Image default
Muğla Seydikemer

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Seydikemer Gezilecek Yerler

Önceleri Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir belde olan Seydikemer, 2012 senesinden bu yana Fethiye’den ayrı bir ilçe olarak konumlanmaktadır. 60.000 kişilik nüfusa sahip olan ve diğer ege ilçelerine oranla çok daha sakin bir konumu bulunan Seydikemer, Çayağzı, Akdeniz ve Kaş ilçesine çok yakın, aynı zamanda da Fethiye’ye yarım saat mesafede bir konumdadır. Bu beldeye özellikle Fethiye, Köyceğiz, Dalaman, Ortaca gibi bölgelerden gidiş çok rahattır. Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var! Muğla – Köyceğiz yolundan en fazla 1.5 saate ulaşım sağlayacağınız Seydikemer, turizm açısından çok fazla tercih edilmese de sahip olduğu doku ve sunduğu özelliklerle de dikkat çekici bir Güney Ege ilçesi olarak gösterilebilir.

Seydikemer
Seydikemer

Seydikemer’in en dikkat çeken bir diğer özelliği de bu küçük ilçe içerisinde var olan tarihi dokular ve antik mimaridir. İlçe kasaba tarzında bir dokuya sahip olsa da nostaljik açıdan birçok önemli detayı da bünyesinde bulundurmaktadır.

Seydikemer
Seydikemer

Ki bu noktada daha önce Seydikemer’i gezmeye giden pek çok kişi de antik bölgelerin yanı sıra ilçenin merkezinin adeta 90’ların o unutulmaz atmosferini taşıdığını öne sürmüştür. Bu sebepten dolayı da Seydikemer’in muhakkak gezilip görülmesi gereken bir nokta olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda bölge Fethiye’ye de çok yakın olduğu için yolunuzun üzerinde bir konumda karşınıza çıkacaktır. Bu da gezip görmeniz açısından iyi bir sebebe dönüşebilir.

 

İşte Seydikemer ve civarlarında gezilecek yerler;

Muğla
Tlos Antik Kent
Tlos Antik Kent

Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne yer almaktadır. Seydikemer’de Yaka Mahallesi bölgesi’nde bulunan bu antik kent, Likya bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski ve köklü yerleşimlerinden birisi olmaktadır. M.Ö 14’üncü yüzyılda Hitit Belgeleri’nde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak ismi geçen Tilos, hemen antik kent girişinde doğa ile bütünleşen görüntüsüyle de dikkat çekiyor. Öyle ki Tilos Antik Kenti’nin mevcut dokusu ve sahip olduğu hissiyat pek çok kesim tarafından olumlu yorumlanırken, bu kentin bölgede turizm açısından da en önemli noktalardan birisi olduğu pek çok haber ve makalede sıklıkla dile getirilmektedir.

READ  Köyceğiz'de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler!
Gizlikent Şelalesi
Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi Seydikemer bölgesinde gerçekten de muhteşem bir cennet Gizlikent Şelalesi. Birçokları için tam bir doğa harikası olan bu şelale, görsel açıdan ağzınızın açık kalmasını sağlayacak yapıda hayranlık uyandırıyor. 300 metrelik tam bir cennet olarak nitelendirilen bu şelalede güzel bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!  Ancak şelalenin doluluğu ve etkisinden dolayı yanınızda götüreceğiniz cüzdan ve telefonların ıslanmaması adına su geçirmez kılıflar almalısınız. Bu sayede de olabildiğince muhteşem bir manzaranın keyfini sorun yaşamayacağınız şekilde çıkartır, Seydikemer’in muhteşemliğiyle bütünleşen bu şelalede siz de unutulmaz bir gün geçirme şansı bulabilirsiniz. Ki zaten Seydikemer bölgesine gelen herkesin muhakkak bu bölgeye de uğraması gerekmektedir.

