Image default
Manisa

Köprübaşı Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Köprübaşı ilçesi Manisa ilimize bağlı olan diğer 11 ilçeden biridir. Küçük bir nüfusu bulunmasına rağmen bölge insanları için önemli bir konumda yer alıyor. Olukça az olan turist sayısı geçen yıllarda yapılan Egenin ilk barajlarından olan Köprübaşı barajı sayesinde artmıştır. Bunun nedeni ise doğasının ve günlük doğa gezileri için çeşitli imkanlar sunuyor olmasıdır. Bu nedenle Köprübaşı gezilecek yerler arasında doğal güzellikler daha fazladır. Tarihi alanlar ise Köprübaşı ilçesinde yer almaz fakat oldukça yakın bir güzergahta yer almaktadırlar.

Köprübaşı
Köprübaşı

Köprübaşı Nerede Yer Alıyor?

Köprübaşı ilçesi Manisa merkeze 50 kilometre uzaklıkta yer alan bir yerleşim birimidir. Bu ilçe oldukça küçüktür ve tarihi yerlerden dok doğal güzelliklere sahiptir. Hızlı bir şekilde ulaşım imkanlarının bulunması ve insanı stresten uzaklaştıran sakin doğası olması nedeni ile gezi programlarında tercih edilen bölgeler arasında yer alıyor.

Köprübaşı Pazaryeri
Köprübaşı Pazaryeri

Köprübaşı İlçesine Ulaşım Kolay Mıdır?

Köprübaşı ilçesine ulaşım oldukça kolaydır. Manisa merkeze olan yakınlığı, ulaşım araçlarının sıklığı ve İzmir‘e olan yakınlığı nedeniyle gezi planı yapmak isteyen kişiler için sıkıntı yaratan bir noktası bulunamamaktadır.

Köprübaşı Çilek Hasatı
Köprübaşı Çilek Hasatı

Köprübaşı Önemi Nedir?

Köprübaşı, Ege yöresinin enerji kaynağıdır. Diğer birçok enerji santrallerine nazaran üretmiş olduğu enerji kaynağının, üretim maddesini yenilebilir olması nedeni ile önemlidir. Gediz nehrinin taşması ile kurulmuş olan Demirköprü barajı halen Ege bölgesinin en çok enerji üreten barajı konumunda. Yenilenebilir enerji yardımı ile üretilen enerji oranında en çok üretim yapan bu baraj, ayrıca doğal bir ziyafette sunmaktadır.

Demirköprü barajı sayesinde sunulan avantajlar şunlardır;

  • Köprübaşı ilçesi yeni enerji bölgesi üssü haline geldi,
  • Demirköprü barajı kıyısında piknik yapma imkanı bulunuyor,
  • Enerjinin yenilenebilir kaynaklar ile üretilmiyor olması bölgesi açıdan avantajdır,
  • Su sesleri egzoterik bir hava oluşturuyor.
READ  Şehzadeler Gezilecek Yerler

Baraj resmen Köprübaşı bölgesinin canı niteliğindedir. Bu baraj sayesinde üretilen enerji, bölgedeki yerel halkın, hava kirliliği olmadan enerji ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyor.

Köprübaşı Çayköy
Köprübaşı Çayköy

Köprübaşı Tarihi Nedir?

Köprübaşı yeni ilçe olmuş olan genç bir bölgedir. Bu nedenle nüfusu oldukça azdır. Buna karşın havası temiz ve Köprübaşı gezilecek yerler listesinde çokça doğal güzellikler barındırıyor. Köprübaşı ilçesinde oldukça çok doğal alanlar yer alıyor. Gediz nehri kıyısında alabalık yiyebilirsiniz. Oldukça lezzetli olan alabalığı yerken diğer yandan da doğal güzelliklerin zevkini çıkarabilirsiniz.

Köprübaşı Borlu
Köprübaşı Borlu

Köprübaşı’nda dokunmuş olan halıların ile işleniyor olması alabalık kadar, halıların da değerli olmasını sağlıyor. Doğal ipler ile yapılan dokuma halılar Ege bölgesinin vazgeçilmez bir ürünüdür.

Demirköprü Barajı
Demirköprü Barajı

Demirköprü Barajı Önemi Nedir?

Demirköprü barajı Gediz nehrinin taşması ile ortaya çıkmıştır. Yöre halkı Gediz nehrinin taşması ile şu an Köprübaşı olarak adlandırılan yöreye taşınmışlardır. Daha sonrasında ise bu baraj sayesinde enerji üretimleri yapılarak tüm yöreye dağıtılmaya başlanmıştır.

 

Yakın Çevredeki Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz