Image default
Ayvalık Balıkesir Etkinlikler

Balıkesir Festivalleri

 

Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri olan Egenin mütevazi ve şirin bir şehridir Balıkesir. İzmir, Muğla gibi şehirlere nazaran daha ailevi olarak tanımlanabilecek olan Balıkesir son dönemlerde bu kavramdan çıkmaya başlıyor. Gençler için de gidilebilecek kulüp, bar, kafe tarzı mekanların bollaşması ve aynı zamanda güzel sahil koyları ile birlikte her türden insana ev sahipliği yapabiliyor. Ayvalık, Akçay, Edremit, Altınoluk gibi ilçeleri ve aynı zamanda Sarıkız hikayesi ile Balıkesir ünlenmiş bir şehirdir. Balıkesir Festivalleri 2021 Toplamda 20 tane ilçesi bulunan Balıkesir’in en özel yerlerinden birisi ise Cunda adasıdır. Bu ada başlı başına büyük bir tarih barındırıyor olması, aynı zamanda gezilecek yerler bakımından zenginliği konusunda yerli ve yabancı turist çekmeyi başarıyor. Ayvalık Gezilecek Yerler Balıkesir için bir diğer özel konum ise Ayvalık, buradaki sahilden bakıldığı takdirde Yunanistan kıyılarını görmek mümkün oluyor. Bu açıdan da hem yer olarak hem de kaliteli sahilleri ile Ayvalık ulaşım kolaylığı ile insanların akın ettiği bir yer.

 

Bu yerleşim yerinin neredeyse M.Ö 8000-3000 arasında ortaya çıktığı ve ilk o zamanlar yerleşildiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte tarihçesi oldukça dolu olan Balıkesir de gezdiğiniz her yerde oranın tarihini hissetmeniz mümkün oluyor. Balıkesir’in Yunanistan’a yakınlığı konusunda ise Balıkesir de kıyı şeridinden İzmir’e doğru giderken ‘Yunanistan’a Hoş geldiniz.’ Minvalinde mesajlar alabiliyorsunuz. Bunların haricinde Balıkesir sadece sahilleri koyları veya eğlence mekanları ile yerli yabancı turist çeken bir yer değil. Balıkesir kendine özel festivalleri ile hem Dünyanın dört bir yanından hem de Türkiye’nin dört bir yanından turist çekiyor. Özellikle ‘’Zeytinli Rock Fest’’ ile ismini duyurmayı başarmış olan Balıkesir için bu festival ayrı bir öneme sahip. Elbette Balıkesir’in tek festivali bu değil birbirinden güzel festivalleri ile Balıkesir insanları büyülüyor. Bu festivallere göz atmak gerekirse;

READ  Burhaniye Gezilecek Yerler
Balıkesir Sinema Günleri
Balıkesir Sinema Günleri

 

Balıkesir Sinema Günleri

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 10 yılı aşkın süredir düzenlenen sinema günleri amatör sinemacılar tarafından büyük ilgi görüyor. Bunun en büyük sebebi ise Organizasyonun yine Balıkesir Amatör Sinema Derneği tarafından yürütülüyor olması. Etkinlik başladığı tarihten itibaren tam 1 hafta sürüyor ve bu hafta boyunca hem sinemaseverlerin filme doymasını sağlıyor hem de bu işi yapmaya gönüllü olan insanlara fırsat sunuyor.

Balıkesir MotoFest
Balıkesir MotoFest

Uluslararası Balıkesir MotoFest

Türkiye çapında ünlü olan Balıkesir Moto fest ise motorsiklet tutkunları için harika bir festival. Cunda adasında düzenlenmesi planlanan festivalin bu sene 9.su düzenleniyor. Kendine ait özel bir kitlesi bulunan festivalde ise eğlenceli anlar yaşanıyor.

 

Zeytinli Rock Festivali
Zeytinli Rock Festivali

Zeytinli Rock Festivali

Balıkesir Festivalleri arasında kesinlikle özel bir yere sahip olan Zeytinli ise Dünyanın dört bir yanından turiste ev sahipliği yapıyor. Sadece Balıkesir’in değil Türkiye’nin en büyük festivali olması ile bilinen Zeytinli bu yıl Akçay, Edremit sahillerinde düzenleniyor. Yıllar geçtikçe büyüyen ve gelişen Festival neredeyse 150.000 kişiyi konuk ediyor. Kamp temalı festival gelenlerin çadırını kurup 1 hafta boyunca dilediğince eğlenebildiği bir yer. 75 kişiye yakın sanatçı kadrosu ile ‘’Rock Fest’’ gelenlerin bütün beklentilerini karşılıyor. Şehir olarak da festival saatleri haricinde geçirilebilecek onlarca güzel mekan ve kültürel alanlar ile herkesin aklında yer ediyor.

Balıkesir Ayvalık Tiyatro Festivali
Balıkesir Ayvalık Tiyatro Festivali

Ayvalık Tiyatro Festivali

2010 yılının Nisan ayında ilki düzenlenen festival ise Balıkesir’in önemle takip ettiği festivallerden birisi.  9 yıldır aralıksız şekilde düzenlenen Tiyatro festivali ise yine Tiyatroya gönül vermiş insanlar için harika bir etkinlik haline geliyor.

Festivaller Balıkesir için çok önemli ve bu konuda da Balıkesir Belediyesi elinden gelenin en iyisini yaparak buraya gelen insanların rahat etmesini hedefliyor, bunun için çabalıyor.

 

READ  Konya Festivalleri

Balıkesir Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Seferihisar Festivalleri

Gezicini

Sakarya Festivalleri ve Sakarya’da Yapılacak Şeyler

Gezicini

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Muğla Gece Hayatı : Disco Barları En iyi Eğlence Yerleri

Gezicini

Muğla Festivalleri

Gezicini

Mersin Festivalleri

Gezicini

Kuşadası Festivalleri

Gezicini

Konya Festivalleri

Gezicini

1 Yorum

Cansel Akarsu Görgülü 20 Ağustos 2019 at 15:49

sakin,plajı taşlı kumlu , buranın denizi buzla dolu havuz gibi fazlasıyla soğuk. Burada mekan hizmet fiyatlar gayet ucuz.beach clublardaki gibi aşırı kalabalık fazla gürültü müzik yok. Sizde sükunet istiyorsanız gidin. Festival Beach & Club

Cevapla

Yorum Yaz