Image default
İstanbul Müzeler Tarihi Yerler

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Türkiye’nin en eski bankası hangisi sorusunun cevabı Osmanlı Bankası olacaktır.150 yıldan daha önce kurulmuş olan Osmanlı Bankası’nın kurucuları ve süreci hakkında konuşacağız. Çok özel bir mimariye sahip olan bu bankanın binasını sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Osmanlı Bankası Ne Zaman Kuruldu

osmanlı bankası
Osmanlı Bankası

Osmanlı Bankası, 1856 yılında kurulmuş olan İngiliz sermayesine sahip Bank-ı Osmani (Ottoman Bank) ve 1862 yıllarında Fransız para grubu Banque de Paris et des Pays-Bas ortaklığıyla, 1863 yılında İstanbul’da Bank-ı Osmanî-i Şahane adıyla kuruldu.

İstanbul‘un Karaköy semti Bankalar Caddesindeki (Voyvoda Caddesi olarak da anılır) bina tanınmış Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından 1890 yılında mimari ve inşaat süreçleri yönetildi. 27 Mayıs 1892’den 1999 yılına kadar Osmanlı Bankası’nın genel merkezi olarak kullanıldı.

Bugün SALT Galata adı ile Osmanlı Bankası Müzesi ve Garanti Bankası’nın şubesine ev sahipliği yapmaktadır. İdare Kurulu giriş katında, Osmanlı Bankası arşivleri ve araştırma merkezi ise üst kattadır.

 

osmanlı bankası kuruluş senedi
Osmanlı Bankası kuruluş senedi

Osmanlı Bankası Ne Zaman ve Nasıl Kapandı

Böyle köklü bir banka olan Osmanlı Bankası’nın ne zaman ve nasıl kapandığını merak edebilirsiniz. Banka işin aslı herhangi bir iflas ya da kriz sonucu kapanmadı. Banka Doğuş grubu bünyesinde 2001 yılına varlığını korumaya devam etti. Doğuş grubu aynı zamanda Garanti Bankasının da sahipleriydi.

2001 yılında IMF yayınladığı bir talimatname ile, sahipleri aynı olan bankaların tek çatı altında toplanmasını istedi. Bu talimatın yayınlanması üzerine harekete geçen Doğuş Grubu, Osmanlı Bankası ile Garanti Bankasının konsülidasyon sürecini başlattı. Garanti Bankası adı altında toplanmak üzere Osmanlı Bankasını kapatmış oldu.

Osmanlı Bankası
Osmanlı Bankası

Osmanlı Bankası binası halen müze olarak kullanılmaktadır.

 

READ  Bağcılar Gezilecek Yerler | En Önemli Yerler!

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Ümraniye Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Yorum Yaz