Image default
Muğla Ortaca Tarihi Yerler

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Ortaca Gezilecek Yerler Ege ile Akdeniz’in sınır çizgilerinden birisi olarak kabul edilen Ortaca, Dalaman ile Köyceğiz’e en fazla 15’er km uzaklıkta, Muğla’nın önemli bir ilçesidir. Gerek ilçeye çok yakın olan plajları gerekse tarihi dokularıyla oldukça özel bir kent olarak da kabul edilen Ortaca gezilecek yerler, özellikle de yazın tatilciler için ideal bir merkez haline gelmektedir. Muğla’nın 13 ilçesinden birisi olan ve son 5 sene içerisinde turizm döneminde çok daha fazla rağbet görmeye başlayan Ortaca nüfus 50.000 civarlarındadır.

Ortaca
Ortaca

Ancak yaz aylarında 300 ile 400 bine kadar çıkmakta olan bu çoğunlukla birlikte ilçenin tatil bölgelerinde hava sıcaklığıyla birlikte artan yoğun bir turizm atmosferi hakimiyet göstermektedir.

Bu noktada yolu Ortaca’ya düşen tatilcilerin bu ilçedeki tarihi yerler ve plajları mutlaka gezmesini tavsiye ederiz.

Ortaca’nın Gezilmesi Gerekli Yerleri

Muğla

Dalyan

Dalyan`da Gezilecek Yerler  Dalyan sadece Ortaca ya da Türkiye değil son dönemlerde yakaladığı reaksiyonla dünya genelinde en fazla konuşulup beğeni toplayan tatil kasabalarından birisine dönüşmüş durumda. Turizm ile doğa güzelliklerinin iç içe birleştiği bu özel tatil beldesine adımınızı attığın ilk an itibariyle sizleri bölgede simgeleşmiş olan Caretta Caretta Kaplumbağa heykelleri karşılamış olacak.

Dalyan Nehri
Dalyan Nehri

Huzuru ilk adımda yakalamanıza yardımcı olacak Dalyan nehrinin yanı sıra bölge içerisinde küçük dükkanlar, sokak arası barları, nehir kenarında özel yemek yeme yerleri ve tekne gezintileriyle Dalyan tatilciler açısından huzur dolu bir bölgeye dönüşmektedir. Aynı zamanda İztuzu Plajı’na da yakın olan bu bölgede belli dönemler arasında Caretta’ların yumurtlama evrelerine de tanıklık edebilirsiniz. Yazının devamı için linkimize girebilirsiniz

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı  Avrupa’nın en gözde plajlarından birisine dönüşen İztuzu, toplamda 5 km uzunluğunda bir plaj. Ortaca’dan en fazla yarım saatlik mesafe ile bu plaja geçiş yapabilir, güneş ve her mevsim hafif esen rüzgarın tadını deniz eşliğinde çıkarabilirsiniz. Ortaca Gezilecek Yerler Avrupa’nın En İyi Açık Alanı olarak da seçilen Ortaca’ya bağlı olan bu plajda bazı zamanlarda yüzme turnuvaları ve çeşitli etkinlikler de gerçekleşiyor. Biraz önce de belirttiğimiz gibi CarettaCaretta Kaplumbağalarının yumurtlama merkezi de olan İztuzu’ya yaz boyunca sabahtan akşam 20.00’e kadar giriş imkanı var.

READ  Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Ortaca Dalyan Tanıtım Videosu

Alaçatı
Sarıgerme Plajı
Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı Ortaca’ya 15 ile 19 km (gidiş yoluna göre değişim gösterebilir) mesafe uzaklıkta olan Sarıgerme Plajı, ince ve altın sarısı kumlarıyla göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip.Ortaca Gezilecek Yerler  Plaj, doğa manzarası ve denizin ortasındaki mağarasıyla Muğla’nın en gözde bölgelerinden birisi olarak kabul edilir. Ortaca görülmesi gereken yerler Aynı zamanda küçük pub, insanların dinlenip bir şeyler yiyebileceği sahilin biraz ötesindeki çay bahçesinin yanı sıra merkezdeki lokantalar ile otelleriyle de iyi bir turizm oluşumu kuran Sarıgerme Belediyesi, yaz aylarında biraz daha kafa dinleyip denizin tadını fazla fazla çıkarmak isteyenler açısından ideal bir kaçış rotası.

Sarıgerme Plajı
Sarıgerme Plajı

Likya Mezarları

Yine Dalyan’da görüp hayranlık duyabileceğiniz bir detay olan Likya Mezarları, Dalyan bölgesinde her daim karşınıza çıkabilir. Bu mezarlıklar mimari açıdan görsel şölen niteliğinde. Ortaca`da gezilmesi gereken yerler. Özellikle nehir kenarında belediyeye ait olan çay bahçelerinde oturup sandalyenizi nehir kenarına çeker, bu mezarlıkları doyasıya seyredebilirsiniz. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar açısından da iyi bir kaynak olarak kabul edilen Likya mezarları, geceleyin ise ayrı bir şölen. Dalyan Belediyesi tarafından kurulan ışıklandırmalar sayesinde Likya mezarları gece kentin atmosferini ve sahip olduğu doğal güzelliklerle dolu tarihi dokusunu son ana dek hissettirip yansıtmayı başarmaktadır. Bu sebepten dolayı da Ortaca ve Dalyan’a yolu düşenlerin bu tarihi dokuyu muhakkak incelemesi önerilir.

READ  Muğla Marmaris Akkum koyu

 

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti

Yine Dalyan merkezli muhteşem bir tarihi doku; Kaunos Antik Kent. Kökenleri Gritolan eski bir uygarlık tarafından yüzyıllar öncesinde inşa edilen bu tapınağa 20 kmlik bir yürüyüş neticesinde erişim sağlayabilirsiniz. Bunun dışında feribot ile de gidişin mümkün olduğu Kaunos Antik Kenti’nde saatlerinizin nasıl geçtiğini anlayamayacak kadar büyüleneceksiniz. İçerisine dahil olduğunuz an itibariyle sizi sizden alacak kadar muazzam görselliklere sahip olan Kaunos Antik Kenti, Dalyan’a gidip de görülmeden geçilemeyecek kadar muazzam bir dokuya sahip. Kaleye çıkma aşamalarında ise yol içerisinde boyanmış olan kırmızı taşları takip etmeniz sizin için çok daha büyük kolaylıklar sağlamış olacaktır. Antik Kent, Dalyan’da görüp de asla pişman olmayacağınız ve yorgunluğunuza değecek bir geziye dönüşebilir.

Hayattan kaçmak için değil, hayatı kaçırmamak için yola çık.

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Aşı Koyu

Sarıgerme Plajı Nerede Nasıl Gidilir ? Ortaca ilçesinden biraz dönemeç ve taşlı yollar olsa da ulaşıldığı an itibariyle muhteşem bir deniziyle sizi bütünleştirecek Aşı Koyu da son yıllarda dikkat çekiyor. Yunanistan’ı andıran bir deniz güzelliğine sahip olan Aşı Koyu’na giriş yaptığınız an itibariyle zaten telefonlarınızın hatları da Yunanistan GSM şebekesine geçiş yapabilir. Özel bir mülk olarak işletilen ve girişte belli bir ücretin ödendiği Aşı Koyu, nefis manzarası ve piknik yapmaya müsait olan çardaklarıyla dikkat çekici bir güzellikle sizleri karşılayacaktır. Eğer ki bu bölgede tatil yapıp yeni yerleri keşfetmek isterseniz eğer, Aşı Koyu’nu da listenize dahil etmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Aşı Koyu
Aşı Koyu

Yuvarlakçay

Yuvarlakçay  Aslında Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Yuvarlakçay’a Ortaca’dan da en fazla 25 dakikada araçla varabilirsiniz. Bu güzelliğin esas özelliği ise yazın sıcağında insanı serinliğe boğan o güzel çayı. 1991 senesinden bu yana çayın nadide bölümlerinde hizmet sunan tesisler sayesinde enfes bir kahvaltı yapabilir, çay üzerinde salıncakla sallanır ve hatta dilerseniz kendinizi buz gibi suyun içerisine bırakabilirsiniz. Yaz tatilcilerinin yol üzerinde rotalarına her daim dahil ettiği bu doğa harikası köyün çayına muhakkak gitmenizi ve buradaki eşsiz güzelliğin tadını deneyimlemenizi öneririz. Üstelik işletmelerin vermiş oldukları hizmetler de her kesimin cüzdanına hitap edebilecek uygunluklara da sahiptir.

READ  İstanbul'da Gezilecek Tarihi Yerler Listesi
Yuvarlakçay
Yuvarlakçay

Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları Dalyan’dan feribot hizmeti ile karşıya geçip sadece 20 dakika içerisinde Sultaniye Kaplıcaları’na erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle de kükürt çadırı ile vücudunuzda sene boyunca birikmiş olan tüm toksitlerden arınır, aynı zamanda çamur banyosu yaparak da muhteşem bir cilt bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Doğal kaynağı ve gerçekten de insanların akın akın gelmesini sağlayan şifa özelliğiyle dikkat çeken Sultaniye Kaplıcaları’nda dilerseniz ayaklarınızı balıklara yedirir, vücudunuzun bütün kötü enerjisinden sağlıklı bir şekilde de kurtulabilirsiniz. Bu konuda gerçekten de güçlü bir yapıya sahip olan Sultaniye Kaplıcaları’na yaz aylarında binlerce insan şifaya ulaşmak adına gitmektedir. Bu sebepten Ortaca’daki rotanıza Sultaniye’yi de muhakkak dahil etmenizi öneririz.

Sultaniye Kaplıcaları
Sultaniye Kaplıcaları

Ekincik Koyu

Ekincik Plajı Sultaniye Kaplıcaları’nın en fazla 25 km ötesinde sizleri bekleyecek eşsiz bir hazine var; Ekincik Koyu. Bu koy hem kenarındaki çadır kampı hem de muazzam görselliğiyle dikkat çekiyor. Dilediğiniz takdirde Köyceğiz – Muğla yolu üzerinden de gidiş var ancak feribot ile Dalyan’dan gittiğiniz takdirde en az 1 ya da 1.5 saat kadar bir mesafe de azalma göreceksiniz. Sessizliği, çay bahçesinin klasiği yoğurtlaması ve en önemlisi de yazın o eşsiz hissiyatıyla Ekincik koyu da görülmesi gereken ender güzellikler arasında kabul edilmektedir.

muğla ekincik koyu
muğla ekincik koyu

Tüm bunların yanı sıra saymadığımız ve birçok gezilip görülmesi gereken yere sahip olan Ortaca, daha da keşfedilmesi açısından siz turizmcileri bekliyor. Bu sebepten siz de yazılarınızı ve resimlerinizi bize göndererek sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ortacaya Yakın En İyi Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

3 Yorumlar

Süreyya Ç. 30 Nisan 2019 at 11:33

Ortaca Dalyan Çevresindeki birçok doğal güzelliklerin ve Türkiye`de en güzel yerleşim yerlerinin ( Aşı Koyu,Dalyan Sarıgerme, Yuvarlakçay Göcek Gökova, Marmaris, Fethiye ) çevresinin merkezinde bulunan şirin güzel ilçemiz… Buraya gelipte Dalyan Kral Mezarlarına mutlaka uğrayın diyorum sonrasında üzülürsünüz.

Cevapla
Tülay Hakverdi Özbakır 4 Ağustos 2019 at 17:00

20 yıldır tek değişiklik 1 kafe gelişime kapalı bu ortacanın insanları fotosentez modunda arkadaşlar nedense son senelerde hiç bir gelişme yok 50 yıl sonra geldiğinizde aynı bulmanız mümkün olacak gibi geliyor bana, Ama ortacanın yazık çok güzel bir yer olan bu doğası denizi ve plajları muhteşem?

Cevapla
Rana Tokat 14 Ağustos 2019 at 15:43

Mutlaka denize girerken saat 5 ile 6 arasında girin. Ortacanın Her köşesini gezin gelmişken anın tadını çıkarın…

Cevapla

Yorum Yaz