Image default
Bodrum

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Türkbükü Gezilecek Yerler

Türkbükü
Türkbükü

Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonları arasında yer alan Muğla, pek çok cazip tatil noktasına sahiptir. Muğla’nın güzel ilçesi Bodrum ise hem bu kentin hem de Türkiye’nin turizmde öne çıkan bölgesidir. Bodrum denince pek çok noktanın yanı sıra, Türkbükü akla geliyor. Tatilciler arasında son yıllarda en fazla konuşulan yer olan Türkbükü gezilecek yerler listesinde ilk sıralardaki şöhretini günden güne arttırıyor.

Türkbükü Bodrum
Türkbükü Bodrum

Yeni yerler görmek, yeni deneyimler edinmek isteyenler, Türkbükü’nün nasıl bir yer olduğunu ve oraya nasıl gidileceğini merak ediyorlar. Ayrıca, Türkbükü’nde gezilecek yerler de merak ediliyor. Peki, Türkbükü nerededir ve Türkbükü’nün gezilecek yerleri neresidir? Makalemizde merak edilen bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Türkbükü Nerede?

Bu şirin tatil beldesini anlatmaya başlamadan önce, tam olarak nerede olduğunu belirtmekte fayda var. Türkbükü, Muğla’nın Bodrum ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Bilindiği gibi, Bodrum bir yarımadadır. Türkbükü, Bodrum yarımadasının kuzey kesiminde yer alıyor.

Türkbükü Gezilecek Yerler
Türkbükü Gezilecek Yerler

Mahalle ölçeğinde bir yerleşim yeri olan Türkbükü, şöhretiyle mahallenin çok ötesine geçmeyi başarmıştır. Öyle ki, beldeyi, yerli turistlerin yanı sıra, her yıl çok sayıda yabancı turist de ziyaret ediyor.

Bodrum Türkbükü
Bodrum Türkbükü

Türkbükü’ne Nasıl Gidilir?

Türkbükü’nün nerede olduğunu öğrendikten sonra, sıra geldi, oraya nasıl gidileceğine. Türkbükü, Bodrum ilçesine yaklaşık 20 km mesafededir. Mahalle, ayrıca Bodrum Milas Havalimanı’na 46 km mesafededir. Havalimanından, HAVAŞ otobüsleriyle Türkbükü’ne ulaşılabiliyor. Bu yolculuk yaklaşık olarak 40-45 dakika sürüyor. Ayrıca, bu bölgeye giden dolmuşlar var. Tercihini dolmuştan yana kullananlar ise, 30 dakikada Türkbükü’ne ulaşıyorlar. Bunlara ek olarak, havalimanından taksiyle ulaşım da mümkün oluyor.

READ  Bodrum Gezilecek Yerler : Ünlülerin Tatil Merkezi
Bodrum Türkbükü Gezilecek Yerler
Bodrum Türkbükü Gezilecek Yerler

Türkbükü’nün Neyi Meşhur?

Bodrum’un masalsı ambiyansını tam manasıyla yansıtan Türkbükü, aynı zamanda farklı özelliklere de sahiptir.

 • Balık
 • Mandalina bahçeleri
 • Beyaz evleri
 • Masmavi denizi
 • Bodrum Antik Tiyatrosu
 • Bodrum Yel Değirmenleri
 • Bodrum Kalesi
 • Cennet Koyu
 • Pedasa Antik Kenti

Bunlar ve daha pek çok unsur, Türkbükü’nün popüler olmasını sağlayan unsurlardır.

Bodrum Türkbükü
Bodrum Türkbükü

Türkbükü’nde Ne Yenir?

Deniz mahsullerini sevenler, Türkbükü’nde taze balığa doyacaklar. Buradaki şık mekanlarda bin bir çeşit deniz ürünü yenebiliyor. Ahtapot, kalamar, vb. deniz ürünleri eşsiz bir ziyafet vadediyor. Lahmacundan vazgeçemeyenler ise, buradaki şık restoranlarda nefis lahmacunla ziyafet çekebiliyorlar. Bunlara ek olarak, lokma, mantı, su böreği satışı yapan farklı tarzda fast food restoranları da mevcut. Akdeniz usulü beslenmeyi önemseyenler, ev yemekleri yapan dükkanlarda sağlıklı yemeklerle karınlarını doyuruyorlar.

Türkbükü Koyları
Türkbükü Koyları

Türkbükü Göltürkbükü

Türkbükü ile Göltürkbükü birbiri yerine kullanılır. Bu esasında hem doğru hem de yanlıştır. Göltükrbükü denilen yer, denizden yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta olan bir bölgenin adıdır. Yani, Türkbükü ile hemen hemen aynı yerdir. Bu bakımdan birbirilerinin yerine kullanılmaları çok yanlış sayılmaz.

Bodrum Sahilleri
Bodrum Sahilleri

Türkbükü Cennet Koyu

Türkiye’nin en güzel koylarından biri olan Cennet Koyu, Türkbükü’nde yer alıyor. Cennet adını tam manasıyla karşılayan koy, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Hala temiz kalmayı başarabilmiş bu koy, masmavi suyuyla, mükemmel bir görsel şölen sunuyor. Ayrıca, gözlerden uzak ve sakin bir yerde denize girmek isteyenler de bu bölgeyi tercih ediyorlar. Denize girmekten hoşlanmayan ama iyi bir manzarada fotoğraf çekmek isteyenler, yine Cennet Koyu’nu tercih edebilirler.

Türkbükü Cennet Koyu
Türkbükü Cennet Koyu

Türkbükü Madnasa Antik Kenti

Türkbükü’nün gezilecek yerleri arasında yer alan Madnasa, aynı zamanda bölgenin tarihsel derinliğini yansıtıyor. Bu antik kentin, yine Bodrum’da yer alan Pedasa antik kentiyle ilişkili olduğu düşünülüyor. Pedasa’nın Leleg kenti olduğu biliniyor ve buna göre Madnasa’nın da Leleg kenti olduğu tahmin ediliyor. Türkbükü’nü gezenler, kısa bir tarihsel yolculuk için bu antik kentleri gezebilirler.

READ  Bodrum Kafeleri : Bodrum'da En iyi Kafeler Listesi
Türkbükü Antik Kent
Türkbükü Antik Kent

Türkbükü Minyatür Müzesi

Bölgenin tarihselliği, hemen her köşesinde göze çarpıyor. İşte, Türkbükü Minyatür Müzesi, bu tarihsel zenginlik üzerine şekillenen sanatsal birikimi yansıtıyor. Müze, sadece yetişkinlerin değil, küçüklerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra, bölgede gezilecek belli başlı yerler şunlardır;

 • Bodrum Kalesi
 • Bodrum Sualtı Müzesi
 • Bodrum Açık Hava Müzesi
 • Myndos Kapısı
 • Bodrum Deniz Müzesi
 • Zeki Müren Müzesi

Tüm bunlara ilave olarak, Bodrum’un Yel Değirmenleri göz alıcı bir seyirlik sunuyor. Pedasa Antik Kenti, tarihe meraklı olanların son derece ilgisini çekiyor.

Myndos Kapısı
Myndos Kapısı

Bodrum Kalesi, fotoğraf çektirmek isteyenlerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Hayatının son yıllarını Bodrum’da inzivaya çekilerek geçiren Zeki Müren, unutulmadı ve sanatçının adına bir müze yapıldı. Sanatçıyı sevenler, Zeki Müren Müzesi’ni gezerek, duayen sanatçıyı anabiliyorlar.

Türkbükü Plajı
Türkbükü Plajı

Türkbükü’nde Nerede Denize Girilir?

Mavinin en güzel tonlarını cömertçe sunan Türkbükü denize girmek için çok ideal bir lokasyondur. Türkbükü’nde nerede denize girilir, sorusuna verilecek yanıt, öncelikle Cennet Koyu’dur. Adeta, unutulmuş ve gözlerden uzak bir yeryüzü cenneti olan Cennet Koyu, yüzmek için ideal bir yerdir.

Bodrum Antik Tiyatrosu
Bodrum Antik Tiyatrosu

Bunun yanı sıra, Göltürkbükü’de eşsiz bir atmosfer sunuyor. Türkbükü’ndeki plajlar, Bodrum’un farklı yerlerindeki plajlara kıyasla çok daha güzel olmalarıyla ön plana çıkıyorlar. Bölgede ücretsiz, doğal plajların yanı sıra, müşterilerine her türlü konforu sağlayan ücretli plajlar da mevcut. Karar vermek ise, tamamen tatilcinin zevkine kalıyor.

Bodrum’da Gezilecek Yerlerin Listesi

READ  Akyarlar Gezilecek Yerler : Bodrum'un Keşfedilecek Yerlerinden

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muazzam Bodrum Karaincir Plajı

Gezicini

Gümüşlük Gezilecek Yerler : Muhteşem Gümüşlük Plajı !

Gezicini

Gümbet Gezilecek Yerler

Gezicini

Flamm Beach | Bodrum’un En Lüks Plajlarından

Gezicini

Çatal Adası | Bodrum Muğla

Gezicini

Yorum Yaz