Image default
Manisa

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Saruhanlı, Manisa‘nın ilçelerinden birisidir ve ilçe Manisa’dan İstanbul‘a giden karayolunun üzerinde bulunur. Akhisar‘a 30, Manisa merkeze ise 20 km uzaklıktadır. Saruhanlı, gezilecek yerler açısından çok verimli bir yer olan Gediz Ovası’nda kurulu olduğu için en önemli geçim kaynağı tarımdır.

Saruhanlı
Saruhanlı

Celal Bayar Üniversitesi’nin burada bir kampüsü yer alır ve hem tarımın gelişmiş olması hem de bu kampüs ilçe nüfusunun artmasını sağlamıştır. Bu bölge Osmanlı’dan önceki beyliklerden birisi olan Saruhanlı Beyliği’nin yerleştiği yer olarak biliniyor. Ama ne yazık ki Saruhanlı ilçesinde tarihi eserler çok azdır. İlçe içerisinde gezerken yemyeşil, zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile dolu olan yerler görebilirsiniz.

Manisa Kula
Manisa Kula

Ama tarihi ve kültürel eserler açısından fazla bir şey yoktur. Bu durum doğal güzellikler konusuna gelince değişmektedir. Şöyle ki son yıllarda Saruhanlı ilçesinin doğal güzelliklerini ortaya çıkarmak için önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalarda bu ilçece henüz keşfedilmemiş pek çok doğal güzellik ortaya çıkarılmıştır. Bunlardan birisi de Kocadere Kanyonu’dur.

Saruhanlı Gezilecek Yerler
Saruhanlı Gezilecek Yerler

Kocadere Kanyonu

Doğa gezisi yapmayı sevenler ve doğayla iç içe olmak isteyenler için kanyonlar büyük bir öneme sahiptir. Şimdiye kadar hem tarımsal faaliyetlerle tanınan Saruhanlı ilçesinde de büyük ve görkemli bir kanyon bulunur. Şu ana kadar keşfedilmemiş olmasının nedeni Saruhanlı’nın engebeli olması ve gezilmesinin zor olmasıdır. Ama belediye tarafından yapılan çalışmalar Kocadere Kanyonu gibi bir doğa harikasının açığa çıkmasını ve tanınmasını sağlamıştır. Doğa sporları için uygun olan kanyonda doğa gezisi düzenlenebilir. Kanyon oldukça dik kayalıklarla kaplı bir bölgede bulunuyor. Kanyonun dibinden bir su akmaktadır ve yer yer Akdeniz iklimine ait bitkiler de gözlemlenebilir.

READ  Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa'nın Gözbebeği
Kocadere Kanyonu
Kocadere Kanyonu

Tepegöl

Saruhanlı ilçesinin Aydınlar Mahallesi’nde yağmur sularının set çekilip biriktirilmesiyle oluşan bir göl bulunuyor. Kendiliğinden oluşmuş bu gölün manzarası da oldukça etkileyici. Etrafında Akdeniz bitki örtüsü örneği olan makilerler çevrili yemyeşil bir alan bulunuyor. Saruhanlı’da bulunan Tepegöl yabani ineklerin otladığı bir yer. Zamanında sahibinden kaçan bir inek buraya yerleşmiş ve ne yaparlarsa yapsınlar geri dönmemiş. Daha sonra da çevrede gezen diğer boğalarla çiftleşerek burada üremeye başlamıştır. Şu an 1000 km’den fazla bir rakımda burada dolaşan çok sayıda yabani inek bulunuyor.

Tepegöl
Tepegöl

Nifli Kemal Parkı

Nifli Kemal Parkı, Manisa’nın ilk belediye başkanı olan Kemal Yarar’ın ismini almıştır. Belediye bu parkta yeni çalışmalar yapmış ve şimdi çok daha güzel görünmesini sağlamıştır. Yemyeşil ağaçların içerisinde yer alan parkta restoran ve kafeler de bulunuyor ve etrafı da havuzlarla çevrilidir. Ayrıca ailece de gelinebilecek bir yer, çünkü çocuklar için bir oyun parkı da bulunuyor. Saruhanlı ilçesinin İstasyon Mahallesi’nde bulunan bu park, güzel vakit geçirmek ve dinlenmek için harika bir seçenektir.

Nifli Kemal Parkı
Nifli Kemal Parkı

Bintepeler

Bintepeler, Saruhanlı ilçesinde yer alan az sayıda tarihi eserden birisidir. Aslında sadece Saruhanlı değil, aynı zamanda Salihli, Gölmarmara ve Ahmetli ilçeleri içerisinde olan bir mevkidir. Bu mevkide bulunan Lidya Kral Mezarlığı bugüne kadar korunmuş tarihi eserler arasındadır. Bölgede iki tane büyük tümülüs bulunuyor. Bu tümülüslerden birisinin kral Alyettes’in diğerinin ise Kral Gyges’e ait kaya mezarları olduğu tahmin ediliyor. Ne yazık ki İlkçağ ve Ortaçağ’da bu tümülüsün içerisinde yer alan eşyalar soyulmuştur. Buradaki tapınağın hemen arkasında ufak bir kilise yer alıyor. Bu kilise tarihteki ilk yedi kiliseden birisi olarak biliniyor. Kaya mezarlarının Sardes antik kentine bağlı olarak yapıldığı tahmin ediliyor.

READ  Kırkağaç Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

M.Ö. 5. ve 6. yüzyıldan M.S. 400’lü yıllara kadar bu bölgede bir kültürün devam ettiğini göstermesi açısından Bintepe İlkçağ araştırmacıları için önemli bir yer olarak kabul ediliyor.

Bintepeler
Bintepeler

Manisa’da Gezilecek En Önemli Yerler

Saruhanlı ilçesi Manisa’nın en kalabalık ve en üretken ilçelerden birisidir. Gezilecek çok fazla yer olmasa da bu ilçede dolaşmak bir keyif verici olabilir. Ayrıca Manisa’ya gelmişken yakın yerlerdeki diğer tarihi eserleri de görebilirsiniz. Bunlardan birisi Muradiye Camii’dir. Bu cami Manisa’nın merkezinde yer alıyor.

Manisa Muradiye Camii
Manisa Muradiye Camii

Ayrıca Saruhanlı ilçesine girer girmez Saruhanlı Beyi’nin bir heykelini de görebilirsiniz. Yine merkeze yakın bir yerde bulunan Manisa Kalesi de bir bölümü korunarak bugüne kadar gelmiş tarihi eserlerden birisidir. Manisa’nın bir başka ilçesi olan Kula’daki tarihi evler arasında da bir gezinti de yapabilirsiniz. Spil Dağı Manisa’nın en önemli dağıdır. Burada Niobe Anıtı ve Spil Dağı Milli Parkı bulunur ve gezilecek yerler arasındadır.

Manisa Barajı
Manisa Barajı

Manisa Müzesi, Turgutlu Seyir Tepesi ve Turgutlu Kent Müzesi de tarihi eserlerinde sergilendiği yerler arasındadır. Bölgeye yakın yerlerde sağlık turizmi açısında önemli olan Kurşunlu, Urganlı ve Emir kaplıcaları da bulunur. Manisa’nın yemekleri ve özellikle kebabı da meşhurdur. Keşkek de bölgenin ünlü yemeklerinden birisidir. Kapama mantı ve ekmek dolması da tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor. Börülce tarator ve sinkonta gibi yemekleri de başka yerlerde bulmak zordur. Mantar tatlısı ve şekerli pide de yöreye ait tatlılar arasındadır.

Saruhanlı Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz