Image default
Manisa

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Manisa Gezilecek Yerler

Manisa
Manisa

Manisa gezilecek yerler listelerinde her zaman en üstte olmayı hak eden şehirlerimizden biri olmuştur. Ülkemizin gelişen ve her geçen gün daha başarılı hale gelen şehirlerinden birisi olan ve tarımsal üretim açısından en büyük ilk üç şehir arasında yer alan Manisa, sanayi açısından da sağlam bir gelişim göstermektedir. Her geçen gün birçok firma tarafından yatırım alan Manisa, birçok fabrikaya da ev sahipliği yapmakta ve bunu, bulunduğu avantajlı konuma borçludur.

Manisa Gezilecek Yerler
Manisa Gezilecek Yerler

Tarihsel açıdan da oldukça çeşitli ögelere ev sahipliği yapan şehir, doğal oluşumlar ile de birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Her yıl yerli ve özellikle de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen şehir, bünyesinde birçok tarihsel ögeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehirde, birçok eğlence mekanı da bulunmakta ve oldukça kaliteli bir şekilde hizmet sunulmaktadır.

Manisa
Manisa

Şehre gidiş karayolu ile veya havayolu ile sağlanmakla beraber, şehir içerisinde herhangi bir havalimanı bulunmamaktadır. Buna karşın şehrin İzmir iline çok yakın bir konumda olması, bölgeye geleceklerin havalimanı ihtiyacını karşılamasına ve şehre rahat bir şekilde gelmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca Manisa ilinin, İzmir iline yakınlığı, ekonomik açıdan çok daha iyi bir gelişim göstermesini sağlamakta, şehrin her geçen gün daha kaliteli bir hale gelmesine yol açmaktadır.

Manisa
Manisa

Manisa’da Nereleri Gezebilirsiniz?

Birçok doğal ve beşeri güzelliğe ev sahipliği yapan Manisa, tarihi dokusu ve dikkat çekici mimarisi ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Birçok turistin ziyaret ettiği şehir, özellikle doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca şehre gelenlerin, kesinlikle gezmesi gereken birkaç yer bulunmaktadır.

Manisa
Manisa

İşte Manisa’da gezilmesi gereken birkaç yer;

 • Manisa Kalesi,
 • Sardes ve Thyateira antik kentleri,
 • Ağlayan Kaya,
 • Manisa Arkeoloji Müzesi,
 • Kurşunlu kaplıcaları,
 • Kuladokya – Kula Peri Bacaları.

Bu gibi mekanlar, şehirdeki en gezilesi yerler listesinde başı çekmekte ve her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadırlar. Ayrıca şehirdeki doğal güzellikler, daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmekte ve bölgeye gelen turist sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Manisa
Manisa

Manisa Kalesi

Geçmiş dönemlerde “Sandık Kalesi” adıyla anılan Manisa Kalesi, bölgenin en çok ziyaretçi alan yerlerinden birisidir. Kaleyi kimin yaptığı hakkında hala tartışmalar sürüyor olsa da, kale duvarları eski Bizans mimarisi dahilinde yapılmıştır. Fakat kaleyi Magnetler’in yaptığı düşünülmekte ve birçok söylenti bulunmaktadır.

READ  Alaşehir Gezilecek Yerler
Manisa Kalesi
Manisa Kalesi

Beşgen şeklinde dizayn edilen kalenin, dış duvarları 4.5 KM uzunluğundadır. Ayrıca kale 13 kuleye sahiptir. Bununla birlikte kalenin 7 kapısı olduğu düşünülmekte ve kalıntılar arasında bu kapılardan sadece ikisi ayakta durmaktadır.

Manisa Kalesi
Manisa Kalesi

Kalenin ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber, bulunduğu konumda oldukça zorlu koşullara sahiptir. Kale Spil Dağı’nın Kuzey yamaçlarında, günümüzde Sandık Tepe adı verilen yerde bulunmaktadır. Kale bulunduğu konuma karşın, her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Manisa Kalesi
Manisa Kalesi

Thyateria ve Sardes Antik Kenti

Şehrin bir diğer güzelliği ise, sahip olduğu tarihi kentlerdir. Eski medeniyetlere ait şehir kalıntılarının bulunduğu şehirde, birçok bulunmuş şehir kalıntısı ve kazı çalışmalarının devam ettiği yerler bulunmaktadır.

Sardes Antik Kenti
Sardes Antik Kenti

Şehirde bulunan tarihi kentlerden birisi Thyateria antik kentidir. Hakkındaki bilgilerin M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzandığı bu şehir, günümüzde hala kazılmakta ve her geçen gün yeni yerleri keşfedilmektedir. Bu şehir Makedonyalılara ait bir koloni şehridir. Şehir, zaman içerisinde birçok büyük devlet sınırları içerisinde yer almış ve birçok önemli faaliyet dahilinde olmuştur.

Sardes Antik Kenti
Sardes Antik Kenti

Şehri önemli kılan ise, Aziz Pavlus tarafından yapılan ve Hristiyanlığın ilk 7 kilisesi olan kiliselerden birinin bu şehirde yer almasıdır. Günümüzde ilgili birkaç kalıntı bulunmuş olmakla birlikte, bölgedeki çalışmalar devam etmektedir.