Seyahatin en eğlenceli yanı yolculuk anında paylaşılanlardır.

kayaköy
kayaköy

Kayaköy

Kayaköy aslına bakacak olursak Fethiye’den daha yakın bir bölge. Ancak dediğimiz gibi Seydikemer’e de çok uzak değil. Bu ilçe birkaç seneye kadar Fethiye’ya bağlı bir konumdaydı. Siz de Seydikemer’den en fazla yarım saat içerisinde aracınızla Kayaköy’e çıkabilirsiniz. Bambaşka bir dünya ve muazzam bir manzara sizleri bu köyde bekliyor olacaktır. Etnik esintileri de fazla fazla yakalayabilirsiniz. Çok eski dönemlere ait olan mimari yerleşimlerin yanı sıra sizler biraz daha araç sürerek isterseniz Gemile Koyu’na da iniş yapabilirsiniz. Ki bu kapsamda da Gemile Koyu da sizlerin ‘’iyi ki gelmişim’’ diyebileceğiniz türden muhteşem bir denize sahip. Bu da sizler açısından iyi bir tatilin pekiştiricisi olacaktır.

oludeniz2fethiye 1ÖlüdenizÖlüdeniz2Ölüdeniz1oludeniz3oludenizzzkabakkoyu44kelebekler vadisifethiyeFethiye Plajları KoylarıFethiye Plaj Koyları

Ölüdeniz

Ölüdeniz Tabi ki de Fethiye ya da Seydikemer’e giderseniz muhakkak görmeniz gereken en önemli yerdir Ölüdeniz. Ölüdeniz, Kayaköy’e de çok yakın olduğu için sizlerin rahatlıkla gidip keyfini çıkaracağınız bir deniz. İster Kumburnu’ndan isterseniz de Ölüdeniz’in merkez kenar bölgesinden bu denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kumburnu Plajı ücretli olduğu için sizler ona göre hazırlıklı bir şekilde giriş yapmanız gerekmektedir. Muğla Bunun dışında da Ölüdeniz’deki o muhteşem deniz keyfi, deniz ile güneşin tadını çıkaracağınız her an sizin için iyi bir fırsata dönüşecektir. Gezilecek Yerler Gecesi de ayrı güzel olan Ölüdeniz bölgesi aynı zamanda Babadağ’dan atlayış yapan yamaç paraşütçülerini izlemeniz açısından da iyi bir fırsata dönüşmüş olacaktır. Yazımızın devamı için linkimize girebilirsiniz

READ  Akyaka Gezilecek Yerler - Akyaka'da Ne Yapılır ?
fethiye merkez
fethiye merkez

Fethiye Merkez

Fethiye Gezilecek Yerler Fethiye gerçekten de çok özel bir deniz kasabası. Merkezinde birçok güzel lokanta bulunuyor. Aynı zamanda rahatça alışveriş yapıp bir şeyler atıştırabileceğiniz bir AVM’si de var. Bunun dışında da balık pazarı, barlar sokağı ve kordon gibi birçok bölümü de Fethiye’de sizlerin rahatlıkla ulaşıp güzel vakit geçirebileceğiniz bir konuma sahip olmaktadır. Aslına bakacak olursak Fethiye’nin Seydikemer’e oranla konaklama yapmak adına çok daha uygun bir konum olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum Seydikemer’de kalmamanız gerektiği anlamını taşımamaktadır. Bu sebepten dolayı nerede kalırsanız kalın bölgedeki eşsiz güzellikleri muhakkak görmek adına hareket etmeye özen gösterin. Böylece tatiliniz umduğunuzdan da çok güzel bir konuma ulaşmış olacaktır.

ölüdeniz
ölüdeniz

Fethiye Koyları

Fethiye Plajları Koyları Fethiye’de bir haftaya sığdıracağınız türden birçok koy bulunmaktadır. Katrancı, Günlüklü, Boncuk, Kabak koyu gibi birçok eşsiz koya gidip denizin keyfini çıkarma şansı yakalayabilirsiniz. Koyların birçoğu girişte ücretli. Aynı zamanda isterseniz çadır kampı da yapma şansı bulabilirsiniz. Bu konuda Fethiye’de sıcaklık ve gerçekten de muhteşem anlar sayesinde sizler manzarası, denizi ve güneşi bol koylara ulaşabilirsiniz. Yazının devamı için

Çalış Plajı
Çalış Plajı

Çalış Plajı

Fethiye’e 15 km uzaklıkta bulunan Çalış plajı, denize çok yakın lokantaları ve barlarıyla da dikkat çekiyor. Bu plajın denizi Fethiye bölgesindeki diğer denizlere oranla çok daha dalgalı. Hatta dalgaların boyutlarının insan boyunu aşabilecek konumlara ulaşabildiğini de söylemek mümkündür. Bu sebepten dolayı da Çalış’a özellikle de yazın ortasında gitmenizi, gün batımını da bu özel plajda izlemenizi öneririz.

Seydikemer
Seydikemer
saklikent 10saklikent 9saklikent 6saklikent 4saklikent 5saklikent 1saklikent 2saklikent 3

 

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Saklıkent de bu bölgede mutlaka görülmeye değer bir kanyon. Ancak bu kanyona giderken plastik ayakkabınızı ve yedek kıyafetlerinizi sırt çantanızda bulundurmayı sakın unutmayın. Uzun bir yürüyüş ve hoş bir manzara eşliğinde ne denli muhteşem bir doğa harikası olduğunu rahatlıkla keşfedecek ve Seydikemer’e yakın olan bu bölgede de özel bir an yaşama şansı bulmuş olacaksınız. Saklıkent Kanyonu için sizlerin özel bir gün ayırmanız da önemlidir. Çünkü Fethiye’de uzun uzun gezip görmeye değer olan bir bölge olduğunu söyleyebiliriz bu kanyon için. 

Seydikemer
Seydikemer

Tüm bunların yanı sıra Seydikemer de aracınız var ise eğer pek çok güzel yere yarımşar saatlik yolculuklarla ulaşma şansınız da olacaktır. Her zaman yolculuğun ve tatilin tadını bu ilçe sayesinde de çıkarabilirsiniz.

READ  Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler | En Güzel Yerleri Keşfet !
Seydikemer
Seydikemer

Siz de Seydikemer ile ilgili bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Seydikemer Çevresindeki Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

Ölüdeniz Gezilecek Yerler | Tatilcilerin Vazgeçemediği Turizm Cenneti

Gezicini

5 Yorumlar

AYDIN BAKKAL 10 Temmuz 2019 at 18:39

Çok kaliteli bir mekan’a sahip değil arkadaişlar ,fazla bir sosyal aktivitesi de yok,ulaşım ve alışveriş sıkıntısı var seydikemerde ,hepsi zamanla olur da siz Bi kaç insanı değişmedikçe kesinlikle çok da cazip Bi belde değil

Cevapla
İbrahim Büyüksünetçi 7 Ağustos 2019 at 00:33

Seydikemerin Gezilecek yerleri çok. Fakat Fethiye’den henüz kopan henüz İlçe olacak kadar yeterli olmayan bir ilçemiz.

Cevapla
Semih Büyükünal 14 Ağustos 2019 at 15:16

İlçe olmaya calışan bir köy bruası. Buralardan yer kapatmak lazım tarla arsa koy sahillerden otel yerleri. Değerlenir ilerde buralar hep.. !!!

Cevapla
Keziban Durukan? 14 Ağustos 2019 at 15:17

Herşey iyi güzel hoş fakat bütün dolmuşlar baştan sona değişmeli : )

Cevapla
Mehmet Ali 9 Kasım 2020 at 12:59

Seydikemer gerçekten harika güzel yerlerden birisidir. Doğa harikası birkaç Türkiye’de Tanınmış Yerler var

Cevapla

Yorum Yaz