Image default
Aydın Tatil Yerleri Tavsiye Yerler

Aydın Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Aydın Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en verimli topraklarından ve en leziz havalarından biriside aydın ilinde bulunur. Aydın ili, konumu itibari ile oldukça kritik konumda yer alması nedeniyle birçok topluma medeniyeti sevdirmiş ve medeniyetle kucaklamıştır. Bundan dolayı aydına tatilin tadını çıkarmak için giden birçok kişi tarihten derin izlerle karşılaşmaktadır.

Aydın
Aydın

Aydında geçmiş dönemdeki olayların izlerini günümüze kadar özenle yansıtan antik kent, termal otel, plaj ve doğal alanlar yer almaktadır. Tatil ve keşif amacı ile yapılan gezinin içerisinde aydın ilinin yer alması, bulunan birçok tarihi ve doğal yerlerden dolayı tatilin dolu dolu geçeceğinin bir göstergesidir. Özellikle tarih sevdalısı ve tarihin en derin sayfalarında yazan durumlardan haberdar olmak istiyorsanız, bunun yanında tarihi yolculuğa çıkmaktan haz alıyorsanız gezi listenize Bafa Gölü, Kuşadası, Didim, Tralleis Antik Kenti, Aphrodisias Antik Kenti, Millet Antik Kenti, Arapapıştı Kanyonu gibi yerleri dedâhil edebilirsiniz.

kuşadası
kuşadası

Güzel bir gezinti sonrası aydın ilinde konaklayabileceğiniz muhteşem güzellikte yerlerde bulunmaktadır. Bu tür gezintilerde en çok bilinen ve memnun kalınan yerler; Cidihan Otel, Pamukkale Hotel, Saturn Hotel, Akbulut Hotel, Aymira Hotel Spa ve Double Tree by Hilton Kuşadası gibi konaklama yerleridir. Aydın ilinin eşsiz ve benzersiz şehirinde, tarihi bir yolculuk sonrasında şehir merkezinde konaklamak isterseniz; Otel Kabaçam, Aydın Çemberlitaş Otel, Aydınkent Suit gibi şehir manzaralı otelleri de tercih edebilirsiniz.

 

kuşadası
kuşadası

Kuşadası

Kuşadası, Aydın iline bağlı olan bir ilçe olarak bilinmektedir. Türkiye’de ismi ve coğrafyası markalaşmış yerlerimizden birisidir. Turizm merkezi olarak adlandırılan bu yerde, yaklaşık olarak 106 bin yerli nüfusa sahip olduğu bilinir. Yaz aylarında ve tatil sezonunun açılması ile birlikte bu rakam, yerli ve yabancı turistlerde toplam 2 milyona yaklaştığı belirtilir. Kuşadası Gece Hayatı Disko Barları Aydın Gezilecek Yerler Aydının merkezine tam olarak 71 km uzaklıkta yer alan ve aydına gittiğinde görülmesi gereken bu yer, İzmir’e 90km uzaklıktadır. Harika denilebilecek güzelliğe sahip kuşadasını, denize girmeyi ve deniz manzarası izlemeyi seven herkesin tercih etmesi tavsiye edilir. Güvercin Ada Plajı, Kadınlar Plajı, Sevgi Plajı gibi yerler Kuşadasında en çok tercih edilen plajlardandır. Kuşadası merkezinde yer alan tarihi dokunuşları günümüze kadar özenle saklayan ve yansıtan, tarihi 1600’lü yıllara kadar dayanan Öksüz Mehmet Paşa Kervansarayı tatilinizi süsleyen, görmeniz gereken en nadide yerlerdendir.

READ  Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa'da Bir Kayak Merkezi
Athena Tapınağı
Didim Athena Tapınağı

Didim

Didim uzun plajlara, baktığınızda ferah ve içini görebileceğiniz eşsiz güzellikte bir denize, bol ve temiz oksijenli bir havaya sahip olan aydın iline bağlı günümüze kadar milyonlarca turistin uğramadan gitmedikleri en önemli turizm merkezlerindendir. Aydın Gezilecek Yerler Ferah ve leziz bir havası olması, binlerce tatil severin uğramasındaki en büyük faktördür. Aynı zamanda Akdeniz iklimine sahip olması sebebiyle Didim’e bahar ve kış aylarında gitmek oldukça keyif vericidir. Didim oldukça eski bir yerleşim yeri olarak bilinir. Didim’de bulunan yerleşim izleri M.Ö 8000 yıllarına kadar dayanır. Geçmiş dönemde oldukça bilinen Malazgirt savaşından sonra ‘’Karia’’ adı konulan ve birçok tarih kitabında bu isimde anlatılan bu yere, Türkler hakim olmuştur. Oldukça tarihi ve derin bir öyküye sahip olan, dinlediğinizde sizi tarihin tozlu sayfalarına götüren olayları ile bir süre Karia ismi ile bilinmekteydi. Fakat 1999 yılında ise Didymaion’dan gelen Didim olarak değiştirilmiştir. Didim Yazının devamını okumak için Didim Gezilecek Yerler 

Tralleis Antik kenti
Tralleis Antik kenti

Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti, Aydın’ın şehir merkezine 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Birçok tarihi kitap başta olmak üzere, yerel halk tarafından da Üç Gözler Antik Kenti olarak da bilinmektedir. Argoslular ve Tralleisliler tarafından kurulan ve dünyanın en eski antik kenti olmak özelliği taşıyan bu kent içerisinde, Roma dönemine ait agora, hamam, tiyatro bulunur. Temellerinin atıldığı tarihten beri kızıl renkli çanak ve çömleklerle ünlenen bu yer, heykelcilik dünyasında ünlü olarak bilinen Farnese Boğazı ve Genç Atlet adı verilmiş yapılarında ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bafa Gölü
Bafa Gölü

