Image default
Bodrum

Gümüşlük Gezilecek Yerler : Muhteşem Gümüşlük Plajı !

Gümüşlük Gezilecek Yerler

Gümüşlük
Gümüşlük

 

Bodrum’da yer alan Gümüşlük beldesi, kalabalık tatil yerlerini sevmeyen ve daha çok sakin ama güzel bir tatil geçirmek isteyen tatil severlerin tercih ettiği tatil yerlerindendir. Gümüşlük sit yeri olduğundan dolayı, burada betonarme yapılardan çok yemyeşil bir alan görürsünüz. Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler bakıldığı zaman tüm beldeleri arasında en yeşil ve nezih yerin Gümüşlük olduğunu görürsünüz.

Gümüşlük Bodrum
Gümüşlük Bodrum

Bodrum Gümüşlük denilince akla bohem tarzın yoğun olduğu bir mekan akla geliyor. Burada akşamın serin ancak üşütmeyen havasında muhteşem manzaralar eşliğinde harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bodrum Gümüşlük en sık tercih edilen tatil yerlerinden bir olsa da aslında şehir hayatından tamamen uzaklaşan insanlarında ilk sırada yer verdiği adreslerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Gümüşlük
Gümüşlük

Bohem tarzda restoranların bulunduğu, deniz suyunun berraklığı Gümüşlük beldesini popüler bir tatil yeri haline getiriyor. Gümüşlük ile Bodrum şehir merkezi arası 21 kilometre buda yarım saatte varabileceğiniz anlamına geliyor. Yeşillikler içinde yer alan Gümüşlüğü tanıma zamanı geldi. Peki, Bodrum gümüşlük gezilecek yerler nerelerdir? Hadi gelin bu yazımızda Bodrum Gümüşlüğü daha yakından tanıyalım. Bodrum gümüşlük gezilecek yerler şunlardır;

Gümüşlük Tekne Gezisi
Gümüşlük Tekne Gezisi
  • Tavşan Adası; Myndos Antik Kent
  • Bodrum Gümüşlük Sahili
  • El Sanatları Çarşısı
  • Karakaya Köyü
  • Gümüşlük Eklisia Kilisesi

Gümüşlük dendiğinde herkes bu yer hakkında hemen hemen birazda olsa bilgi sahibidir. Ancak derinlemesine bir keşif için sizlere bu yazıyı hazırladık.

Gümüşlük Sahili
Gümüşlük Sahili

Tavşan Adası; Myndos Antik Kent

Gümüşlük sahiline gelince tam da karşınızda bulunan ada Tavşan adasıdır. Gümüşlük Tavşan adasında, myndos antik uygarlığa ait olan birçok kalıntı ile karşı karşıya kalırsınız. Adaya ulaşım, belli belirsiz olan bir yol üzerinden sağlanıyor. Özellikle güneşin batımıyla beraber harika bir manzara sunan Tavşan adasına mutlaka gidip görmelisiniz. Ancak Tavşan adasında arkeolojik kazı çalışmaları nedeni ile ziyaretçi alınmıyor. Bu kazı çalışmaların bittiği anda tavşan adasına gitmeyi unutmayın.

READ  Bodrum Gezilecek Yerler : Ünlülerin Tatil Merkezi
Gümüşlük Tavşan Adası
Gümüşlük Tavşan Adası

Bodrum Gümüşlük Sahili

Yeşilliğin ana vatanı olan Gümüşlük, sahilinin mavi suyuyla da ilgi çekmeyi başarıyor. Sahil boyunca birbirinden lezzetli yemeklerin satıldığı birçok restoran ve kafe bulunuyor. Güneşin teninizi usul usul yakarken, masmavi denizin serin suyuna hayır diyemeyeceksiniz. Yolunuz Bodrum’a düşerse, Gümüşlük sahilini de es geçmeyin deriz.

Gümüşlük Sahil
Gümüşlük Sahil

El Sanatları Çarşısı

Bodrum Gümüşlük de yer alan el sanatları çarşısı; birbirinden güzel işlemelerin, kolyelerin, tabloların ve aksesuarların el emeğiyle hazırlandığı küçük bir çarşıdır. Ama burada dikkatinizi çekecek olan kesinlikle bal kabaklardan yapılmış masa lambaları olacaktır. Eğer Gümüşlük’e gelmişken sevdiklerinize hediyelik eşya almak isterseniz bu çarşıya uğramayı unutmayın. Bodrum gümüşlük sahilinde vaki geçirdiyseniz ve vaktiniz varsa mutlaka her şeyde el emeğinin yer aldığı el sanatları çarşısına uğramadan gününüzü tamamlamayın.

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı
Gümüşlük El Sanatları Çarşısı

Karakaya Köyü

Karakaya Köyü, Bodrum Gümüşlüğe gidenlerin çok bilmediği ancak Gümüşlük’e gidenlerin gitmesi ve gezip görmesi gereken bir yerdir. Karakaya köyünün yapılış sebebi zamanında korsanlardan saklanmak ve korunmak amacıyla yapılmıştır. Karakaya köyünün şahane manzarası ve taş evlerinin yapısı burayı görmek için cazip kılıyor.

Bodrum Karakaya Köyü
Bodrum Karakaya Köyü

Gümüşlük Eklisia Kilisesi

Gümüşlük de geziye çıktıysanız görmeniz gerek yerlerden biride Eklisia kilisesidir. Bu kilisenin tarihi 400 yıl öncesine dayanıyor. O bildiğiniz devasa görünümlü kiliselerin aksine Eklisia kilisesi ufak ve gösterişsiz bir kilisedir. Ancak yapısının bu kadar eskiye dayanması, tarih seven gezginlerin yollarını buraya da düşürüyor. Bodrum Gümüşlük gezilecek yerler listenize Eklisia kilisesini de eklemeyi unutmayın.

Gümüşlük Eklisia Kilisesi
Gümüşlük Eklisia Kilisesi

Gümüşlük Nerde Yer Alıyor?

Gümüşlük Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı olan tatil beldesidir. Bodruma yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor, buda yarım saat gibi bir süreye tekabül ediyor. Gümülük’e gitmek için ulaşım araçları bulunuyor. Her yarım saatte bir bodrum merkezden otobüs kalkıyor. Ancak taksi de kullanmak isterseniz 90 ila 100 TL gibi bir ücret ödeyerek de Gümüşlüğe Ulaşım sağlayabilirsiniz.

READ  Akyarlar Gezilecek Yerler : Bodrum'un Keşfedilecek Yerlerinden
Gümüşlük Manzarası
Gümüşlük Manzarası

Gümüşlük Nasıl Bir Yer?

Gümüşlük sit alanına girdiğinden ötürü burada izinsiz çivi dahi çakmanız yasaktır. Gümüşlük her daim güzel havası ve sahile yakın pansiyon, otelleri ile tatil severlerin sık tercih etmelerine sebep oluyor. Gümüşlük tarih açısından da dini bir tarihe sahiptir. 1975 senesinden itibaren Gümüşlük Bodrum belediyesi tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ülkemizde en yeşillik alanlardan biridir. Gümüşlük sakin, sessiz ve ferah bir yer olması nedeni ile şehrin gürültüsünden kurtulup kafa dinlemek isteyenlerin de uğrak noktası oluyor.

Gümüşlük Gezilecek Yerler
Gümüşlük Gezilecek Yerler

Gümüşlük Ne İle Meşhur?

Gümüşlük genel anlamda temiz, berrak ve masmavi deniziyle birlikte taptaze balığı ile oldukça meşhur tatil beldelerindendir biridir. Gümüşlüğe gittiğinizde balık restoranında enfes bir balık yemeyi unutmayın. Ayrıca Bodrum’un en mükemmel koyları Gümüşlük’te yer alıyor.

Bodrum Gümüşlük
Bodrum Gümüşlük

Gümüşlük İsmini Nerden Alıyor?

Gümüşlük beldesi bu isme iki nedenden ötürü kavuştuğu söyleniyor. Bunlardan ilki eskiden bu beldede gümüş madenlerinin yer olmasından dolayı bu isim verilmiş olmasıdır. Diğeri ise gece olduğunda denizin renginin gümüşe bürünmesi bu ismi almasına neden olduğu söyleniyor. 

Bodrum’da Keşfedilecek Yerlerin Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muazzam Bodrum Karaincir Plajı

Gezicini

Gümbet Gezilecek Yerler

Gezicini

Flamm Beach | Bodrum’un En Lüks Plajlarından

Gezicini

Çatal Adası | Bodrum Muğla

Gezicini

Yorum Yaz