Image default
Marmaris Muğla

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Turgut Şelalesi Marmaris Muğla ili, ülkemizin turizm merkezlerinden biridir ve tatilcilerin uğrak noktasıdır. Eşsiz güzellikteki yerlere sahip Muğla’da doğayla iç içe olabileceğiniz bölgelerde bulunmaktadır ve Turgut Şelalesi de bu bölgelerden biridir. Marmaris‘in güneybatısında Bayır’dan 9 km sonra gelen bu şelale ormanlarla ve çeşitli bitkiler ile çevrilmiş durumdadır. Vadi konumundaki bu şelale etrafında yürüyüş yapabileceğiniz alanlara sahiptir. Yaklaşık 4 metre yüksekten akan şelalesi ile muazzam bir görünüme sahip olan bu yerde ufak bir göl birikintisi de bulunmaktadır. Suyu soğuk olan bu göl birikintisinde yüzme keyfi de yapabilir, burada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Küçük restoranların da bulunduğu bölgede yöresel yemekleri de tadabilirsiniz.

Marmaris Turgut Şelalesi
Marmaris Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesine Nasıl Gidilir?

Ülkenin turizm bölgelerinden biri olan Muğla ilinde tatil yapılabilecek çok güzel yerler bulunmaktadır. Bununla birlikte doğa güzellikleri ile de harika bir yer olan bu ilde özellikle ziyaret edilen bölgelerin en başında Marmaris geliyor. Muğla gezilecek yerler arasında en güzel yerlerden olan Marmaris’te görmeniz gereken ilk bölge ise doğal güzelliği ile büyüleyici Turgut şelalesidir. Muazzam bir görünümü olan bu şelale Turgut köyünde yer almaktadır ve ismini bulunduğu yerden gelmektedir. Selimiye ilçesinde yer alan bu köye ve şelalenin olduğu bölgeye ulaşım sağlamak için ise Kızkumu ve Datça’ya giden yolda 500 metre ilerlemeniz yeterlidir. Bununla birlikte bu köy  otobüs güzergahında bulunmadığı için yalnızca araç kiralama ile ulaşım sağlanmaktadır.

Muğla Turgut Şelalesi
Muğla Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi Giriş Ücreti

Marmaris, Muğla ilinin gezilmesi gereken en güzel yerlerinden biridir ve burada keşfedilmeye değer güzelliğe sahip bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri olan Turgut Şelalesi, doğal güzelliği ile etkileyicidir ve tatilcilerin uğrak noktasıdır. Marmaris’in Selimiye ilçesindeki Turgut köyünden ismini alan bu şelale, ağaçların sık olduğu bir bölgededir ve suyu oldukça soğuktur. Turgut Şelalesi Marmaris Etrafında kamp yapılmasına izin verilmeyen bu bölgede yalnızca şelalenin aktığı su birikintisinde yüzebilir, doğayla baş başa olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Yüzmeden önce ise akarsuyun içerisinde bulunan sandalyelerde oturup, burada keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Datça ’ya gidenlerin mutlaka mola verip, görmeleri gereken Muğla Turgut Şelalesi bölgesine giriş ise tamamen ücretsizdir.

READ  Göcek Gezilecek Yerler
Muğla Turgut Şelalesi
Muğla Turgut Şelalesi

Turgut Şelalesi Ziyaret Saati

Muğla, ülkenin gezilmeye değer en güzel yerlerine sahiptir ve Marmaris bu bölgelerden biridir. Turgut köyünün de yer aldığı Marmaris’e ulaşım ise şehir merkezinden sağlanmaktadır. Selimiye ilçesinde yer alan doğa harikası bu yerde ayrıca bir şelale de bulunmaktadır. Turgut Şelalesi Marmaris Suyu soğuk olan bu şelale, yüzmek için oldukça harikadır. Keyifli vakit geçirip, yüzeceğiniz Turgut şelalesi, Kızkumu plajı ve Datça’ya giderken mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır. Ağaçların içerisinde doğal bir güzellik olan Turgut şelalesi bölgesinde aynı zamanda uzun yürüyüşlerde yapılabilmektedir. Giriş ücreti olmayan Turgut Şelalesine bölgesini ziyaret etmek için ise sabah ya da öğle saatlerinde gelin.

Marmaris Şelaleleri
Marmaris Şelaleleri

Turgut Şelalesi Kamp Yapılır Mı?

Muğla ili, gezilecek yerleri ve tatil bölgeleri ile muazzam bir yerdir ve burada keşfedilmesi gereken yerler arasında Turgut Şelalesi bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile bilinen Turgut Şelalesi,  Marmaris’in Selimiye ilçesinde yer almaktadır ve Datça‘ya gidenlerin muhakkak görmesi gereken bir yerdir. Vadi konumundaki bu güzel yerde ise yalnızca yüzme ve vakit geçirme serbesttir. Bunun dışında kamp gibi etkinlikler yapmak yasaktır.

Şelâlede Neler Var?

Turizm bölgesi olan Muğla ilinin en fazla ziyaret edilen bölgelerinden olan Marmaris’te görmeniz gereken muazzam yerler bulunmaktadır. Turgut Şelalesi, bu yerlerden biridir ve Selimiye ilçesinde yer almaktadır. Ağaçların içerisinde bir doğa harikası olan bu güzel yerde yüzme imkanı da vardır. Soğuk suyu olan bu  şelalenin çevresinde ayrıca uzun yürüyüşler de yapabilir, temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Marmaris Çevresinde Görülecek Yerler

READ  Marmaris İçmeler Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

1 Yorum

Yeliz 27 Mart 2021 at 11:59

Turgut Şelaleri Marmaris’teki en yer benim için o kadar güzel ve doğal bir yer ki insan bir ömür boyu orda yaşayabilir çok güzel bir ortam var

Cevapla

Yorum Yaz