Image default
Selçuk

Selçuk Ayasuluk Kalesi

Selçuk Ayasuluk Kalesi İzmir’de gezip, görebileceğiniz, harika plajlar, eğlence yerleri, doğal güzellikler ve tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Birçok önemli yapıtın bulunduğu Selçuk kalesi , İzmir’in oldukça önemli bir yapıtı olmasıyla beraber çok güzel bir bölgede yer almaktadır. İzmir seyahatinizde mutlaka girmeniz gereken Ayasuluk kalesi, Hristiyanların büyük önem verdiği kilisenin ardındadır.

Ayasuluk Kalesi
Ayasuluk Kalesi

İzmir ilinin farklı bir yapıtı olan Ayasuluk kalesi günümüze kadar korunmuş bir yerdir. Bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ayasuluk kalesi, Selçuk kalesi olarak da biliniyor. Tarihi birçok sahneye sahip bu bölgede bulunan kaleyi İzmir gezinizde mutlaka görmeli ve burayı incelemelisiniz.

Ayasuluk Kalesi
Ayasuluk Kalesi

 

Bölgenin en eski yapıtlarından Ayasuluk kalesi, tarihin dönemlerine bakacak olursak Efes Antik kenti zamanında M.Ö 1000’li yıllarda yapılmıştır. Lidya kralı Kroisos’un tapınağı almasıyla Artemis Tapınağı çevresinde düzlük bir alana inşa edilmiştir. Ayasuluk kalesi ve çevresindeki diğer tarihi yapıtları görmek için İzmir havalimanında bu bölgeye gelen otobüslere binebilirsiniz. Selçuklu ve Osmanlı devletlerine ait Selçuklu ilçesinin tacı Ayasuluk kalesini görmeye geldiğinizde burada fotoğraflar çekilmeyi unutmayın.

Selçuk Kalesi
Selçuk Kalesi

Selçuk Kalesi Hakkında Bilgi

Moloz taş, tuğlalar ve devşirme malzemeleri ile eski dönemlerde yaptırılmış olan Ayasuluk kalesi, 17 kuleyle güçlendirilmiştir. Doğu ve batıda iki girişi bulunan Ayasuluk kalesi, içerisinde bulunan bazı bölmeler deprem ve kaza sonucu zarar görmüştür. Selçuk Ayasuluk Kalesi Günümüzde haylen ayakta duran dik bur yapıt olan Ayasuluk kalesi, daha sonra restorasyonlar sonucu daha iyi bir hâle gelmiştir. Kalenin giriş kısmında yapıtın restorasyonlar öncesindeki eski fotoğraflarını görebilirsiniz.

Selçuk Ayasuluk Kalesi
Selçuk Ayasuluk Kalesi

 

Selçuklu dönemi zamanlarında yaptırılmış olan Ayasuluk kalesi İzmir ilinin güzel yerlerindendir. İçinde farklı yapıtlarında bulunduğu Ayasuluk kalesini İzmir’de kesinlikle görmelisiniz. İzmir Ayasuluk Kalesi Harika bir yapısı olan Ayasuluk kalesinin içerisinde camide bulunmaktadır. Yoncaköy Selçuk kalesi İzmir ilinin eski yapıtlarından olan Ayasuluk kalesinin içindeki caminin yapım tarihi ise henüz bilinmemektedir.

READ  Yoncaköy Sahili
Selçuk Kalesi
Selçuk Kalesi

Aziz Yuhanna’nın İncilini burada yazdığı rivayet edilen Ayasuluk kalesinde sonradan yapılan kazılar sonucu eski evler ortaya çıkmıştır.Selçuk  Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerinde yapıldığı bilinen bu evlerin tarihi Bizans dönemine kadar iniyor. Birbirlerine bitişik olarak inşa edilen Ayasuluk kalesinde bulunan bu yapıtlar, ziyaretçilerin büyük ölçüde ilgisini çekiyor.

Selçuk Kalesi
Selçuk Kalesi

Ayasuluk Kalesi Nerede Nasıl Gidilir?

İzmir’de bulunan tarihi yerlerden biri olan Ayasuluk kalesie nasıl gidilir, diğer adıyla da bilinen Selçuklu kalesine ulaşmak için ilk olarak Selçuk ilçesine varmalısınız. Şehrin en eski yapıtlarından biri olan Ayasuluk kalesinde ST. Jean kilisesi yer almaktadır. Bu kilisenin içerisinden yaklaşık 150 metre yürüyerek Ayasuluk kalesine gelebilirsiniz.

 

Selçuk Kalesi
Selçuk Kalesi

İzmir şehrinin harika yapıtlarından  biri olan Ayasuluk kalesini görmeye özel aracınızla gelecekseniz buradaki tabelaları ve kilise tabelalarını takip edebilirsiniz. Kuşadası Selçuk Ayasuluk Kalesi Yıkık bir görünüme sahip eski yapıtlardan biri olan Ayasuluk kalesini görmeye gelmek için farklı ulaşım seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Bu yapıtın olduğu bölgeye dilerseniz, İzmir’in farklı ilçelerinden ve merkezden kalkan otobüslere binebilirsiniz.

Ayasuluk Selçuk Kalesi Çevresindeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yoncaköy Sahili

Gezicini

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Pamucak Sahili

Gezicini

Nesin Matematik Köyü

Gezicini

Meryem Ana Evi – Selçuk

Gezicini

Gebekirse Gölü Milli Parkı

Gezicini

Efes Antik Kenti : UNESCO Tarafından Dünya Mirasları Listesinde

Gezicini

Yorum Yaz