Image default
Antalya Muratpaşa

Antalya Kaleiçi

Antalya’nın bir mahallesi olan Kaleiçi, şehrin tarihi dokularını oluşturan az sayıda yerlinin dolandığı harika bir yerdir. En fazla turistin gezdiği ve ellerden fotoğraf makinesinin düşmediği bu mekan, tarihten birçok kalıntı ve yapıt bulunduruyor. Muratpaşa‘da Gezilebilecek ve görülebilecek yerler arasında değerli sayılan Antalya Kaleiçi bölgesini yalnızca 2-3 saatte rahatça gezebilirsiniz.

Antalya Kaleiçi Marina
Antalya Kaleiçi Marina

Kaleiçi, şehrin göbeğinde yer alan tarihi ve turistik yerlerin en başında geliyor. Yerli ve turistlerin ilgi duyduğu bu bölgede tarihe ait birçok eser ve kalıntıyı inceleyebilir, görebilirsiniz. Burası gece hayatının ve sosyal hayatın buluşma noktası olarak da biliniyor. Sabahlara kadar açık mekan ve gece kulüplerinde dj performanslar ve canlı müzik sergileniyor.

Antalya Kaleiçi, 365 gün gece hayatının yaşandığı mükemmel ve benzersiz yerler arasında en önde geliyor. Mimari dokusuyla da Antalya’da öne çıkan bu bölgede birçok farklı aktivite yapılabilir, eğlencenin tadına varabilirsiniz. Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu devirlerinden bu yana mimari yapıları korunmuş Kaleiçi’ne geldiğinizde buradaki yapıtlar ve mekanların önünde mutlaka fotoğraflar çekmelisiniz.

antalya kaleiçi
antalya kaleiçi

Kaleiçi

Antalya’nın tarihi yerleri arasında en popüleri olan Kaleiçi, gece hayatı ve turistik gezileri ile birlikte tatilde yapılacak bir bölgedir. Ancak buranın plajı, Antalya’nın büyük ve lüks plajlarına göre daha küçük bir plajdır. Eğer yüzmek isterseniz Kaleiçi’nin plajında denize girebilir, tatilin keyfini burada da yaşayabilirsiniz.

Antalya Kaleiçi Sokakları
Antalya Kaleiçi Sokakları

 

Kaleiçi’nde Nerde Kalınır?

Şahane güzellikleri ve gezilecek tarihi yerleri ile şehrin gözdesi olan Kaleiçi’nde denize de girebilir, tatil ve plaj keyfi yapabilirsiniz. Turistik gezi ve plaj keyfinin bir arada yaşandığı bu bölgede konaklamak için ise kalabileceğiniz oldukça lüks oteller bulunmaktadır. Lavin suites hotel bu oteller arasında en lüks ve rahat olanıdır. Rezervasyon yaparak bu otelde odanızı önceden ayarlayabilirsiniz.

READ  Antalya Akvaryumu - Aquarium

Antalya Kaleiçi gezinizde ve tatilinizde kalabileceğiniz bir diğer konaklama yeri ise Otantik hoteldir. Tarihi bir Osmanlı evinin otele dönüştürülmüş hâli olan Otantik hotel, Hadrian kapısına 50 m’lik bir mesafede kalıyor. Bölgede konaklayabileceğiniz bir diğer otel ise Sitrus Garden hoteldir. Narenciye ağaçlı bahçesi ve geleneksel mimarisi ile ilgi çeken bu otelde konaklamak size son derece rahatlık sağlayacaktır.

 

Üç Kapılar Muratpaşa
Üç Kapılar Muratpaşa

Antalya Kaleiçi’nde Gezilecek Yerler

Hadrian kapısı

Hadrian (Hadrianus) kapısı, Antalya’da en iyi korunmuş yapılar arasında ilklerde geliyor. Binlerce turistin geldiği Kaleiçi Antalya bölgesinde gördüğü bu mekan eski tarihi yapılar arasında en iyi korunmuş olanıdır. El değmemiş Hadrian kapısından geçerek çeşitli fotoğraflar çekebilir, buradan Kaleiçi’ne gelebilirsiniz.

M.S 130 yılında Roma imparatoru adına yaptırılan bu kapı, uzun süre kullanılmadığından dolayı hâlâ ilk gün ki gibi sağlam durmaktadır. Burada bulunan iki katlı, beyaz mermer sütunu bulunan oymalı kabartmalı kapıyı da mutlaka görmelisiniz.

 

Kaleiçi sokakları
Kaleiçi sokakları

Kaleiçi Sokakları

Antalya Kaleiçi’nde yapılacak aktivite ve geziler arasında buranın tarihi ve zarif sokaklarını gezmek geliyor. Buranın mahallelerindeki evler rengârenk boyanmış, restore edilmiş, avlulu harika evlerdir. Antalya’nın dar sokakları ile meşhur bu mahallede gezerek bolca fotoğraf çekmeli, buraları görmelisiniz.

Antalya Kaleiçi sokakları
Antalya Kaleiçi sokakları

 

Kaleiçi’nde yer alan evlerin çoğu ise otel ve pansiyon olarak kullanılmakla beraber bazıları da hediyelik eşya dükkânı olarak kullanılmaktadır. Antalya’da dingin ve huzur dolu bu sokaklarda vakit geçirmeyi çok seveceksiniz. Kaleiçi’nin bu sokaklarını gezdikten sonra ise tekne turlarına katılabilir, bölgeyi iyice gezebilirsiniz.

 

Kaleiçi Plajı (Mermerli Plajı)

Kaleiçi’nde görülecek tarihi yerler ile birlikte yüzebileceğiniz minik bir plajda bulunuyor. Bu plaj, kadınlar plajı olarak da bilinmekte ve çevre otellerde kalanlar hep bu plaja gelmektedir. Kaleiçi Plajı (Mermerli Plajı) Limanın yanında, falezin arkasında bulunan bu plaj, günübirlik tatilcilerin ve turistlerin de yüzdüğü harika bir plajdır.

READ  Antalya Köprülü Kanyon Rafting Turları : Türkiye'nin En Büyük Kanyonu
Saat Kulesi Antalya
Saat Kulesi Antalya

Antalya Saat kulesi

Antalya’nın 1901 tarihli saat kulesi,  Kaleiçi’nde görülmeye değer bir yerdir. Abdülhamit döneminde Sadrazam küçük Sait tarafından yaptırılmış 14 metre yüksekliğinde olan Saat kulesi, 4 kare yüzünde saat ve tepesinde çanı bulunmaktadır. Eski dönemlerden günümüze kadar korunmuş olan Saat kulesini Kaleiçi’ne geldiğinizde kesinlikle görmelisiniz.

Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi

Antalya Marina

Kaleiçi’nde gezip, göreceğiniz yerler ile birlikte yapabileceğiniz birbirinden farklı aktivite ve eğlencelerde bulunmaktadır. Antalya Kaleiçi bölgesine geldiğinizde burada mutlaka marinayı görün.  Bizans döneminde en önemli limanlardan biri olan bu bölge, modern görünmesine rağmen oldukça eski bir yerdir. Antalya Kaleiçi’nde olan bölgede denizaltına binip, farklı bir maceraya atlayabilirsiniz. 2017’de faaliyete giren denizaltı turları için kiralama da yapabilirsiniz.

Suna İnan Kıraç Müzesi
Suna İnan Kıraç Müzesi

Suna İnan-Kıraç Müzesi

Kaleiçi’nde görebileceğiniz tarihi mekan ve yerlerden biri de Suna-İnan Kıraç müzesidir. Eski dönemlerden bugüne kalan eserler ile dolu bu müze 1996 yılında açılmıştır. Ev tarzı olan bu müzede Antalya’nın geleneksel eserleri, halk kültürü ögeleri, kahve senfonisinden kentin eski fotoğraflarına kadar ilgi çekici eserlerin bulunduğu bu müzeyi Kaleiçi’ne geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Holly Stone
Holly Stone

Holly Stone

Antalya Gece Hayatı Antalya’da yapabileceğiniz aktiviteler arasında gece hayatı en ön planda yer alıyor. Kaleiçi de gece hayatının yaşandığı harika bir mahalledir. Burada sabahlayacağınız mekanlar arasında Holly Stone bulunuyor. Bu mekan sabah saatlerine kadar açık, Dj performansların ve canlı müziğin yapıldığı mükemmel bir mekandır. Antalya Kaleiçi bölgesinde en kaliteli canlı müziğin yapıldığı bu mekanda caz ve rock tarz farklı müzikler çalıyor.

Seraser Fine Dining Restaurant
Seraser Fine Dining Restaurant

Seraser Fine Dining Restaurant

Kaleiçi’nde eğlence, tatil ve gezi gibi tüm programlar oldukça zevkli ve keyif vericidir. Burada lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restoran arıyorsanız, Seraser mekanını tercih edebilirsiniz.

Kaleiçi Resimleri

Antalya Kaleiçi1SeraserKaleiçi Plajı Mermerli Plajı11Holly StoneSuna İnan Kıraç MüzesiSeraser1saatkulesiantalyakaleiiKaleiçi Plajı Mermerli Plajı1kaleiciMarinakaleiciAntalya KaleiçisokaklariAntalya KaleiçisokakAntalya Kaleiçi3Antalya KaleiçiantalyakaleiciKaleiçi Sokaklarkaleicisığacık Kaleiçi SokaklarAntalya Konyaaltı KaleiçiAntalya Kaleiçi LimanKaleici Barlar Sokagi

Antalya Kaleiçine Yakın Diğer Yerler

READ  Dokuma Park | Bir Zamanlar Antalya

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Özden Inal 30 Ağustos 2019 at 15:15

Kaleiçi- Minare-Yivli Minare- Üç Kapılar-Kesik -Saat Kulesi ve Hıdırlık Kulesi gezimizi tamamladık. Buradaki Sokaklara bayılacaksınız…

Cevapla

Yorum Yaz