Image default
Bodrum

Çatal Adası | Bodrum Muğla

Bodrum Çatal Adası Muğla’da

Eski adıyla Volo olarak bilinen Çatal Ada, Ege Denizinin Bodrum ilçesinde bulunan bir adadır. Turgutreis kasabasına deniz mil yakınlığında olan bu ada üzerinde, iki konik tepe mevcuttur. Yüksek tepelere çıkılarak hem Çatal Adası’nın, hem çevre adaların, hem de denizin muhteşem görüntüsünü seyretmek mümkündür.

Çatal Adası
Çatal Adası

Egenin nadide illerinden biri olan Muğla, diğer doğal güzellikleri gibi bu eşsiz güzelliği de içinde bulundurur. Çevresinde başka adalar da mevcuttur, bunlardan ikisi Yassıada ve Çoban Adası’dır. Diğer adalara nazaran üzerinde herhangi bir işletme olmadığı için burayı ziyarete gelenler genel olarak dalış amaçlı gelmektedir.

Çatal Adası
Çatal Adası

Tüplü dalış yapmak isteyenler için ilk tercih edilen noktalardan biridir. Denizin berraklığı, sakin bir konumu, hafif esen rüzgarı ve dalgalanmanın az olması buranın tercih edilmesinin sebepleridir.

Nasıl Gidilir?

Üzerinde bir tesis bulunmadığı için yat ile gelenler, Turgutreis kasabası üzerinden gidiş yaparlar. Bu kasabaya 1.5 mil uzaklıkta bulunan bu ada, temiz plajı ve berrak denizi ile ilgi odağıdır. Gece seyir yapmak isteyenler sığlıklara ve akıntıya dikkat etmelidir.

Çatal Adası Bodrum Muğla
Çatal Adası Bodrum Muğla

Bodrum Çatal Adası Tüplü Dalış

Bizans Batığı’nı içinde bulunduran bu bölgede, yapılan kazı çalışmalarından sonra batığı Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilemek üzere halka sunmuşlardır. Dalış için Turgutreis kasabasından kalkan tekneler ile turlar aracılığıyla dalışa izin verilen bölgelerde, tüplü dalışlar gerçekleştirilmektedir. Dalışla birlikte doğanın sahip olduğu sualtı güzelliklerini görmek mümkündür.

Çatal Adası
Çatal Adası

Konaklama

Üzerinde bulunan tepelerde herhangi bir yerleşim yeri mevcut değildir. Yayan konaklama için müsait olmayan bu adada herhangi bir tesis de bulunmamaktadır. Bodrum Çatal Adası Yatları ile gelenler için plajın güney kısmı demirlemek için daha elverişli ve güvenlidir. Aynı zamanda Turgutreis kasabasına yakın olması da ihtiyaçları bu kasabadan karşılayıp, adaya kafa dinlemek ve doğanın tadını çıkarmak için tercih edilen bir yerdir.

READ  Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum'un Cenneti

Bodrum’da Gidilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muazzam Bodrum Karaincir Plajı

Gezicini

Gümüşlük Gezilecek Yerler : Muhteşem Gümüşlük Plajı !

Gezicini

Gümbet Gezilecek Yerler

Gezicini

Flamm Beach | Bodrum’un En Lüks Plajlarından

Gezicini

Yorum Yaz