Image default
Dalaman Muğla

Dalamanda Gezilecek Tarihi Yerler

Dalaman Gezilecek Yerler

Yeşiliyle mavisiyle Dalaman, gezi turları arasında ayrı bir yere sahiptir. Dalaman gezilecek yerler listenizi hazırlarken Dalamanı ayrı tutmanızı tavsiye ederiz. İçinde barındırdığı antik kentler, doğa güzellikleri ve gezilip görülmesi geren yerleri ile Dalaman bir başka güzeldir.

Dalaman Gezilmesi Gereken Yerler

 

  1. Telmessos Antik Kenti

Dalaman İlçesi’nin en bilinen ve en meşhur gezi yerlerinden bir tanesi olan Telmessos Antik Kenti, ismini Apollo’nun oğlu Telmessos’tan almıştır. Antik kentte yapılan kazılardan çıkarılan bilgiler ışığında kentin tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanmasına rağmen kesin bir şey söylenemiyor.

Telmessos Antik Kenti
Telmessos Antik Kenti

Tarih boyunca kent birçok savaşlara sahne olduğundan oldukça fazla hasar görmüştür. Ayrıca kurulduğu zamandan bu zamana gelene kadar oluşan deprem felaketleri de şehrin hasar görmesinde etkili olmuştur. Muğla Dalaman  Antik kent kaya mezarları ile ün salmıştır. Günümüze kadar kaya mezarları ve birkaç lahitten başka kalıntı ulaşamamıştır. Telmessos tiyatrosu tamamen toprak altındayken yapılan kazı çalışmaları sonucu günümüzde yeryüzüne çıkartılmıştır. Tiyatro, konum ve plan olarak tamamen Helenistik dönem özelliklerini taşıyor olmasına rağmen ulaşan kalıntılara bakıldığı zaman bu özelliklerin Roma dönemine ait olduğu görülmektedir.

Telmessos Antik Kenti
Telmessos Antik Kenti

Tiyatronun 5000 kişiyi alabilecek bir kapasitesi bulunmaktaydı.Telmessos Antik Kenti’nde bulunan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başaran yapıt kaya mezarlarıdır. Kentin ilk yerleşim alanı olan kalenin çevresi bir sur ile çevrilidir. Günümüzde bu surların üstünde Roma dönemine ait olan alt tarafında da ortaçağ eseri olan surlar vardır. Kent akropolünün doğu tarafına baktığınız zaman kentin tamamına hâkim olan muhteşem görüntüsüyle Amyntas’ın mezarı karşınıza çıkar. Muğla Dalaman  Amyntas’ın mezarının yanında sütunu hasar görmüş onu andıran ve  tapınağa benzer bir kaya mezarı ile başka kaya mezarları da bulunmaktadır. Kentin içinde birçok lahit vardır. Dalaman Gezilecek Yerler Gezi rehberleri Dalaman gezilecek yerler listesini hazırlarken bu antik kenti en başa koymaktadır.

Letoon Antik Kenti

kumluova
Letoon Antik Kenti55Letoon Antik Kenti4Letoon Antik Kenti1Letoon Antik Kenti2Letoon Antik Kenti3Letoon Antik Kenti
  1. Letoon Antik Kenti, Kumluova

Kumluova İlçesi’nde bulunan Letoon Antik Kentinin geçmişinin M.Ö.7. yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Antik kent geçmişte Likya’nın dini merkezi olarak oldukça büyük bir rol oynamıştır. Burada ki en büyük tapınak Leto Tapınağı’dır. Bu tapınak ikiz kardeşler olan Artemis ve Apollo’nun annesi adına yapılmıştır. Batıda yer alan bu muhteşem tapınakta Peripteros mimari tarzı kullanılmıştır. Muğla Dalaman  Tapınağın etrafında 4. yüzyıla ait olduğu düşünülen bir kitabe bulunmuştur. Dalamanda Gezilecek Koylar ve Plajlar Bu kitabe üç dilde yazılmıştır. Daha az korunmuş olan Apollo Tapınağı Dor mimarı stilinde yapılmıştır ve doğu yönde bulunmaktadır. En küçük tapınak Artemis Tapınağı olarak göze çarpar. Bu tapınak her iki tapınağın arasında bulunur. Dalamanda Gezilecek Tarihi Yerleri Bu üç tapınağın olduğu yerin güneybatı bölümüne doğru giderseniz bir çeşme ile karşılaşırsınız. Doğu tarafına yönelirseniz karşınıza bir kilise çıkar. Antik kentin iç tarafında arkasını bir tepenin yamacına yaslamış olan kocaman antik tiyatroyu rahatlıkla görebilirsiniz.

READ  Hem Dinlenip Hem Eğlenebileceğiz Fethiye Balayı Tatil Önerisi

 

Dalaman Tarihi Yerlerinin Tanıtım Videosu

 

 

Mutluluk gidilen yolun üzerindedir, yolun sonunda değil…

Hippokome Antik Kenti5Hippokome Antik Kenti6Hippokome Antik Kenti3Hippokome Antik Kenti1Hippokome Antik Kenti7Hippokome Antik Kenti
  1. Hippokome Antik Kenti

Eski Karya dilinde At Şehri anlamına gelen kent, Dalaman ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta kalan Çöğmen Köyünde bulunmaktadır. Hippokome Antik Kenti bir tepe üzerinde yer almaktadır. Dalamanda Gidilmesi Geren yerler Muğla Dalaman Kentin güney doğusuna doğru gittiğiniz zaman karşınıza kayalıklar üzerinde 6 tane kaya mezar çıkar. Dalamanda Gezilecek Tarihi Yerleri Kentin güneybatı tarafına doğru giderseniz orada da karşınıza kayalıklara oyulmuş kaya mezarları çıkmaktadır. Kepezbaşı denilen bölgeye ilerlediğiniz zaman orada da bazı kalıntılar ile karşılaşırsınız. Bu kalıntıların Roma ve Bizans döneminden kaldığı tahmin edilmektedir.

Oktapolis Antik Kenti
Oktapolis Antik Kenti
  1. Oktapolis Antik Kenti

Oktapolis Antik Kentinin yerleşim alanı üç köyü kapsamaktadır. Bunlar sırasıyla Elcik, Sabunlu ve Kızılkaya köyleridir. Antik kentin içinde yer alan Kayadibi Köyü’nün kuzey tarafına doğru giderseniz yalçın kayalıklar üzerinde kaya mezarlarını görebilirsiniz. Dalamanda Gezilecek Tarihi Yerleri Mezarların Likya döneminden geldiği bilinmektedir. Ancak Oktapolis Antik Kentten kalan diğer kalıntıların Roma ve Bizans dönemine ait olduğu ortaya çıkmıştır. Kaya mezarların yalçın kayalar üzerinde yapılmasından dolayı buraya ulaşmak zor hatta imkânsızdır. Kayadibi Köyü içini gezdiğiniz zaman sur kalıntılarına rastlarsınız. Dalaman Görülecek Yerler Bu sur kalıntıları antik kentin sınırlarını belirlemesi açısından önemlidir. Bu surların içinde kiler ve mesken olarak kullanıldıklarını gösteren kalıntılar vardır.

 

 

READ  Menteşe Gezilecek Yerler
Asma Eski Kopru dalaman
Asma Eski Kopru dalaman
  1. Asma Eski Köprü ( Ak Köprü )

Ülkenin en iyi rafting yapılan yerlerinden biri olan Asma Eski Köprü gezi rotanızda olması gereken bir yerdir. Dalaman Çayı üzerinde kurulmuş olan bu tarihi köprünün geçmişi M.S. 3. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Romalılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Köprünün 30 metre yüksekliği ve 50 metrede uzunluğu bulunmaktadır. Köprünün yapım amacı ise Köyceğiz ile Fethiye’yi Muğla’ya bağlamaktır. Köprünün 3 tane ayağı vardır. Bu ayakların üzerinde ise iki kemer bulunur. Köprünün ismi yapımında kullanılan taşların beyaz olmasından gelmektedir.

Dalaman Çevresinde Gidilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

2 Yorumlar

teknisyen arif 24 Nisan 2019 at 18:04

LETOON ANTİK KENTİ – En iyi KAŞ Xanthos’a 4 km. kadar uzaklıkta bulunan Letoon ANTİK kenti Muğla`nin seydikemer kumluova beldesinde buunmaktadır, Antik Çağda ise duyduklarımız Likya’nın dini merkezi konumundaydı.

Cevapla
Elasuakyurek 12 Ağustos 2021 at 16:58

Mükemmel şahane bir yer arkadaşlarla pandemi öncesi gezme şansımız oldu ve ağzım açık hayranlıkla izledim herkese tavsiye ederim gezilip görülecek unutulmayacak yerlerden biri

Cevapla

Yorum Yaz