Image default

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Havaların ısınması ve ilkbaharın gelişiyle birlikte yaz tatili planlamaları yapılmaya başlandı. Tüm yılın yorgunluğunu dinlenerek atmak isteyen insanlar için farklı tatil seçenekleri bulunuyor. İnsanlar daha çok hem dinlenebilecekleri hem de gezebilecekleri tatil beldelerine akın ediyorlar. Yaz turizminin en ünlü bölgeleri çok fazla turist ve çok fazla eğlence fırsatı ile erken rezervasyon seçenekleri ile insanlara şimdiden tatil planlamaları için fırsat sunuyorlar.

Bodrum’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Hangi yaşta olursa olsun içinde hep bir neşe, adrenalin ve gezi tutkusu barındıran insanlar için Bodrum mutlaka uğramaları gereken tatil beldeleri arasında yer alıyor. Gezi tutkunları Bodrum’a adım attıkları gibi hemen beldenin haritasını ellerine alıp mutlaka görmeleri gereken yerleri işaretlemelilerdir.

Bodrum Kalesini Görmeden Gitmeyin                                   

Bodrum Kalesi şüphesiz ki giden herkesin ziyaret etmek isteyeceği, görmeden dönmek istemeyecekleri en meşhur gezi yerleri arasında bulunmaktadır. Bu kale Bodrum’un en önemli simgelerinden biridir. Çok görkemli olan bu kale iki liman arasın da kayalıkların üzerine kurulmuştur. Kalenin üstüne çıktığınız da eşsiz bir manzaraya kendinizi kaptırmamanız mümkün değildir. Yerli veya yabancı tüm turistlerin büyük bir kalabalık oluşturduğu bu kaleyi gezdikten sonra hemen yakınında bulunan müzeleri de gezerek dönebilirsiniz.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Yel Değirmenleri Görülmeye Değer Yerler

Yalıkavak’ta bulunan ve Bodrumun güzelliğine turistik bir hava katan Yel Değirmenleri de Bodrum için mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu değirmenler Gümbet koylarına bakıyor ve 7 tane olmak üzere büyük bir tepenin üzerine kurulmuşlardır. Devasa görünümü ile de insanların ilgi odağı olmuştur.

Bodrum Yel Değirmenleri
Bodrum Yel Değirmenleri

Bodrumda Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Bodrum’un gezilecek yerleri saymakla bitmez. Fakat yine de buraları da görmek isteyebilirsiniz; Zeki Müren Sanat Müzesi, Pedesa, Apastol Kilisesi, Sandıma Köyü, Iasos Antik Kenti, Halikarnas Mozolesi, Antik tiyatro ve Mindos kapısı.

Bir Tatil Beldesi Bodrum

Tatil denildiği zaman şüphesiz ki aklımıza ilk gelecek yerler arasında Ege bölgesinin en çok turist çeken beldesi Bodrum gelmektedir. Muğla iline bağlı olan Bodrum yazın en ünlü turizm bölgeleri arasında bulunmaktadır. Öyle ki Muğla’nın diğer 12 ilçesi ve tatil beldeleri Bodrum’un yanında daha az tercih ediliyor. Bodrum ülkemizin en çok yabancı turist alan bölgelerinden biri de olduğu gibi Muğla’nın da en çok nüfusa sahip ilçesidir. Peki, Türkiye de çok fazla tatil beldesi bulunurken Bodrum’da gezilecek yerleri bu kadar eşsiz kılan nedir?

Bodrum gezilmesi gereken yerler
Bodrum gezilmesi gereken yerler

Bodrum’u Popüler Kılan Nedir?

Bir yarımada olması nedeniyle de çok fazla dikkat çeken Bodrum iklimi nedeniyle de yazın insanlar için tatil beldesi olarak görülmüştür. Ayrıca Muğla’nın genel olarak diğer ilçelerine kıyasla Bodrum’un nem oranı daha düşüktür ve bu da insanların Bodrum’u tercih etmesi için büyük bir önem arz etmektedir.

Bir tatil beldesinde bulabileceğiniz imkânların fazlasına sahip olacağınız Bodrum her yaz sadece farklı insanları veya turistleri ağırlamamaktadır. Aynı zamanda bazı insanlar Bodrum’a her yaz tatil için gittikleri gibi üç aylık yaz tatili Bodrum’da gezilecek yerler de vaktini geçiren öğretmenler, emekliler ve farklı meslek grubundan insanlar bulunmaktadır. Bodrum’un sıcak ve içten yerli halkı sayesinde de gelen turistler çok çabuk uyum sağlamaktalar ve her yaz gelmek için can atmaktadırlar. Bodruma her gittiğiniz de farklı bir güzelliğini keşfeder ve her seferinde mutlu ayrılabilirsiniz. Çok fazla tarihi eser, gezilecek yerler, plajlar ve koylar barındıran bu şirin belde insanlar için çok fazla vakit geçirecek seçenek sunmaktadır.

bodrum gümbet gezilmesi gereken yerler
bodrum gümbet gezilmesi gereken yerler

Herkese Hitap Eden Tatil Beldesi

Her kesime hitap eden Bodrum; Eğlence hayatı ile gençlerin, sakinliği ve huzurlu sahilleri ile yaşlıların kalbini çelerken, gezmeyi seven ve çalışma hayatından yorulan orta yaş için de popüler bir kaçış noktasıdır.

Bodrum her bütçeden insana da hitap ettiği için insanlar arasında çok tercih edilen bir tatil beldesidir. Bodrum denilince akla çok fazla para harcanacağı gelse de aslında durum öyle değildir. Bodrum da birbirinden eşsiz güzellikte halk plajları, uygun fiyatlı yemek yiyebileceğiniz yerler ve en önemlisi uygun fiyatlı oteller bulunuyor. Özellikle önceden yapacağınız bir tatil planı ile birlikte Bodrum’da çok güzel oteller de çok uygun fiyatlar ile konaklamanız mümkündür.

Eşsiz Tarihi İle Bodrum

Eşsiz tarihi ile anılan Bodrum aslında Antik çağ zamanlarında ‘Halikarnasos’ olarak bilinmekteydi. Daha sonra Aziz Petrus Kilisesi açılınca Bodrum eski zamanlar da Aziz Petrus’a verilmiştir ve onun adıyla anılmaya başlanmıştır. Zamanla yerleşim birimi olmaya başlayan bu beldenin ismi günümüze gelene kadar Petrus’dan ‘Bodrum’a dönüşmüştür. Antik çağlardan bu zamana kadar eşsiz tarihe hizmet eden Bodrum’u gezerken de birçok tarihi yapıya denk gelirsiniz. Görebileceğiniz tarihi yerler arasında antik tiyatro da bulunmaktadır. Antik tiyatro Bodrum’da gezilecek yerler klasik çağdan kalan ve günümüzde korunmaya devam edilen en eski tiyatrolardan biridir. 1960’larda restore edilmiş olan bu antik çağ tiyatrosu aynı zamanda 14 bin kişilik çok büyük bir alana sahiptir. Bu antik tiyatro zamanında Dionysos uğruna kurbanlar vermiştir, sizler de bu antik tiyatroyu ziyaret ederek eski çağlardan bir esinti bulabilirsiniz.

