Image default
Çeşme Urla

Ege`de Bir Cennet: Ildır

Ege`de Bir Cennet: Ildır

Çeşme‘nin güzelliklerini saymakla bitiremeyiz ama öyle bir yer var ki bahsedilmeyi hak ediyor:Ildırı. Ünlü filozof Homer’in “Güneşin en güzel battığı yer” olarak nitelendirdiği balıkçı köyü Ildırı bu sözün hakkını veriyor. Yanı başınızda deniz, öteki tarafınızda limon ve zeytin ağaçları, tarihi Rum evleri ve Ege’nin olmazsa olmaz sıcak insanlarıyla adeta bir cennet Ildırı.

Çeşme Ildır
Çeşme Ildır

Ildırı’ya Nasıl Gidilir?

Çeşme’den Ildırı‘ya ulaşmak virajlar sebebiyle biraz meşakkatli. Ildırı; Çeşme’ye 26 km, Ilıca’ya 15 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 80 km uzaklıkta bulunuyor.Ege`de Bir Cennet: Ildır  Ildırı’dan Çeşme merkeze ve Ilıca plajlarına minibüs aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Üçkuyular garajından Ildırı’ya sezon fark etmeksizin otobüs seferleri yapılıyor.

ıldırı
ıldırı

Ildırı’da Ne Yenir?

Burayı balıkçı köyü olarak nitelendirmişken balıktan bahsetmemek olmaz tabii. Yemek olarak ilk seçenek balık. Uygun fiyata lezzetli balık yiyebileceğiniz restoranlar mevcut Ildırı’da. Ege`de Bir Cennet: Ildır Bir alternatif olarak ise enginar tüketilebilir. Estetik görüntüye sahip olan karavanvari mini lokantalara ise ilgi büyük. Farklı bir deneyim arayanlar bu seçeneği de akıllarında bulundurabilirler.

ıldır yemek
ıldır yemek

Ildırı’da Nereleri Görelim Nerelere Gidelim?

Çeşme Ildırı elbette böyle bir denize sahipken onu anlatmamak olmaz. Ege’nin serin ve berrak sularına kendinizi atmanız ilk seçenek. Fakat sizi rahatsız edebilecek bir durum var ki gündüz hiç kesilmeden esen rüzgar. Buna tedbir almanız yararınıza olabilir.

ıldır denizi
ıldır denizi

Ildırı‘da her mevsim kafa dinlemek mümkündür. Sessiz sakin bir yerdir. Yazın denize girebilirsiniz, sonbaharda da Ildırı’nın eşsiz tarihi dokusunu keşfedebilirsiniz. Antik kent gezebilirsiniz.

ıldır tarihi
ıldır tarihi

Kilise Tepesi’nde yer alan Osmanlı’dan kalmış kilisede antik çağlardan tapınak kalıntılarını inceleyebilirsiniz. Ildır tarihi yerleri Adı üstünde bu tepeden Sakız Adası üzerinden gün batımını izlemek ise bu yorucu tepe yolculuğunu eminiz ki katlanır hale getirecek. Bahsettiğimiz antik kent Erythrai ise köyün ulaşımı en zor noktası.

READ  Tekke Plajı - Çeşme
zeki müren adası
zeki müren adası

Zeki Müren Adası

Ildırı‘nın bir diğer sürprizi ise bu ada. Çayağzı Koyu’nda bulunan ve üzerinden sadece bir ağaç bulunan adayı vakti zamanında Zeki Müren çok beğenmiş. Satın alıp üzerine ev yapmayı bile düşünmüş ama izin alamadığından vazgeçmiş. O gün bu gündür ada bu isimle anılıyor.

zeki müren adasııldıryemekıldırııldır9ıldır8ıldır7ıldır6ıldır5ıldır3

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yassıca Ada

Gezicini

Urla Kamp Alanları | Urla’da En Güzel Kamp Yerleri !

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Urla Gece Hayatı Disko barları

Gezicini

Urla Cafeleri : Urla’daki En İyi Kafeler

Gezicini

Tekke Plajı – Çeşme

Gezicini

Pırlanta Plajı Çeşme

Gezicini

Paşalimanı Koyu – Çeşme

Gezicini

Kocakarı Plajı

Gezicini

1 Yorum

Şule Göker 4 Ağustos 2019 at 12:31

Ildırı Huzur verici, çeşme muhteşem bir yer.. Ildır Manzarası harika, ıldır köylüler çok cana yakınlar.. Burada çekilen “Fatmagül’ün suçu ne?” dizisinin bir kısmı bu köyde çekildi. İzmir’e gidenlerin buraya mutlaka uğraması gereken bir yer.. ve dahası ise abartılı derecede ıldırı tarihi yerleri ve mekanları kaynıyor birçok anfi tiyatrodan tutun değirmen gibi birçok ören yerleri mevcuttur.

Cevapla

Yorum Yaz