Image default
Bodrum Muğla

Bodrum Koyları Ve Plajları

 Bodrum denildiği zaman aklınıza ilk önce o mükemmel doğa manzaraları, eşsiz deniz ve doğa atmosferi gelir. Bodrum kalesinden baktığınızda her defasında Bodrum’un eşsiz manzarası sizleri selamlar. Bodrum denizinde Yel değirmenlerinde hissettiğiniz o eşsiz köy havası ile ciğerlerinize tertemiz bir hava çekip, Akyarlar’ın çarşafı anımsatan denizine girip, ardından oranın hoşgörülü olan esnaflarıyla tatlı bir sohbete dalabilirsiniz.

Bodrum Antik Kent
Bodrum Antik Kent

Bodrum’un Tarihi

 

         “Tarih’in Babası’’ olarak anılan Herodot Bodrum’un Dor’lar tarafından kurulduğunu söyler. Sonraları Karya ve Lelegler bu bölgeye yerleşmişler ardından Megeralılar gelip bu bölgeye Halikarnassos adını vermişlerdir. Halikarnassos en parlak devrini Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamış ve dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde yaptırılmıştır. Daha sonraları Halikarnassos Romalılar tarafından fethedilmiştir. Bodrum sahilleri Fethedilen Bodrum’da gezilecek yerler geçmişten geleceğe mevcuttur. Fethedildikten sonra birçok kez el değiştirmiş, ilk olarak M.S. 395 senesinde Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin, I. Haçlı savaşlarında tekrar Bizanslıların, XIV. yüzyılda yeniden Türklerin hakimiyetine girmiştir. 1415 senesine gelindiğinde ise Rodos şövalyeleri Bodrumu tekrar ele geçirmiş ve en son Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlıların hakimiyetine girmiştir.

Bodrum Gezilecek Yerler
Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum’un Koyları Ve Plajları

Bodrum Koyları Ve Plajları  Bodrum’un koyları bizlere her zaman görsel bir şölen olmuştur. Doğanın güzelliği ve denizin berraklığı eşsiz bir harmoni içinde insana huzur verir. Bodrum Koyları Dünyanın oluştuğu günden beri hiç el değmemiş gibi görünen ormanları ve ağaçlarıyla size saadet bahşeder. Bodrum Plajları Üstelik bu doğa harikası yerlere gitmek için de çok uzak mesafeler kat etmenize de gerek yoktur. Çünkü Bodrumda gezilecek yerler arası mesafeler hep kısadır.

READ  Menteşe Gezilecek Yerler
Göktürkbükü Cennet Koyu
Göktürkbükü Cennet Koyu

Göktürkbükü Cennet Koyu

Koy adını Gölkoy ve Türkbükü’nün birleşiminden almaktadır. Bodrum Koyları Ve Plajları  Bu koy Göktürk’e birkaç kilometre mesafede bulunmaktadır ve masmavi deniziyle adının gerçekten de hakkını vermektedir. Bu koy merkezden uzak olduğu için ulaşım konusu biraz çetrefilli olabilir ancak el değmemiş olması birçok insanı cezbedebilir. Uzak olmasından dolayı pek fazla insan yoktur bu yüzden de özellikle kalabalığı sevmeyen ve sessizlik isteyen insanlar için ideal bir yerdir. Bodrum Plajları Ayrıca havanın rüzgarlı olduğu bazı zamanlar koyda kum fırtınaları oluşabilir. Bu sebeple bu duruma yakalanan tatilcilere biraz dikkatli olmaları uyarısını yapıyorum. Denizi de sahili gibi kumdur.

Gümüşlük Koyu
Gümüşlük Koyu

  Gümüşlük Koyu

            Bu koy Myndos Antik Şehri’nin kalıntıları üzerine kurulmuştur. Gümüşlük adını gün batımında gümüş rengine dönen denizden almıştır. Gerçekten de bu koyda akşamı ederseniz günbatımında koyun aldığı o harika renge şahit olacaksınız. Bodrum Gezilecek Yerler Bodrum Koyları  Deniz kıyısında yer alan beyaz evler buranın simgelerindendir. Turistik bir bölge olmasına rağmen arkeolojik kazıların da yapıldığı bir yerdir. Sahil evlerine herhangi bir müdahaleye kesinlikle izin verilmediği için şehrin o kendine has yapısı hiç bozulmamıştır. Bodrum Koyları Ve Plajları Denizi sakin, berrak ve temizdir.

Bodrum Bitez Koyu ( Bitez Yalısı )  Plaj ve Sörf Noktası
Bodrum Bitez Koyu ( Bitez Yalısı )  Plaj ve Sörf Noktası

Bodrum Bitez Koyu

Bu koy merkeze yakın olduğu için en çok tercih edilen yerlerden birisi olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden sakinlik isteyen ve kalabalığı sevmeyen insanlara bu koyu pek önermem. Ancak kum sevenler için vazgeçilmezlerim arasındadır. Denizi sıcak, sakin ve berraktır. Kıyı boyunca sıralanmış bir sürü işletme ve kafe de bulabilirsiniz.

Peksimet Koyu ve Plajı
Peksimet Koyu ve Plajı

Peksimet Koyu ve Plajı

Pek bilinmeyen koylardan birisidir. Bu yüzden sahil kenarındaki işletme sayısı bir elin parmağını geçmez. Plajı kum ve şezlongları ücretsiz olup denizi tamamıyla kumdur. Sakin ve sessiz bir koydur bu yüzden kalabalığı sevmeyen insanlara önerimdir.

READ  Bodrum Gece Hayatı Mekanları Disco Barlar
Gerenkuyu Koyu ve Plajı
Gerenkuyu Koyu ve Plajı

Gerenkuyu Koyu ve Plajı

Oldukça sade ve güzel bir koydur. Diğer turistik yerlere ve merkeze ters bir istikamette yer alması nedeniylepek bilinmeyen yerlerden biriydi. Ancak yavaş yavaş tatilcilerin bu bölgeyi keşfetmeye başlamasıyla sevilen koylar arasında yerini almaya başlamıştır. Denizi de temiz, berrak ve sakindir. İki plajdan oluşur.

          

Kargıcak Koyu ve Plajı
Kargıcak Koyu ve Plajı

Kargacık Koyu ve Plajı ( Bodrum )

Ulaşımı zor koylardan birisidir çünkü 2 kilometre kadar olan bozuk bir yoldan geçmek zorunda kalıyorsunuz ve buraya giden tek yol da o bozuk yol. Ancak vardıktan sonra yolda çektiğiniz bütün sıkıntıları unutup belki de Bodrum’un plajları arasındaki en iyi plaja sahip olan bu koya ulaşıyorsunuz. Gerçekten de hiç el değmemiş haliyle sizi karşılayan bu koy ilk görüldüğü andan itibaren insanı içine çekiyor. Denizi masmavi, tertemiz ve çarşaf gibidir. Plajı ise kumdur. Hem merkeze uzak olmasından ötürü hem de ulaşımı çetin olduğundan çok az insan buraya gelme zahmetine katlanıyor. Bu sebepten ötürü de yukarıda birkaç yerde yaptığım öneriyi burada da yapma ihtiyacı hissediyorum. Bodrum Gece Hayatı Mekanları Disco Barlar Az insan geldiği için tam bir huzur ve sessizlik mekanı olarak karşınıza çıkıyor.

Bodrum gezilmesi gereken yerler

BODRUM KOYLAR VE PLAJLARI

Bodrum Koyları Ve Plajları Bodrum, denizi, koyları ve plajları ile oldukça turistik ve güzel bir bölgedir. Bu bölgede ziyaret edilebileceğiniz birçok sayıda bölge ve gezilecek yerler bulunuyor. Gezi için bir plan yapıyor ve karar veremiyorsanız, bu bölgeyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Sıcağın, denizin ve kumsalının görüntüsünün bulunduğu Bodrum plajları tatil yapmak için oldukça güzel bir yerdir. Burada eğlenebileceğiniz birçok mekanda bulunuyor. Bununla birlikte Bodrum’da her yeri gezmek oldukça eğlenceli ve kolaydır. Çünkü, Bodrum’da mesafeler oldukça kısadır. Bu sebeple Bodrum’da ki tüm bölgeleri oldukça kısa bir sürede gezebilir, her yeri görebilirsiniz. Gece hayatının da etkin olduğu Bodrum’un en meşhur yerleri de koyları ve plajlarıdır. Gezilecek yerleri ve sıcak havasıyla oldukça popüler olan Bodrum görülmeye ve vakit geçirmeye değer bir bölgedir.

READ  Muğla Cafeleri : Muğla'daki En Harika Kafeler
Göktürkbükü Cennet Koyu
Göktürkbükü Cennet Koyu

Göktürkbükü Cennet koyu

Bodrum’da birçok sayıda koy ve plaj bulunuyor. Yiyeceği, içeceği, gezilecek yerleri ve deniziyle oldukça mükemmel olan Göktürk bükü Cennet koyu, gezilmeye değer yerlerden birisidir. Bu yer iki bölgenin birleşmesinden oluşmuştur ve çok fazla yeşil alana sahiptir. Bodrum’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Cennet koyu Göktürk’e birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor. Masmavi denizi ve saf kumuyla harika olan bu bölge tekne turu için de uygundur. Denizi saf kumdan olan bu bölge oldukça sakin ve Bodrum merkeze uzaktır. Bodrum’da sakin bir yerde yüzmek istiyorsanız Göktürk’te ki Cennet koyunu tercih edebilirsiniz. Güzel manzarası bulunan ve hafif rüzgarı olan Cennet Koyu’na hayran kalacaksınız.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Bodrum kalesi

Bodrum Kalesi Bodrum’da görülmeye değer birçok yer bulunuyor. Turistlerin ve yerlilerin çoğunlukla tercih ettiği bu bölge gezilecek mekanları ile oldukça güzel bir yerdir. Bodrum’da gezilecek yerler arasında en popüler olan Bodrum kalesini bölgeye geldiğinizde mutlaka görmelisiniz. 1522 yılında St. Jean şövalyelerinin  inşa ettiği bu kale, Bodrum’un sembolü olarak görülüyor. İki liman arasında bulunan bu kalenin 3 tarafı denizle çevrilidir ve muazzam bir manzarası vardır. Kalede Sualtı Arkeoloji müzesi de bulunuyor. Turistik bir bölge olarak görülen Bodrum kalesi tarafında bulunan müzede eski dönemlere ait birçok sayıda eser vardır. Bodrum kalesini gezerken bu eserlere kesinlikle göz atmalısınız.

 

Akyarlar Plajı
Akyarlar Plajı

Akyarlar Plajı

Bodrum’da plaj keyfi yapabileceğiniz farklı ve güzel manzaraya sahip birçok sayıda bölge vardır. Bu bölgelerden biri de Akyarlar plajıdır ve denizi ile güzel görüntüye sahip bir yerdir. Bodrum merkezine yaklaşık 21 km uzaklıkta olan Akyarlar plajı sessiz ve sakin bir bölgedir. Bodrum Koyları Ve Plajları Burası bir balıkçı kasabası olarak da bilinir. Plaj keyfi yapmak için harika olan bu bölgeye geldiğinizde denizin mavi görüntüsünü izlemekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Bodrum’un şahane plajlarından olan Akyarlar plajı, aynı zamanda mavi bayrağa da sahiptir. Temiz denizi ve eşsiz görüntüsüyle oldukça büyüleyici olan bu bölgeyi gezebilir, Bodrum’da sakin ve sessiz bir tatil yapabilirsiniz.

Bodruma En Yakın En Güzel Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

1 Yorum

Özcan 4 Ağustos 2019 at 12:52

Kızıl Koy Bodrum Deniz mukemmel, fakat yakin koylar arasinda en iyisi diyebilirim !! Burada Snorkel gözluk almayı unutmayın sakın arkadaşlar, asağıda canlı sualtı belgeseli var buraya gelipte kaçırdım diye üzülmeyin diye söylüyorum…

Cevapla

Yorum Yaz