Şehirdeki bir diğer antik kent ise, Lidya medeniyetine başkentlik yapmış Sardis Antik Kentidir. Kent, konum olarak ve önem olarak oldukça ayrıcalıklıdır. Ayrıca ilk parayı bastığı düşünülen Karun isimli kralında bu şehirde doğduğu bilinmektedir. Bu da şehri oldukça önemli kılmakta, her yıl binlerce kişinin şehri ziyaret etmesine neden olmaktadır. Birçok tarihi bilgiye ve dokuya ev sahipliği yapan bu şehir, özellikle de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Sardes Antik Kenti
Sardes Antik Kenti

Bölgedeki Kaplıcalar

Kurşunlu Kaplıcası
Kurşunlu Kaplıcası

 

Manisa sadece tarihsel olarak değil, doğal yapılar olarak da ziyaretçilerine birçok şey sunuyor. Şehrin sunduğu en keyifli yerlerden biriyse, bölgedeki Kurşunlu Kaplıcasıdır. Hem gezi & piknik, hem de şifa bulmak niyetiyle binleri bünyesinde ağırlayan bu kaplıca, şehir merkezine 65 KM uzaklıkta yer almaktadır.

Kurşunlu Kaplıcası
Kurşunlu Kaplıcası

Kaplıca bölgesinde birçok ev, otel, restoran, piknik alanı, bakkal ve daha birçok işletme bulunmaktadır. Bu yüzden başta Manisa halkı olmak üzere, ülkenin dört bir yanından insan bu kaplıcaları ziyaret etmekte, keyifli vakit geçirmekte ve şifalı sularından yararlanmaktadır.

READ  Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa'nın Gözbebeği
Kurşunlu Kaplıcası
Kurşunlu Kaplıcası

Bölgedeki Gezilesi Camiler

Manisa, doğal güzelliklerle de kalmıyor ve ziyaretçilerine birçok kültürel mirası da ziyaret etme imkanı tanıyor. Şehir, birçok tarihi yere ve bölgeye sahip olmakla beraber, mimari açıdan da önemli izleri bünyesinde taşıyor. Bu izlerin başındaysa, gözleri kamaştıran yapısıyla Muradiye ve İvaz Paşa Cami geliyor. Her yıl birçok kişinin ziyaret ettiği bu camiler, kültürel olarak birçok izi bünyelerinde taşıyor ve bunu net bir biçimde gösteriyorlar.

Muradiye Cami
Muradiye Cami
 1. Murat adına bir külliye olarak yapılan Muradiye Cami, günümüzde hala ayakta duruyor ve tüm ihtişamıyla ziyaretçilerine merhaba diyor. Mimar Sinan’ın eseri olan bu cami, Mimar Sinan’ı yansıtan bütün ögeleri ve mimari dokuyu bünyesinde taşıyor. Klasik Osmanlı mimarisinin de izlerini taşıyan cami, kesme taşlar ile yapıldığından hala sapasağlam bir şekilde ayakta duruyor.

  Muradiye Cami
  Muradiye Cami

Şehirdeki bir diğer tarihi cami ise İvaz Paşa Cami olarak karşımıza çıkıyor. Kesme taşlar ve tuğlalar ile yapılan cami, Edirne’deki üç şerefli caminin bir örneği olarak, Abdülmüin’in oğlu İvaz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehirdeki en eski yapı olan bu cami, 1484 yılında yapılmıştır.

Manisa’daki Doğal Güzellikler

Manisa, kültürel dokusunun yanı sıra, doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Kaplıcalar ile beraber, farklı birçok güzelliği de bünyesinde barındıran şehir, diğer yapıları ile de binlerce turisti kendisine çekmektedir.

Şehirdeki doğal turistik mekanlar şunlardır;

 • Spil Dağı milli parkı,
 • Ağlayan Kaya,
 • Kuladokya – Peri Bacaları.

Bu gibi yerler, şehrin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı Milli Parkı
Spil Dağı Milli Parkı

Oldukça geniş bir alana kurulu olan bu milli park, içerisinde tarihi, kültürel ve doğal birçok ögeyi barındırmaktadır. İsmi Manisa ile özdeşleşmiş olan bu park, Gediz Nehri Ovasından itibaren başlamakta ve 1517 metreye kadar yükselmektedir.

Spil Dağı Milli Parkı
Spil Dağı Milli Parkı

Bu park, genellikle yerli turistler tarafından tercih edilmekte ve bir nevi kafa dinleme mekanı olarak görülmektedir.

Spil Dağı Milli Parkı
Spil Dağı Milli Parkı

Ağlayan Kaya

Spil Dağının eteklerinde olan ve sahip olduğu mitolojik efsanesi ile tüm dünya tarafından bilinir hale gelen Ağlayan Kaya, bölgenin en dikkat çekici oluşumlarından birisidir. Rivayete göre: Tantalos’un kızı olan Niobe isimli kişinin 12 çocuğu vardır. Çok sayıda çocuğa sahip olan kız, bunu Zeus’un karısı olan Leto’ya karşı sürekli belirtmekte ve kendisini övmektedir. Konum

Ağlayan Kaya
Ağlayan Kaya

Leon’un 2 çocuğu olduğu için durum canını sıkmakta ve bu durum günden güne artarak devam etmektedir. En son çok sinirlenen Tanrıca Leto, iki çocuğunu da yanına çağırır ve Niobe’ye ceza vermelerini ister, Leto’nun çocukları da ceza olarak Niobe’nin tüm çocuklarını öldürür. Bu durum üstüne Niobe aylarca ağlar ve üzüntüsünden kahrolur. Onun daha fazla acı çekmesini istemeyen Zeus ise, onu Spil dağının eteklerinde bir taş haline getirir.

Ağlayan Kaya
Ağlayan Kaya

Dünya çapında bilinen bu efsane, bölgeyi ünlü kılmakla birlikte her yıl binlerce yabancı turistin bölgeye akın etmesine neden olmaktadır.

Kuladokya Peri Bacalari

Kuladokya Peri Bacalari
Kuladokya Peri Bacalari

Bölgenin bir diğer doğal güzelliği ise, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından sit alanı ilan edilen ve Kapadokya Peri Bacalarına rakip olarak görülen Kuladokya Peri Bacalarıdır. Ne zaman meydana geldiği hakkında net bir bilgi bulunmamakla beraber, yoğun yağış ve rüzgarlar sonucu meydana geldiği düşünülmektedir.

Koladokya Peri Bacaları
Koladokya Peri Bacaları

Manisa iline gelen kişilerin, kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden olan Koladokya- Kula Peri Bacaları, şehre de oldukça yakın bir konumdadır.

Koladokya Peri Bacaları
Koladokya Peri Bacaları

İzmirAnkara yolunun 156. kilometresinde yer alan bölgeye, şahsi araçlar ile hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca bölgeye ziyaret düzenleyen tur şirketleri de bulunmaktadır.

Koladokya Peri BacalariKoladokya Peri Bacaları
Koladokya Peri Bacaları

Manisa’ya Ne Zaman Gitmeli?

İl sınırları içerisinde doğal ve kültürel yapılar ile beraber, ziyaret edilebilecek birçok farklı yer de bulunmaktadır. Genel yapısı itibariyle şehir, ziyaretçilerine eğlenceli ve keyifli bir hava sunmaktadır.

Akdeniz ikliminin etkili olduğu şehirde, sıcaklıklar yaz aylarında 40C yükseklikleri görebilmektedir. Bu yüzden şehre İlkbahar veya sonbahar aylarında gitmek akıllıca bir tercih olacaktır. Ayrıca ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, şehir genelinde yöresel etkinlikler düzenlenmekte ve birçok şenlik düzenlenmektedir.

Şehir genelinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz ve ege kültürüne ait yemekleri bulabileceğiniz birçok işletme bulunmakla beraber, rahatlıkla konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve oteller de bulunmaktadır.

Manisa
Manisa

Manisa Ulaşım Seçenekleri

Genel ziyaretçi kitlesinin karayolu aracılığıyla geldiği Manisa, herhangi bir havalimanına sahip olmadığından dolayı havayolu ile yolcu kabul edememektedir. Bu yüzden birçok kişi şehre kendi özel aracıyla veya otobüsler ile gelmektedir. Şehre gelmek isteyen yabancı turistler ise, genellikle İzmir havalimanını kullanmakta ve şehre karayolu aracılığıyla geçiş yapmaktadır.

Şehre kendi aracıyla gelmeyen kişiler, şehir içi ulaşım için sabah 07.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında hizmet veren otobüslerden sıklıkla faydalanmaktadır. Ayrıca özel araç kiralayan veya tur şirketlerinin opsiyonlarından yararlanan birçok turistte bulunmaktadır.

Manisa İlçeleri Yazılarımız

 

READ  Kırkağaç Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

5 Yorumlar

Derya 21 Ocak 2022 at 00:56

Çok iyi şehir burası tavsiye ederim. Burada doğdum burada büyüdüm

Cevapla
Barış Geçmen 21 Ocak 2022 at 09:27

Manisa’ya gelince tarihi Manisa kalesini gezmek şehrin ayrı bir havasını teneffüs etmek gibidir. Son derece tarih kokan bir yer diyebilirim.

Cevapla
Emre Yılmaz 21 Ocak 2022 at 17:44

Manisaya gitmiştim. Gerçekten. Gezilecek muhteşem. Yerleri var. Havası suyu süper. Ben çok beğendim. Iyikide gitmişim. Harika bir yer. 👌👍

Cevapla
Ömer 21 Ocak 2022 at 19:12

Manisa harika bir yer teşekkürler gezici i benim güzel rehberim. En çok tatil yapmak istediğim yerlerden biri

Cevapla
Yasin 21 Ocak 2022 at 21:15

Manisa çok güzel bir yer gitmeyenler gitsin harika yerlerden biri gezilecek yerlerden biri

Cevapla

Yorum Yaz