Image default
Antalya

Aksu Gezilecek Yerler

Aksu Gezilecek Yerler

Aksu Antalya
Aksu Antalya

Bir doğa harikası olan Aksu Antalya’nın bir ilçesidir. Antalya ile arasında 20 km bulunan Aksu, gezilecek yerler tamamen oteller ile iç içe olan alanları ile insanların ilgisini oldukça çekmektedir. Özellikle şu zamanlarda insanların kalabalıktan uzak durmak istemesi ve açık havada dolaşmak istemeleri sebebi ile tatil ve dolaşma mekanları bu tür yerlerde kullanmaktadırlar. Aksu ilçesi de bu tür isteklerin bulunabileceği alanlardan birisidir. Aksu içerisine girdiğinizde ve içinde bulundurduğu doğa harikalarını gezdiğinizde tarihi yapısı, mağaraları ve antik yapısına oldukça ilgi duyacaksınızdır.

Aksu Plajları
Aksu Plajları

Perge Antik Kenti

Perge Antalya’nın şehir merkezinden 17 km uzaklıkta olan Aksuya bağlı olan bir bölgedir. Perge Antik Kentinin Hitit döneminden beri varlığının sürdüğü bilinmektedir. O zamanlar ‘Parha’ olarak bilinen kent Roma döneminde Anadolu’daki en güzel ve düzenli kentlerden birisiydi. Bu güzellik mimari ve mermer heykeltıraşlığı açısından ünlüdür. Bu bölgede yapılan kazı çalışmalarında bulunan heykeller vardır. Bulunan bu heykeller korunmak üzere Antalya Müzesinde durmaktadır.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Şehir planlayıcılığı açısından önemli noktaları bulunan Perge Antik Kenti, aşağı kentin kuzey-güney ekseninde bulunan sütunlu cadde çok iyi korunmuştur. Bir öte yandan sütunlu cadde ortasında boylu boyunca bir su kanalı bulunmaktadır. Ayrıca kentte bulunan dört anıtsal çeşme ve iki büyük hamam Perge Antik Kentine ‘su kenti’ ismini kazandırmıştır. Antik kentte bulunan sur duvarları, kuleler, bastionlar ve kapılar günümüze büyük bir oranla hasar almadan ayakta kalarak gelmişlerdir.

Perge Antik Kenti
Perge Antik Kenti

Zindan Mağarası

Zindan mağarası Aksu’nun kuzeydoğusunun 2 kilometre uzağında bulunmaktadır. Zindan mağarasının kullanımı Romalılara kadar uzanmaktadır. Mağaranın toplam uzunluğu 760 metreden oluşmaktadır. Ulaşılabilecek en yüksek nokta ise 15.5 metredir. Mağaranın uzanışı yatay biçimdedir. İçerisi tamamen aydınlatılmış olan mağaraya giriş ve içerisinde gezmek oldukça kolaydır.

READ  Antalya Çakırlar Kahvaltı Yerleri

Antalyanın Gezilecek Mağaraları

Zindan Mağarası
Zindan Mağarası

Yarı aktif olarak sürdürülen Zindan mağarasının içerisinde damlataş, akmataş, kenartaş ve yer altı deresinin oluşturmuş olduğu aşınımlar ve sarkıtları görebilirsiniz. Ayrıca mağara içerisinde belli kısımlarda minyatür kanyonlar görmeniz mümkündür. Mağara içerisinde bulunan hamam olarak geçen alanın tabanında mozaik biçimli kalsit kristalleri bulunmaktadır.

Zindan Mağarası
Zindan Mağarası

Bu alanda akmakta olan suyun içerisinde yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum değerlerinin olduğu belirlenmiştir. Son olarak mağaranın girişinde siyah, beyaz ve kırmızı taş tesseradan yapılmış olan Eurymedon (Köprü Çayı Tanrısı) başı, girişin iki yanında yunus motifi, altında ve üstünde uçan erkek motifleri bulunan mozaikler bulunmaktadır.

Antalya Lara
Antalya Lara

Sorgun Yaylası

Sorgun yaylası Antalya’dan 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yayla turizmi yönünden önemli bir yeri olan sorgun yaylası Aksu ilçesinin önemli bir yeridir. Yaylanın su kaynakları oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Genellikle insanların dinlenme alanı olarak tercih ettiği bu bölge temiz havası ile oldukça ilgi çekmektedir. Yaylanın içerisinde Sorgun mağarası da bulunmaktadır. Yaylanın içerisinde bulunan sorgun mağarasının içinde her mevsim hiç durmadan akan bir dere bulunmaktadır. Mağara içinde akan dere giriş kısmından bakıldığında pınar görüntüsü vermektedir.

Sorgun Yaylası
Sorgun Yaylası

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Antalya Aksuda bulunan doğa harikalarından bir diğeri. Antalya merkezinden 23 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şelale yüksekliği 18 metre olarak bilinmektedir. Şelalenin en dikkat çekici noktası ise içerisinde bulunan küçük şelalecikler ve 7 adet göletin orta noktada birleşmesidir. Diğer bir yönden şelalenin turistik yapısı, suyunun yararları, şelaleye gelindiğinde geniş oturma alanları, aile ortamları bulunmaktadır.

 

Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi

Şelalenin içerisi ve çevresinde bulunan geniş alanların 586 hektarlık kısmı 1991 yılından itibaren tabiat parkı olarak faaliyet sunmaya başlamıştır. Bu tabiat parkı kısmında birçok farklı bitki çeşidi ve bir sürü hayvan ırkı görülmektedir. Bu alanda dolaşırken su kaplumbağası, tilki, tavşan, kertenkele, sincap, ağaçkakan gibi hayvanları görmeniz mümkündür. Ayrıca içerisinde doğa yürüyüşleri yapmak ve mangal yapmakta mümkündür.

READ  Karain Mağarası
Kurşunlu Şelalesi
Kurşunlu Şelalesi

Aksuda Yapılabilecek Etkinlikler

Antalya’nın içerisinde birçok etkinlik şansı bulunmaktadır. Bunların birçoğunu Aksu bölgesinde yapmanız mümkündür. Aksu’nun içerisinde barındırdığı mağaralar, şelaleler içerisinde yürüyüşler yapılabilir veya birçok faydası bulunan sularına girebilirsiniz. Aileniz ile toplanarak tabiat parklarına gidebilir evcil hayvanınız var ise dolaştırabilir veya mangal yapabilirsiniz. Açıklaması yapılan yerlerde içerisinde oyun alanları, restoranların bulunduğu alanlarda mevcuttur. Tepelere çıkılabilir, Antalya’nın mis gibi sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Aslında bakıldığında kişinin isteklerine göre yapılabilecek etkinlikler değişiklik gösterebilir.

Aksu Gezilecek Yerler
Aksu Gezilecek Yerler

Aksuda Konaklama

Eğer gidip doğasına doyamadığınız Aksu ilçesinde bir çok otel imkanı vardır. Otellerin butik olanları da mevcuttur. Kalmak istediğiniz bölgenin imkanları, kalmak istediğiniz sürece göre otel seçimini yapabilirsiniz. Eğer uzun süreli kalma düşünceniz var ise Aksu da günlük veya istenilen süreç boyunca kiralayabileceğiniz evlerde mevcuttur.

Aksu Ulaşım
Aksu Konaklama

Aksuya Ulaşım

Antalya Aksu ilçesine ulaşım için birkaç yöntem vardır. Öncelikle özel aracınız ile gitmeniz mümkündür Antalya merkezden Aksuya gitmeniz yaklaşık olarak 20 dakikanızı alacaktır. Eğer özel araç imkanınız yok ise taksi kullanımı da mevcuttur. Bu sayılan ulaşım yöntemleri dışında toplu taşımalar ile ulaşım da mümkündür. Antalya Muratpaşa bölgesinden binebileceğiniz otobüsler ile olabilecek en kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kundu
Kundu

Kundu Otelleri

Türkiye’nin en ünlü otellerinin bulunduğu Kundu oteller bölgesi. Ülkemizde tanınmış en iyi oteller buradadır. Birçoğu denize sıfır ve hemen hemen hepsi 5 yıldızlıdır. Bazı otellerin listesi

 

Antalya Aksu Çevresinde Görülecek Yerler

READ  Karaalioğlu Parkı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

1 Yorum

ARAS 23 Aralık 2021 at 22:40

Aksu özellikle kundu oteller bölgesi bir harika. Ordan geçerken bile farklı biryerde oldugunuuzu hissedersiniz. Türkiye’deki en tanınmış oteller oradadır.

Cevapla

Yorum Yaz