Image default
İzmir Tatil Yerleri Tavsiye Yerler

Ege’de Gezilecek Yerler Listesi !

Ege’de Gezilecek Yerler, turizimin kalbidir. Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada önemli bir turizm bölgesi olan Ege’de gezilecek birçok mekan ve yer bulunuyor. Bu yerler, eski antik kentler ve müzelerdir. Eskiye ait kalıntıların bulunduğu bu mekan ve kentler görülmeye değerdir. Ege bölgesinin en turistik şehir merkezlerinden biri de İzmir’dir. Tatil, tarihi kent ve turizm bölgesi olan İzmir, gece hayatıyla da mükemmel bir şehirdir. Burada tatil yapmak ve eğlence hayatını yasamak için birçok sayıda mekan bulunuyor. İzmir, Çanakkale ve daha birçok şehrin bulunduğu bu bölgede tatil yapmak oldukça keyiflidir. Ege`de Gezilecek Yerler Ege bölgesinde gezilecek yerler ise oldukça eski dönemlere ait yapıtlardır. Gezmenin, eğlencenin ve tatilin heyecan verici bir şekilde yaşandığı Ege bölgesi, plajları, koyları ve sahilleri ile de meşhurdur. Bölgede yer alan bazı plajlar ve koylar yalnızca ülkemizde değil, dünya çapında da ünlüdür. Ege bölgesindeki gezide ilk olarak uğramanız gereken yerlerden birisi de Behramkale’dir. Bu kale, Assos’ta bulunmaktadır ve oldukça eskidir. Otobüs seferleri bulunmayan bu bölgeye minibüs ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Assos Behramkale
Assos Behramkale

Ege Tarihi Yerler

Assos-Behramkale

Assos’ta bulunan Behramkale oldukça eskidir. Ege’de gezilecek yerler arasında en önde gelen bu mekana minibüs ile ulaşımsağlayabilirsiniz. Bölge, İstanbul’a yaklaşık olarak 400 km uzaklıktadır. Ege bölgesinin tarihi mekanlarından biri olan Behramkale görünüşü ile oldukça güzeldir. Kale, günbatımında çok güzel görünmektedir. Şahane görünümü ile göz kamaştıran bu kentin tepesinde Athena tapınağı da bulunuyor. Millattan önce 900’lü yıllarda kurulan bu kentin en göz alıcı yeri tepesinde bulunan Athena tapınağıdır. Oldukça eski bir yapıt olan Athena tapınağı, tarihi bir mekandır. Tapınağın en büyük özelliği ise etkileyici manzarasıdır. Kentte aynı zamanda amfi tiyatro da bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde zaten Athena tapınağına da ulaşıyorsunuz. Ege Gezilecek Yerler Buradan da Behramkale köy sokaklarını gezmeye gidebilirsiniz. Sokakları da antik kent havası taşıyan bu bölgeyi çok seveceksiniz. Assos’ta gezebileceğiniz bir diğer yer ise Antik limandır. Bu liman havası ve manzarasıyla ilgi çekicidir. Ege bölgesinde gezmeniz gereken bu antik kentten sonra Zeus altarı, Adatepe ve Yeşilyurt köylerini de gezin. Konumu

READ  Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa'da Bir Kayak Merkezi
zeus altarı adatepe köyü
zeus altarı adatepe köyü

Zeus Altarı, Adatepe Köyü ve Yeşilyurt Köyü

Ege bölgesi tatil yerleri, eğlence mekanları, gezilecek yerleri ile muhteşemdir. Ziyaretçilerini büyüleyen ve etkide bırakan bu bölgede gezilebilecek birçok sayıda yer bulunuyor. Ege şivesi Ege’de gezilecek yerler arasında köylerde vardır. Bu bölgede gezebileceğiniz köylerden biri Adatepe köyüdür. Ege Gezilecek Yerler Yemyeşil yerleri  ve güzel sokakları ile muhteşem olan bu köy görülmeye değerdir. Egede görülecek yerler Zeus Altarı ise eski dönemlerin taş parçalarından yapılmış kütle şeklindedir. Ege Gezilecek Yerler Bu kütlelere ise taş merdivenler ile ulaşılmaktadır. Adatepe köyü ise yine Ege bölgesinin güzel yerleri arasında geliyor. Bu köy Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu bölgesinde yer alıyor. Konumu

Kaz Dağları
Kaz Dağları

Kaz Dağları

Kaz Dağları Ege bölgesi, harika yer ve bölgelerle mükemmel bir bölgedir. Bu bölgede gezilecek birçok sayıda yer, tarihi mekan, plajlar, koylar, sahiller, köyler ve çeşitli aktiviteler bulunuyor. Egede görülecek yerler arasında Bu aktivitelerden biri de kamptır. Ege bölgesinde en keyifli kampın yapılabileceği yer ise Kaz dağlarıdır. Bu dağ, piknik ve kamp için uygun bir bölgedir. Kamp için güzel yerlere sahip bu dağ bir ucuyla Çanakkale, diğer ucuyla Balıkesir’e uzanıyor. Görkemi, güzelliği ve temiz havası ile tam bir kamp yeri olan Kaz dağı, Edremit körfezi kıyısında, Biga yarımadasında yer almaktadır. İhtişamlı manzarası ile kamp yapabileceğiniz bu dağ, doğal ve kültürel açıdan görülmeye değerdir.

Ayvalık - Cunda Adası
Ayvalık – Cunda Adası

Ayvalık Cunda Adası

Cunda Adası Tarihi mekanları ve gezilecek yerleri ile muhteşem olan Ege bölgesi oldukça göz kamaştırıcıdır. Burada gezip, vakit geçirebileceğiniz birçok sayıda yer ve mekan bulunuyor. Ayvalık Cunda adası da bu bölgelerdendir ve oldukça güzeldir. Egede görülmesi gereken yerler Bu bölge deniz manzarası ile adeta göz kamaştırıcıdır. Oldukça şirin ve güzel olan bu ada yiyecekleri ile meşhurdur. Bu adada ne yenir? Sorusuna gelecek olursak, tabi ki de balık yenir. Çeşitli balık restoranları ile donatılmış bu adada balık lezzeti bambaşkadır. Ege Gezilecek Yerler Eğer damak lezzetinize düşkün iseniz ve Ayvalık’ta bulunan Cunda adasında konaklarken kesinlikle balık yemelisiniz. Her çeşit balık ve yemeklerin yapıldığı bu adanın restoranları oldukça şık ve manzaralıdır.

READ  Konya Lale Tarlası : Sizi Kendinizden Alacak
kuşadası
kuşadası

Kuşadası (Aydın)

Kuşadası  Ege bölgesi, kültürel açıdan zengin ve güzel bir bölgedir. Bu bölgede gezilecek birçok sayıda yer vardır. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz bu mekan ve yerlerden biri de Kuş adasıdır. Altın sarısı plajları ile bir harika olan Kuş adasını mutlaka gezmelisiniz. Bu ada şahane manzarası ve tatil plajları ile oldukça güzeldir. Ege gezinizde Kuş adasına gelerek gezinti yapabilirsiniz. Burası Ege’nin en güzel adalarından biridir. Meşhur ve bir o kadar güzel olan Kuş adası, Ege’de görülmesi gereken ilk yerler arasında bulunuyor. Güzelçamlı yeşil bahçesi ile mükemmel olan Kuşadası’nda vakit geçirmeyi çok sevecek, buraya bayılacaksınız. Ege bölgesinde farklı bir yer keşfetmek istiyorsanız, Kuş adasını kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

selçuk tarihi yeri
selçuk tarihi yeri

Efes (Selçuk)

Efes Antik Kenti Ege bölgesi, Antik Yunan devrinden birçok sayıda mekan ve tapınağa sahiptir. Buradaki tarihi mekanlar görülmeye değerdir. Ege bölgesinde gezilecek yerlerden biri olan Efes, oldukça eski dönemlere ait eserler ve yapıtlar ile doludur. İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Efes, Antik Yunan’ın en ihtişamlı şehridir. Burası görülmeye değer yapıtlar ve eseler ile doludur. Egenin doğal güzellikleri Ege gezinizde mutlaka uğramanız gereken bu Yunan kentinde dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis tapınağı bulunmaktadır. Bununla birlikte ihtişamlı olan bu şehirde Celsus kütüphanesi, Antik kent tiyatrosu, Kuretler caddesi, Hadrian tapınağı gibi mekanlar bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel ve bir o kadar ihtişamlı olan bu tapınağı, Ege gezinizde kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Yazımızın devamı için  

Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler
Çeşme Yöresel Lezzetlerin Sunulduğu Küçük Restoranlar ve Kafeler

Ege Bölgesi Tatil Yerleri

Çeşme

Çeşme Ege bölgesi, Antik kentleri ve tarihi mekanları ile görülmeye değer yerlere sahiptir. Bu bölge turizm ve tatil açısından da oldukça ilgi çekicidir. Ege bölgesinde bulunan yerlerden birinde tatil yapmak istiyorsanız, Çeşme iyi bir tercih olacaktır. Altınkum plajı, Pırlanta plajı ile meşhur olan Çeşme, tatil yapmak için mükemmel bir bölgedir. Burada gece hayatı etkindir ve oldukça eğlencelidir. Ege bölgesinde turizmin kalbi olan Çeşme bölgesi, Boyalık plajı, Aya Yorgi beach ile de meşhurdur. Ege gezinizde tatil yapmak için güzel mekanlara sahip, harika plajları olan bir bölge arıyorsanız, Çeşme’yi tercih etmelisiniz. Yazının devamı için linkimize giriniz

READ  Menemen Gezilecek Yerler
alaçatı
alaçatı

Alaçatı

 Alaçatı  Ege, tatil ve turizmin en gözde bölgesidir. Ege bölgesinde tatil için tercih edilen ilk yer ise Çeşme’dir. Bu bölgeden sonra kesinlikle uğramanız gereken diğer yer Alaçatı’dır. Oldukça şirin bir köy olan Alaçatı mükemmel bir yerdir. Burada rüzgar etkin olduğu için sörf merkezi olarak kullanılır. Ege’de görülecek yerler arasında 1 numara olan Alaçatı, gece hayatıyla da meşhurdur. Son zamanlarda gündemde bulunan bu bölgede tatili doyasıya yaşayabilir, burayı gezebilirsiniz. Alaçatı sokakları, hacımemiş renkli evleri ile de güzel bir bölgedir. Ege’de gezilecek ve vakit geçirecek en güzel yerlerden biri olan Alaçatı’yı mutlaka görmelisiniz. Burada sörf yapabilir, denize girebilir, tatilinizi ve gezinizi doyasıya yaşayabilirsiniz.

şirince
şirince

Şirince

Şirince köyü`nün geçmişe dayanmaktadır son zamanlarda kıyametin oraya gelemiyeceği söylenen köy işte burasıdır. Bu köyde pazar el yapımı takılar ve birçok şey bulabilirsiniz. Özellikle şirince köy kahvaltısı yapmak için erken gelmeniz gerekmektedir. Burada gece konaklayabilir köy evlerinde kalabilir köy hayatının kokusunu hissini yaşayabilirsiniz. Buraya gelince özellikle şirince şarabının tadına bakabilirsiniz tadımlık şaraplar ücretsizdir. Özellikle birçok gelin ve damatın da burada dış çekimlerin bol yapıldığı yerdir. Buraya çok yakın olan Aziz Nesin Matematik köyü tarihi bir köydür  burada tarihi yaşayabilir bol bol resim çekilebilirsiniz. Nesin Vakfı’na ait olan bu tarihi yer 55 dönümlük bir arazi üzerine Mayıs 2007’de kurulmuştur. Burada yazın matematik dersi görmeye gelenler var. Bu kursa gelenler tarihi evlerde kalmaktadır.

Ege Bölgesindeki Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

2 Yorumlar

Özlem 10 Ağustos 2019 at 16:51

muğla marmariste saklı göl var fakat orayı eklemeyi unutmuşunuz sanırım orasıda yazılmalıydı bence bu yazıya. mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Cevapla
Serkan Karaca 14 Ağustos 2019 at 15:47

bir aşktır İzmir. Bir sevdadır, İzmir Sadece bir Egenin değil Türkiye`nin incisidir izmir…!

Cevapla

Yorum Yaz