Bodrum Ve Eğlence Hayatı

Bodrum sadece bir tatil beldesi değil aynı zaman da bir eğlence yeridir. Bodrum’da her yıl düzenlenen etkinlikler ve festivaller vardır. Yaz turizmi için Türkiye’den veya yurt dışından gelen birçok turist bu festival tarihlerini araştırıp planlarını öyle yapmaktadırlar. Özellikle gençlerin Bodrumda gezilecek yerler olarak seçmesinde ki en önemli sebeplerden birisidir. İnsanlar festivaller de müzik, dans, tiyatro gibi etkinliklere katılır, yeni insanlarla tanışır ve doyasıya eğlenirler.

bodrum gece hayatı
bodrum gece hayatı

Masmavi Denizin Keyfini Sürün

Gündüz sıcak havalar da kendimizi en çok denizin güzel sularına bırakmak isteriz. Tatilciler arasında yüzmek isteyenler, saatlerce güneşlenip bronzlaşmak isteyenler veya sahilde fotoğraf çektirmek isteyenler mevcuttur. Bodrum herkesin ortak bir fikir birliğine varabileceği turistik beldedir. Çok sayıda koy ve plaja sahip olan Bodrum’da özel plajlar ve beach clublar da bulunmaktadır. Oldukça popüler olan beach clublar özellikle gençlerin eğlenmek için uğradığı en popüler yerlerdendir. Gündüz sahilde müziğin ve dansın tadını çıkaran gençler için tabi ki gece de eğlence fırsatları fazlasıyla mevcuttur.

Beach clubları veya özel plajları tercih etmeyenler için çok güzel ve popüler halk plajları da mevcuttur. Bodrum’a yaklaşık 9 km mesafede bulunan Bitez Plajı bunlardan birisidir. Şarkılara bile konu olan bu plaj, yeşil doğası ve masmavi çarşaf gibi denizi ile giden turistler tarafından hayranlıkla anlatılmaktadır. Bu halk plajına giderek güneşlenebilir, yüzebilir ve tüm gün istediğiniz gibi keyifli vakit geçirebilirsiniz. Top götürerek sahilde voleybol oynamak da seçenekleriniz arasındadır.

Genç Tatilciler Ve Gece Hayatı

Bodrum eğlenmek isteyen tatilciler için akşam çok güzel fırsatlar sunmaktadır. Genç tatilcilerin en çok tercih ettiği Gümbet; Bodrum gece hayatının yer aldığı önemli noktalardan birisidir. Gece hayatının çok popüler olduğu bu yer insanlara farklı mekân seçenekleri sunmaktadır. Müzikleri ve hareketli gece hayatı ile Bodrum tatile eğlenmek için gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bodrum gece hayatı açısından sizlere çok fazla seçenek sunmaktadır. Eğlencenin en uğrak yeri olan yerlerden birisi de Barlar Sokağıdır. Barlar sokağında da eğlenceli ve keyifli vakit geçireceğiniz mekânlar bulabilirsiniz.

Mekânlar da boğulmak istemeyen halk için Bodrum sahilleri ve yürüyüş yolları da gece hayatı açısından renkli ve sürekli hareketlidir. Gece saat kaç olursa olsun insan sesinin azalmayacağı Bodrum sokakların da kalabalık bir arkadaş gruplarının arasına karışıp yeni insanlarla iletişim kurabilir, dostluklar kurabilirsiniz. Sizlerde Bodrum’da gezilecek yerler ve tarihi bölgeler hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımızdan yararlanabilirsiniz. Bizim paylaşamadığımız yerleri bu başlık altında yorumda belirtirseniz, herkes gezip görsün.

Bodruma En Yakın En Güzel Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yatağan

Sinem

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler

Sinem

Şirince Köyü Gezilecek Yerler

Sinem

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Sinem

Selçuk Gezilecek Yerler

Sinem

Ortaca Gezilecek Yerler

Sinem

Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler

Sinem

Ödemiş Gezilecek Yerler

Sinem

1 Yorum

Fidan Uygar 21 Nisan 2019 at 16:12

Pazar günleri kadınların en iyi emekleriyle hazırlanan reçeller ile birlikte sarmalar aksesuarlar börekler takılar pazarda insanlara sunuluyor görülmesi gereken şirin bir bodrum kasabası☺️

Cevapla

Yorum Yaz