Image default
Selçuk

Meryem Ana Evi – Selçuk

 

Meryem Ana Evi – Selçuk Vatikan tarafından kutsal olduğu ileri sürülen Meryem Ana evine dünyanın 4 bir tarafından Hristiyanlar gelip dualar ediyor. Yalnızca Hristiyanların değil, Müslümanlarında gelip dua ettiği Meryem Ana evi İzmir ilinde yer alıyor. Hazreti İsa’nın Romalılar tarafından çarmıha çakıldıktan sonra annesi Meryem’i yakın arkadaşı Jean’a teslim eder. Jean, Meryem için Kudus’ün tehlikeli olacağını düşündüğü için onu Efes bölgesine getirir. O dönemlerde Efes, Roma tarafından idare edildiği için Jean, Meryem’i bu bölgedeki dağın arka yamaçlarında saklar ve ona burada bir ev yapar.

 

Meryem Ana Evi
Meryem Ana Evi

İzmir’in eski ve kutsal mekanlarından biri olan meryemana evi, tarihi bir yapıttır ve her yıl bu yapıtı görebilmek için milyonlarca insan gelmektedir.Meryem Ana Evi Nerede Nasıl Gidilir ? Meryem Ana Evi – Selçuk  İzmir’in Efes antik kenti yakınlarındaki Selçuklu ilçesinde bulunan Meryemana evinin keşfi bir rahibenin gördüğü rüyalar ile başlar. Anna Katharina Emmerick, tarafından keşfedilen Meryem Ana Evi,bu rüyalar sonucunda Vatikan ile bulunur.

 

Meryem Ana
Meryem Ana

Almanya’dan dışarı pek çıkmayan bir kadın olan rahibe, “Hazreti Meryem’in hayatı ”adli bir kitap yazar ve bu kitapta o evden bahseder. Bu kitabi okuyan Vatikan’da 1881 yılında Meryem’in evini aramaya başlar. Yıllar sonra yeri keşfedilen Meryemana evinde kutsal ayinler yapılmıştır. İlk kutsal ayin 20 mayıs 1896 tarihinde 600 kişinin buraya gelmesi ile gerçekleştirilir. Her yıl yapılan iki kutsal ayinin ilki mayıs ayında, ikincisi ise 15 ağustos tarihinde yapılır.

Meryem Ana Evi
Meryem Ana Evi

Meryemana Evi Hakkında

Katolik dinlerin dışında diğer tüm inanlıların kutsal olarak kabul ettiği Meryemana evine binlerce ziyaretçi gelmektedir. Özellikle turistlerin merakla geldiği bu tarihi yer, oldukça güzel bir bölgede yer alıyor. Meryemana evine geldiğinizde ise burada patikanın her iki tarafında zeytin ağaçları bulunmaktadır.

READ  Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

 

The House of the Virgin Mary
The House of the Virgin Mary

İzmir şehrinin tarihi yerlerinden biri olan Meryemana evinin içerisine girdiğinizde karşıda kemer şeklindeki kapının sol üst tarafında Papa 4. Paul’un, Papa 2. John Paul’un, anısına özel levhalar asılıdır. İzmir’i gezinizde kutsal ve özel olan Meryemanaevini kesinlikle ziyaret edip, gezmelisiniz.

 

House of the Virgin Mary
House of the Virgin Mary

Meryemana evini ziyaretinizde girişinde tam karşıda bulunan kemer kapının üst kısmında bakırdan bir levha bulunuyor. Bakır levha, Vietnamlı bir ressam tarafından çizilmiş, güzel bir levhadır. Bu bölümün ardından kilisenin sunak yerine geçiliyor ve burada mucizevi madalyon ilgi çekiyor. Eski yapıların yer aldığı Meryem ana evi ziyaretinizde burada fotoğraflar çekilerek, gezinizi anıya çevirebilirsiniz.

Meryem Ana evi izmir
Meryem Ana evi izmir

Meryemana evi İzmir ilinin eski yapıtlarından biri olmasıyla beraber, kutsal olduğu bilindiği için burada her dinden ziyaretçiler gelip, dua etmektedir. Giriş kısmından geçtikten sonra heykeller ve farklı levhalar göreceğiniz Meryem ana evinde  başka yapılarda vardır. Meryem Ana Klisesi Girişteki sol kısımda bulunan levhanın bulunduğu kısımda çok eski bir lamba vardır.

Meryem Ana evi
Meryem Ana evi

 

Meryem Ana Kilisesi

Papa 4. Paul tarafından 26 Temmuz 1967 tarihinde Meryem ana evini ziyaretinde buraya armağan ettiği lamba haylen yerindedir. Meryem Ana Kilisesi Sunak yeri yönünden sonra küçük kilise görülüyor, buradan sonra da yapıtın içindeki diğer heykelleri de görebilirsiniz. Meryem Ana Kilisesi Meryem Ana Evi – Selçuk 1891 yılından bu yana Meryem’in Odası diye adlandırılan bölüm, Emmerick’in yazılarında bahsettiği evin oda kısmıdır.

House of the Virgin Mary
House of the Virgin Mary

İzmir Meryemana evi ziyaretleri kalabalık olduğu için bazı günlerde burada uzun bir kuyruk sırası olur. Müslümanların dahi ziyaret edip, dua ettiği Meryemana evine ulaşım sağlamak için ise havalimanı veya merkezde kalkan otobüslere minibüslere binebilirsiniz. Tarihi eski çağlara dayanan İzmir’de bulunan Meryemana evi ziyaretinizde burada Rus asıllı, Fransız ressam Ratislas Loikine’nin zarif Meryemana klisesi resmini de görebilirsiniz. Meryem Ana Evi – Selçuk

READ  Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

İzmir’in eski yapıtlarından biri olan Meryemana evinde görebileceğiniz farklı yapıt ve eserlerde bulunuyor. Yapıtı ziyaretinizde buradaki eserleri ve değerli yapıları daha yakından inceleyebilirsiniz. The House of the Virgin Mary

Meryemana Evi Çevresindeki Diğer Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yoncaköy Sahili

Gezicini

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Selçuk Ayasuluk Kalesi

Gezicini

Pamucak Sahili

Gezicini

Nesin Matematik Köyü

Gezicini

Gebekirse Gölü Milli Parkı

Gezicini

Efes Antik Kenti : UNESCO Tarafından Dünya Mirasları Listesinde

Gezicini

Yorum Yaz