Image default
Manisa

Ahmetli Gezilecek Yerler

Ahmetli Gezilecek Yerler Ahmetli Ege yöresinde yer alan güzel ve küçük bir ilçedir. Tarihi yerleri az fakat doğal güzellikleri çeşit çeşit olan bu ilçemiz Manisa ilinde yer alıyor. Tam olarak 6 mahallesi ve 11 köyü olan Ahmetli, ırmakları, doğal güzellikleri ve turistlerin dinlenmek ve güzel bir nefes almak için mola noktası olarak kullandıkları ilçeler arasında yer alıyor. Küçük bir ilçemiz olmasına rağmen gelişmiş ve modern binalar görmek mümkün. Antik Yunanlılardan beri değer gören bölge içerisinde yer alıyor olması, Ahmetli ilçemizin ne denli değerli bir bölgede yer aldığını gösteriyor.

Ahmetli
Ahmetli

Ahmetli’nin Konumu Nasıldır?

Ahmetli ilçesinin konumu İzmir ve Manisa arasıdır. Ankara ve İzmir karayolu üzerinde yer alıyor. Bu nedenle Ankara’dan veya diğer illerden İzmir bölgesine giden kişiler Ahmetli üzerinde yer alan şirin ve sıcak köy pansiyonlarında konaklama ve kısa süreli de olsa dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Ahmetli Belediyesi
Ahmetli Belediyesi

Fakat Ahmetli gezilecek yerler arasında genellikle doğal alanlar ve sıcak bir yemek yiyebileceğiniz alanlar bulunuyor.

Ahmetli Halk Kütüphanesi
Ahmetli Halk Kütüphanesi

Ahmetli ilçesinde Konaklama İmkanları Nasıldır?

Ahmetli ilçesinde çeşitli türde konaklama imkanları bulunuyor. Bu imkanlar sayesinde geçiş güzergahında olan bu ilçeden geçen tatilciler buralarda dinlenebiliyor.

Ahmetli’de yer alan konaklama seçenekleri şunlardır;

  • Köy evlerinde günlük veya haftalık olarak kalabilirsiniz,
  • Küçük hostellerde kalabilme imkanınız bulunuyor,
  • Öğretmen evleri tüm ziyaretçileri için açıktır,
  • Yerel halk tarafından uygun görülürse sıcak bir köy evinde bile kalabilme imkanınız bulunuyor.

Yerel halk oldukça sıcak ve sizleri evinizdeymiş gibi hissettirmek için kesinlikle gerekli özeni göstereceklerdir. Bu nedenle Ahmetli gezi planında kalacak yer konusunda endişe etmenize gerek kalmıyor.

READ  Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Manisa Ahmetli
Manisa Ahmetli

Ahmetlinin Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Ahmetli, Ege bölgesi maki bitki örtüsünü gözler önüne seriyor. Ilıman iklimi, yeşillikleri ve gürül gürül akan ırmakları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Sıcak havalar da bile gölgelik alanları bol olan ve temiz havası sayesinde turistlerin ve ziyaretçilerin ilgi odağında yer alıyor. Tarihi ve turistlik yerleri bulunmasa bile doğal güzellikleri ve yeşil ovaları ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Manisa Ahmetli Çayı
Manisa Ahmetli Çayı

Ahmetli Çayı

Ahmetli çayı tüm Ahmetli mahallelerini dolaşan bir çaydır. Gürül gürül akan suları ve insanların kullanması ve bitkilerin sulanması için sağladığı su imkanları nedeni ile oldukça değeridir. Yakın zamanda alınan önlemler ile beraber bu çay oldukça güvenli hale geldi. Çayın etrafına örülen emir duvarlar sayesinde güvenlik problemi kesinlikle yaşanmıyor. İsterseniz gürül gürül akan bu çayı dinleyebilir isterseniz de yöresel lezzetleri tadarak gezinize devam edebilirsiniz.

Ahmetli'de Ne Yenir
Ahmetli’de Ne Yenir

Ahmetli’de Ne Yenir?

Ahmetli Ege yöremizde meşhur olan üzümleri ile biliniyor. Çeşitli yöresel yemeklerin olmasına rağmen lezzetli ve sadece Ahmetli ilçesine ait olan çeşitli tatlar mevcuttur. Tatlı pekmezleri, cevizli sucukları ile değerlidir. okuma halıları ve tatlı pekmezleri ile sizlere ailenize ve sevdiklerinize güzel armağanlar hediye etme olanağı sunuyor. Ahmetli ilçemizi ziyaret ettiğiniz de kesinlikle üzümlerin tadına bakmalı ve gezi sonrasında dokuma halılardan armağan olarak satın almanız gerekli.

Ahmetli Nerede Nasıl Gidilir
Ahmetli Nerede Nasıl Gidilir

Ahmetli’ye Nasıl Gidilebilir?

Ahmetli Manisa ilimize bağlı bir ilçedir. Küçük olmasına karşın Ankara ve İzmir karayolu üzerinde yer almasından dolayı sürekli olarak ziyaret edilen ve yoğun bir nüfusa sahip olan bir bölgedir. Manisa merkeze tam olarak 53 kilometre kadar bir uzaklıkta yer alıyor. Manisa merkezden topu taşıma araçları ile Ahmetli ilçesine ulaşmak mümkün. İsteğe bağlı olarak Ankara İzmir karayolu da kullanılabilir. İşlek bir bölgede olması nedeniyle ulaşımla alakalı problem yaşanmayacaksınız.

READ  Demirci Gezilecek Yerler

Ahmetli Çevresinde Gidilecek Yerler 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

Gezicini

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

Gezicini

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

1 Yorum

Emre 6 Aralık 2020 at 01:13

Herkeze tavsiye ederim kafa dinlemeye birebir

Cevapla

Yorum Yaz