Image default
Bodrum Muğla Tarihi Yerler

Bodrum Kalesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Bodrum Kalesi Nerede Nasıl Gidilir ? muhteşem doğası cennet koyları yerli ve yabancı dünyaca ünlü insanların tatil yapmak için geldiği Türkiye’nin en önemli tatil ilçelerinden birisi olmayı başarıyor. Bodrum birbirinden eğlenceli mekanları yat turları organizasyonlar gibi programlar ile turistlerin ilgi odağı oluyor.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Bodrum da bütün bunların haricinde görülmesi gereken yerlerden birisi olan Bodrum Kale tarihin yaşayan bir örneği oluyor. Tarihi öğrenmek isteyen insanlar aynı zaman da Bodrum’a farklı bir bakış atmak isteyen insanlar için Bodrum kalesi bir numaralı adres halinde.

bodrum kalesi konser alanı
bodrum kalesi konser alanı

İki liman arasına kurulmuş konum olarak 3 tarafı denizler ile çevrili olan görenlerin ilgisini çeken Bodrum Kalesi, standart kale görünümden çıkmış ve mimari görüntüsü ile büyülüyor. 1406-1523 yılları arasında inşa edilen o zamanlar ismi St. Jean Şövalyeleri Kalesi olan bu yapı ise o tarihten günümüze çok iyi korunmuş.

bodrum kalesi
bodrum kalesi

Bodrum kalesinin her bir noktasında arkeolojik eserlere rastlamak mümkün, bununla birlikte kalenin içersin de değerli mücevherlerin ışıldaması ve göz alması burayı ziyaret eden turistlerin objektifinde yer alıyor.  Bodrum Kalesi Nerede Nasıl Gidilir ? Kalenin inşası tam olarak 99 yıl sürmüş.

bodrum kalesi
bodrum kalesi

Bodrum kalesinin bir diğer özelliği ise 19.YY da hapishane olarak kullanılmış ve bu sayede Osmanlı himayesinde çalışmaya başlamış oluyor. Bodrum Koyları Ve Plajları Aynı zamanda bu zamanlarda hamam yapısında olduğu için kale Osmanlı niteliği kazanmıştır.

bodrum kalesi
bodrum kalesi

Bodrum Kalesi güvenlik anlamından zamanının en iyi yapılarından biri olduğunu ise sadece iç kaleye gitmek için 7 kapı geçilmesi gerektiğini öğrendiğimiz zaman anlıyoruz. Bu anlamda güvenliği yapısı ve konumu sayesinde zamanının en özel kalelerinden birisi olmayı başarmış. Aynı zamanda o dönemden bu zamana kadar çok ufak hasarlar ile geliyor olması da onun ne kadar sağlam bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor.

READ  KadifeKale - Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale
bodrum kalesi
bodrum kalesi

Bugünler de müze olarak kullanılan Kale ise Bodrum için önemli bir turist kaynağı oluyor. Bununla birlikte belediye kalenin hem temizliği için hem de tanıtımı için canla başla çalışıyor. Buraya gelen misafirler için tatmin edici bir izlenim bırakmak istiyor.

Bodrum için kalenin bir diğer anlamı ise Bodrum kalesinden Bodrum’a bakmanın ayrı anlamı ve güzelliği oluyor. Bodrum’un yerlileri için bile belirli aralıklar ile kaleye gidip Bodrum’u izlemek eğlenceli bir aktivite oluyor.

Bodrum Kalesi Resimleri

bodrumkalesikonserbodrumkalesiibodrumkalesi44bodrumkalesi12bodrumkalesi11bodrumkalesi9bodrumkalesi6bodrumkalesi5bodrumkalesi4bodrumkalesi2Bodrum KalesiBodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesine Yakın Gezilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Yorum Yaz