Image default
Antalya En Güzel Yerler Tavsiye Yerler

Antalyanın En Güzel Gezilecek Yerleri

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Türkiye’nin sadece yurt içinde değil yurt dışında da ünlü olan bir kentidir. Her yıl çok sayıda turist ağırlayan bu şehir özellikle 1980 yılından sonra hızla gelişmiştir. Kente girer girmez Antalyanın gezilecek yerleri Avrupai bir havası olduğu fark edilir. Antalya`nın görülmesi gereken yerleri. Turizmin gelişmesi nedeniyle çok sayıda otel ve tatil köyü de inşa edilmiştir. Her yıl binlerce turist ağırlar ve genel olarak gelenler tekrar gelmek ister. Antalyanın Gezilecek Yerleri Hem sanayi, hem tarım hem de turizm kenti olan Antalya’da muhteşem doğal güzelliklerinin yanında çok sayıda tarihi eser de bulunur. Çünkü şehir eski çağlardan beri dikkat çektiği için çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Antalya
Antalya

Türkiye’de en çok antik kent kalıntısı Antalya’da bulunur. Antalya`nın görülmesi gereken yerleri.  Gezip görülecek pek çok yeri ola bu kentin bütün güzelliklerini görmeniz için kısa bir tatil yetmez. Her köşesini gezebilirseniz uzun sürecek çok zevkli bir seyahat yapma şansınız da olur.

 

Yeşiller azalsa da, Betonlar çoğalsa da, Trafik sıkışsa da, AğaçIar olmasa da YoIIarda Yine de güzeldir Antalya.

 

Antalya Tanıtım Videosu

Antalya

 

Kaleiçi

Kaleiçi aslında eski kent merkezinin bulunduğu yerdir. Tarihte de Antalya’daki ilk yerleşilen yerin burası olduğu bilinir. Kaleiçi’nin etrafı denizle ve kara tarafında da surlarla çevrilidir, ismi de buradan gelir. Kaleiçi en çok sokaklarıyla ünlüdür. Çünkü eski dönemlere ait mimari yapı büyük oranda korunmuştur. Bir tarafı sokağa bir tarafı da arka bahçesine bakan cumbalı evleri arasındaki dar sokaklarda gezinmek çok zevklidir. Akdeniz bölgesinin simgesi haline gelen mis kokulu portakal ağaçları ve begonvillerle süslü bahçelerin içinden geçerken bütün havanız değişir.

Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi

Roma, Selçuk, Bizans ve Osmanlı döneminden kalan pek çok eseri bir arada bulabileceğiniz Kaleiçi’nde hemen her dönemden kalma eserler bulunur. Antalya`nın görülmesi gereken yerleri.  Birçok tarihi yapı da dokusu bozulmadan restore edilmiştir. Roma İmparatoru Hadrianus için MS 130’lu yıllarda inşa edildiği düşünen ve üç bölümden oluştuğu için Üç Kapılar olarak da adlandırılan Hadrianus kapısı Kaleiçi’ne girişi sağlıyor. Antalya Gezilecek Yerler Daha önceden ikinci bir katı da olduğu düşünülen kapı üzerindeki oymalar ve kabartmalar çok dikkat çekiyor.

Uzun bir süre kullanılmadığı için Hadrianus kapısı büyük oranda korunmuş, çünkü şehrin surlarının önünü kapatacak şekilde inşa edilmiş. Kapı üzerindeki oymalar ve işlemelerin bir kısmı antik çağlara bir kısmı da Selçuklu dönemine dayanıyor. Selçuklular kapının mimarisine katkıda bulunmuş. Antalya’nın en ünlü tarihi eserlerinden birisi Hadrianus kapısıdır.

antalya kaleiçi
antalya kaleiçi

Kaleiçi müzesi eski dönemlerdeki yaşam biçimini anlatmak için bir etnografya müzesi olarak düzenlenmiş. Müzenin bahçesinde Aya Yorgi kilisesi bulunur ve içerisinde korunun sanat eserleri de görülmeye değerdir. Kaleiçi’nde bulunan bir diğer tarihi eser Kesik Minareli Cami’dir. Antalya`nın görülmesi gereken yerleri. Bu caminin daha önceki dönemlerden kalma bir tarihi eser olduğu düşünülüyor. Osmanlı zamanında üzerine bir minare eklenmesiyle birlikte cami haline getirilmiştir. Antalya`nın görülmesi gereken yerleri. Ancak çıkan bir yangın sırasında caminin minaresinin bir kısmı yanmıştır ve yapının bozulmaması için tekrar restore edilmemiştir. Minaresi eksik olduğu için Kesik Minareli Cami olarak adlandırılır. Bu caminin içerisinde ve bahçesinde çeşitli tarihi kalıntılara ve eserlere rastlanabilir.

Kaleiçi’nde Antalya’nın en esi parklarında olan Karaalioğlu Parkı da görülmeye değer yerlerden birisidir. Bahçesi çok düzenli olan bu parkta bin yıllık ağaçlar arasında bir gezinti yapmak huzur vericidir. Park içerisinde Antalya Devlet Tiyatrosu ve tiyatronun bahçesinde de Türk tiyatrosunun ünlü isimleri İsmail Dümbüllü ve Münir Özkul’un heykelleri bulunur. Ayrıca park içerisinde dikkat çeken diğer heykellerden biri işçi ve çocuğu heykelidir. Bu heykel yöre halkının parkın inşa edilmesine katkısını anlatır. 12 Eylül dönemine gönderme yapan bir el heykeli ve Nazım Hikmet Hapiste heykelleri de dikkat çeker.

M.S. 2. yüzyılda bir gözetleme kulesi olarak inşa edilen Hıdırlık Kulesi ve Osmanlı zamanında inşa edilen Yivli Minare Külliyesi de Kaleiçi’nin en önemli tarihi eserleri arasında yer alır. Antalya Gezilecek Yerler Burada yat limanını izleyebileceğiniz camdan bir teras ve Kaleiçi’nin yukarıdan görebileceğiniz bir panaromik asansör de bulunur. Barbaros Hayrettin tarafından kurulan yat limanı da Kaleiçi’nin gezilmesi gereken yerlerinden birisidir. Son olarak yat limanı içerisinde bulunan yerli ve yabancı oyuncakların sergilendiği oyuncak müzesini de gezebilirsiniz.

 

 

Antalya’da yürüdüğüm yollara sadece sen ayak bas istiyorum…

Manavgat, Düden ve Kurşunlu Şelaleleri

Manavgat Şelalesi Antalya’nın en güzel doğa manzarasına sahip yerlerinden birisidir. Antalyanın gezilecek yerleri Su çok yüksekten akmasa da debisi yüksek olduğu için muhteşeme bir görünüme sahiptir. Rafting gibi doğa sporları ya da safari yapmak için tercih edilebilir Gören herkesi büyüleyen bir doğa manzarası içerisinde etrafındaki restoranlara yemek yiyebilir ya da çay keyfi de yapabilirsiniz. Antalya`nın görülmesi gereken yerleri.  İki büyük karstik kaynaktan çıkan suların yer altından ve yer üstünden geçerek döküldüğü Düden Şelalesi ise Antalya’da cennetten bir köşe olarak tanımlanabilecek yerlerden birisidir.

antalya düden şelalesi
antalya düden şelalesi

Yemyeşil bir manzara içinde 40 metre yükseklikten dökülen sularla harika bir manzaraya sahiptir. Her yıl çok sayıda kişi mağaradaki oyuklardan çıkan suyu izlemek için Düden Şelalesi’ni ziyaret ediyor.Antalya görülecek yerler.  Antalya’nın mükemmel olarak tabir edilen yerlerinden bir diğeri de Kurşunlu Şelalesi’dir. Bu şelale geniş bir kanyonun içerisinde yer alıyor. 18 metreden dökülen su yedi farklı yerden birleşip küçük göletler de oluşturur. Şelalenin bulunduğu alanda bir milli park kurulmuştur. büyük bir piknik alanı da bulunan bu arkta gezerken pek çok hayvanı da görebilirsiniz. Tilki, ağaçkakan, sincap tavşan ve yaban domuzu bunlardan bazılarıdır.

kurşunlu şelalesi antalya
kurşunlu şelalesi antalya

Olympos Antik Kenti

Olympos antik kenti ve Olympos bölgesi Antalya’nın en çok tercih edilen tatil yerlerinden birisidir. Bu tarihi kentin içine ormanlık bir alandan ve pansiyonlar ve bungalov evlerin bulunduğu bir bölgeden geçilir. Kentteki tarihi kalıntılar ağaçlarla iç içe geçmiştir. Antalyanın gezilecek yerleri Kent içerisinde bir köprü, bir kanal ve oldukça yıkılmış bir halde bir anfi tiyatro bulunur. Olympos’un en ünlü yerlerinden birisi de mükemmel sahilidir. Her yıl binlerce kişi burada tatil yapmaya gelir. Tarihi kalıntılar ve harika görünen deniz manzarasıyla bir arada bulunan Olympos sahili görüp görebileceğiniz en güzel sahillerden birisidir. Gelen herkes burada tekrar tatil yapmak ister.

Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti

Karain Mağarası

Katran Dağı üzerindeki Karain Mağarası ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Sarkıt, dikit ve sütunlar gibi doğal güzelliklerinin yanı sıra bu mağara neandertal döneme kadar uzanıyor. Yeryüzündeki ilk insanlar olarak bilinen neandertal insanlar dışında, fil ve gergedan kalıntıları da mağarada bulunuyor. Ayrıca mağarada 11 metrelik katmanlar içerisinde yontma taş, neolitik, kalkolitik, eski tunç döneminden kalıntılara rastlanıyor. Bu anlamda Karain mağarası insanlık tarihini aydınlatan bir doğal eserdir. Antalya görülecek yerler. İlkçağ kalıntıları dışında Roma dönemine ve diğer tarihi dönemlere ait olduğu bilinen kalıntılar da mağarada bulunmaktadır. Geçmiş dönemler hakkında aydınlatıcı bir mağara olan Antalyanın gezilecek yerleri Karain mağarasını gezen çoğu kişi büyüleyici olarak yorumlamış. Karain Türkiye’nin en büyük doğal yapıları arasında gösteriliyor ve dünya mirası içerisine dahil edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Karain Mağarası
Karain Mağarası

 

 

Antalya`da Gezilecek Başka Yerler İçin

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Sinem

Sığacık Gezilecek Yerler

Sinem

Side Gezilecek Yerler

Sinem

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Sinem

Serik Gezilecek Yerler

Sinem

Ortaca Gezilecek Yerler

Sinem

Ölüdeniz En Güzel Gezilecek Yerler

Sinem

Muğla Ula`ya En Yakın Gezilecek Yerler

Sinem

Marmaris Gezilecek En Güzel Yerler

Sinem

5 Yorumlar

Musti 24 Mart 2019 at 14:08

Antalya çok değişik havası olan bi yer havası ayrı suyu ayrı ortamı yeşilliği otelleri ayrı insanın öz güvenini tavan yapan bi yerdir. Herkesin gelip bi an önce görmesi gerekir imkanı olan yardırsın alemleri cısss 🙂

Cevapla
KennethHar 25 Mart 2019 at 16:22

Antalya’da sahiller denizler başka hiç bir yere benzemeyecek kadar güzeldir.:) tahinli kabak tatlısı ve Piyaz, benim favorilerimdendir nerde yesem dersem sedir de kabak ,sadece ama sadece7 mehmette yemek yenir:)

Cevapla
Sonya 29 Mart 2019 at 23:01

Şelaleleri ile, kilometrelerce baştan sona uzanan sahilleri, antalya güzelliğine doyum olmayan manzarasıyla Altın Portakal’ı, falezleri, tarihi eserleri, Aspendos’u ve daha niceleri ile birlikte ziyaretçilerini sonuna kadar insanlarıyla kucaklayan Antalya, anlatılmaz sadece Yaşanır!

Cevapla
Mustafa G 3 Nisan 2019 at 15:26

Antalyanın Denizi güzeldir .sebze ve meyvesi çok fazladan bol olan güzel bir şehirdir. Antalya . Burada yaşamasını bilen için süper güzel şehirimiz farklıdır çok renkli insanların en özgür yaşadığı sehir 🙂 yaşamasını bilin sevgi ile kalin

Cevapla
Antalyalı Hasibe 8 Nisan 2019 at 16:10

ANTALYADA DENİZ KUM GÜNEŞ vede KİM NELER DERSE DESİNLER YAŞANIR MEMLEKETTE ANTALYA SÜPERSİN BAYILIYORUM SANA HERKEZİN GÖRMESİ GEREKEN ANTALYALARIN İLÇELERİDEN KEMER KONYAALTI ALANYA KUNDU LARA MUTLAKA GELİN GÖRÜNN 👍👍👍👍👍👍🌹🌹

Cevapla

Yorum Yaz