Image default
Sakarya

Pamukova Gezilecek Yerler

Sakarya’nın ilçesi olan Pamukova bölgesi, adında anlaşılacağı üzere bir ova içinde kuruludur. Bu konuda Pamukova ilçesi doğa ile bütünlemiş vaziyettedir ve ilçede birçok piknik alanı ve yürüyüş alanları mevcuttur. Sadece bu özeliğiyle bile Pamukova doğaseverler tarafından tercih edilmektedir. Peki, Pamukova gezilecek yerler nerelerdir?

Pamukova
Pamukova

Pamukova, Sakarya’ya yaklaşık 40 km uzaklıktadır, söz konusu mesafe düşünüldüğünde Sakarya şehir merkezi Pamukova ilçesine oldukça yakındır. Bu sayede sadece Pamukova’da bulunan yerler değil Sakarya’da bulunan yerlerde gezilmelidir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Pamukova gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir.

Pamukova Gezilecek Yerler
Pamukova Gezilecek Yerler

Pamukova Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Özellikle Pamukova gezilecek yerler hususunda zengindir diyerek Pamukova’nın birçok güzelliğe ev sahipliği yaptığını belirmiştik.

Pamukova ilçesinde mutlaka görülmesi gereken yerler ise şöyledir;

  • Paşalar Kalesi
  • Kaymakam Suyu Yaylası
  • Kırca Yaylası
  • Karandere Şelalesi

Yukarıda belirtilen yerler Pamukova bölgesinde hem turistler hem yerel halk tarafından sıklıkla gidilip görülen yerlerdir. Özellikle yaz aylarında tercih edilen yaylalar ise serinlemek isteyen için son derece idealdir.

Pamukova Paşalar Kalesi

Pamukova Gezilecek Yerler Paşalar Kalesi
Pamukova Gezilecek Yerler Paşalar Kalesi

Paşalar kalesi, Pamukova gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisidir. Bu konuda Paşalar Kalesi, Pamukova’nın Kuzey bölümünde Paşalar Köyü mevkiinde bulunmaktadır. Paşalar Kalesi oldukça dik bir eğim üzerinde bulunmaktadır ve Kaleye ulaşım sadece yürüyerek mümkündür, bu sebeple Paşalar Kalesine gitmek isteyen kişiler yürüyüş koşullarına uygun giyinmelidir.

Bu hususta 1 saatlik yürüyün ardından Paşalar Kalesine ulaşmak mümkün olacaktır. Hatta 1 saatlik yürüyüş meşakkatinin değeceğini de söylemek mümkündür. Paşalar Kalesi yüksekliği itibariyle son derece muhteşem bir manzaraya sahiptir. Aynı zamanda Roma mimarisini yakından görmenin de en kolay yoludur. Paşalar Kalesinin ne zaman yapıldığı konusunda tam bir bilgiye sahip olunmasa da kalenin Bizanslılar tarafından inşa edildiği söylenmektedir. Bölgenin en önemli tarihi yapılarından birisi olan Paşalar Kalesinin, bölgeyi ziyaret edenler tarafından mutlaka görülmesi tavsiye edilmektedir.

READ  Sakarya Kafeleri : Sakarya'nın En iyi Cafelerin Listesi

Pamukova Karandere Şelalesi

Pamukova Karandere Şelalesi
Pamukova Karandere Şelalesi

Karandere şelalesi, sarp kayalıkların arasından akan muhteşem bir doğa harikasıdır, özellikle yaz aylarında serinlemek maksadıyla Karandere şelalesinin tercih edilmesi oldukça doğru olacaktır.

Aynı zamanda şelale etrafında çeşitli dinlenme alanları da mevcuttur, bu sayede Karandere şelalesine giden kişiler dinlenme alanlarında doğanın tadını çıkartabilmektedir.

Pamukova Kırca Yaylası

Pamukova Kırca Yaylası Yolu
Pamukova Kırca Yaylası Yolu

Kırca Yaylası, Pamukova’nın Karapınar Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Köye yaklaşık 13 km mesafede bulunan Kırca Yaylası özellikle kamp yapmak isteyen kişiler için idealdir. Son olarak Kırca Yaylasında her sene temmuz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenmektedir. Bu sebeple Kırca Yaylasını ziyaret etmek isteyen kişiler temmuz ayını tercih ettiklerinde çok daha eğleneceklerdir.

Pamukova Kaymakam Suyu Yaylası

Kaymakam Suyu Yaylası, Pamukova’nın merkezinde bulunmaktadır, bu sebeple söz konusu yaylaya ulaşım çok daha kolaydır. Kaymakam Yaylası, Pamukova ilçesinden yaklaşık 800 metre daha yüksekte bulunmaktadır. Bu sebeple yaylaya serinlemek maksadıyla özellikle yaz aylarında yoğun bir ilgi vardır.

Pamukova Kaymakam Suyu Yaylası
Pamukova Kaymakam Suyu Yaylası

Aynı zamanda Kaymakam Suyu Yaylası kamp severlerinde uğrak noktalarından birisidir. Bu konuda yaylada birçok kamp alanı mevcuttur. Son olarak Kaymakam Suyu Yaylasına ulaşmak için Pamukova’nın merkezinden 15 km tırmanmak gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle bu sebeple yaylaya gitmek isteyen kişiler yürüyüşe uygun giyinmelidir. Bu konuda Kaymakam Suyu Yaylasına özel araçlarla gitmek de mümkündür.

Özel araçları ile yaylaya gitmek isteyen kişiler Pamukova şehir merkezinde bulunan tabelaları takip etmelidir veya Pamukova belediyesinin resmi sitesinden söz konusu yaylanın konum bilgilerine ulaşmak da mümkündür. Ancak navigasyonun çekmediği yerler olabildiği gibi navigasyon farklı yollara da yönlendirebilmektedir. Bu sebeple Kaymakam Suyu yaylasına gitmek isteyen kişiler için en ideali Pamukova şehir merkezinde bulunan tabelaların takip edilmesidir.

Ayrıca Sakarya’ya bağlı Gevye hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

READ  Kocaali Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Gezi Cini

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

Gezicini

Sakarya Plajları ve Koyları

Gezicini

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

Gezicini

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

Gezicini

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Gezicini

Sakarya Gölpark Nerede Nasıl Gidilir? Gölparktaki Aktiviteler

Gezicini

Sakarya Gezilecek Yerler : Sakarya’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz