Image default
Antalya Kaş

Kekova Gezilecek Yerler : Doğal Güzelliğiyle Turistlerin Gözdesi

Kekova Gezilecek Yerler

Kekova
Kekova

Kekova, Antalya’nın en özel ve turistik adalarından birisidir. Doğa, deniz ve tarih ile iç içe olduğu gibi coğrafi özelliklerinden dolayı yaz aylarında turistlerin gözde yerlerinden birisidir. Yerli ve yabancı turistler, Kekova gezilecek yerler hakkında bilgi alarak her yeri görmeye çalışıyor.

Kekova Gezilecek Yerler
Kekova Gezilecek Yerler

Tatilini Antalya bölgesinde geçirmek isteyenler tercih ettiği ve mutlaka görmek istedikleri yerler arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında yapılacak tatiller için rezervasyon yapmak isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği rotalardan birisidir.

Kekova Tarihi Yerleri - Antik Kentler
Kekova Tarihi Yerleri – Antik Kentler

Kekova Adı Nereden Geliyor?

Kekova adasının adı, Likya dilinde kekik ova söyleminden geliyor. Bölgede, kekik çeşitliliğinin çok fazla olması ve buradaki kekiklerden yağ yapılması, kekik ova adı ile anılmasını ve zamanla Kekova adını almasını sağlamıştır. Bazı kaynaklara göre M.S. 68 yılında Akdeniz’de yaşanan tsunami nedeniyle gelen dalgalar, likya kentlerin etkilemiş ve sular altında kalmıştır. Günümüzde Kekova adasında antik kent kalıntılarının yer aldığı görülüyor.

Kekova Kaleköy
Kekova Kaleköy

Kekova’ya Nasıl Gidilir?

Antalya İlinin Demre ilçesi açıklarında bulunan Kekova adası, yaşanan doğa olayları ve su altında kalmayla oluşan küçük bir adadır. Kekova adasına gitmek ve tatilini burada geçirmek isteyenler, Antalya’ya havayolu ya da karayolu ile geldikten sonra, Demre ilçesi Kaleköy ve Üçağız bölgesine gelinir. Buradan adaya tekne ile geçilir. Tekne turları ile adaya ulaşabilir ve tüm koyları gezerek batık kentleri gezebilirsiniz.

Kekova’da Görülmesi Gereken Yerler
Kekova’da Görülmesi Gereken Yerler

Kekova’da Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi ve doğal güzellikler açısından Türkiye’nin en zengin yerlerinden birisi Kekova’dır. Bakir yapısını halen koruyan ve tertemiz denizi, el değmemiş ormanları ve birbirinden güzel koyları mevcuttur. Antik likya uygarlığının izlerini bulabileceğiniz Kekova adasında gezebileceğiniz birçok yer vardır.

READ  Antalya Kaleiçi
Kaleköy Simena Antik Kenti
Kaleköy Simena Antik Kenti
 • Kaleköy simena antik kenti,
 • Theimussa antik kenti,
 • Batık şehir,
 • Aperlai antik kenti,
 • Gökkaya koyu,
 • Korsan mağarası,
 • Salyangoz koyu,
 • Hamidiye koyu,
 • Akvaryum koyu,
 • Tersane koyu,
 • Trysa antik kenti,

Akdeniz’in en iyi ve gözde tatil yerlerinden birisi olan kekova’da keyifli zaman geçirebileceğiniz ve görmeniz gereken çok fazla yer vardır. Tatil planlamaları yapılırken, gezilecek tüm yerleri görecek şekilde zaman ayarlaması yapılmalıdır.

Kekova Adasına Ne Zaman Gidilir?
Kekova Adasına Ne Zaman Gidilir?

Kekova Adasına Ne Zaman Gidilir?

Kekova adası, Antalya açıklarında Akdeniz içerisinde bulunuyor. Akdeniz sularında tatil yapmayı planlayanlar, Kekova adası için aylarını tercih etmelidir. Yaz aylarında sıcak havalarda, Akdeniz’in mavi sularında serinleyebilirsiniz.

Kekova Gezilecek Yerler
Kekova Gezilecek Yerler

Yaz aylarında yerli ve yabancı turist sayısı çok olduğu için ada oldukça kalabalık olabiliyor. Kalabalık istemeyen ve daha sakin dönemlerde gezmek ve tatil yapmak isteyenler ise Eylül, Ekim aylarını tercih edebiliyor. Bu aylarda da deniz suyunun sıcak olması, tatil için iyi bir alternatif olmasını sağlıyor.

