Image default
İzmir Selçuk Tarihi Yerler

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Şirince Gezilecek Yerler

İzmir İl’ininen meşhur beldelerinden bir tanesi olan Şirince, zeytin ağaçları ve etrafına mis kokular yayan meyve ağaçlarının arasında bulunan bir tatil yöresidir. Şirince gezilecek yerler Ege Bölgesi’nin en önemli ziyaret yerlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Meyve aroması kokan şaraplarıyla, kumda pişirilen Türk kahvesi, gözlemeleri, ünlü butik otelleri, ün salmış Matematik Köyü ile İzmir gezmelerinde en çok tercih edilen tatil beldelerinin başında gelmektedir.

Şirince Gezilmesi Gereken Yerleri

Selçuk
Şirince
Şirince
  1. Şirince Çarşısı

Şirince’de yaşam Şirince Çarşısı’nda akar. Burada gün hiçbir zaman bitmez. Kahvehaneler, hediyelik eşya satan dükkânlar, lokantalar ve kafeler hep yan yanadır. Köyün ihtiyaçlarının karşılandığı manav, kasap ve marketlerin hepsi burada bulunmaktadır.

Şirince
Şirince

Selçuk Gezilecek Yerler Başından sonuna dar sokakları vardır. Keyifli bir gezi yapmak istiyorsanız burası tam size göredir. Şirince gezilecek yerler içinde gezmenize başlayacağınız ilk nokta burası olmalıdır.

Şirince Sokakları
Şirince Sokakları
  1. John Baptiste Kilisesi

1832 tarihli olan St. John Baptiste Kilisesi, bir Protestan kilisesidir. Sait Jean adına yapılmıştır. Kilisenin duvar ve tavanlarında daha önceden olan resimler şuan bulunmamaktadır. Kilise haça benzer bir yapıda yapılmıştır. Kilisenin bir ucunda koro ve kilisenin mihrabı ile bunun diğer taraftaki ucunda giriş ve vestiyer bölümü ile diğer uçlarda orgun ve rahiplerin bulunduğu odalar vardır. Bu odanın hemen altında buranın ısınmasını sağlayan merkezi ısıtma sistemi yer alır. Merkez holün iç kubbesi ilginç bir ahşaptan yapılmış geometrik şekle sahiptir. Kilisenin pencereleri renkli cam vitraylardan yapılmıştır. Bu pencereler neo gotik mimarı tarzı en güzel şekilde yansıtmaktadır.

READ  İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı - İzmir Hayvanat Bahçesi
şirince klise
şirince klise
şirincedeki kilise
şirincedeki kilise
  1. Nesin Matematik Köyü

Matematik Köyü Matematik ile ilgili hemen hemen her şeyin bulunduğu Nesin Matematik Köyü Şirince gezilmesi gereken yerlerin en önemli yerini oluşturmaktadır. İzmir Gezilecek Yerler 2007 yılında hizmete giren bu matematik köyünde hem ilköğretim hem de ileri düzeyde matematik ile ilgili seminerler, eğitimler ve dersler verilmektedir. Bu köyde her yıl etkinlikler düzenlenmektedir. Burada yapılan toplantılar, seminerler ve söyleşiler ile matematiğin ne kadar önemli bir bilim dalı olduğu belirtilmektedir. Bu bakımdan Şirince ilçesi bu özelliği ile diğer tatil yörelerinden açık fark ile öndedir. Yazının devamı için  

Şirince Nesin Matematik Köyü
Şirince Nesin Matematik Köyü
  1. Şarap Mahzenleri

Gelirinin büyük bir bölümünü şarap ve bağcılık yaparak kazanan Şirince köyü, birbirinden lezzetli şarapları bünyesinde barındırmaktadır. İlçe merkezinde 3 marka üretim tesisi bulunmaktadır. Bu üretim tesislerinde şarapların tatlarına bakabilirsiniz. Şarap mahzenleri en lezzetli ve uygun şarapları koleksiyonlarınıza eklemek için oldukça uygun yerlerdir.

Şirince Şarapları
Şirince Şarapları
  1. Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi ülkemizde ilk medrese olma özelliğine sahiptir. NesinMatematik Köyü’ne yakın bir yerde bulunan medrese, 6 dönümlük bir arazi üzerinde inşa edilmiştir. Araştırma ve gösteri merkezi olarak kullanılmaktadır. Sanatın hemen hemen her dalında faaliyette bulunmaktadır.

Nesin Matematik Köyü
Nesin Matematik Köyü
  1. Taş Mektep Müzesi

Tarihi bir Rum Okulu ve taştan yapılmıştır.2012 yılında Taş Mektep Müzesi olarak buranın halkına ve tatilcilere hizmet vermeye başlamıştır. En çok ziyaret edilen yapıların başında gelen müze, yaşayan Rumların eğitim ve öğretim hayatı ile ilgili bize bilgiler sunmaktadır.

Şirince Taş Mektep Müzesi
Şirince Taş Mektep Müzesi
  1. Nişanyan Kaya Mezarı

Dalyanda benzeri bulunan kaya mezarlarından aynısını Şirince beldesinde yaptıran Sevan Nişanyan, öldükten sonra kalıcı bir iz bırakmak istediği için Nişanyan Kaya Mezarını inşa ettirdiğini söylemiştir. Bu kaya mezarı Kayser Dağı ormanlık alanda bulunmaktadır. Buraya gitmek için matematik köyü sayfamıza giriniz Nesin Matematik Köyü

READ  Karaburun Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Nişanyan Kaya Mezarı
Nişanyan Kaya Mezarı
  1. Key Klasik Araba Müzesi

İki kardeş tarafından açılan bu müzede hem dünyadan hem de ülkemizden getirilen klasik arabaları görebilirsiniz. Key Klasik Araba Müzesi şirince tatil beldesine yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu müzede sadece arabalar sergilenmemektedir. Bunun yanında motosiklet, maskot ve otomobiller ile ilgili her türlü parçalarda sergilenmektedir.

Key Klasik Araba Müzesi
Key Klasik Araba Müzesi

Hem Yunan hem de Türk halkına kucak açan Şirince beldesini tam olarak keşfetmek için bir gün yeterli gelmez. Bu güzel yeri keşfetmek için birden fazla gün ayırmanız gerekiyor. Şirince’nin yerleşimi oldukça eskiye dayanmaktadır. Aşağı yukarı M.Ö.5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Halk belde ekonomisinin gelişmesini şarapçılığa borçludur.

şirince köyü
şirince köyü

Şirince gezilecek yerler konusunda en çok merak edilen yapılar olarak şarap mahzenleri ve şarap bağları gelmektedir. Belde de konaklama alternatifleri oldukça çeşitlidir. Otellerden tutunda, pansiyonlar ve butik oteller bir aradadır. Bütçenize en uygun yerde konaklayabilirsiniz. Yemek tarzı daha çok fast food menülere dayanmaktadır. Buna ek olarak deniz ürünleri, çorbalar, kavurma ve kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Şirince Resimleri

sirince33sirince32nesin matematik köyü12şirince6şirince4şirince56şirince3sirincesarapsirincesarap1şirinceşirince1şirince2sirinceorganiksirincekumdakahvesirincekahvaltisirince2Şirince Matematik KöyüŞirince Taş Mektep MüzesiŞirince Köyü Gezilecek Yerlersirince koyu izmirsirinceşirince köyü sokaklarışirince köyüşirince sokaklarınesin matematik köyü8nesin matematik köyü10nesin matematik köyü123nesin matematik köyü17nesin matematik köyü16nesin matematik köyü13nesin matematik köyü4nesin matematik köyü5nesin matematik köyü7Nesin Matematik Köyüşirince

Şirince’ye Giderken Kullanacağınız Konum Harita Adresi

Selçuk Çevresinde Yakın Diğer Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yoncaköy Sahili

Gezicini

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

4 Yorumlar

Gamze Balban 24 Mart 2019 at 19:42

21 Aralik tarihinde kıyameti ile nufüs patlaması olarak yaşayan şirin mi şirin yurdum köşesi ? Taş mektep müzesi, Kiliseler ve dahası Çarşıyı gezip mutlaka harika yemekler yiyerek ,şirince köy meydanında keyifle kahvenizi içiniz.?

Cevapla
Bernaz Bernaz 31 Temmuz 2019 at 21:28

Ben izmir`de Bu kadar otantik hoş bir yer beklemiyordum. siz buraya geşip mutlaka görülmeli..şaraplarını tatmalı

Cevapla
aras 12 Ekim 2019 at 17:02

İzmirliler için hafta sonu gidebilecek en iyi doğal aktivite diyebiliriz. Doğal yaşamın kahvaltının keyfini çıkarabilirsiniz burada

Cevapla
Simge Aslan 9 Ekim 2020 at 21:28

Şirinceye gelenler mutlaka matematik köyüne uğramalı. Şirincenin dibindeki matematik köyünü es geçiyorlar.

Cevapla

Yorum Yaz