinlikle yararlanabileceği bir rota olarak Necati Cumalı Anı ve kültür evini ziyaret edebilirsiniz. Necatı Cumalı’nın doğduğu daha sonra eşiyle birlikte yaşadığı ev müzeye çevrilmiştir. Urla`da görülmesi gereken yerler Bir odası ilçe kütüphanesi olarak hizmet veren anı evinde Necati Cumalı’nın eserleri, özel eşyaları ve fotoğraflarına yer verilmiştir. Konum

READ  Karşıyaka Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Demircili Koyu

Demircili Koyu
Demircili Koyu

Tertemiz suyu ve serinletici suyu ile tatilcilerin mekanı haline gelen Demirciler Koyunda hem denizin keyfini çıkarabilirsiniz  hem piknik yapabilirsiniz  hem de çadır kampı kurabilirsiniz. Konumu

Gazhane Binası

Gazhane Binası
Gazhane Binası
 1. yüzyılda Urla’daki gazın depolandığı bina 2006 yılında restore edilerek kültürel faaliyetlerin yeniden canlanması amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Binanın dokusunu ve 20 yüzyılının etkilerini görmeyi dileyenler Gazhane Binasından hoşlanabilirler.

Klozomenai ve Liman Tepe Kazı Alanı

12 İon kentinden biri olan Klazomenai Antik kenti oldukça büyüktür. Urlada görülecek yerler Bir kısmı karantina Adasında yer alır. Yüz yıların izlerini taşıyan alanda kazı çalışmaları ve araştırmalar devam etmektedir. Kültürel ve tarihi bir gezi tercih edeceklerin seçeneği arasında yer alması gereken oldukça zengin kalıntılarıyla dikkat çeken Klazomenai ve Liman Tepe görülmeye değer niteliktedir.

Klozomenai ve Liman Tepe Kazı Alanı
Klozomenai ve Liman Tepe Kazı Alanı

Tüm bunların yanı sıra Urla gerçekten de muhakkak görmeniz gerekecek türden bir sahil kenti olarak kabul edilir. Pek çok açıdan muhteşem vakitler geçirebilir, Urlada görülecek yerler edindiğiniz anılar sayesinde bu kenti iki katı daha fazla sevebilirsiniz.

Urla Pazarı
Urla Pazarı

Siz de Urla gezilecek yerler hakkında fikir ve önerilerinizi bizlere yazabilir, fotoğraf paylaşımında bulunabilirsiniz.

Urlaya Yakın En İyi Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yassıca Ada

Gezicini

Urla Kamp Alanları | Urla’da En Güzel Kamp Yerleri !

Gezicini

Urla Gece Hayatı Disko barları

Gezicini

Urla Cafeleri : Urla’daki En İyi Kafeler

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

19 Yorumlar

Özlem Uzun 31 Temmuz 2019 at 21:27

Bana biraz Deniz , urlada alabildiğine gökyüzü güneş , . İlk aşk gibisin =son aşk gibi benim için Urla, mavinin huzuru ve mutluluğun yansıması..

Cevapla
Sinan Onceler 6 Ekim 2019 at 23:55

İzmirlilerin en büyük şanslarından burada oturması burada büyümesi. Geçmişte bu bölgeden yapılan Urla şarap ihracatının, bugün günümüzde Türkiye’nin genelinin yaptığından daha fazlası olduğu söyleniyor.

Cevapla
Murad 6 Ekim 2019 at 23:55

Burası Çeşme ve Alaçatı kadar bir kalabalık olmayan, fakat daha keşfedilmemiş bir cennet urla. Buraya gelip özellikle kafa dinlemek için sizlere Çeşmealtı’nu öneririm.

Cevapla
Mεяνε 8 Ekim 2019 at 11:14

İzmirin en şirin gezilebilecek şirin sevimli ufacık olan bir tatil beldesi gençlere duyrulur. Pazar günleri yeterince kalabalık oluyor zaten ☀️

Cevapla
Kader 13 Ağustos 2021 at 00:25

Keşke böyle güzel bir şehirde yaşama imkanım olsaydın gerçekten cok guzel bir yere benziyo hic gitmedim izmire ama en kisa zamanda gitmeyi istiyorum. Özellikle cesmealtini çok merak ediyorum

Cevapla
Yakup Acar 13 Ağustos 2021 at 10:32

muhteşem bir otelde muhteşem bir tatil yapmak için 1 yıl bekledim beklediğime de kesinlikle değdi diyebilirim her yönüyle çok güzeldi otelin temizliği ve yemekleri bir harika doğası mimarisi ve özellikle personellerin güleryüzlülüğü muhteşem ilgi alâkalarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Cevapla
Elasuakyurek 13 Ağustos 2021 at 00:15

İzmirin en güzel yerlerinden biridir deniz ayagının altında sahame havası ve gecesi gündüzü on numara bir yer paylastıgınız icin tesekkürler izmire urlaya bekleriz

Cevapla
Barış Geçmen 13 Ağustos 2021 at 01:29

Urla gezilecek yerler ile ilgili olarak son derece başarılı, faydalı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla
Emrah 13 Ağustos 2021 at 02:24

İzmirin en şirin yerlerinden biridir urla güzel sevimli bir tatil beldesidir çok kalabalık olmayan sakin bir yerdir tam anlamıyla kafanızı dinleyebileceğiniz bir yer

Cevapla
Hasancan Öner 13 Ağustos 2021 at 08:40

Çok güzel bir Site elinize Sağlık İnşallah İyi Yerlere Gelirsiniz

Cevapla
Yakup Acar 13 Ağustos 2021 at 09:56

gittiğim ve ayrılmaktan zorlandığım tatillerimden bir tanesi.

Cevapla
Yakup Acar 13 Ağustos 2021 at 10:31

muhteşem bir otelde muhteşem bir tatil yapmak için 1 yıl bekledim beklediğime de kesinlikle değdi diyebilirim her yönüyle çok güzeldi otelin temizliği ve yemekleri bir harika doğası mimarisi ve özellikle personellerin güleryüzlülüğü muhteşem ilgi alâkalarından dolayı çok teşekkür ederiz.

Cevapla
Balvenie 13 Ağustos 2021 at 13:11

izmirin en güzel yeri urla bir tatil yeri olarak gayet güzel bir yerdir kesinlikle öneririm ve bu sitede cidden güzel şeyler paylaşılıyor herkesin eline emegine saglık cidden bu sitte cidden güzel bir site

Cevapla
Emre Yılmaz 13 Ağustos 2021 at 14:21

Açık konuşayım. Gezilecek iyi yerlerden buralar. Ben gezdim. Havasıda harika çok memnun kalmıştım. Hoşumada gitti herkese tavsiye ederim. 👌👍

Cevapla
Bülent çetin 13 Ağustos 2021 at 18:36

Denizi ayrı güzel doğası ayrı güzel bir tatil şehri. İzmir’in en güzel tatil yeri diyebilirim. Urla’daki giderseniz mutlaka Karantina adasına gidin. Gerçekten huzur dolu bir ada. Yaz aylarında tatilcilerin en çok tercih ettiği yer. Yer bulmakta zorlanıyor insan.

Cevapla
Doğukan 13 Ağustos 2021 at 21:46

izmir’i gerçekten her yönü ile çok seviyorum bambaşka bir ilimiz teşekkür ederim gezicini bana bu mükemmellikleri gösterdiğin için.

Cevapla
Büşranur Ersoy 13 Ağustos 2021 at 22:25

Gezilecek bir yer oldu mu ilk açacağım site tabi ki de gezicini her şeyiyle harika bir site.

Cevapla
Hilal 14 Ağustos 2021 at 15:20

Izmır’i sevme sebebim gördüğüm en güzel yer bana kattığı şeyler apayrı urla’nin. Ayrica sitenin anlatımıyla anılarımı guzellestirmesi dahada güzel.

Cevapla
Fahri Can 14 Ağustos 2021 at 17:05

Denizi ayrı güzel doğası ayrı güzel bir tatil şehri. İzmir’in en güzel tatil yeri diyebilirim.

Cevapla

Yorum Yaz