Image default
Datça Muğla

Datça Gezilecek Yerler

Datça Gezilecek Yerler Akdeniz ile Ege’nin birleşmek de olduğun bir noktada yer alan Datça gezip görülmesi gereken yerler açısından  eşsiz bir  doğal güzelliğe sahip olan plajları ve yüzyıllarca tarihi gözler önüne sermek de olan tarihi alanlarla dolu olan bir tatil yeridir.

Datça
Datça

Muğla’ya bağlı bulunan bu ilçe, tarihi ve kültürü sayesinde hem de deniz turizmi sevenler için ideal bir tatil beldesi olarak bilinmektedir. bunlardan ziyade Datça’da zengin bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Sizler de eğer datça’yı ziyaret etmek istiyorsanız, aşağıda belirtmiş olduğumuz Datça gezilmesi gereken yerler ile ilgili yerleri gezebilirsiniz.

 

Muğla Datça
Muğla Datça

Yaz aylarında sıcakların ülkemizi kavurduğu günlerde Datça’da nem oranı oldukça düşük olması ve esintili havasıyla turistleri rahatlatmaktadır. konaklama imkanı ve ulaşımın gelişmiş olduğu bu ilçede herhangi bir zorluk çekmeden gezebilirsiniz. Datça Bölgesi’nin barındırmakta olduğu eşsiz güzellikleri keşfe çıktığınız zaman Ege’nin ve Akdeniz’in bereketli sularından sabah yakalanmış olan balıkları sunmakta olan restoranlarda karnınızı doyurabilir,  bu bölgenin lezzetine doyamayacağınız bademinin tadına bakmanızı ve dağlarda yetişmekte olan keklerin enfes aromasını barındırmakta olan balını satın almanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Datça
Datça
 1. Knidos Antik Kenti

Demokrasinin ilk örneklerinin yaşamış olduğu Knidos Antik Kenti, Datça ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta olup, Dalacak Burnu’nun Burgaz Mevkii’nde yer almaktadır. Datça görülmesi gereken yerler Adalardan gelmiş olan Dorlar tarafından kurulan şehir, M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuş olup günümüze kalıntıların bulunmakta olduğu Tekir Burnu’na taşınmıştır. Datça’dan Palamutbükü dolmuşlarını kullanarak sizlerde bu tarihi antik kente kolayca ulaşabilir, 1967 senesinde başlamış olan kazı çalışmaları sonucunda nekropol alanı, odeion, küçük tiyatro ile birlikte Afrodit ve Apollo’ya adanmış olan tapınak kalıntılarını görebilirsiniz. Bu tarihi bölgeyi gezerken, muhteşem manzaraya sahip olan Knidos Feneri’ne de zaman ayırmayı kesinlikle unutmayın.

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti
 1. Eski Datça

Eski Datça Begonyalar ile süslü şekilde, dar sokakları, taşlı duvarlarıyla Eski Datça, gelen turistlere adeta görsel şölen yaşatmaktadır. Ünlü Şairimiz Can Yücel’in yaşamının bir kısmını geçirmiş olduğu bu mahalleyi Datça Gezilecek Yerler listenize kesinlikle eklemelisiniz. M.Ö. 11. yüzyıla uzanmakta olan tarihiyle adeta büyüleyici bir hava katıyor. Datça görülmesi gereken yerler Eski Datça’nın zengin tarihini öğrenmek adına arkeoloji araştırmalarının halen devam ettiğini yerleşim bölgesi’nin gezerken ara ara görebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. burada Pansiyon evlerde ya da Butik otellerde kalarak huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

READ  Marmaris Gezilecek En Güzel Yerler | Muhteşem Liste !
Eski Datça
Eski Datça
 1. Ovabükü Plajı

Doğa ile iç içe bir şekilde huzur dolu tatil geçirmek istiyorsanız Datça’da tercih edebileceğiniz diğer bir bölge ise Ovabükü plajıdır. Hayıtbükü’nün 1 km uzaklığında yer alan bu plaj,Plaj boyu uzun olduğundan dolayı yoğunluk yaşamamaktadır. Bu bölgenin Plajı kum ve çakıl karışımı olarak, Deniz’i çabuk bir şekilde derinleşen koyun sahili boyunca taze Deniz ürünlerinin tadına bakabilecek olduğunuz çok sayıda yeme içme alanları ve Konaklama Tesisi yer almaktadır.

Ovabükü Plajı
Ovabükü Plajı
 1. Hayıtbükü Plajı

Denizinin sığ şekilde olması ve rüzgara karşı korunaklı bir şekilde yapısının oluşmasından dolayı çocuklu ailelerin en çok tercih etmekte olduğu Hayıtbükü Plajı, Datça ilçesinin merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Mesudiye Köyü’nde yer almaktadır. Daire şeklinde olan küçük koyun etrafında konaklama yapabilecek olduğunuz ya da günübirlik gitmeyi planlıyorsanız şezlong ve şemsiye temini yapabilecek olduğunuz yeterli sayıda tesis bulunmaktadır. Plajı kum ile kaplı Hayıtbükü’ne yaz döneminde gitmeyi düşünüyorsanız, yoğunluktan etkilenmemek adına sabahın erken saatlerinde gitmeyi tercih etmelisiniz.

