Image default
Manisa

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Kula Gezilecek Yerler Manisa’nın en ünlü ilçelerinden biri olan Kula, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Tarihi bakımdan mimari, etnografik ve görsel değeri büyük bir ilçedir. Bölgede MÖ 56 yılına ait mermerlere rastlanmaktadır. Bu mermer kabartmalar ve kitabeler Kula çevresinin yerleşim merkezi olarak önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kula
Kula

Kula Tarihi

Mysien ve Lidya arasında kurulmuş olan Kula, bu bölgeden geçen Salihli- Sardes’ten başlamaktadır. Kula çevresinde yerleşim zamanla çevredeki yerleşim yerlerinin önemini kaybetmesiyle önemli bir hale gelmiştir. Eski dönemde yer alan belgelerden Kula isminin burç manasına gelen Kule’den geldiği bilinmektedir. Aslında şehrin ismi ile ilgili pek çok araştırma yapılsa da kesin sonuca varılmamıştır.

Kula Tarihi Köprü
Kula Tarihi Köprü

Kula Bizanslıların elindeyken Opsikion ismi ile anılmaktadır. 1071 Malazgirt sonrasında ise Türkmen aşiretlerin bölgede hızla yayıldıkları görülmektedir. Bölgenin tarihi bakımdan en önemli özelliği ilkel ayak izleridir.

Kula’ya Ulaşım

Kula Ankara- İzmir E 23 karayolu üzerinde yer almaktadır. Manisa Kula arası ise 124 km kadardır. Bölgenin en büyük şehri olan İzmir ile Kula arası 150 km’dir. Manisa otogarından bir otobüs ile Kula’ya gitmek mümkündür. Buradan kalkan otobüsler yaklaşık 20 dakika içinde şehirde olacaktır. Fakat garajdan Kula otobüsleri kalkmaz. Manisa Salihli otobüsleri ile ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. Salihli minibüsünden Kula aktarması yapılır. Salihli Kula arasında her 15 dakikada bir otobüs hareket etmektedir.

 • Kula Evleri
  Kula Evleri

Kula’da Görülmesi Gereken Yerler

Kula yol uğrağı olarak gezilecek bölgeler arasında yer almamaktadır. Bölgede gerçekleşecek bir gezi için birkaç günlük zaman dilimi ayrılmalıdır. Bölge doğa açısından tüm marifetlerin sergilendiği alanlar arasında yer alır. Ayrıca bölgede tarihi ve kültürel bakımdan da pek çok eser bulunmaktadır.

Bölgede görülmesi gerekken başlıca eserler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yanık Miras Jeopark: ülkemizin en genç volkanik sahalarından Kula Jeoparkı bir müze olarak görülebilir. Buraya Divlit yanardağı ismi de verilmektedir. Hatta halk arasında bu isim çok daha fazla yaygınlaşmıştır. Dağı gördüğünüzde ilginç duygular sizi karşılamaktadır. Yanmış bir lav geçidi şehrin hemen yanında bitmektedir. Bu manzara karşısında ürkmemek elde değildir. Yanardağ başından şehre kadar simsiyah bir örtü sizi burada bekliyor. Elbette bu kadar ilginç bir yer kendi içinde farklı gizemleri de barındırmaktadır. Bu bakımdan bölgeye yapılacak gezide mutlaka yanardağ ziyaret edilmelidir.
 • Kula Yanık Miras Jeopark
  Kula Yanık Miras Jeopark
 • Kuladokya:  ülkemizde peri bacaları denince hep aklımıza Kapadokya gelmektedir. Fakat bu bölge haricinde Kula da peri bacaları konusunda enfes manzaralara sahiptir. Bölgenin doğal heykel alanı olan Kuladokya, kesinlikle atlanmaması gereken bir yerdir. İzmir Ankara yolu üzerinde 156. Km de bulunan bölge görülmeye değer alanların başında gelir. Özel aracı olanlar için Kula’dan buraya ulaşım ise oldukça kolaydır.
 • Kulodokya
  Kulodokya
 • Kula Evleri: sadece doğal güzellikleri değil tarihi güzellikleri de Kula şehrini çekici hale getiriyor. Daracık sokakları ile ve ahşap evleri ile bölge son derece müthiş bir yerdir. Sokakların labirenti andıran yapısı son derece çekici görünmektedir. Sokak sonlarında karşınıza her an tarihi camiler ya da çeşmeler çıkabilir. Bazı sokak aralarında ikinci kişinin yer alması ise imkansızdır. Kula Gezilecek Yerler arasında Bu evler tarihi, dokusu ve görüntüsü ile adeta şehrin portresidir. Kula gezisinde mutlaka görülmesi gereken özel yerlerden biridir.
  Kula Termal Kaplıcaları
  Kula Termal Kaplıcaları
 • Emir Kaplıcaları: Kula’nın 18 km kuzeydoğusunda yer alan Emir kaplıcaları Roma döneminden günümüze kalan pek çok hamam kalıntısını barındırmaktadır. Bu yönü ile bölgeye Emir hamamları adı da verilmektedir. Bölgede iki adte sondaj yer alır. 59 ve 63 derece sıcaklıklar ile bu sondajlar kaplıca turizmi sağlamaktadır. Tarihi ve doğal bir gezi için kaplıcalar mutlaka listeye eklenmelidir.
 • Tapduk Emre Türbesi
  Tapduk Emre Türbesi
 • Tapduk Emre Türbesi: ilçe merkezinde yer alan Emre köyünde yer alır. İlde yer alan Saruhanbey türbesi ile büyük benzerlik göstermektedir. Türbenin hemen girişinde başında balta bulunan mezarın ise Yunus Emre’ye ait olduğu söylenmektedir. Köyde türbe dışında eski dönemlere ait çeşme, hamam ve medreseler de yer almaktadır. Kula Gezilecek Yerler
Kula'da Ne Yenir
Kula’da Ne Yenir

Kula’da Ne Yenir?

Sıcacık insanların arasında muhteşem bir doğa ve tarihi eserler ile karnınızın acıkmaması da imkânsızdır. Kula lezzet yolculuğu konusunda da en önemli duraklar arasında yer alır. Kula’nın tanınımş mekanlarından Kula Sofrası Onedio.com 20 en iyi lezzet duraklarından birisi. 

Kula Sofrası
Kula Sofrası

Bölgenin sofrası genel olarak şirin bir ege sofrası tadı vermektedir. Bölgeyi ziyaret edenler kesinlikle geleneksel lezzetlerin yer aldığı restoranları bulabilir. Geleneksel Manisa lezzetleri ya da Ege lezzetleri Kula sokaklarında karşınıza çıkacaktır. Özellikle köfte ve pide konusunda en güzel deneyimler yaşanabilir.

Kula Pazaryeri
Kula Pazaryeri

Kula’da Nerede Kalınır?

Konaklama Kula için sorun olmayan konulardan biridir. Bölgede çok fazla seçenek bulunur. Genelde konaklama için şehir merkezi tercih edilmektedir. 3 yıldızlı otel konforunda konaklama bulabileceğiniz Kula, rahat bir konaklama sunmaktadır. Fakat konaklama konusunda şehrin dokusunu tercih etmek isteyenler tarihi kula evlerini tercih edebilir. Bölgenin tarihi dokusu bu evlerde sunulan geleneksel hizmet ile sonuna kadar hissedilecektir. İçinizden işte Kula’da yaşıyorum sözlerini söyletecek olan bu oteller ile geziniz bambaşka bir hal alacaktır.

Kula Çevresinde Gezilecek Yerler

READ  Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl'de Ne Yapılır ?

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz