Image default
Balıkesir

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Narlı Köyü
Narlı Köyü

Ülkemizin güzel şehri Balıkesir’e bağlı Erdek’in bir köyü olan Narlı köyü 1924 mübadelesinden önce tamamen Rumların yaşadığı bir bölgeymiş. Mübadeleden sonra da burada yaşayan Rumlar Yunanistan’ın Haldiki yarımadasına yerleştirilmişlerdir. Narlı Köyü’ne de Pomaklar, Giritli göçmenler ve Romanlar yerleştirilmiştir ve bu sayede de sıklıkla Pomakça konuşan birine rastlayabilirsiniz.

NARLI KÖYÜ’NE NASIL GİDİLİR?

narli koyu 2
Narlı Köyü’ne Nasıl Gidilir

Çeşitli yerlerden yerli turist ağırlayan Narlı Köyü’ne çeşitli ulaşım yolları bulunur. Narlı Köyü’ne nasıl gidilir? diye soracak olursanız birkaç seçenek sunabiliriz. Özel aracınız ile giderseniz civar köyleri de gezmek için büyük bir avantaj elde etmiş olursunuz. Eğer arabanız yok ve kiralamak da istemiyorsanız da ulaşım için otobüs seçeneği de bulunmaktadır. Erdek ilçesine gelebilir ve burada otogardan kalkan minibüsler ile Narlı’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul Yenikapı’dan da Bandırma’ya vapur ile gidebilirsiniz ve iskelenin yakınlarında da hemen Erdek minibüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Oradan da Narlı minibüslerini kullanmalısınız.

NARLI KÖYÜ GEZİLECEK YERLER

Narlı Köyü Gezilecek Yerler
Narlı Köyü Gezilecek Yerler

Yazları deniz tatili yapmak isteyen insanların akınına uğrayan Narlı köyü gezilecek yerler açısından da seçenekler sunmaktadır. Kıyı köyü olduğu için bütün sokakları denize açılan bu güzel köyde şirin ve küçücük evlerin olduğu dar sokaklarda gezmek bile oldukça zevk verici bir şeydir. Yolları ve köy ortamı ile sizlere çok farklı duygular hissettirecektir. Aynı zamanda sahil köyü olduğu için de Narlı Limanı da görülmeye değer bir yerdir. Burada bulunan harika manzarayı seyretmek burada gün batımını beklemek ve balık tutmak, yüzmek, güneşlenmek birçok dinlendirici aktivite için harika bir yerdir.

READ  Ayvalık Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Denizin ortalarına doğru kıyıdan da görebileceğiniz bir batık gemi bulunmaktadır. 2.5 yıl önce Pasha isimli bir geminin enkazıdır bu. Bu batık gemi balıkçılık ile geçinen köy halkı tarafından istenmemesi sonucunda denizden çıkarılma çalışmaları yapılmaktadır. Tabi bu batık için de gözlem amaçlı dalış yapan insanların bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim. Narlı köyü ile İlhanlar köyü arasında yer alan bir koy var. Balyoz koyu. Burada önemli geçim kaynaklarından biri olan midye çiftliği de bulunmaktadır.

narli koyu
Narlı Köyü Gezilecek Yerler

Rumların yaşadığı dönemden kalmış olan Aziz Dimitrios Kilisesi bu köyde bulunan tek kilisedir. 260 yılında Selanik’te doğan Aziz Dimitrios hayatını asker olarak geçirmiştir. Dioklitianos ise Roma kralıdır be Hristiyanların baş düşmanıdır. Buraya dük olarak atanan Aziz Dimitrios’un Hristiyan olduğu bilinmiyordur tabi. Ve Aziz Dimitrios burada Hristiyanlığı yaymaya başlar. Bunu öğrenen krallın damadı Dimitrios’u bir zindana atar ve orada öldürür. O günden beri oradan güzel bir koku yayılır ve temiz bir su çıkar ve bu güzel konun temiz suyun olduğu yer ise bu kilisedir.

NARLI KÖYÜ’NDE NE YENİR?

Pomak Yemeği
Pomak Yemeği

Peki o kadar olay görmüş medeniyet görmüş insan görmüş ve hala da gören bu Narlı Köyü’nde ne yenir? Hem Rum hem de Girit kültürünü taşıyan Narlı köyü meşhur Pomak yemeği olan sütlü ve zelnuk böreği hala yiyebileceğiniz güzel bir lezzettir. Tabi yalnızca bununla kalmak olmaz. Buraya kadar gelmişken de Girit mutfağından meşhur ebegümeci dolması ile kabakçiçeği dolması da bu güzel köyde tadına bakabileceğiniz önemli lezzetler arasında yer alır. Ayrıca köyde yapılan tahin helvasını da unutmamalısınız. Çok sevilen bu lezzeti bir de burada denemelisiniz. Kısa ama ruhunuzu doyuracak bir yer arıyorsanız çeşitli yerler ve tarih izleri görebileceğiniz Narlı köyü sizler için olduğu yerde beklemektedir. Gitmişken meşhur yemekleri yemeyi ve bu güzel yerde bol bol fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

READ  Balıkesir Kafeleri : Balıkesir'deki En İyi Kafeler

Yakın Çevrede Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

Gezicini

Gömeç Gezilecek Yerler

Gezicini

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Gezicini

Burhaniye Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Bandırma Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Balıkesir Kafeleri : Balıkesir’deki En İyi Kafeler

Gezicini

Balıkesir Gezilecek Yerler : Eşşiz Güzelliklerin Tam Merkezi !

Gezicini

Balıkesir Festivalleri

Gezicini

Yorum Yaz