Image default
Balıkesir Tatil Yerleri

Balıkesir Gezilecek Yerler : Eşşiz Güzelliklerin Tam Merkezi !

Marmara ve Ege arasında olan Balıkesir ülkemizin en turistik yerleri arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında sakin ve huzurlu bir tatil arayışında olan insanların akın ettiği bir yer olarak bilinmektedir. Balıkesir’in verdiği huzur ve cennet gibi yerleri gerçekten görülmeye, burada vakit geçirmeye fazlasıyla değmektedir. Balıkesir Gezip Görülecek Yerler Eşsiz güzelliklerin tam olarak merkezi olan Balıkesir’in benzersiz büyüleyici etkisine sizler de kapılacaksınız. Bu özel ilin, birbirinden eşsiz yüzlerce görülmeye değer yeri bulunmaktadır.

Balıkesir
Balıkesir

Balıkesir; Cunda adasından, kaz dağlarına, Manyas gölünden, Antik kentlere ve daha buna benzer birçok alternatife, gezip görmeniz gereken, farklı zamanlar geçirmeniz için gerekli olan bir rota çizmektedir sizlere.  Haydi, sizlerle birlikte Balıkesir’de gezip görebileceğiniz yerleri listemize göz atalım;

Balıkesir gezilecek yerler;

Kaz Dağları
Kaz Dağları

1- Kaz Dağları:

Kaz Dağları Balıkesir gezip, görülecek, görülmesi gereken yerlere ilk olarak Kaz dağlarından başlıyoruz. Mitolojik, tarih kaynaklarında ismi İda Dağları olaraktan bilinmektedir.

Kaz dağları Çanakkale ve Balıkesir arasında yer almaktadır. Yılın neredeyse her mevsiminde yerli ve yabancı olmak üzere fazla sayıda turist ağırlamaktadır.

Kaz Dağlarının müthiş bir biyolojik çeşitliliği vardır. Burada birçok bitki, meyve ve doğaya ait tabiat ananın güzelliklerine şahitlik edebilirsiniz. Ayrıca Kaz Dağlarının önemli olduğu bir diğer özellik ise şudur;

Kaz dağları ülkenin en büyük milli parklarından birisine de ev sahipliği yapmaktadır. Buda buranın önemini, değerini bir başka boyuta taşıyıp, daha da değerli bir hale getirmektedir.

READ  Altınova Gezilecek Yerler

Kaz Dağları doğa ile tam anlamıyla bir bütün kurup, bağdaşlaşabileceğiniz, ruhunuzu dinlendirip, temiz havanın cennetinde kendinizi hissedebileceğiniz bir yerdir. Burada inanın insan yaşlanmaz. Stres nedir bilmez, kötü enerji diye bir şey biriktirmez. Muhakkak gelip görmeniz gereken yerlerden birisidir sevgili okurlar.

Ayvalık Şeytan Sofrası
Ayvalık Şeytan Sofrası

2- Şeytan Sofrası:

Yaz ayları geldiğinde Şeytan sofrası, bir diğer ismi ile Sarımsaklı, tatilcilerin, tatil severlerin akınına uğruyor. Sarımsaklı denildiği vakit akla ilk gelen, en bilindik yer Şeytan Sofrasıdır. Normal yerlerin manzarasına göre bilhassa Şeytan Sofrası akşamüzeri sizlere mükemmel, unutamayacağınız türden güzel bir manzara vermektedir. İnanın burada olup, bu manzaraya eşlik etmek, bu anı ölümsüzleştirmek ve sevdikleriniz ile bu güzel duyguyu tadabilmek siz değerli tatil severlerimize ayrı bir mutluluk verecektir. Gezip, güzellikleri görmenin, hayatın tadını çıkarmanın, sevdikleriniz ile birlikte güzel vakitler geçirmenin ne kadar değerli ve ne kadar önemli bir duygu olduğunu daha da anlayacaksınız buraya geldikten sonra. Vakit var iken, hala yapabiliyorken gezin ve sevdikleriniz ile birlikte güzel yerler keşfedin diyoruz ve Şeytan Sofrası da keşfetmeniz gereken yerler arasındadır diyoruz.

Ayvalık - Cunda Adası
Ayvalık – Cunda Adası

3- Cunda Adası:

Cunda Adası Gezilecek Yerler Ali bey Adası olarakta bilinmektedir Cunda Adası, karaya bir köprü desteği ile bağlanmaktadır. Cunda Adası aynı zamanda da Ege Denizi’nin en büyük 4 adasından birisidir. Diğer adalara kıyasla Cunda adasında yerli halkta yaşamaktadır. Yani burada yerleşim de mevcuttur.

Bu da Cunda Adasını ayrı bir özelliğe kavuşturuyor ve daha cazip bir hale getiriyor. Ada içinde yaşayan halka, Rumlardan kalma müthiş bir mimari miras kalmış durumdadır. Cunda Adası aşırı derecede fazla sayıda turist ağırlamaktadır. Nüfusu 3.000 Olarak bilinen Cunda Adası, çok ünlü isim de arkeolog ve mimar sever sanatçıya da ev sahipliği yapmıştır.  Eğer sizde tarih seviyor, farklı kültürlerden kalma eserlere, miraslara tanık olmayı seviyorsanız burası da görmeniz gereken yerlerden birisidir.

READ  İzmir Plajları ve Koyları Listesi
Antandros Antik Kenti
Antandros Antik Kenti

4- Antandros Antik Kent:

Antandros Antik Kenti, pek çok kaynakta da bir açık hava müzesi olarak ta biliniyor, böyle kabul ediliyor. Balıkesir’in kültür turizmine çok ama çok önemli bir katkı sağlayan Antandros Antik Kenti, Edremit ve Altınoluk yerlerinin çevresinde bulunan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayı burası gezerken çok farklı fotoğraf karelerine sahip olabileceğiniz ve gerçekten kültürel bakımdan çok farklı miraslara tanıklık edeceğiniz, yeni şeyler öğrenip, görebileceğiniz, bu yönde oldukça birikim sağlayabileceğiniz yerlerden birisi olarak bilinmektedir. Tarihi yapıların verdiği o eşsiz ve mükemmel duygu ile gerçekten bambaşka bir ülkede, diyardaymışsınız hissine kapılabilirsiniz. Antandros Antik kentine gelip, muhakkak birkaç kare de gününüzü ölümsüzleştirin.

Paşalimanı Adası
Paşalimanı Adası

5- Paşa Limanı Adası:

Paşa Limanı adası içinde esasen 5 ayrı yerleşim bölgesi olduğu bilinse de bu bölgeler de yaşayan yerli halk, büyük ölçüde çevre şehirlere göçte bulunmuşlardır. Bundan dolayı kış ayların da pek kalabalık olmamaktadır. Fakat Paşa Limanı adası yaz aylarında neredeyse normal nüfusunun 10 katında artış göstermekte ve ziyaretçi ağırlamaktadır. Balıkesir Gezilecek Yerler Tarihsel olarak bir diğer adı Halone olarak bilinen ada, Osmanlı zamanlarında seferlerin hazırlık alanı olarak kullanılıyordu. Buda buraya ayrı bir önem katmakta çünkü hala Osmanlı döneminden kalma birçok tarihsel mirasa ev sahipliği yapmaktadır.

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi

6- Rahmi Koç Müzesi:

Ülkemizin en önemli müzelerinden birisidir Rahmi Koç müzesi. Balıkesir sınırları içinde yer almaktadır. Müze yüz binden fazla ziyaretçi ağırlamıştır bugüne kadar. Ve bu sayı gittikçe çok büyük bir artış ile artmaktadır. Ayvalık Cunda içinde yer alan Rahmi Koç Müzesi, aşırı başarılı bir restorasyon sürecinden geçirildikten sonra hayata geçirilmiş, faaliyete açılmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi sabah 10:00 ve akşam 17:00 arasında ziyarete gidebilirsiniz, burada gerçekten tanıklık etmeniz gereken çok önemli eserler yer almaktadır. Birçok tarihi eserin bulunduğu müze de vaktin nasıl geçtiğini unutacak, anlamayacaksınız. Burada çok güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Balıkesir’e geldiyseniz Rahmi Koç müzesi gezip, görebileceğiniz yerler listesinde yerini alması gereken yerlerden birisidir.
TahtaKuşlar Müzesi
TahtaKuşlar Müzesi

7- Tahta Kuşlar Müzesi:

Tahta Kuşlar müzesi de Balıkesir sınırları içerisinde yer alan bir diğer müzelerden birisidir. Balıkesir Gezilecek Yerler Burada da gerçekten gezip görmeniz gereken birçok tarihi eserin yer aldığı, tarihin sizi selamlayıp, kucakladığı bir müzedir. Tarihi seviyor ve ilgi duyuyorsanız, eski tarihten kalma, günümüze kadar gelmiş ve bizlere eskilerin ne kadar güzel olduğunu anlatan eserlere önem veriyor, bunları görmeyi, tanımayı, yaşamayı seviyorsanız muhakkak rotanız Tahta Kuşlar müzesinden de geçmeli. Tahtakuşlar Etnografya Galerisi Müzesi Tarihin sizi kucaklayıp, sizlere kendini gösterebileceği en iyi yerlerden birisidir. Tahta Kuşlar müzesi çok sayıda yabancı turist ağırlamaktadır. Balıkesir görülecek yerler arasında kesinlikle yer alması gereken bir yerdir Tahta Kuşlar müzesi.

READ  Türkiye'de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi
ayvalık
ayvalık

Balıkesir Ayvalık

Ayvalık Gezilecek Yerler Ayvalık küçük biryer olmasına rağmen merkezi vede ayvalık çevresinde birçok tarihi ve koylar plajlar bulunmaktadır. Eskiden rumlara ait olan burası Ayvalık tamda aradığınız tatil yerlerinden birisidir. Bol oksijenli huzurlu manzarası bol olan güzel günler geçirebileceğiniz bir tatil beldesidir. Yazının devamı

Gezmeyi, görmeyi, farklı yerleri keşfetmeyi, tanımayı seven siz değerli okurlarımız.

Gezin, görün ve daha çok yer tanıyıp, bu hayat serüvenin de yaşayabileceğiniz en güzel günleri yaşayın.

Bol güneşli günler…

Balıkesir Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Muğla Gezilecek Yerler | Muğla’da Yapılacak Aktiviteler?

Gezicini

Marmaris En Güzel Plajlar ve Koylar

Gezicini

Kumluca Gezilecek Yerler | Plajlarıyla Meşhur İlçe

Gezicini

Kelebekler Vadisi : Fethiye’nin Saklı Cenneti

Gezicini

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

Gezicini

6 Yorumlar

Gül ? 20 Ağustos 2019 at 15:47

Sarımsaklı plajı, manyas kuş cenneti, cunda adası, avşa, edremit,, şeytan sofrası, erdek gibi doğal güzellikleriyle birlikte burası görülmeye değer bir şehir.

Cevapla
Derya kasap 30 Kasım 2020 at 19:42

Geçtiğimiz yıl dört günlüğüne gidecektik ayvaliga kararsızlık bu sitedeki yorumlari okuyup yola çıktık iyikide gitmişiz teşekkürler

Cevapla
Uğur 29 Aralık 2021 at 05:10

Çok güzel çok zaman harcanıyor

Cevapla
Mikan 24 Ocak 2023 at 10:47

Balıkesir Ege’nin bilinmeyen hazinelerinden birisi bence… İzmir’in gölgesinde de kalmış denebilir. Ancak iklimi ve doğasıyla Balıkesir’de gezilecek yerleri çok doğru belirtmişsiniz yazınızda. Teşekkürler

Cevapla
balı 26 Mart 2023 at 18:50

Balıkesir Akçay ve Altınoluk bence doğasıyla muhteşem yerler. Binalaşmanın önüne geçilirse bu özelliğini korumaya devam eder.

Cevapla
TANSEL 20 Haziran 2023 at 09:43

Cunda adasında mimarlar yaşıyormuş ama Türkiye’deki mimariye bakınca.
Hiç bir turist şehir merkezlerindeki çirkin yapılaşmayı görmek için gelmez.

Cevapla

Yorum Yaz