Bafa Gölü

Eğer manzara göründükçe dinlenen ve güzel manzaralar seyretmeyi seven biriyseniz, Aydın’a gittiğinizde gidilecek yerlerin başında Bafa Gölü gelmelidir. Bafa Gölü, Aydın’a 90 kilometre olan uzaklığı ile Ege bölgesinde bulunan en büyük göldür. Aynı zamanda arkeolojik ve geleneksel değerlere sahip olan bu gölün geçmişi 2000 yıl öncesine dayanır. Kuşadası Gezilecek Yerler Aydın görülmesi gereken yerler Geçmiş dönemlerde Bafa Yöresi olarak ta bilinen bu gölün bulunduğu coğrafyada Antik felsefecilere öncülük eden filozof Heraklit yaşarmış. Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan bafa gölü, geçmiş dönemlerde menderes nehrinin taşması ile birlikte ortaçağ sonlarına doğru bir iç göle dönüşmüştür. Büyük menderes deltası olarak adlandırılan bölgede yer alan ve oldukça ilgi gören bu göl, 1989 yılında Bafa Gölü Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.

READ  Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?
Milet Tiyatrosu
Milet Tiyatrosu

Milet Antik Kenti

Birçok gezgin ve yerli halk tarafından bilinen Efes Antik Kenti gibi, Millet Antik Kenti de geçmiş dönemlerde liman şehriydi. Milet Tiyatrosu Eski dönemlerde Büyük Menderes Nehrinin taşması sonucunda Milet Antik Kenti’de nasibini alan tarihi yapılardandır. Aydın görülmesi gereken yerler  Nehrin taşması ile birlikte yerinin dolması sonucu liman şehri özelliğini kaybetmiştir. Kentin en büyük ve en ilgi gören yeri ise, 15.000 kişilik kapasiteye sahip Roma yapımı olan tiyatro salonudur. M.Ö 38’de metropol olarak tanımlanan düzeye ulaşan bu yer, tarihin ve bilimin en bilgin insanlarının yaşadığı yer olarak ta bilinir. Milet Antik Kenti içerisinde ızgara olarak adlandırılan plan tipi bu eserin yapımında uygulanmıştır.

Aphrodisias Antik Kenti
Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Geyre Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ziyaret ettiğinizde size o dönemi yaşatan bu tarihi kent, Karacasu ilçesinde yer almaktadır. Aydın görülecek yerler arasında Morsynus Çayı yakınlarında kurulan Aphrodisias Antik Kenti öncelikle M.Ö 6. Yüzyılda köy olarak oluşturulmuştur. Geçmiş dönemlerde yerleşim yerlerinin düzenlemesi esnasında yapılan şehirleşme açısından oldukça büyütülerek kent devleti olarak anılmaktaydı. Aydın gezilmesi gereken yerler Eski dönemlerde Helenistik Dönem olarak bilinen Roma ve Bizans döneminden çeşitli izleri günümüze kadar taşıyan bu büyülü kent, çevresinde bulunan mermer ocakları sayesinde daha bir görkemli hale gelmiştir. Eski dönemlerde yaşayan yerli halkın zenginliği bulmasındaki en önemli anahtar olan mermer ocakları, şehrin mimarisini geliştiren en büyük unsur olmakla birlikte heykelciliğe de farklı boyutlar kazandıran en büyük faktörlerden birisidir. Büyülü ve tarihi kent olarak bilinen Aphrodisias Antik Kenti 2017 yılında çevresinde mermer ocakları da birlikte olmak üzere UNESCO Dünya Miras Listesine kayıt edilmiştir.

Arapapıştı Kanyonu
Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Aydın Arapapıştı Kanyonu, Bozdoğan ilçesinde yer almaktadır. Aydın’a gittiğinizde manzaranın güzelliğini ve güzel bir tatilin oldukça zevk veren yanlarını ortaya çıkaran eşsiz bir manzara sahip olan bu kanyonu görerek, mavi ve yeşil renklerin mükemmel uyumuna şahit olabilirsiniz. Yaklaşık 6 kilometrelik harika bir kanyon olan bu bölge, 30 Nisan 2017 tarihinde ziyarete açılmıştır. Aydın gezilmesi gereken yerler Çok eski ve tarihi derinliği yapısında barındıran bu güzel kanyonun en büyük özelliği, Kemer barajı sularının çekilmesi ortaya çıkan anıt mezarlarıdır. Aynı zaman bu bölgeyi gezmek isterseniz, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafında görevlendirilen 2 adet tekne bulunmaktadır. Çevredeki güzel ve tarihi kokuyu tekne gezileri sayesinde rahatlıkla alabilirsiniz. Ayrıca Arapapıştı Kanyonunu tercih ederek tatilinizi güzel bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

READ  Cunda Adası Gezilecek Yerler

 

Aydın Bölgesinde Farklı Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ölüdeniz Gezilecek Yerler | Tatilcilerin Vazgeçemediği Turizm Cenneti

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

2 Yorumlar

""""ceylân"""" 4 Ağustos 2019 at 12:25

Aydın Pek güzel sayılmaz, konforsuz , çok fazlasıyla sıcak hatta yakıcı bir sıcak var bana kalırsa , pek gelmek istemesekte istemeye istemeye genelde geleceğimiz bir yer ?☺️? allahım ya ben kafayı yedim diyebilirim herhalde 😉 beni af ve mafiret eyle sübhabeke âmin …

Cevapla
kivrim 27 Aralık 2020 at 22:52

Çok güzel bir yer herkese tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz