Image default
Balıkesir

Akçay Gezilecek Yerler

Akçay Gezilecek Yerler

Akçay
Akçay

Edremit Balıkesir’e kıyısı bulunan ilçelerden biridir. Edremit körfezi ve kaz dağları arasında bulunur. Şehirdeki en büyük ilçeler arasında gelir. Edremit ilçesi Akçay ve altınoluk beldeleriyle yaz turizmine katkı sağlar. İlçe zeytiniyle ve kaz dağlarıyla da oldukça ünlü bir ilçedir. Ilıman bir iklime sahip olan ilçeyi yılın her zamanında ziyaret etmek mümkündür. Akçay gezilecek yerler sakinlik arayanlar için bulunmaz bir nimet olarak yerini hep koruyacaktır.

Balıkesir Akçay Gezilecek Yerler
Balıkesir Akçay Gezilecek Yerler

Fakat temmuz ve ağustos aylarında ilçe daha da güzelleşir. Gezilip görülmeye değer bir hal alır. İlçede birçok müzede bulunur. Bu müzeleri ziyaret edip görmek istediğinizde müze kartı çıkarıp kullanmak mümkündür. Edremit’in Akçay beldesi, turizm oldukça çeker. Genellikle yaz aylarında yaşlıların daha çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Görkemli ve gösterişli yer olmasıyla da dikkat çeker.

Akçay İkizçay Deresi
Akçay İkizçay Deresi

Akçay Neresi?

Akçay, Balıkesir’in ilçesi olan Edremit ilçesinin bir beldesidir. İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Edremit ilçesinin bilinen tatil yerlerinden biridir. Genellikle yazlıkçıların bulunduğu yer olmasından emekliler daha çok tercih ederler. Akçay beldesi Yeşilçam filmlerine de konu olmuştur.

Balıkesir Akçay
Balıkesir Akçay

Oldukça gösterişli ve dikkat çeken bir yerdir. Beldeyi genellikle yaşlılar tercih ederler. Bunlarında tercih etmelerinde ki amaçları, beldenin doğal güzellikleri ve termal kaplıcalarının olmasıdır. Ve kaz dağlarından gelen bol oksijenle gelen kişilerin içlerini ferahlatır. Stres ve sessiz ortam istenildiğinde gidilmesi gereken yerlerden biridir.

Balıkesir Akçay Gezisi
Balıkesir Akçay Gezisi

Akçay Beldesine Neden Gitmeliyim?

Akçay beldesi Edremit ilçesinin beldesidir. Yaz aylarında ki kalabalığa rağmen Akçay beldesi sizi rahatsız etmez. Sakinliğiyle stres atmak için en güzel yerlerden biridir. Kalabalıktan uzak sessiz ve sakin bir tatil istediğinizde size en uygun tatil yeri Akçay beldesidir. Yazın çok kalabalık olmasına rağmen bu kalabalık sizi yormaz, aksine rahatlatıcı bir havaya sahiptir.

READ  Bandırma Gezilecek Yerler
Akçay Sahili
Akçay Sahili

Uzun bir sahil şeridiyle yürüyüşlerinizi sakin bir şekilde ve stresten uzak olarak yapabilirsiniz. Gerekli tüm ihtiyaçlarınızı da çarşısından yapmanız mümkündür. Gelen tüm turistlerin ihtiyaçlarını da karşılar. Stresten uzak ve sessiz bir tatil yapmak Akçay beldesinde mümkündür.

Akçay Gezilecek Yerler
Akçay Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay beldesi Edremit ilçesinin en güzel ve sevimli beldelerinden biridir. Tertemiz denizi, bol oksijeni ve sessizliğiyle gelen turistleri kendine hayran bırakır. Akçay beldesini genellikle yazlıkları bulunan emekliler tercih eder. Stres atmak ve sakin yaşam sürmek için bu belde tercih edilir. Ayrıca piknik alanları termal suları ve farklı su seçenekleriyle de bu belde tercih edilir.

Akçay Kazdağı Milli Parkı
Akçay Kazdağı Milli Parkı

Akçay’da gezilecek yerler şu şekildedir;

  • Altın kum plajı
  • Sarıkız Heykeli
  • Saka Çim plajı
  • Akçay pat kamp plajı
  • Antandros antik kenti
  • Kazdağı milli parkı
  • Tahta kuşlar etnografya galerisi

Ayrıca daha birçok yeri Akçay beldesine giderek ziyaret edebilirsiniz. Hepsi gezilip görülmesi gereken muhteşem yerlerdendirler.

Akçay Kumsalları
Akçay Kumsalları

Sarıkız Heykeli

Sarıkız heykeli Akçay beldesinde yer alır. Buraya giden herkes bu yapıyı ziyaret eder. Eski zamana göre Güre köyünde yaşayan çok güzel ve temiz kalpli bir kız varmış. Köylülerden bazıları bu sarıkıza iftira etmişler. Babası da kızı ve 7 tane kazı alıp İda Dağı üzerine bırakmış.

Akçay Sarıkız Heykeli
Akçay Sarıkız Heykeli

Zaman geçtikten sonra gidip kızını ziyaret etmiş ve sarıkızdan su istemiş. Kızı körfezden su doldurmuş. Bunu gören babası kızının erdiğini düşünmüş ve yaptığından çok pişman olmuş. Babası da sonra İda dağının diğer tarafında yaşamış ve ölmüş. Kızının kaldığı ve öldüğü tepeye sarıkız heykeli yapılmıştır. Babasının yaşayıp öldüğü tepeye de Baba dağı adı verilmiştir.

Altın Kum Plajı

Akçay da bulunan altın kum plajı 300 metre uzunluğa ve 20 metre genişliğe sahiptir. Sahil kum ve çakıl karışık bir yapıdadır. Denizin suyu soğuktur. Fakat belli yerlerde su ılımanlaşır. Altın kum plajında WC, soyunma kabini ve duş bulunur.

READ  Ayvalık Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !
Akçay Altınkum Plajı
Akçay Altınkum Plajı

Saka Çim Plajı

Akçay’da gezilecek yerler arasında saka çim plajı gelir. Gürültüden ve kalabalıktan uzak bir tatil yapmak isteyen kişilerin tercih edeceği plajlardandır. Plajda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı gidermek için işletme bulunur. Ayrıca piknik alanı, WC ve duş da bulunur. Plaja girmekte ücretsizdir.

Balıkesir Akçay Plajları
Balıkesir Akçay Plajları

Edremit Akçay Gezisi

Balıkesir’in Edremit ilçesine bir gezi düzenlenirse yapılacak ve görülecek çok fazla yer var bunların başında zeytinyağıyla ünlü yemekleri geliyor. Oraya gidildiğinde zeytinyağının kesinlikle denenmesi gerekir ve gideceğiniz yere yanınızda götürmelisiniz. Akçaya gittiğinizde börülce, höşmerim, mafiş tatlısı, saçaklı mantı, balık ve karanfilli ekmeğin tadına bakmalısınız. Damakta tat bırakan lezzetlere sahiptirler.

Akçay Balıkesir Edremit
Akçay Balıkesir Edremit

Akçay’a Yakın Gidilecek Yerler 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

Gezicini

Gömeç Gezilecek Yerler

Gezicini

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Gezicini

Burhaniye Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Bandırma Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Balıkesir Kafeleri : Balıkesir’deki En İyi Kafeler

Gezicini

Balıkesir Gezilecek Yerler : Eşşiz Güzelliklerin Tam Merkezi !

Gezicini

Yorum Yaz