Image default
Antalya

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Muratpaşa Gezilecek Yerler

Muratpaşa, Antalya‘nın merkez ilçesidir. Eski dönemlerden beri yerleşim yeri olan ilçede Roma döneminden eserler bulunduğu gibi Türk İslam tarihine ışık tutacak Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerinden kalan çok sayıda eser de vardır. Muratpaşa gezilecek yerler sizlere mavi ve yeşilin bütün tonlarını sunacaktır.

Muratpaşa
Muratpaşa

İlçenin 20 kilometreyi bulan sahil şeridi, tarihi eserleri, şelaleleri ve diğer güzellikleri, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist çeker.

Muratpaşa Gezilecek Yerler
Muratpaşa Gezilecek Yerler

Muratpaşa’nın gezilmeye değer çok yeri olmakla birlikte başlıcaları şunlardır:

1- Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı
Konyaaltı Plajı

Muratpaşa İlçesine 10-15 dakika uzaklıktaki Konyaaltı Plajı, adını haritada Konya İlinin hemen altında olmasından alır. Plaj, 7 kilometre uzunluğundadır. Denizi ve kumu doğallığını kaybetmediği için muazzam görüntüler sergiler ve her yıl bol bol turist çeker.

Konyaaltı Plajı
Konyaaltı Plajı

2- Kaleiçi

Kaleiçi, Muratpaşa’nın en eski yerleşim yeridir. Eski dönemlerde dışarıdan gelecek saldırılara karşı korunaklı bir yerleşim yeri olarak yapılmıştır. İçinde Roma, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinden kalma eserler bulunur. Kalenin iç kısmındaki eski ve geleneksel mimari özelliklerine uygun olarak yapılmış olan evler halen ayaktadır.

Antalya Kaleiçi Liman
Antalya Kaleiçi Liman

İyi bir restorasyonla yenilenen evler kültürel dokuyu muhafaza eder ve yeni nesillere tanıtır. Bu evlerin bir kısmı halen konut olarak kullanılır. Bir kısmı da butik otel ve pansiyon olarak hizmet verir. Kalenin bir yanında deniz kenarında yürüme imkanı olması ve çevrede otantik ürünler satan dükkanlardan alışveriş etme imkanı özellikle yaz günlerinde buranın çok hareketli olmasını sağlar.

Kaleiçi
Kaleiçi

3- Falez Parkı

Muratpaşa Belediyesi tarafından yapılan parkın içindeki işletmeler de halen belediye tarafından işletilmektedir. Sahil boyunca uzanan park bol yeşillikli bir alandır. Mavi ve yeşilin buluştuğu bu noktada rahatça gezmek ve zaman geçirmek mümkündür.

READ  Antalya Akvaryumu - Aquarium
Falez Parkı
Falez Parkı

Piknik masası, bank, çocuk parkı, yürüyüş ve bisiklet yolu gibi imkanların yanında falezlerden aşağı inerek denize girmek de mümkündür. Plajda şezlong gibi eşyalar bulunmadığı için tam bir naturellik söz konusudur.

İşletmelerdeki fiyatlar ekonomiktir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamda dinlenmek için ideal bir yerdir. Park Düden şelalesine yürüme mesafesindedir.

Falez Parkı Manzarası
Falez Parkı Manzarası

4 – Sandland (Antalya Kum ve Heykel Müzesi)

Muratpaşa İlçesi’nin Güzeloba mahallesinde bulunan Antalya Kum ve Heykel Müzesi, ülkemizin en çok rağbet gören açık hava müzelerinden biridir. Her bu bölgede düzenlenen festivallere dünyanın her yerinden binlerce insan gelir. Sadece kum ve su ile inanılmaz güzellikte heykeller yapılır.

Sandland
Sandland

Festival alanı, Lara Plajı içinde ve 7000 metrekare büyüklüğündedir. Festival dönemi dışında da her gün eğlenmek ve sanatsal faaliyette bulunmak için her yaştan insan buraya gelir. Akşamları yapılan özel aydınlatma sistemi sayesinde heykeller harika görüntüler ortaya koyar.

Yapılan heykeller sadece kum ve su ile yapıldığı için kalıcı değildir. Hava koşulları nedeniyle zarar gördükçe yenileri yapılır.

Sandland
Sandland

5- Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, iki farklı noktada döküldüğü için Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi adıyla iki ayrı yerdedir.

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Toroslardan çıkıp gelen sular yer yer kaybolur ve Düden Şelalesinin bulunduğu yerde yeniden ortaya çıkarak kuvvetle akar. Şelalenin oluşturduğu oluklar mağara şeklinde olup seyir yerleri olarak işlev görür. Bu mağaralar sayesinde şelale çok farklı noktalardan görülüp seyredilebilir.

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Ülkemizin en büyük şelalelerinden biri olan Düden Şelalesi mutlaka görülmesi gereken güzelliklerdendir. Seyredenler bir taraftan su sesini dinlerken bir taraftan üzerine sıçrayan su damlacıkları ile serinleme imkanı bulur. Zaten şelale çevresi yaz aylarında bile serindir.

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Şelale çevresindeki restoranlarda dinlenmek ve yemek yemek mümkündür. Ayrıca piknik alanlarından da faydalanılabilir. Mesire alanına makul miktarda bir giriş ücreti ödenerek girilir.

READ  Dinopark Antalya | Macera Dolu Bir Yer
Antalya Yivliminare
Antalya Yivliminare

6- Yivli Minare Camii

Muratpaşa İlçesindeki Selçuklu mimari tarzında yapılmış olan Yivli Minare Camii bölgenin simge yapılarından biridir. Antalya‘nın en eski İslam sanat eserlerinden biri olan yivli Minare, adını üzerindeki sekiz adet yivden alır. Oldukça sade bir tarzda yapılmıştır.

Yivli Minare Camii
Yivli Minare Camii

Cami, 13. yüzyılda yapılan Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi içinde bulunur. Halen medreseden bazı yapılar da cami çevresinde bulunur. Yivli Minare, Yivli Minare Camii, Atabey Armağan Medresesi, İmaret Medresesi, Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi, Mevlevihane, Nigar Hatun Türbesi ve Yivli Minare Hamamı bu yapılardan bazılarıdır. Günümüze ulaşan yapılar en iyi şekilde korunmaktadır.

Antalya Yivli minare
Antalya Yivli minare

Yivli Minare Camii halen ibadete açık olduğundan giriş için herhangi bir ücret alınmaz. Rahatça Yivli Minare Camisine ve çevresindeki yapılara ulaşılabilir ve gezilebilir.

7- Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Ülkemizdeki ilk oyuncak müzesinin İstanbul‘da Sunay Akın tarafından açılmasından sonra buradan esinlenerek Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir müzedir. Açılışında ve düzenlenmesinde Sunay Akın danışmanlık yapmıştır. Muratpaşa ilçesinin Selçuk Mahallesinde, Kaleiçi‘nde bulunur. 2011 Yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında açılışı yapılmıştır.

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi, kendi alanında İstanbul ve İzmir oyuncak müzelerinden sonra sonra ülkemizin en büyük üçüncü müzesidir. Müzedeki en eski oyuncak 1860’lı yıllardan kalmıştır. Toplamda 3000’den fazla oyuncak bulunur. Özellikle Anadolu kültürüne ait oyuncaklar müzede sergilenir. 1860-1980 yılları arasından kalmış oyuncakların ortak yönleri kullanılmış olmaları, bulunduğu devrin özelliklerini taşımaları ve önemli derecede hasarlı olmamalarıdır.

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Temel Reis, Nasreddin Hoca, Keloğlan, Red Kit ve Daltonlar, Şirinler, Kül Kedisi gibi oyuncaklar müzenin en dikkat çeken parçalarıdır.

8- Ters Ev

Muratpaşa’nın en çok ilgi gören yerlerinden biri de ters evdir. Bu ters ev, ülkemizde bir ilk olması nedeniyle önemlidir. Dünyanın da 13. ters evidir.

Ters Ev
Ters Ev

Dışarıdan görüntüsü ters olduğu gibi içerideki tüm odalar ve tüm eşyalar da ters açıyla yerleştirilmiştir. Ziyaretçiler burada hatıra fotoğrafları çektirebilir.

READ  Akçagerme Plajı
Ters Ev Antalya
Ters Ev Antalya

9- Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya Müzesi adıyla da bilinir. Süleyman Fikri Erten tarafından 1922 Yılında yapılan müze, Bahçelievler Mahallesinde bulunur.

Antalya Arkeoloji Müzesi
Antalya Arkeoloji Müzesi

Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenir. Antalya Arkeoloji Müzesi, zengin çeşitlilikteki tarihi eserleri ile ülkemizin en önemli müzelerinden biri olarak kabul görür. Ayrıca çocukların ilgisini çekecek bir Çocuk Müzesi bölümü de vardır.

Müze içinde anne babaların müzeyi rahatça gezip görebilmeleri için çocukların oyalanacağı oyun alanları da mevcuttur.

10- Deniz Biyolojisi Müzesi

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Dr. Elif Özgür Özbek’in doktora çalışması sırasında ortaya çıkmıştır. 2014 Yılında Selçuk Mahallesinde kurulmuştur.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi
Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi

Başlangıçta sadece Antalya kıyılarında ve açıklarında yakalanan deniz canlılarının sergilenmesi düşünülmüşse de zaman içinde ülkemizin diğer yerlerinden de canlılar buraya getirilmiştir. Toplamda 500’den fazla canlı burada görülebilir. Dünyada ender rastlanan bir köpekbalığı türünden 19 tanesi burada bulunur.

Deniz Biyolojisi Müzesi
Deniz Biyolojisi Müzesi

11- Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu parkı Muratpaşa İlçesindeki bu park, Antalya’nın da en büyük parkıdır. 1940 yılından beri hizmet veren park zaman zaman yenilenerek günümüze gelmiştir. İçerisinde bulunan piknik alanları, çocuk oyun parkları, seyir terasları ve işletmeleriyle hoş vakit geçirmek için ideal bir ortam sağlar. Parkta bulunan seyir teraslarından Antalya ve Konyaaltı Plajı izlenebilir. Harika manzara görüntüleri eşliğinde yeşilliğin sunduğu temiz havanın tadı çıkarılabilir.

Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı

12- Hadrian Kapısı

Barbaros mahallesindeki Hadrian kapısı, üçkapılar olarak da bilinir. Eski Antalya surlarının en sağlam şekilde günümüze gelen kapısıdır. Milattan sonra 130 Yılında Roma İmparatoru Hadriyanus için yapılmıştır.

Hadrian Kapısı
Hadrian Kapısı

Roma Döneminin şaşaalı mimarisi ile yapılan kapı, oymalar ve kabartmalarla süslenmiştir. Üst kısmında da kapının yapılış nedenini anlatan bir kitabe bulunur. Büyüklüğü ve güzelliği ile göz dolduran Hadrian kapısı görülmeye değer niteliktedir.

Antalya’da Görülecek Yerler

Muratpaşa’da Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Lara Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz