Image default
Urla

Karantina Adası | Urla’da Bir Ada

İzmir ili dünya çapında gelişmişliği ve eşsiz manzaralarıyla insanların gözdesi olmuş durumdadır. İzmir ilinin karantina adası urla ilçesi de gerek sektör bazında gerekse gelen turist açısından oldukça iyi konumdadır. Urla’nın eski zamanda yaşayan medeniyetleri tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş tarihi yapıları bulunmaktadır.

Karantina Adası
Karantina Adası

Urla turkuaz denizi ve doğal ortamlarıyla iç içe olan mekânlarıyla ilgi çekmeyi başarabilmiş bir ilçedir. Mavinin tüm tonlarının bulunduğu muazzam güzellikteki koyları ve burada yapılan kamplar urla ilçesini değerli kılıyor. Kendine ait mutfağı ve festivalleriyle de eğlencenin adresini buraya yönlendiriyor. Urla ilçesine bağlı şirin ve sakin bir ada özelliğe sahip karantina adası dıştan güzelliği ve sahip olduğu tarihiyle önemini daha da artırıyor.

Karantina Adası
Karantina Adası

KARANTİNA ADASI NEREDE?

Urla karantina adasının  tarihi bilgisi çok eskilere dayanmakta olup, sizlerin de karantina adasının nerede dediğinizi duyar gibiyiz. Karantina adası tarihinde gerçek anlamda karantina geçirmiş olduğu için urla’nın merkez mesafesi yine de az olup ince bir yol inşa ederek orada yaşayan insanlara karşı mesafesini koruyor olduğu anlamını gösteriyor.

 

KARANTİNA ADASI URLA GEÇMİŞİ

İzmir karantina adası, Osmanlı döneminde aktif şekilde kullanılmaktaydı. 1865 yılında urla o zamanlar bile ticaretin gelişmiş olduğu yer olarak görüldüğü için dış ülkelerden gelen ürünlerden ve denizcilerden o dönemde yaygın olan bulaşıcı hastalık bulaşabileceği endişesiyle Osmanlı bu adayı karantina adası olarak ilan etmiştir. Dünya üzerinde ender şekilde ilan edilen 3 adadan biridir. Edinilen bilgilere göre Fransız insanlarına inşa ettirildiği hastanedir.

Urla Karantina Adası
Urla Karantina Adası

Bulaşıcı hastalığın hızla yaygınlaştığı o zamanlarda virüsün yok edilmesi için hastane inşa ettirilmiş, gelen ticaretçilerin kıyafetleri dezenfekte işlemine uğramaktadır. Osmanlının yaklaşık 155 yıllık eseri olan hastane karantina adasında işlevi uzun yıllar sürmüştür. Sonraları hastane devlet hastanesine en son ise müzeye dönüştürülmesi urla belediyesinin planları arasında yerini almaktadır.

READ  Urla Gece Hayatı Disko barları
Karantina Adası Urla en iyi yerleri

Karantina adası ilan edilirken urla’ya mesafe konmasına dikkat edilmiştir. İnce bir yol şeklinde düzenlenen urla karantina adası önceleri hüküm süren medeniyetlerin yani Klazomenai kentinin yapmış oldukları eserlerin birazının yok olduğu düşünülmektedir.  Urla Karantina adası günümüzde 2020 koronovirüs süresince tekrar faaliyete geçecek mi tartışılması da güncel bilgiler arasındadır.

 

URLA’NIN KONUM BİLGİSİ

Doğaseverlerin vazgeçilmez mekânı, huzur, sakinlik isteyenler için birbirinden güzel koyları, turistik bir belde olmasıyla tercih edilen yerler sıralamasında birinci sırada olmasıyla bu şirin ilçe Urla’nın konumu içinde oldukça değerli hale geliyor. İzmir otogarından Urla’ya giden otobüse binebilir, kendi aracınızın konforunda ilerleyebilir ve özel araç kiralayarak ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Deniz yolu vapurla dahi Urla’ya yolculuk yapabilirsiniz. Vapurla yolculukta hafta içi ve hafta sonu saatlerinin farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Yurt dışından gelen turistler içinse uçakla İzmir hava limanına geldikten sonra 984 numaralı otobüse binerek Urla’ya ulaşabilirsiniz.

Urla’da Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yassıca Ada

Gezicini

Urla Kamp Alanları | Urla’da En Güzel Kamp Yerleri !

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Urla Gece Hayatı Disko barları

Gezicini

Urla Cafeleri : Urla’daki En İyi Kafeler

Gezicini

Ege`de Bir Cennet: Ildır

Gezicini

Çeşmealtı Nerede ? Çeşmealtı Nasıl Gidilir?

Gezicini

Balıklıova Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz