Image default
En Güzel Yerler Marmaris Muğla

Marmaris Gezilecek En Güzel Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler

Ülkemiz içerisinde turizm bakımından oldukça önem teşkil eden bölgelerden Marmaris, merkez bölgesi ya da çevre alanları içerisinde gezilip görülecek birçok mekanı içinde barındırmaktadır. Oldukça esi zamanlardan günümüze kadar birçok medeniyet için yerleşim yerlerinden biri haline gelmiş, bu sebepten ötürü de hem tatil hem de tarihi mekanları görme amaçlı olarak oldukça fazla tercih edilmekte olan turistik bir alan haline gelmiştir. Marmaris Gezilecek Yerler Tarihi alanların dışında da, doğa manzarası ile çevre bölgeler içerisindeki birçok doğal güzellikleri ile mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olmalıdır.

Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çık.

Ağaç ve doğanın rengi olan yeşil ve en çok yakışan denizn rengi mavi ile bütünleşmiş olan bu bölge içerisinde, geldiğiniz zaman ilk olarak plaja gidebilir, deniz kum güneş üçlüsünün tadını çıkarabilirsiniz. Dünya tarafından bilinen İçmeler Plajı, Kleopatra Plajı, Turuncu Halk Plajı gibi plajlar barındırmaktadır.

Marmaris
Marmaris

Marmaris İlindeki Plaj ve Koylar

Muğla

Marmaris ilinde yer alan ve dünya içerisindeki birçok turisti kendisine çekmeyi başaran plaj ve koyları, yaz aylarında tatil için en çok tercih edilen bölgeler içerisinde yer almayı başarmıştır. Marmaris Gezilecek En Güzel Yerler Genel olarak birçok plaj ya da koy içerisine girerken herhangi bir ücret tahsil edilmez. Siz de bu koylar içerisine giderek, doğa ile bütünleşen denizde kafa dinleyebilir ve keyif yapabilirsiniz.

içmeler plajı
içmeler plajı

1. İçmeler Plajı

İçmeler İçmeler Plajı, Marmaris ilinin merkezine konum olarak  8 km uzaklıkta yer alan, her sene birçok turist tarafından tercih edilmekte olan plaj bölgelerinden bir tanesidir. Marmaris merkezine yakın olması, oldukça büyük bir bölge içerisine kurulu olması ile bölgenin en çok tercih edilen bölgelerinden biri haline gelmiştir. Merkez içerisinden bu plaja gitmek için minibüs seferlerini kullanabilirsiniz. Yazının devamını okumak için linke tıklayınız

turunç halk plajı
turunç halk plajı

2. Turunç Halk Plajı

Turunç Plajı Turunç Halk Plajı, Marmaris ili merkezine 21 km uzaklıkta yer almakta olan bir koydur. Muhteşem bir tabiat içine kurulu olması, modern otellerin yer alması ile, en çok tercih edilen bölgeler arasında yer almasını sağlamıştır. Bunun dışında tercih edilmesinin diğer sebeplerinden birisi ise, mavi bayraklı plaja da sahip olmasıdır.

Marmaris
Marmaris

3. Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı, Marmaris Halk Plajı olarak adlandırılan bölgeden hemen sonra başlamakta olan, merkeze 10 km uzaklıkta ve sahile sahip olan bir plaj konumundadır. Sahil içerisinde birçok restoran ve kafe bulunmaktadır.

Kleopatra Adası Plajı
Kleopatra Adası Plajı

4. Kleopatra Adası Plajı (Sedir Adası)

Sedir Adası (Kleopatra Plajı) Kleopatra Adası Plajı, yani diğer adı ile Sedir Adası Plajı, Marmaris ilinin merkezine yaklaşık olarak 16 km uzaklıkta yer almakta olan, geldiğinizda mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri olarak yer alması gereken plajlardan biridir.

Marmaris Müzesi ve Kalesi
Marmaris Müzesi ve Kalesi

5. Marmaris Müzesi ve Kalesi

Marmaris için bir simgesel yerlerden biri haline gelen Marmaris Kalesi, İyonlular zamanında yani milattan önce 1044 senesinde yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında yenilenmiş ve daha geniş bir alana yayılmış olan bu kale, 1. Dünya Savaşı zamanında da oldukça fazla zarar gören alanlardan biri olmuştur. Kale içerisinde toplamda 18 oda, çeşme ve ark yer almaktadır. En son 1980 ila 1990 seneleri arasında gerçekleştirilmiş restorasyon ile müze halini almıştır.  Bir tarafı depo ve sanat alanı olarak kullanılmakta, dğer taraf ise arkeoloji salonu ve etnografya salonu olarak bilinmektedir.

Hafsa Sultan Kervansarayı
Hafsa Sultan Kervansarayı

6. Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris ilçesi içerisinde Osmanlı döneminden kalan yapılarından birisi ise Hafsa Sultan adı verilmiş olan kervansaraydır. Zamanında adını taşımış olduğu sultan için yapılmış olan bu kervansaray, kaleye doğru yol alan bir dal yola kurulmuştur. Kanun Sultan Süleyman zamanında hem dinlenip hem de konaklama ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile yaptırılan kervansaray, içinde toplamda 8 oda barındırmaktadır. Oldukça güçlü bir yapı içine nşa edilmesi nedeni ile günümüze kadar sıkıntısız bir şekilde kendini koruyabilmiştir. Marmaris Gezilecek Yerler Osmanlı Devleti zamanındaki mimari yetenekleri çinde barındırması ile, turist olarak bölgeye gelen kişilerin oldukça dikkatini çekmekte ve görmeden gitmedikleri bir yer olarak kalmıştır. Kervansaray, şu anda müzeye dönüştürülmesi amaçlı olarak çalışmalar yapılmaktadır.

 Baca Mağarası
Baca Mağarası

7. Baca Mağarası

Yaz aylarında deniz içerisinde yer alan aktivitilere ilgi duyan arkadaşlar için, oldukça cazip fırsatlar içerisinde, Marmaris ilinde dalış ve su altı fotoğrafçılığı gibi alanlar için oldukça idealdir. Eğer sizde dalış sporlarına karşı ilgi duyuyorsanız ve ilgilenmek isterseniz, bu eşsiz mağara içerisinde lginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ülkemizde oldukça önemli dalış noktalarından biri olması dışında, değişik yapısı ile mutlaka deneyimlenmelidir.

Marmaris Eski Çarşı
Marmaris Eski Çarşı

8. Eski Çarşı

Eski Çarşı, yani diğer adı ile Tarihi Bedesten, Marmaris merkez çarşı içinde yer alan bir alandır. Birçok yüzyıl içerisinde olduğu gibi, günümüzde de önemli eşyalardan sayılan, ipke, kumaş, demi ve halıların satışı gerçekleştirilmektedir. Haftanın hangi gününde olursa olsun oldukça kalabalık bir yapısı vardır ve özellikle de farklı ülkelerden gelen yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Mimari yapı olarak her ne kadar İstanbul ilindeki Kapalıçarşı‘yı andırıyor olsa da, her çarşını kendine özgü özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz. İhtiyaç duyduğunuz birçok ürünü bu pazar içerisinde bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Amos Antik Kenti
Amos Antik Kenti

9. Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti, yani eski yunan tarihinde ana tanrıça toprakları anlamı taşımakta olan amos kelimesi, Marmaris ilçesindeki, Hisarburnu ve Kumlubük koyları arasında konumlanmıştır. Tam olarak Asarlık Tepesi üzerinde yer alır.

Eğer tatilinzi bu bölgeler arasında geçirme gibi bir planınız bulunuyor ise, Amos Antik Kentine’de yolunuzun düşmesi gerektiğini söyleyebiriz. Marmaris Gezilecek Yerler Özellikle de yürüyüş ve koşu gib sporlar ile aranız iyi ise, Turunç bölgesinden Kumlubük’e kadar yürüyüş yapabilir ve oldukça güzel mağazalara ev sahipliği yapabilirsiniz. Her ne kadar günümüze çok fazla kalıntıların gelmediği gözükse de bazı yapılar içerisinden tiyatro ve kent surlarının bulunduğunu tahmin etmek mümkün. Tarihi Yerler için Marmaris Tarihi Yerleri

Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çık.

Kent her ne kadar büyük bir çevre içine yayılmakta olsa da, birçok tepenin de yer aldığını söyleyebiliriz. Marmaris bölgesi içindeki en büyük antik kentler arasından olan Amos, milattan önceki zamanlarda yerleşime başlanıldığının bir göstergesi konumundadır. Yapılmış olan bazı kazılar ile beraber, sur kule ve tiyatro kısmının oturma ve sahne alanları gibi birçok yapıya rastlanmıştır.

Marmaris
Marmaris

Sizde tetil ve kafa dinlemek için gidebilecek güzel alanlardan birine bakıyorsanız, Marmaris ilçesini tercih etmenizi önerebiliriz. Güzel doğa ve eşsiz suların bir araya gelmekte olduğu bu bölge içerisinde kafa dinlemenin zevkini en iyi şekilde yaşayabileceksiniz.

Marmaris
Marmaris

Marmaris Resimleri Galerisi

marmarisMarmarismarmaris koylarıHafsa Sultan KervansarayıMarmaris Müzesi ve KalesiMarmaris Eski Çarşımarmaris Baca Mağarasımarmaris denizkızı heykelmarmaris meydanMuğla Marmaris

Marmarise Yakın En Güzel Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla`nın Saklı Cenneti

Sinem

Ukrayna Gezilecek Yerler

Sinem

Turunç Koyu – Plajı

Sinem

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Sinem

Sedir Adası (Kleopatra Plajı) Muğla

Sinem

Sarıgerme Plajı Nerede Nasıl Gidilir ?

Sinem

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Sinem

Ortaca Gezilecek Yerler

Sinem

Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler

Sinem


6 Yorumlar

Onur Öçalan 21 Nisan 2019 at 16:23

Merkez değil ama MArmarisin bütün koyları mükemmel. Denizin suyu cam kadar net gösteriyor dibini. Kumlubük ve İncekum’u tek geçerim marmarise gidip buralara mutlaka uğrayın yazdım buraya bunlar üzerine deniz tanımam. Ben Yemişim Miami sahillerini… Bizim diğer koylarımızın yanında halt etmiş

Cevapla
Kübra Faytoncu 24 Nisan 2019 at 18:19

Marmaris Tatil için çok harika bi yer. Burada Gezilecek o kadar çok yer varki bikaç kez gelip buradaki bütün güzellerikleri yasamali herkez. Marmaris ruhuma dokundu adeta bu sezon dönüş yolunda kalbimde egede kalacak anlaşılan anladınız siz onu 🙂

Cevapla
??ilknur?? 24 Temmuz 2019 at 13:03

kocişim ile birlikte geçirdiğim harika tatillerden en iyisiydi Marmaris ??aşkımıza aşk kattık sizlerede şiddetle sevenlere tavsiye ediyoruz. aşkınızı güncelleyin

Cevapla
Utku B. 1 Ağustos 2019 at 12:00

Buraya dünyanın incisi derler… Başka yerlere benzemez hayatta.. Türkiye içinde minik bir Avrupa şehri denebilir bence Marmaris… Avrupalılar için huzur dolu, Ruslar için ise Little İbiza dir.. , aklınız kalacak.. Aklınız şaşacak Marmarise…

Cevapla
Çağatay Karaca 30 Ağustos 2019 at 16:34

Marmaristeki gece hayatı bambaşka buraya gelipte gece hayatını görmeden dönerseniz şehrinize döndüğünüzde sorarlar size mutlaka. Marmariste birçok gezilecek yerler var.

Cevapla
Marmaris Travel 19 Haziran 2020 at 13:04

Marmaris çevresinde katılabileceğinz 10 larca farklı aktivite var. Bir sonraki gelişinizde bizimle lütfen iletişime geçin size sponsor olma isteriz.

Cevapla

Yorum Yaz