Image default
Antalya Side

Side Gezilecek Yerler

Side Gezilecek Yerler Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı en güzel yerlerinden birisi de Side’dir. Antalya’ya en yakın yerlerden birisi olduğu için turizm açısından çok gelişmiştir. Side deniz tatili açısından en çok tercih edilir, çünkü çok sayıda temiz plajı bulunur. Bunlardan dokuz tanesi de mavi bayraklı plajlar arasındadır. Antalya Side Görülmesi Gereken Yerler.  Dibini rahatlıkla görebileceğiniz pırıl pırıl bir denizi vardır.

Side
Side

Side Gezilecek Yerler  Ayrıca Antalya’nın her köşesi gibi tarihi kalıntılar açısından da çok zengindir. Side gezilecek yerler deyince hem kanyonlar ve mağaralar gibi doğal oluşumlar ve güzellikler hem de antik kentler akla gelir. Side İlkçağ’daki pek çok medeniyetin yerleşim yeri olduğu için çok sayıda tarihi eser bulunur. Antik kentlerdeki tarihi kalıntılar arasında gezerken eskiden buranın çok gelişmiş bir kent olduğunu fark edersiniz.

Side Antik Kenti
Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Bilindiği gibi Türkiye’nin en çok antik kent barındıran ili Antalya’dır. Antalya’nın en güzel yerlerinden birisi olan Side’de de ilk dikkat çeken yer Side antik kentidir. Side antik kenti ilk olarak Lidyalıların, daha sonra Perslerin ve Büyük İskender’in kente girişiyle birlikte de Makedonyalıların hakimiyetine girmiştir. Aynı zamanda Suriye krallarının ve Giritli göçmelerin de yerleşim yerlerinden birisidir. Antalya Side Görülmesi Gereken Yerler.  İlkçağ’da hem eğitim hem de ticaret merkezi olduğu düşünülmektedir. Çok uzak yerlerden bile eğitim almak için buraya gelenler olmuştur.

Side Apollon ve Athena Tapınağı, Manavgat
Side Apollon ve Athena Tapınağı, Manavgat

Kentte Selçuklulardan ve Venedikli korsanlardan izler de bulunur. Bu kent tarih boyunca pek çok kişinin ilgisini çekmiş ve pek çok kişi tarafından istilaya da uğramıştır. Diğer antik kentlerdeki gibi büyük bir girişten sonra sütunlarla çevrili bir agoradan oluşan antik kentte büyük bir açık hava tiyatrosu de yer alır. Antikçağ’ın en ünlü çeşmelerinden biri olan anıtsal çeşme de burada yer alır. Bu çeşme etrafındaki çörtenler ve medusa başlarıyla oldukça etkileyici görünür.

Side Müzesi
Side Müzesi

 

Side Müzesi

Side antik kentinde eski bir Roma Hamamı bir müzeye dönüştürülmüştür. Tarihi dokusu korunan bu hamam da başlı başına büyüleyici bir tarihi yapıdır. Side Gezilecek Yerler Ayrıca müzede sergilenenler de görülmeye değer tarihi eserlerdir. Müzede Bizans ve Roma İmparatorluğu’ndan kalma lahit, heykel ve sikkeler bulunur. Ayrıca güzel bir plaja açılan oldukça hoş bahçesinde de sergilenen önemli eserler vardır. Roma mimarisinin temel özelliklerini yansıtan bu müzenin daha önceden almış olduğu bir “mükemmellik sertifikası” da var. Side antik kenti ve diğer sütunları, kemerleri, anıtsal kapılarıyla ve Side müzesiyle birlikte Side gezilecek yerler arasında en başta gelir. Tatil yaparken antik kentleri ziyaret etmek isteyenler için Side başka alternatiflere de sahiptir.

READ  Göynük Gezilecek Yerler | Göynük'e Giderseniz Buraları Görmeden Dönmeyin
Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı

Sanat ve güzellik tanrısı Apollon’a adanmış yapılardan birisi olan Apollon Tapınağı Side’nin en güzel tarihi eserlerinden birisidir. Sütunları ve mimarisi her göreni etkileyen bu yapı Side’nin en önemli eserlerinden birisidir. Görünümü oldukça dikkat çekici ve heybetlidir. Zamanında bir kısmı bazilika yapımı için bozulmuştur ama büyük oranda korunarak bütün ihtişamıyla günümüze kadar gelmiştir. Apollon tapınağının yanında ayrıca Athena tapınağı da bulunur. Side gezilmesi gereken yerler. Ancak bu tapınaktan geriye daha az şey kalmıştır. Athena da deniz ticaretini yönlendiren ve koruyucu bir tanrı olarak bilinir. Her ikisi de Bizans bazilikasının bahçesinde içinde yer almıştır. Antalya Side Gezilmesi Gereken Yerler. Side’ye gelen çoğu kişi özellikle güneş batarken Apollon Tapınağı’nın manzarasından büyülenebilir. Etrafında da bu manzarayı izlemek için çok sayıda restoran ve kafe de bulabilirsiniz.

Seleukeia Antik Kenti
Seleukeia Antik Kenti

Seleukeia Antik Kenti

Side gezilecek yerler arasında bir antik kent daha bulunur. O da Seleukeia antik kentidir. Bu kentin yaklaşık olarak M.Ö. 3. yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor. Kentteki tarihi izler daha çok Bizanslılara ve Helenistik döneme ait. Bu kentin de güzel bir agorası, bunun dışında tapınakları, kilise, mezar, sarnıç ve hamamları bulunur. Hepsi ayakta olmasa da kentte bulunan kalıntılardan böyle anlaşılmaktadır. Antalya Side Gezilmesi Gereken Yerler. Ülkemizde ise 1970’lerin sonundaki kazı çalışmaları sonucunda buradan çıkartılan mozaikler bugün Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenir. Side merkeze yarım saatlik bir uzaklıkta yer alan Seleukia antik kentini günün istediğiniz saatinde ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

Side Plajları
Side Plajları

Side Plajları

Side masmavi denizi ve birbirinden güzel plajları ile de çok tercih edilir. Antalya Side Gezilmesi Gereken Yerler. En güzel plajlarından biri ücretsiz bir halk plajı olan Side Halk Plajı’dır. Aşırı sıcak olmayan suları ve altın gibi parlayan kumsalıyla dinlenmek ve de güneşlenmek için en iyi yerlerden birisidir. Side gezilmesi gereken yerler.  Bundan başka Kumköy, Sorgun, Titreyengöl ve Çolaklı plajları da denize girilebilecek güzel yerler arasındadır. Side’deki deniz temizliği ve muhteşem manzarası açısından çok beğenilir. Eğer dalış yapmaya merakınız varsa Side’de çok sayıda dalış okulu bulunur. Ayrıca her gün düzenlenen dalış turlarından birine de katılabilirsiniz. Side’nin hem sualtı hem de su üstü manzarası mükemmeldir.

READ  Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi | Sadece Deniz Canlıları Sergilenmekte

Antalya`da Gezilecek Başka Yerler İçin

Titreyengöl
Titreyengöl

Titreyengöl

Side’deki en durgun sulardan biri Titreyengöl’dedir. Ama rüzgarın etkisiyle bu gölün suları titrer gibi göründüğü için göl bu ismi almıştır. Bu gölün çevresinde pek çok kuş türü de bulunur. Side gezilmesi gereken yerler. Gölde yapılabilecek diğer şeyler balık tutmak ve denize girmektir. Göle yakın ve göl manzaralı pek çok restoran ve otel de bulabilirsiniz. Manzarası muhteşem olan bu gölün etrafında konaklamak da ayrıca zevklidir. Hem yüzmek hem de gezmek için Side’nin en güzel yerlerinden birisi de Titreyengöl’dür.

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Doğanın Side’ye sunduğu en güzel şeylerden birisi de Köprülü Kanyon’dur ve aynı zamanda bir milli parktır. Muhteşem görünen bu kanyonun içerisinden Köprüçay ırmağı geçer. Köprülü Kanyon’un çok sayıda turist çekmesinin asıl nedeni burada rafting yapılabilmesidir. Her yıl çeşitli ülkelerden pek çok kişi burada rafting yapmaya gelir. Bu kanyonun ilk noktasından başlayarak bütün alanını dolaşmak ve sonunda yer alan Değirmenözü Köyü’ne ulaşmak hem maceralı hem de doğanın güzelliklerini yakından görebileceğiniz bir gezi alternatifi sunabilir. Ancak bilinmesi gerekir ki Side gezilecek yerler arasında yer alan Köprülü Kanyon’un her yerini görmek isterseniz uzun süreli bir tatil yapmanız gerekir.

Aspendos
Aspendos

Aspendos Tiyatrosu

Side’nin en güzel antik kentlerinden birisi de Aspendos antik kentidir. Antalya side görülmesi gereken yerler. Bu kentin en meşhur ve güzel yeri de Aspendos tiyatrosudur. Antalya Side Gidilmesi Gereken Yerler. Bu kent çok işlek ve önemli ticaret yolları üzerindedir ve bu yüzden tarih boyunca buralarda yaşayan her imparatorluk burada yerleşmeye çalışmıştır. Eskiden çok gözde bir yerleşim olduğu zamanlarda pek çok su yolu ve ünlü tiyatrosu inşa edilmiştir. Önünden bakıldığında tiyatro bir saray gibi görünür. Akustiği mükemmel olan bu yapıda yere düşen en ufak bir şeyin sesi bile her yerden duyulabilir.

Aspendos Köprüsü
Aspendos Köprüsü

Aspendos Köprüsü

Aspendos tiyatrosuna giden yol üzerinde Aspendos Köprüsü’nü görebilirsiniz. Köprüçay üzerinde bulunan Aspendos Köprüsü oldukça geniş ve görkemli bir köprüdür. Öyle ki köprünün üzerinde eskiden kentin pazarı kurulurmuş. Aslında köprü bir Roma mimarisi eseridir. Antalya Side Gidilmesi Gereken Yerler. Ama Selçuklular tarafından tekrar restore edildiği için onlara ait özellikleri de vardır. Antalya side görülmesi gereken yerler.  Aspendos Köprüsü 220 m uzunluğundadır ve yedi farklı gözden meydana gelir. Köprü üzerinde 6 metre uzunluğunda bir kitabe de yer alır. Köprünün manzarası Side’nin diğer manzaraları gibi çok etkileyicidir.

Altınbeşik Mağarası
Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası

READ  Kepez Gezilecek Yerler | En İyi Yerlerin Listesi !

Altınbeşik Mağarası, Altınbaşık milli parkı içerisinde yer alır. Mağaranın içerisinde de uzun sayılabilecek bir göl bulunur. Bu yüzden mağaranın iç tarafında dolaşmak için botlar kullanılır. Böyle bir gezintiyle mağarada ilerledikten sonra içerideki travertenleri inceleyebilirsiniz. Serik Gezilecek Yerler Antalya Side Görülmesi Gereken Yerler.  Ayrıca mağaranın bir üst katı daha bulunur ve orada da bir göl bulunur. Mağara çevresinin manzarası da güzeldir ve dilerseniz çay, kahve içebileceğiniz ve kahvaltılık şeyler bulabileceğiniz kafeler de bulunur.

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Manavgat   Side’ye yaklaşık olarak 15 dakika uzaklıkta bulunan Manavgat Şelalesi Türkiye’de en önemli doğa harikalarından birisidir. Buradaki sular sadece 4 metre yükseklikten dökülür. Ancak debisi ve döküldüğü yerin çok geniş olması nedeniyle görüntü harikadır.Şelalenin döküldüğü yerde bir tekne turuna katılabilirsiniz. Ayrıca burası da rafting yapmak için çok uygundur. Antalya Side Gidilmesi Gereken Yerler.  Manavgat Şelalesi etrafında çok sayıda kafe bulunur. İsterseniz bu mükemmel manzaranın içerisinde ufak tefek bir şeyler atıştırabilir ya da çay içebilirsiniz.

Tarih öncesi dönemlerde ticaret ve tarım merkezlerinden birisi olan Side’de tatil yapmak isterseniz çok kısa süreli bir tatil planlamayın. Mavi denizin ve altın renkli plajların yer aldığı bu beldedeki bütün tarihi eserleri görüp incelemek için de vakit ayırmalısınız. Özellikle tatile tarihi kalıntıları ve antik kentleri gezmek için de zaman ayıran birisi iseniz Side size pek çok gezilecek yer sunar. İhtişamlı giriş kapılarının, sütunlarla çevrili agoraların ve kemerlerin içinde gezip de etkilenmemek mümkün değildir.

side
side

Antalya Side Hakkında

Köprüler tapınaklar ve antik kent kalıntıları da denize sıfır bir manzara içerisinde yer alır. Rafting ve diğer su sporlarından hoşlanıyorsanız da Side tam size göredir. Gezilecek pek çok yeri ve yapılacak pek çok aktivitesi ile birlikte Side’de en güzel tatillerinizden birisini geçirebilirsiniz. Hem doğal güzelliklerin hem de antik kentlerin manzarası size keyif verecektir. Antalya side görülmesi gereken yerler.  Ayrıca güneşlenmek ve yüzmek için pek çok güzel plajı da vardır. Bu açıdan deniz tatili sevenler için de ideal bir beldedir.

Side her zaman turizm merkezlerinden birisi olduğu için konaklama için de çok fazla seçenek bulunur. Side’nin mükemmel manzaralarını izleyebileceğiniz pek çok otel seçeneği de bulunur. Kısacası uzun ve dinlendirici bir tatil için Türkiye’deki en güzel yerlerden birisi de Antalyanın Gezilecek Yerler da bulunan Side beldesidir.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Lara Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

8 Yorumlar

Mustafa Aytas 12 Ağustos 2019 at 21:35

Gezilecek bir sürü yeri var Sidenin aslında. Side Bazilikasi, Side tiyatrosu, Side müzesi, Side çarşısı, , Side tapınakları, Side plajları, Side limanı gezilmeden görülmeden geçilmez:)

Cevapla
Birsah 6 Ekim 2020 at 14:37

Sistemin plajları ve tarihi yerleri bir harikadır. Ara ara mutlaka ziyaret ediyorum. Tarihte yolculuk yapıyormuş hissi veriyor. Mitolojik evren gibi bir yer side. Mutlaka gidip görmeniz lazım.

Cevapla
Osman Arda 7 Ekim 2020 at 22:17

Çok güzel bir yer side herkesin gitmesi ve görmesi gerekiyor plajları zaten çok güzel mutlaka ziyaret edin. Tarihi şeylerde var herkes buraya görsün

Cevapla
Hüseyin 2 Ocak 2021 at 23:57

Alanya her yeri çok güzel bir yer ama yaz aylarında aşırı sıcak oluyor ve din çayına gitmenizi öneririm ayrıca Damlataş mağarasına da gidin ve Gündoğmuş takı uçan su şelalesi ede gitmenizi tavsiye ederim

Cevapla
Hüseyin 2 Ocak 2021 at 23:57

Gündoğmuş takı uçan su şelalesi ede gitmenizi tavsiye ederim

Cevapla
Hüseyin 2 Ocak 2021 at 23:58

Kuturub mahalesini gezin

Cevapla
Deniz 3 Ocak 2021 at 01:54

Sapadere kamyonuna gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim

Cevapla
Tufan 8 Eylül 2021 at 21:27

10 numara bir uygulama deneyin bence sizde süper olmuş kaliteli sorunsuz şekilde çalışıyor gayet başarılı olmuş tebrikler sizde deneyin memnun kalacaksınız bence çok güzel bir kuruluş

Cevapla

Yorum Yaz