Image default
Manisa

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Soma Ege bölgemizde yer alan oldukça gelişmiş bir ilçedir. Manisa ilimize bağlı olan Soma, sahip olduğu değerli maden yatakları ve insanlara sunmuş olduğu iş imkanları nedeniyle yaklaşık olarak 300.000 civarı bir nüfusa sahiptir. Nüfus yarı yarıya şehir ve kır yaşantısı arasında dağılmıştır. Somanın sahip olduğu değerli madenler ve yeraltı kaynakları, özellikle özel şirketler için en cazip bölgeler arasında yer almasına neden oluyor. Linyit yataklarının en çok yer aldığı ilk bölge olan Soma, son dönemlerde yaşanan acı olaylar ile adını duyuruyor. Ege bölgesinde yer alan soma gezilecek yerler bakımından zengin seçeneklere sahiptir.

Soma
Soma

Soma Adı Nereden Gelmektedir?

Soma ilçesi geçmiş dönemlerde oldukça değişik isimler ile anılıyordu. Fakat şu an Soma olarak bu isim kullanılıyor. Somada tarım ürünleri arasında en çok dikilen ve büyüklük ve tat konusunda bir numaralı olan sumak, Somaya bu ismi koyan bitkidir. Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ? Eski dönemlerde adı Sumak olan bu güzel ilçe artık Soma olarak anılıyor. Gezi rehberi içerisinde Soma ilçesini gezmek için bir plan olan kişiler için soma gezilecek yerler listesinde, sumak bahçelerinin olması gereklidir.

Sumak Bitkisi
Sumak Bitkisi

Sumak Bitkisi ve Soma

Soma, sumak bitkisi bakımından Türkiye’nin en meşhur ilçesidir. Üretmiş oldukları sumakları dünyanın her yerine ihraç ediyorlar. Sumak bitkisi, bilinen birçok yararlı özelliğe sahiptir. Bu nedenle oldukça çok talebe sahiptir. Bu talepler genellikle yurt içerisinden oluyor. Fakat diğer ülkelerden de talepler bulunuyor. Bu nedenle Soma hem maden kaynakları ile hem de üretmiş oldukları değerli bitkiler ile Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor.

READ  Alaşehir Gezilecek Yerler

Bu yararlarından bir kısmı şunlardır;

  • Nefes darlığına iyi gelir,
  • Nezle ve grip hastalıklarına iyi gelir,
  • Vücudun direncini arttırır ve hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlar,
  • Uyku problemi olan kişilerin daha rahat uyumalarını sağlar.

Soma ilçesine isim veren bu sağlıklı bitkinin daha birçok türden yararları bulunuyor. Bunun yanı sıra dünyanın birçok yerine ihracı yapılan bu bitkinin adı Soma ilçesi ile eşleşmiş durumdadır. Soma gezisi sırasında sumak bahçelerini ziyaret etmeli ve kesinlikle bu şifalı bitkinin çayının tadını denemelisiniz.

Manisa Soma
Manisa Soma

Somada Neler Satın Alınmalıdır?

Soma ili birçok içecek ve yiyecekleri ile ünlüdür. Özellikle susam üretiminde Ege bölgesi ve Türkiye’de en çok üretimi yapan ilçedir. Bu nedenle tahin üretiminde bir numaralı sıralamada yer alıyor. Ege bölgesine yer alan bu ilçeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin kesinlikle tahin satın alması öneriliyor. Diğer bir önerilen yiyeceği ise cevizli lokumdur. Manisa ilinde yetişen cevizler ile yapılan ceviz lokumu organik pekmez ile yapılıyor. Pekmezlerde aynı şekilde Somada üretilen üzümler ile yapılıyor. Mükemmel tadı Soma gezisi sonunda halen damağınızda olacaktır.

Soma Maden Faciası Nedir?