Hayıtbükü Plajı
Hayıtbükü Plajı
 1. Kargı Koyu

Kargı Koyu Datça merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Kargı Koyu, etrafında yer alan tepelerin kuzey rüzgarlarını engellemesinden dolayı sakin bir yapıya sahiptir. Çevresinde yer alan yüksek kesimlere tırmanarak harika bir manzara izleyebilirsiniz, çevresinde yer alan okaliptüs ağaçlarıyla kaplı koyun sahili ve denizinin bir kısmı çakıllıdır. Merkeze yarım saatlik bir yürüyüş mesafında yer alan bu koya, bölgeden kalkan dolmuşlarla da kolayca ulaşabilirsiniz.

Kargı Koyu
Kargı Koyu
 1. Palamutbükü

Ilgın ağaçlarının gölgesi altında oturarak, keyifli bir vakit geçirebilmek ve Akdeniz’in turkuaz renkli suları içerisinde serinlemek için Palamutbükü’nü Datça Gezilecek Yerler listenize eklemelisiniz. Son zamanların en popüler yerlerden bir tanesi olan bu koy, Datça merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Sıkışıklı yaratmayacak şekilde bir sahile sahip olup, çakıl taşları ile kaplıdır. Çabuk şekilde derinleşen denize sahip olup, plajı dinlenmek adına harika bir yerdir. Sahilin hemen arkasında yer alan tesisler yararlanarak ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz.

READ  Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla'da Doğal Bir Şelale
Palamutbükü
Palamutbükü
 1. KızılBük

Hayıtbükü’nün tam olarak karşısında yer almakta olan Kızılbük 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde ulaşabilirsiniz. Kum ve çakıl karışık olarak sahile sahiptir. Karşı komşusu gibi yeşilin maviyle birleştiği plajı, sakin yapısı ile gezginlerin en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. Bu koyda denize girmek istiyorsanız, hemen hemen her ihtiyacınızı bulabilecek olduğunuz tesisler yer almaktadır.

KızılBük
KızılBük
 1. Can Yücel’in Evi

Ülkemizin ünlü şairlerinden olan Can Yücel’in Evi, Datça merkezine yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta olan Eski Datça bölgesinde yer almaktadır. Datça aşığı olan Can Yücel, 1986 yılında satın almış olduğu mütevazı bir hayat geçirdiği bu evini kütüphane olarak düzenlenen bölümünde Can Yücel’e ait olan fotoğraflar, notlar ve kitaplar sergilenmektedir.Sizler de hep 12 Ağustos tarihinde buraya ziyarete gelirseniz, anma töreni izleyebilir ve Can evi kütüphanesindeki anı defterine düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Can Yücel’in Evi
Can Yücel’in Evi
 1. Mesudiye Koyları

Datça gezilecek yerler de en popüler yerlerden bir tanesi olan Mesudiye Koyları, yarımadanın Akdeniz kısmına bakan yerinde bulunuyor. Bölge halkının desteği ile birlikte doğallığını korumakta olan koylar sakin yapısı sayesinde popüler bir hale gelmiştir. Kendi aracınız bulunmasa bile buraya dolmuşlar aracılığı ile ulaşmanız mümkündür. Plajlara gitmekte olan kıvrımlı yol üzerinde eşsiz manzaralar da görmeniz mümkündür.

Mesudiye Koyları
Mesudiye Koyları
 1. Kent Park

Kükürtlü suların şifalı olduğunu söyleyen Ilıca Göleti’nin hemen yan kısmında yer alan Kent Park, Datça geziniz esnasında huzurlu şekilde dinlenebilecek olduğunuz bir mekandır. Güneşin tam etkisini gösterdiği öğle saatlerinde bile turistlere serin bir ortam sunan Taşlık Plajı yolu üzerinde yer tesise gün batımına yakın bir saatte giderseniz, arkasında bulunan yol üzerinden çıkarak liman bölgesinin ve denizin eşsiz doğal manzarasını seyredebilirsiniz.

Kent Park
Kent Park
 1. Domuz Bükü

Bir çok tur teknesinin mola durağı olan Domuz Bükü’ne, yolun olmamasından dolayı karadan doğa yürüyüşlerine katılan kişiler ulaşabilmektedir. Harika ve eşsiz doğasıyla etrafta elektriğin ve suyun olmadığı bungalov evlerinin ve kamp alanlarının yer aldığı bir alandır. Yakınında herhangi bir yerleşim noktası olmadığından dolayı geceleri gökyüzü daha detaylı görünebilmektedir. Bölgede bir tek tesisin bulunması orası eşsiz bir alan haline getiriyor.

Domuz Bükü
Domuz Bükü
 1. Kızlan Yel Değirmenleri

Adını almış olduğu köyün kavşağına gelmeden önce görebilecek olduğunuz Kızlan Yel Değirmenleri, tekrardan yenilenmeyi ve eski görünüme kavuşmak için bekleyen anıtlar içerisinde turistleri ağırlıyor.

READ  Muğla Cafeleri : Muğla'daki En Harika Kafeler
Kızlan Yel Değirmenleri
Kızlan Yel Değirmenleri

Aşağıdan yukarıya doğru uzanmakta olan 6 değirmenin birinisi Datça Kaymakamlığı tarafınca restore edilerek, şahsa özel kiralanmıştır. Marmaris Gezilecek Yerler Datça gezilecek yerler Lokanta olarak hizmet vermekte olan bu yapı dışarısında bakımlı olan nitelikli yapılarsa ev olarak kullanılmaktadır.  1900’lü senelerin başlarında inşa edilmiş olduğu düşünülen taş değirmenlerden içerisine girdiğiniz zaman çarkları ve mekanizmasının ahşap malzemelerini detaylı görebilirsiniz.

Datça
Datça
 1. Sevgi Yolu

El sanatlarını seven kişiler ve Datça bölgesine özgü olan el sanatlarını satın almak isteyen kişiler için farklı ürünlerin satışının sunulduğu Sevgi Yolu, ilçe merkezinde yer alan Kumluk ve Hastaneönü plajları arasında kalmakta olan sahil kısmında yer alıyor. Bu plajlarda gündüz vaktinizi geçirdikten sonra akşama doğru kurulmakta olan bu pazarı ziyaret ederek sizlerde, yerli halkın el emeği ürünlerini sergilemekte olduğu pazardan dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Sevgi Yolu Datça
Sevgi Yolu Datça
 1. Datça Limanı

Datça’da günübirlik turların çıkış noktası olarak bilinen Datça Limanı, bölgede yer almakta olan balık lokantaları, barlar ve kafeleriyle beraber ilçeye tatil için vakit geçirmeye gelen kişilere güzel saatler geçirme fırsatı sunmaktadır. Bodrum Gezilecek Yerler Bölgeyi ziyarete gelen kişiler için yürüyüş yolu boyunca heykeller ile süslenmiş şekilde. Muğla Datça gezilecek yerler  Anfitiyatroya giderken görebilecek olduğunuz aslan heykeli ve Demetler büstü 1850 yılında Knidos’tan İngiltere’ye götürülmüş, British Museum’da sergilenmekte olan orjinalinin aslına uygun şekildedir. Liman bölgesinin tam ortasında bulunan başka bir heykelse bu bölgenin maskotu olan fok Badem’e ait. Liman üzerinde yer alan eserler, Datça Belediyesi tarafınca Elbruz Denge’ye yaptırılmıştır.

Datça Limanı
Datça Limanı

Datça’da Nerede Kalınır ?

Datça ilçesinde konaklama yapabilecek olduğunuz bir çok birbirinden harika tesisler yer almaktadır. Ekonomik ve şirin olan ufak butiklerde veya lüks kaliteli otellerde konaklama şansı bulabilirsiniz.

Bu yelpazede Datça otel fiyatları (Enuygun sitesi 2023 bilgilerine göre) 496 TL ile 8.000 TL arasında geniş bir çeşitlilik sunuyor.

Datça
Datça

Datça bölgesinde konaklama imkanı bulabilecek olduğunuz lüks oteller içerisinde Uslu Hotel Royal Yachting, Doada Hotel, Hotel Mavi Beyaz ve Zephyros Hotel tercih edebilirsiniz. Ekonomik konaklamalar için Bal Badem Bungalow, Emre Hotel, Gebora Suits ve Datça Suites’i tercih edebilirsiniz.

Datça
Datça

Sizlere bu yazımızda Datça Gezilmesi Gereken Yerler ile ilgili bilgiler sunarak, Muğla’nın Datça ilçesinde neler yapabilecek olduğunuz hakkında bilgi verdik.

Ortaca Çevresindeki Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

2 Yorumlar

Orhan038 7 Ocak 2021 at 17:27

Datca gezdigim gördügüm en güzel yer.manzarası havası ortami insani cok etkiliyor. Deniz manzarasi cok güzel masvavi deniz insana huzur ve mutluluk veriyor

Cevapla
Büşra Nur Ersoy 13 Ağustos 2021 at 22:41

Datçaya gitmeden önce bu siteye girip bir baktım. Her şey harika kararsız olan insanlar için aşırı uygun bir tanıtım olmuş.

Cevapla

Yorum Yaz