Image default
Antalya Muratpaşa Müzeler

Sandland : Antalya’da Bulunan Kum Heykel Müzesi

Sandland, Antalya’da bulunan bir Kum Heykel Müzesidir. Antalya Sand Sculpture Museum  Muratpaşa‘da Devasa boyutlarda yüzlerce kum heykel sergilenmektedir. Sergi alanının büyüklüğü, kullanılan kumun miktarı ve katılan sanatçı sayısına bakılacak olursa, dünyanın en büyük kum heykeli müzeleri arasında yer almaktadır. Müze Global Design Art tarafından düzenlenmektedir.

Sandland
Sandland

Ephemeral Sanat Türü

Antalya Yani geçici sanat türü son yıllarda dünya genelinde yeniden yaygınlaşmıştır. Kum heykellerde alternatif sanatlar kapsamında yer almaktadır, bu yüzden gelen ziyaretçileri oldukça şaşırtmaktadır. Özellikle kocaman yapıda oluşları ve sadece su ve kum kullanılarak elde edilmeleri herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Sandland
Sandland

Heykeller genelde 2-3 heykeltıraş eşliğinde yapılır, sonuçta ortaya yüzlerce ton ağırlığında ve metrelerce uzunlukta heykeller çıkar. Sadece su ve kum kullanılıyor olması sebebiyle sanat hiçbir şeyin kalıcı olmadığını vurguluyor. Dünyada ilk kez böyle bir müzede led aydınlatma sistemi kullanılmıştır, bu sayede devasa boyuttaki heykellere daha farklı bir boyut kazandırılmıştır.

Sandland
Sandland

Nerede?

Sandland, Antalya Lara Sahil Bandında yer almaktadır. 10 bin metrekarelik alanda yaklaşık 10 bin ton nehir kumu kullanılmıştır. Dünyanın birçok ülkesinden profesyonel kum heykel sanatçısı katılmıştır ve 3 hafta süren çalışmalar sonucunda ortaya bu şaheser çıkmıştır. Haftanın her günü ziyarete açık olan Sandland dünyanın ilk ve tek 12 ay açık kum müzesidir.

Sandland
Sandland

Antalya için geleneksel hale gelen müze 12 ay sonunda yıkılır, her şey bir gün yok olacak felsefesi de buradan gelmektedir. Ardından yeniden yapılır, her sene ziyaretçi sayısı da artmaktadır. Muratpaşa‘da  İçinde 150’den fazla heykel bulunmaktadır, sanatın en doğal ve gizemli halini yansıtmaktadır.

Sandland
Sandland

Temalar ve Etkinlikler

Sandland’da her yıl farklı bir tema işlenmektedir. Örneğin 2018 teması LEGENDS yani efsaneler olarak belirlenmişti ve efsanevi film kahramanları heykeller arasında yerini almıştı. Temalara göre müzede farklı müziklerde çalmaktadır. 7’den 70’e herkese hitap eden müzede ayrıca farklı etkinliklerde düzenlenmektedir. Etkinlik alanında küçüklere özel olarak yapılan Sihirli Kum Kale’de kinetik kum kullanılmıştır.

READ  Antalya Gece Hayatı : Disko Barları En iyi Eğlence Yerleri
Diğer katılabileceğiniz etkinlikler;
  • ATV safari
  • Su sporları
  • Atölye çalışmaları şeklinde sıralanabilir.

Heykellerin nasıl yapıldığını merak edenler için birde film hazırlanmıştır.

Sandland
Sandland

Atölye

Sandland’da bulunan atölye çocuklara özeldir. Minik sanat atölyesinde çocuklarınızın hayal güçlerini istedikleri gibi kullanabilir. Kinetik kum ile vakit geçirmek motor becerilerinin gelişmesini, çizim ve yazma becerilerini kazanmalarını, sakinleşmelerini ve eğlenmelerini sağlayacaktır. Siz fantastik bir dünyanın kapısını aralarken çocuklarınızda eğitici bir programa katılabilir.

Antalya’da Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini