Image default
Balıkesir

Gömeç Gezilecek Yerler

 

Gömeç Gezilecek Yerler Herkese selamlar, bu yazımızda Gömeç Gezilecek Yerler ve Gömeç Gezi Rehberi başlıklarını inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.Gömeç

Gömeç 

Gömeç Balıkesir’in Ege kıyısında yer alan ilçelerinden birisidir. Balıkesir’e uzaklığı 111 km olan ilçe Ayvalık ve Burhaniye arasında bulunur. Yaz tatili için uygun mekanlara sahip olan Gömeç her yaz Türkiye’den ve yurt dışından gelen turistleri ağırlar. İlçenin tercih edilmesinde sahip olduğu koylar, doğal ve tarihi güzelliklerin etkisi bulunuyor.

gomec
Gömeç Gezilecek Yerler

Balıkesir Gömeç gezilecek yerler arasında ise şunlar yer alıyor;

Atatürk Kayalıkları

gömeç gezilecek yerler
Gömeç Atatürk Kayalıkları

Atatürk Kayalıkları Gömeç’in en ilgi çeken yerlerinden birisidir. Madra Dağı üzerinde yer alan bu kayalıkların silueti Atatürk’ü andırır. Bu sebeple Atatürk Kayalıkları olarak anılan kayalıklar Gömeç Belediyesi tarafından hazırlanın izleme noktasından izlenebilir. Ayrıca kayalıkların Ayvalık-Gömeç karayolundan geçerken araçla izlenebilme imkanı da vardır.

Kız Çiftliği

gömeç gezilecek yerler
Gömeç Kız Çiftliği

Kız Çiftliği ilçe için önemli olan mekanlardan birisidir. Tarihi çiftlik ilçeye 3 km uzaklıktadır. Çiftlik tarihi höyük üzerinde yer alır. Höyüğün çevresinde yapılan kazılarda Bizans ve Roma kalıntılarına rastlanmıştır. Bu sebeple çiftliğin tarihinin bu dönemlere dayandığına inanılır. Ayrıca çiftliğin bulunduğu alanın geçmişte yerleşim yeri olduğunu gösteren kalıntılar da bulunmuştur.

Koca Çınar

koca cinar
Koca Çınar

Gömeç gezisinde görülmesi gereken yerlerden birisi de Koca Çınar’dır. Bu çınar Gömeç’e 8 km mesafede bulunan Ulubeyler Köyü’nde bulunur. Çınarın önemli olmasının nedeni genişliğinin 12 metre uzunluğuna sahip dev bir çınar olması ve yaşının da 850 olmasıdır.

Gömeç’te Görülmesi Gereken Koylar

gömeç gezilecek yerler
Gemi Yatağı Koyu

Gömeç tatilcilerin tercih ettiği mekanlar arasında bulunur. Bunda ilçenin sahip olduğu temiz koylarının da etkisi vardır.

Gömeç’te görülmesi gereken koylar ise şunlardır;

  • Güvercin Koyu
  • Gemi Yatağı Koyu
  • Martı Koyu
  • Tilki Koyu
READ  Cunda Adası Gezilecek Yerler

Bu koylar mavi bayraklı olan koylardır ve Artur mevkiinde yer alırlar. Bu koylarda güneşlenmek ve denize girmek isteyenler talep edilen ücreti ödeyerek denize girebilirler.

Gömeç Plajları
Gömeç Plajları

Gömeç’in Neyi Meşhur?

gömeç'in neyi meşhur
Gömeç Zeytinyağı

Gömeç koyları ile tatilcilerin ilgisini çeken bir ilçedir. Ayrıca Gömeç zeytinyağı ve yoğurdu ile meşhurdur. İlçeye gelenler zeytinyağı satın alabilirler veya yoğurt tadabilirler. İlçenin girişinde yer alan yazı da en zeytinyağı ve yoğurt kadar meşhurdur. İlçe girişindeki yazı şöyledir: “Gömeç’e hoş geldiniz. İlk gün misafirimiz, yarınki gün Gömeçlisiniz”.

 

Gömeç Çevresindeki Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

Gezicini

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Gezicini

Burhaniye Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Bandırma Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Balıkesir Kafeleri : Balıkesir’deki En İyi Kafeler

Gezicini

Balıkesir Gezilecek Yerler : Eşşiz Güzelliklerin Tam Merkezi !

Gezicini

Balıkesir Festivalleri

Gezicini

Yorum Yaz