Kekova Batık Şehir
Kekova Batık Şehir

Kekova Batık Şehir

Kekova gezilecek yerler arasında ilk sırada Batık şehir gösteriliyor. Likya döneminde yaşam sürülen bu bölge, depremler nedeniyle zamanla sular altında kalmıştır. Sular altında kaldığı için batık şehir olarak isimlendiriliyor.

Kekova Batık Şehir
Kekova Batık Şehir

Deniz altında kalan kalıntılar bölgeye mistik bir özellik katıyor. Bölgeyi gezmeye gelenler, deniz altıda, taş merdivenleri, lahitleri, tapınakları, çatıları, kapıları görebiliyor. Günü birlik tekne turlarına katılan turistler batık şehri görebiliyor ve tarihin izlerini görme şansına sahip olabiliyor. Batık şehir tarihi dokusunun korunması için bölgede dalış yapmak ve yüzmek yasaklanmıştır.

Kekova Limanı
Kekova Limanı

Korsan Mağarası

Kekova adası ve çevresinde tekne turu yapanlar birçok tarihi yerleri görebiliyor. Görülmesi gereken yerlerden birisi korsan mağarasıdır. Tekneler mağaranın içine kadar girdiği için turistler mağaranın içini de görebiliyor. Mağarayı inceleyenler, mağaranın insan eliyle oyularak açıldığı izleri yer alıyor. Tatilciler için kano turları düzenleniyor ve mağaranın keşfedilmesi sağlanıyor.

READ  T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3
Kekova Korsan Mağarası
Kekova Korsan Mağarası

Salyangoz Koyu (Karaloz)

Kekova gezilecek yerler arasında yer alan salyangoz koyuna, Kaleköy’den tekne ile 25 dakikada ulaşılıyor. Doğal halini koruyan ve güzelliği ile büyüleyen bir koydur. Salyangoz koyu, deniz kaplumbağalarının yaşam alanıdır ve ziyaretçiler, kaplumbağaları görebilecektir. Deniz suyunun çok temiz olması, ziyaretçilerin sualtı güzelliklerini de görmesini sağlıyor. Deniz suyunun berraklığı sayesinde metrelerde derinliklerde bulunan ve birbirinden farklı renklere sahip bahisleri çok rahat görebiliyorsunuz.

Salyangoz Koyu
Salyangoz Koyu

Akvaryum Koyu

Kekova adası tatil planlamalarında görülmesi ve gezilmesi gereken yerler denildiğinde akvaryum koyun akla ilk gelen yerlerden birisidir. Günü birlik tekne turlarının mutlaka uğradıkları noktalardan birisidir. Turkuaz mavisi rengi sularda denizin dibi akvaryum gibi net bir şekilde görülebiliyor. Berrak sularda yüzmek herkese büyük keyif verecektir. Sakin bir ortamda ve tertemiz sularda yüzmek isteyenlerin tercih ettiği koylardan birisidir. Tekne turlarına katılanlar, akvaryum koyunu mutlaka görecektir.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu

Tersane Koyu

Tersane koyu, Türkiye’de görülmesi gereken en önemli noktalardan birisidir. Kekova adasının batı ucunda yer alıyor. Antalya’nın Demre, Kaş, Üçağız gibi noktalarından kalkan tur teknelerinin demirlediği noktalardan birisidir. Tersane koyu kıyı şeridinde birçok tarihi eser sular altında bulunuyor.

Kekova Tersane Koyu
Kekova Tersane Koyu

Bölgeye gelen ve doğal güzellikleri görmek isteyenler, denize girme ve yüzme şansına sahip olabiliyor. Tersane koyu, Likya ve Roma uygarlıkları dönemlerinde gemi yapımında kullanılmıştır. Bu döneme ait izler bulunuyor ve bölgeyi gezdiğinizde çok farklı tarihi eserlere rastlayabiliyorsunuz.

Kekova Resimleri

Antalya KaşKekova Adasına Ne Zaman Gidilir?Kekova Gezilecek YerlerKekovaKekova LimanıKekova Tersane KoyuKekova KalesiKekova Tarihi Yerleri - Antik KentlerKekova’da Görülmesi Gereken YerlerKekova KaleköyKekova Gezilecek YerlerKekova Korsan MağarasıKaleköy Simena Antik KentikekovadeniziKekova Batık ŞehirAkvaryum KoyuKekova AdasıKekovakas

Kekova’da Gidilecek Yerler

READ  Finike Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz