Image default
Datça

Eski Datça Gezilecek Yerler

Eski Datça Gezilecek Yerler Muğla ilinin daha çok doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Elbette bu doğal güzelliği Muğla bölgesine, deniz ve yeşilliğin oluşturduğu muhteşem uyum sağlıyor. Bu doğal güzellik, geçmişte de insanları buraya çektiğinden kültürel zenginliği de beraberinde getiriyor. Doğa ve kültürel güzelliklerin bir arada bulunduğu yerlerden birisi de hiç şüphesiz Datça yarımadasında bulunuyor.

Eski Datça
Eski Datça

Eski Datça Nerededir?

Datça denilince akla denize bir kama gibi sokulmuş Datça Yarımadası geliyor. Datça ilçesinin bir mahallesi de kültürel zenginliğiyle dikkat çeken Eski Datça Mahallesidir. Nüfusu oldukça az olan Eski Datça, küçük bir mahalle hatta bir meydan görünümü sunuyor. Datça merkezden uzaklığı 3 km olan Eski Datça’nın otantik ruhu, insanları buraya çekiyor. Şair Can Yücel’in evinin de bulunduğu bu bölgenin adının duyulmasında da şairin buraya hayranlığı büyük rol oynuyor.

Eski Datça
Eski Datça

Eski Datça’nın Tarihçesi

Eski Datça’nın güzelliği M.Ö. 11. Yüzyıldan itibaren insanların dikkatini çekiyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Eski Datça, yakın döneme ait 28 kilise ile de mistik bir merkez olduğunu gösteriyor. Bir rivayete göre bölgede hüküm süren Karyalılar, M.Ö. 546 yılında Pers saldırılarına karşı yarımadayı karadan kopararak savunmak istiyor. Eski Datça Gezilecek Yerler

Eski Datça
Eski Datça

Zamanın şartlarıyla tamamen insan gücüne dayalı bu çalışma, zeminin kayalık yapısı sebebiyle çalışanların özellikle yüz bölgelerinde yaralara yol açıyor ve bu Tanrıların gazabı olarak görülüyor. Bölgeyi ada yapma girişiminde başarısız olan Karyalılar, bundan Tanrıların bölgenin Perslere teslimini istediği sonucuna ulaşıyor ve bölgeyi teslim ediyor. Roma ve Bizans hâkimiyetine de giren bölge Germiyanoğulları Beyliği ile Türklerin hâkimiyetine giriyor. Osmanlı İmparatorluğu, 1390 yılında bölgeyi ele geçiriyor.

READ  Datça Gezilecek Yerler
Eski Datça
Eski Datça

Eski Datça’nın Güzellikleri

Turistik bölgelerinden çoğunda görmeye alışılan betonlaşmadan korunabilen yerler arasında bulunuyor. Sit alanı olan Datça yarımadasında büyük otellerden ziyade butik otel ve pansiyonlara rastlanıyor. Eski Datça’da, restorasyon görse de evler aslına uygun olarak korunuyor. Bal rengi kesme taştan yapılmış evlerin bakımlı bahçeler içinde bulunması, burada dolaşanlara tam bir görsel şölen sunuyor. Dar ve taş döşeli yollar insanların sıcaklığını yansıtıyor.

Eski Datça’da, el emeği göz nuruyla yapılan birçok hediyelik eşya bulunabilecek küçük dükkânlar ve geleneksel lezzetleri de tadabileceğiniz küçük mekânlar bulunuyor. Dışarıdan gelerek burada işletmecilik yapan birçok insan bulunsa da buranın kültürel ve doğal dokusu her türlü maddi kazancın önünde tutuluyor.

Eski Datça’ya Gidince Görülecek Yerler

Eski Datça’ya gidip oradaki mekânlarda kendinizi dinledikten sonra bölgede bulunan çoğu antik çağdan kalma yerleri ve doğal güzellikleri görmeden dönmemek gerekiyor.

Bölgede;

  • Bencik Koyu
Bencik Koyu
Bencik Koyu
  • Palamutbükü Plajı
Palamutbükü Plajı
Palamutbükü Plajı
  • Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı
  • Knidos Antik Kenti mutlaka görülecek yerler arasında yer alıyor.
Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Tüm bunların dışında, narenciye bahçelerinden gelen kokular arasında ince kum plajlarıyla tatili ve huzuru birlikte yaşamak isteyenlerin tatil rotalarını Eski Datça’dan geçirmelerinde fayda bulunuyor.

Muğla’da Görüecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muğla Kargı Koyu

Gezicini

Knidos Antik Kenti | Datça Muğla

Hakan Karaduman

Hayıtbükü Koyu ve Plajı | Muğla’daki En İyi Koylardan Birisi

Hakan Karaduman

Datça Gezilecek Yerler

Gezicini

Bencik Koyu | Muğla’da Bir Koy

Gezicini

2 Yorumlar

Nur0648 7 Aralık 2020 at 04:03

Doğal bir güzelliği sıcaklığı olan güzel bir ilçe

Cevapla
Nur0648 7 Aralık 2020 at 04:10

Doğal güzellikleriyle göz kamaştırıyor havası suyu muhteşem

Cevapla

Yorum Yaz