Soma linyit yataklarında Türkiye’nin ilk sırasında yer alıyor. Özellikle özelleştirilmiş olan bu maden yatakları sayesinde her yıl milyon tonlarca linyit bu madenlerden çıkartılıyor. Fakat 2014 yılında hiç istenmeyecek bir olay meydana geldi. Somada yer alan linyit yatağı çöktü ve sırada içeride bulunan yüzlerce madenci mahsur kaldı. Çökme sırasında 800 işçi maden içerisinde yer alıyordu. Bu işçilerin 300 tanesi ne yazık ki hayatını bu maden çökmesi sırasında kaybetti. Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?  Bu nedenle soma gezilecek yerler listesinde bu maden de yer almalıdır. Maden işçilerini anmak için bu madeni ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret noktasında bulunan Soma maden faciasında vefat etmiş olan kişileri anarak bu acıya ortak olabilirsiniz.

READ  Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Somanın Değeri Nedir
Somanın Değeri Nedir

Somanın Değeri Nedir?

Soma, Türkiye’de yer alan diğer bölgelerden daha farklı bir özelliğe sahiptir. Bu ilçemiz Manisa’da yer alıyor ve oldukça değerli olan linyit yataklarına sahiptir. Bu linyit yatakları sayesinde her yıl tonlarca linyit madeni ihraç ediliyor. Özellikle Soma ilçesinde yaşayan çoğu kişi bu madenlerde çalışmak için bu bölgeye geliyor. Soma ilçesinde yapılan son araştırmalar ilçenin büyük altın rezervlerine sahip olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle yabancı şirketler bu bölgeye yatırım yapmaya başladılar. Bu nedenle diğer bölgelerde yer alan diğer kişiler iş bulmak için bu bölgeye göç ediyorlar. Yapılan açıklamalara göre Soma ilçemiz yaklaşık olarak 100 ton altın rezervine sahiptir.

Soma Termik Santral
Soma Termik Santral

Somanın Nüfus Özellikleri Nelerdir?

Soma ilçesi gezi planınızda ise bilmeniz gereken önemli bir konu bulunuyor. Soma oldukça sakin ve nüfusu ortalama düzeyde olan bir ilçedir. Tarihi yerlerinden çok doğal kaynakları ve doğal yeraltı rezervleri ile ünlü bir yerdir. Kaplıcaları ve sıcak su kaynakları nedeni ile her yıl binlerce kişi burayı ziyaret ediyor. Sağlık arayan kişiler için bir şifa merkezi olan Soma, dünyanın her yerinden ziyaretçilere kapısını açıyor.

Somaya Ulaşım
Somaya Ulaşım

Somaya Ulaşım Nasıl Sağlanabilir?

Soma Ege bölgesinde yer alan bir ilçedir. Manisa‘nın nen kuzeyde yer alan ilçesidir. Balıkesir ve İzmir illerine olan sınırları nedeniyle ulaşım oldukça gelişmiştir. Otobüs seferleri çoğu zaman Soma üzerinden İzmir tarafına yapılıyor. Bu durum Soma ilçesinin dinlenme noktası haline gelmesini sağlıyor. İsterseniz Manisa üzerinden, isterseniz de İzmir veya Balıkesir üzerinden bu güzel ilçeye ulaşabiliyorsunuz.

Somada Nerede Kalınır
Somada Nerede Kalınır

Somada Nerelerde Kalabilirim?

Soma oldukça küçük bir ilçedir. Buna nazaran konaklama özellikleri gelişmiştir. Birçok yerde yer alan uygun fiyatlı oteller ve hostlar ile kalabilme imkanınız bulunuyor. Somaya gelmeden önce konaklama sitelerine göz atabilirsiniz. Böylece Somaya ulaştığınızda bu problem ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

READ  Ahmetli Gezilecek Yerler
Somada Yer Alan Enerji Santralleri Nelerdir?
Somada Yer Alan Enerji Santralleri Nelerdir?

Somada Yer Alan Enerji Santralleri Nelerdir?

Soma sıcak su kaynakları ile bilinen bir merkezdir. Soma sürekli hareket halinde olan fay hatları üzerinde yer alıyor. Bu nedenle termik santrallerin genellikle en önemli kısmı Ege bölgesinde yer alıyor. Soma ilçesinde de termik santral bulunuyor. Termik santralin Soma ilçesine kurulmuş olma nedeni ise ham maddeye olan yakınlıktır. Linyit yatakları kullanılarak işlev gören termik santrallerden oldukça yüksek oranda enerji üretilmektedir.

Somadaki Şifalı Termal Kaynaklar
Somadaki Şifalı Termal Kaynaklar

Somadaki Şifalı Termal Kaynaklar

Soma sahip olduğu kaplıcalar nedeni ile her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kaplıcalar şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Yer altında fay hattının oldukça hareketli olmasından dolayı, belirli bölgelerden yeryüzüne çıkan bu sular belirli alanlarda toplanıyor. Böylelikle şifa arayan kişilerin bu merkezleri ziyaret etmesi sağlanıyor.

Kaplıcalar birçok alanda kişilere şifa sunuyor. Bunlar şöyledir;

  • Romatizma hastaları için şifa veriyor,
  • Sedef hastalarına iyi geliyor,
  • İltihaplı hastalıkların hızlı bir şekilde yok olmasını sağlıyor,
  • Nefes darlığı olan kişilere iyi geliyor,
  • Astım hastalığını iyileştiriyor,
  • Sinüzit ve baş ağrısı olan kişilerin şifa bulmasını sağlıyor.

Somaya yapılacak olan kısa veya uzun bir gezi turumda kaplıcaların kesinlikle ziyaret edilmesi öneriliyor. Bu doğal şifa kaynakları em geziniz boyunca rahatlık elde etmenize, stresten uzaklaşmanıza ve doğal sağlık yollarını kullanarak sıkıntılardan uzaklaşmanıza yardımcı oluyor.

Saruhan Fay Hattı

Soma Ege bölgesinde yer alan Saruhan fay hattı üzerinde yer alıyor. Bu nedenle sürekli olarak küçük depremler yaşanıyor. Depremlerin küçük derecelerde gerçekleşiyor olması tehlike oluşturmuyor. Saruhan fay hattı sayesinde, Somada kaplıcalar oluşuyor. Kaplıcalara ise her yıl binlerce kişinin ziyarette bulunması turizme katkı sağlıyor.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Kula Gezilecek Yerler | Kula’nın En Güzel Yerleri Listesi !

Gezicini

9 Yorumlar

Ezgi A. 4 Eylül 2021 at 19:12

Kırkağaçta askerlik yaptığımda ugramıştım Soma’ya güzel şirin bir yer.

Cevapla
Nur Dora 24 Aralık 2021 at 22:26

Soma ilçesinin üzüm pekmezi kadar güzel ve muhteşem bir pekmez yiyemezsiniz. Ben koyu sevdiğim için koyu tercih etmiştim ve kesinlikle denenmesi gerektiğini savunuyorum.

Cevapla
Selim 24 Aralık 2021 at 23:05

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel çok beğendim çok ya

Cevapla
Ozan 25 Aralık 2021 at 04:21

Gerçekten küçük ve güzel bir yer, bende askerliğimi oraya yakın yerde bergamada yaptım

Cevapla
muharrir 25 Aralık 2021 at 10:52

madencilikte iyi olsa da aklimizda hep huzunlu bir yer olarak kalacak soma. sumak ile somanin bu denli baglintili oldugnu bilmiyordum 🙂

Cevapla
Barış Geçmen 25 Aralık 2021 at 11:21

Manisa Soma ilçesi gezilecek son derece güzel bir yerlerden birisi diyebilirim. Özellikle madeninin meşhur olması ile bilinir.

Cevapla
Barış Geçmen 25 Aralık 2021 at 11:23

Manisa ili Soma ilçesi son derece güzel bir yere sahip diyebilirim. Özellikle madeninin meşhur olması ile bilinir.

Cevapla
Hasan yılmaz 25 Aralık 2021 at 13:46

Soma’yı her özelliğini tanıtan detaylı bir makale olmuş. Ellerinize sağlık çok güzel anlatılmış. Cennet gibi yeşillikler bol bir şehirdir Soma. Mutlaka gelip görülmeli. İnsanları çok misafirperver ve iyi niyetli.

Cevapla
Ömer 26 Aralık 2021 at 00:35

Somayi tanımamız açısından çok önemli bir paylaşım olmuş. İnşaallah birgun nasip olur o güzel yerleri ve insanları görürüz.

Cevapla

Yorum Yaz