Image default
Alanya Antalya

Damlataş Mağarası : Türkiye’de Turizme Açılan İlk Mağara

Damlataş Mağarası Antalya

Damlataş Mağarası. Alanya veya Antalya denince akla gelen yerlerin başında olan Damlataş Mağarası, deniz kıyısına oldukça yakın bir yerdedir. Tarihi Alanya Kalesi‘ne ise batı taraftan komşu olur. Şehir merkezinden de sadece 3 km kadar uzaklıktadır. 1948 yılında limanların inşaat çalışmalarında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit edilmiştir.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Bu çalışma sırasında yapılan ateşleme ile birlikte mağarada açığa çıkmıştır. Mağaranın birbirinden farklı ve güzel sarkıtlarının olması süslü bir mağara diye anılmasına neden olurken hemen gerekli birimlerce korum atına alınmıştır. Mağara hakkında araştırmalar yapılmaya başlanırken diğer taraftan da turizme açılmıştır.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Nasıl Bir Yerdir?

Mağaranın patlamadan sonra keşfedilmesi yine de ciddi anlamda zarar görmesini engellemiştir. Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olma ünvanını da taşır. İçeriye girince yaklaşık 50 metre uzunluğu bulan bir geçit vardır. Daha çok silindir şeklinde bir yer olmasından dolayı geçit olarak değerlendirilir.

İçinde ise:

  • 15 bin sene öncesinden oluşmuş sütunlar vardır,
  • Mağarada 2 kat bulunur,
  • Katlardan dolayı yaklaşık 2500 metreküp hava alır.

Mağaranın bu özelliklerinin yanında farklı görülen ve hala araştırmaları süren birçok yönü de vardır. Bundan dolayı ilgi çekmeye devam eder.

Damlataş Mağarası Girişi
Damlataş Mağarası Girişi

Özellikleri Nelerdir?

Mağaranın içi her mevsimde yaklaşık 22 derece sıcaklığa sahiptir. Havasında %71 oranında azot bulunur. Havanın sadece %21’i oksijendir. Mağaranın yapısındaki fazla yapıdaki karbondioksit astım hastalığına iyi geldiği düşünüldüğünden dolayı mağara astım mağarası şeklinde de adlandırılır. Rahatlama sağlattığı söylenir. Günde 4 saat içeride kalmak kaydıyla 21 gün aynı şekilde kalan insanların hastalıktan kurtulmasını sağlayan bir şifa yöntemi olduğu kabul edilir. Binlerce insan bu hastalıktan dolayı içeriye girmek ister.

READ  Lara Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !
Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Tedavi Nasıl Yapılır?

Karbondioksit yapısından dolayı her astım hastasının mağaraya girmesi ve tedavi olmak istemesi mümkün değildir. Tamamen nefesle alakalı bir hastalığın olması ve yer altındaki mağaraya girilmek istenmesi bazı önlemlerin alınmasını da zorunlu hale getirmiştir. Bunların başında rapor gelir. Bir doktor tarafından bu mağaraya girmesinde sakınca olmadığına dair rapor getiren kişilerin tedavi amaçlı uzun süre kalmalarına izin verilir. Görevli memura bu raporun sunulması gereklidir. Tedavi için yüksek olmaması adına tamamen sembolik şekilde bir ücret ödemesi de alınır.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Giriş Ücreti Var Mıdır?

Turizm veya tedavi amaçlı gelenlerin yoğun talepleri olan mağaranın korunması ve girişlerde düzen olması adına ücret alınmasına karar verilmiştir. Tedavi için gelen ve rapor sunanların 1 TL bedel ödemesi istenir. Tamamen sembolik bir rakamdır.Alanya‘da  Bu eşsiz mağarayı bir turist olarak ziyaret etmenin bedeli ise 6.5 TL’dir. Öğrencilerden ise 3 TL alınır. Bunların amacı genel anlamda mağaranın korunması ve ücretsiz olması halinde doğal yapısının bozulmasına neden olmamaktır.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Nasıl Ulaşılır?

Merkeze son derece yakın olması ulaşım konusunda da kolaylık sağlar. Alanya marinaya ulaştıktan sonra yaklaşık 4 km kaldığını anlamalısınız. Mağaraya en yakın yer ise Atatürk Parkı olacaktır. Şahsi araçla gitmeniz durumunda aracınızı buraya park etmeniz yeterlidir. Ardından da 10 dakika sonra ulaştığınızı fark edersiniz. Sahil şeridinde olması ulaşım yanında mağaranın yakınındaki sahilden de faydalanmanıza olanak tanır.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Hem tedavi olabilir hem de etraftaki plajın tadını çıkarabilirsiniz. Mağara her gün 09:00 ve 19:00 saatleri arasında açıktır. Giriş ve çıkışları kontrol etmek adına görevli birkaç memur vardır. Aracınızı bıraktığınız otoparka da ücret ödenmesi gereklidir. Belediye korumasında olan mağaranın korunması ve bakımı sürerken mağara aktif şekilde sarkıt ve dikit üretmeye devam ediyor. Alanya gezinizde yer vermelisiniz.

READ  Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi | Sadece Deniz Canlıları Sergilenmekte
Adres: Çarşı, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya
Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Diğer mekanlar:

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

1 Yorum

Elif bayır 23 Şubat 2021 at 01:46

Mükemmel bir yer o kadar ilginç şeyler varki gezerken ağzınız açık kalacak şekilde gezeceksiniz bu geziye gitmeyen pişman olur 🙂

Cevapla

Yorum Yaz